Şimdi Ara

Macaristan'da üniversite (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
255
Cevap
12
Favori
54.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: halil442

quote:

Orijinalden alıntı: Sebastianbjk

quote:

Orijinalden alıntı: organik20

toefl yada ielts gibi bir sınava gerek varmı ?

Yüksek lisans için gerek yok. Normal lisans eğitimi için ingilizce bilmene bile gerek yok. O kadar söyleyim. İngilizcesi yeterli olmayanlar hazırlık okuyor.

hocam bende ciddi ciddi düşünüyorum ingilizce sorun 1 yıl içinde ingilizce eğitim alabilecek kadar gelistire bilirmiyim şüphelerim var.

Sana bağlı bir durum içinde dil öğrenme isteği ve yeteneği varsa 2ayda da öğrenirsin. Şaka yapmıyordum çok çok az ingilizce bilip de burada okuyanlar tanıyorum.

• Hocam Faydalı Bi Konu Olmuş Öncelikle Teşekkürler. Orada Konaklama v.s Nasıl, Bir de Yemeklerde Domuz Eti Gibi Şeyler Felan ?

Edit: Hukuk, Siyasal Gibi Bölümleri Varsa ( ki vardır ) Eğitimleri Hakkında Bilgin Var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GLimmeR -- 14 Mart 2013; 14:09:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GLimmeR

Hocam Faydalı Bi Konu Olmuş Öncelikle Teşekkürler. Orada Konaklama v.s Nasıl, Bir de Yemeklerde Domuz Eti Gibi Şeyler Felan ?

Edit: Hukuk, Siyasal Gibi Bölümleri Varsa ( ki vardır ) Eğitimleri Hakkında Bilgin Var mı ?

Hukuk ve siyasalın ingilizceleri yok. Sadece Macar öğrenciler için bölümleri var. Konaklama ucuz ve rahat. Zaten evlerin %80'i eşyalı olarak kiraya veriliyor. Öğrencilerin eşya derdi yok. Ben 1+1 evde kalıyorum. Kiram yaklaşık 400 TL. Macarlar sürekli domuz eti yiyorlar ama sen istersen yemezsin. Ama kaçınılmaz son, etle hiçbir alakası olmasa da bir şekilde domuzdan elde edilen birşeyler farkında olmadan mutlaka yersin
  • quote:

quote:

Hocam Faydalı Bi Konu Olmuş Öncelikle Teşekkürler. Orada Konaklama v.s Nasıl, Bir de Yemeklerde Domuz Eti Gibi Şeyler Felan ?

Hukuk ve siyasalın ingilizceleri yok. Sadece Macar öğrenciler için bölümleri var. Konaklama ucuz ve rahat. Zaten evlerin %80'i eşyalı olarak kiraya veriliyor. Öğrencilerin eşya derdi yok. Ben 1+1 evde kalıyorum. Kiram yaklaşık 400 TL. Macarlar sürekli domuz eti yiyorlar ama sen istersen yemezsin. Ama kaçınılmaz son, etle hiçbir alakası olmasa da bir şekilde domuzdan elde edilen birşeyler farkında olmadan mutlaka yersin

Anladım Hocam. İngilizce Olmaması Biraz Kötü Oldu. Ben Eşit Ağırlıkçıyım Hocam, Tavsiye Edebileceğin Bölümler Nelerdir ( Otomotiv Sektörü Üzerine Şirketimiz Var ) ?

• quote:

quote:

quote:

Anladım Hocam. İngilizce Olmaması Biraz Kötü Oldu. Ben Eşit Ağırlıkçıyım Hocam, Tavsiye Edebileceğin Bölümler Nelerdir ( Otomotiv Sektörü Üzerine Şirketimiz Var ) ?

Tavsiyem istediğin bölümü okuman. Başkalarının tavsiyeleriyle hiç memnun olmayacağın, derslere motive olamayacağın bir bölüme gitmek çok büyük yanlış. Ama istediğim bir bölüm yok sadece üniversite bitirip kendi aile işimizi yapmak istiyorum dersen, işletme, iktisat, pazarlama, finans, muhasebe uygun bölümler.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Tavsiyem istediğin bölümü okuman. Başkalarının tavsiyeleriyle hiç memnun olmayacağın, derslere motive olamayacağın bir bölüme gitmek çok büyük yanlış. Ama istediğim bir bölüm yok sadece üniversite bitirip kendi aile işimizi yapmak istiyorum dersen, işletme, iktisat, pazarlama, finans, muhasebe uygun bölümler.

Aile İşine Devam Edecem Büyük İhtimal Hocam.

• Benden sana tavsiye arkadaşım,ben sırf yönlendirmelerle Yazılım Müh girdim Türkiye'de ve 2.sınıfa kadar dayanabildim..Bölüme girmeden önce kararından önce kesinlikle o bölümde alacağın dersleride araştır,tanıdığım 10 arkadaşımdan 6'sı seçtiği bölümden pişman.Bende zaten bu sebeple üniyi yarıda bırakıp Eylül ayında Budapeşte'ye gidiyorum başka bölüm okumak için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fero1903

Benden sana tavsiye arkadaşım,ben sırf yönlendirmelerle Yazılım Müh girdim Türkiye'de ve 2.sınıfa kadar dayanabildim..Bölüme girmeden önce kararından önce kesinlikle o bölümde alacağın dersleride araştır,tanıdığım 10 arkadaşımdan 6'sı seçtiği bölümden pişman.Bende zaten bu sebeple üniyi yarıda bırakıp Eylül ayında Budapeşte'ye gidiyorum başka bölüm okumak için.

Anladım. Kafam Çok Karışık Fikir Almak İstedim.
  • sebastianbjk hocam öncelikle konuyu açtığın ve verdiğin bilgiler için çok sağol.üzerüinden onca zaman geçti ama inşallah giriş yaparsın da bana da cevap verirsin:) herneyse ben de 2014 yılı için IBS'de marketing yüksek lisansı düşünmekteyim ancak kafamda deli sorular...edindiğim bilgiler çerçevesinde okul yaşam yer yurt 12ay yani tam bir senelik maliyeti 40-45bin lira civarında hesapladım.bu onuda elbette kişide lişiye göre değişir ancak standartlar üzerinden cevabını bekliyorum..yine yaptığım araştırmalar çerçevesinde macaristanda kalmadır yemektir faturadır eğlencedir hepsi aylık 1400 1500TL yeterli olur mu sence? (budapeşte şartlarında)... onun dışında türkiyede marmara üniv.de siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okudum(((%100 ingilizce,(hazırlık+4yıl) ))) ingilizcem yeterli olacağı kanısındayım, sen çevreyle kıyasladığında dil için ne dersin? ve bunun yanında uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak marketing masterı yapmam esnasında derslerde zorluk çeker miyim(sence, sonuçta işletme masterı yapmış adamsın:))? ve belirttiğin gibi herhangi bir aracı kurum olmadan gitmeyi planlıyorum,aracı kurumların artıları nelerdir ve bu artılar verilen 2 3 4 bin liralara değer mi? mastera kabul edildim herşey güzel ve macaristanda kalmak orada çalışmak istiyorum..bunun ihtimali nedir? yani devlet izni ve şartlar buna müsait mi? bir de son olarak işletme masterın sonrası iş hayatın nasıl ilerledi? eğerki işe girdiysen 1yıllık masterın karşılığını bulduğuna inanıyor musun? master sonrası bulduğun işinde maaş düzeyin yani 1yılda kazanacağın maaş macaristanda harcadığın 1yıllık masrafı karşılıyor mu(biliyorum bu çok özel soru ama kısaca masterın karşılığını bulma ihtimalin yüksek diye yanıtlayabilirsin)? herşey için tekrardan teşekkürler..mümkün olursa tanışmak daha detaylı bilgilerini deneyimlerini almak dileğiyle..

• Burs çok zor. Bildiğim kadarıyla resmi burs olayı yok. Tabi politikalar değişmediyse... Kendiniz uğraşıp özel sektörden firmalardan burs bulabilirsiniz ancak. Onun için de tanıdık gerekiyor. Ya da firmanın sizde bir gelecek görmesi lazım. Yönlendirme konusuna gelirsek benim birşey demem doğru olmaz. Konunun tamamen dışındayım. Mühendislikler hakkında fazla bilgim yok. Fakat iş ararken gördüğüm kadarıyla elektronik elektriğe göre daha avantajlı ve imkanı daha fazla. Elektrik bölümünün iş imkanları çoğunlukla devlette. Elektronik ise tam tersi özel sektörde daha fazla iş imkanı var.
  • Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    dil ile ilgili bir sorum var. ingilizce bolum secen birisi ingilizcesini ne kadar ilerletebilir? macarca hakim olan yerde zor olur mu? bu sorunun cevabini slovakya slovenya izlanda cek cumhuriyeti polonya gibi ulkeler icin de merak etmekteyim.

biraz karisik sorduysam soyle ozetleyeyim; ingilizce bolume gittik macarca ogrenip gelmeyelim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: omzunda_muzikaletli_zenci

dil ile ilgili bir sorum var. ingilizce bolum secen birisi ingilizcesini ne kadar ilerletebilir? macarca hakim olan yerde zor olur mu? bu sorunun cevabini slovakya slovenya izlanda cek cumhuriyeti polonya gibi ulkeler icin de merak etmekteyim.

biraz karisik sorduysam soyle ozetleyeyim; ingilizce bolume gittik macarca ogrenip gelmeyelim?

Tabi ki İngiltere, Amerika, İrlanda ya da anadilin İngilizce olduğu diğer ülkeler gibi olmaz. Eğer ingilizce konuşulması çok önemliyse Macaristan'ı tercih etmemelisin... Macaristan'da ingilizce bilen kişi oranı diğer Avrupa ülkelerine göre çok düşük. Sadece derslerde ve okuldan arkadaşlarınla ingilizce konuşursun. Tabi onlar da genellikle Arap, Türk, Afrikalı, Uzakdoğulu olacakları için çok fazla bir beklenti içine girme ingilizce konusunda

• quote:

quote:

Tabi ki İngiltere, Amerika, İrlanda ya da anadilin İngilizce olduğu diğer ülkeler gibi olmaz. Eğer ingilizce konuşulması çok önemliyse Macaristan'ı tercih etmemelisin... Macaristan'da ingilizce bilen kişi oranı diğer Avrupa ülkelerine göre çok düşük. Sadece derslerde ve okuldan arkadaşlarınla ingilizce konuşursun. Tabi onlar da genellikle Arap, Türk, Afrikalı, Uzakdoğulu olacakları için çok fazla bir beklenti içine girme ingilizce konusunda

oncelikle cevapladiginiz icin tesekkur ederim.

dil okulu icin amerika ingiltereden baska yer tercih edilmemeli ama universite icin oralara butce ayarlamak zor. artik bu ulkeler isi ticarete dokmusler. butce sikintisindan orta avrupa civarini arastiriyorum. ingilizceye gozle gorulur katkisi olmaz diyorsunuz yanlis anlamadiysam?

• quote:

quote:

quote:

oncelikle cevapladiginiz icin tesekkur ederim.

dil okulu icin amerika ingiltereden baska yer tercih edilmemeli ama universite icin oralara butce ayarlamak zor. artik bu ulkeler isi ticarete dokmusler. butce sikintisindan orta avrupa civarini arastiriyorum. ingilizceye gozle gorulur katkisi olmaz diyorsunuz yanlis anlamadiysam?

Mutlaka İngilizceye katkısı olur ama anadilin İngilizce olduğu ülkeler kadar olmaz. Bütçe nedeniyle Amerika, İngiltere gibi ülkelere gidemiyorsanız en mantıklı tercihler Polonya, Macaristan.

• Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    anladim. sagolun.
  • omzunda_muzikaletli_zenci kullanıcısına yanıt
    Hocam, şimdi ben de Erasmusla Szegedte öğrenci olacağım seneye. Bana verebileceğin tavsiyeler var mıdır?
    Macaristan'a ulaşımda en iyi yol nedir? THY ile direk Budapeşte 1000 küsür lira tahmin edebileceğiniz üzere. WizzAir diyorlar ama bilemedim. Siz daha önce burada bulundunuz sonuçta neyi tercih ettiniz?
    Ayrıca, Macaristan hakkında kısa bir bilgi verir misiniz? Komşusu olan ülkelere seyahatler kolay mıdır vs ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: eactmk

Hocam, şimdi ben de Erasmusla Szegedte öğrenci olacağım seneye. Bana verebileceğin tavsiyeler var mıdır?
    Macaristan'a ulaşımda en iyi yol nedir? THY ile direk Budapeşte 1000 küsür lira tahmin edebileceğiniz üzere. WizzAir diyorlar ama bilemedim. Siz daha önce burada bulundunuz sonuçta neyi tercih ettiniz?
    Ayrıca, Macaristan hakkında kısa bir bilgi verir misiniz? Komşusu olan ülkelere seyahatler kolay mıdır vs ?

Szeged'e hiç gitmedim. Şehir konusunda bir tavsiyem yok.
    Benim gidip geldiğim dönemde Wizzair İstanbul'a gelmiyordu. Macar havayolları battıktan sonra THY tekel olduğu için fiyatları 300'den 1000TL'ye çıkarttı. Ben de Selanik ya da Sofya'ya otobüsle gidip oradan Wizzair'le Macaristan'a gidiyordum. THY'ye vereceğimin 3'te 1i'ne İstanbul'dan otobüsle Selanik ya da Sofya'ya gidiyordum orayı geziyordum ve Budapeşte'ye uçuyordum. Ama artık Wizzair İstanbul'a geliyor. THY'den çok daha ucuza gidebilirsin.
    Komşu ülkelere seyahat kolay. 20-25 TL gibi ucuz fiyatlarla çevre ülkelere tren ve otobüs var. Budapeşte'den 40-50TL'ye Wizzair ve Ryanair'le Avrupa'nın heryerine uçak bileti bulabilirsiniz. Ayrıca araba kiraları da Türkiye'ye göre ucuz. Günlük 40-50 TL'ye araba kiralayabilirsiniz.

• Merhabalar, benim hiç sayısalım yok ama yabancı dil kabiliyetim var, sözel bölümlerden tercih edilip okunabilecek bölümler nelerdir orada?
  • Neden Macaristan ? Almanya, İngilitere, ABD değil de neden Macaristan? ayırt edici özellik nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: terminatorXxX

Neden Macaristan ? Almanya, İngilitere, ABD değil de neden Macaristan? ayırt edici özellik nedir ?

Bu soruyla çok karşılaştım. Genelde soruyorlar neden üniversiteyi Türkiye'de okuyup da yüksek lisans için Macaristan'a gittin diye.
    En belirgin ayırt edici özellik ekonomik olması. Zaten yurtdışına okumaya gidiyorsanız 1 numaralı karar verici bütçenizdir. Ben araştırma aşamasında Yunanistan, İtalya (Ablam oradaydı o konuda avantajım vardı) veya İspanya düşünüyordum. Fakat Yunanistan'da maalesef okul bulamadım. İtalya ve İspanya'da da fiyatlar çok yüksek olduğu için gitmedim. Macaristan'da okul fiyatları ve yaşam maliyetleri diğer AB ülkelerinin, Amerika'nın, İngiltere'nin neredeyse yarısı kadar.
    Türk öğrencilerin Macaristan'a bu kadar çok rağbet göstermesinin bir diğer sebebi de pazarlama. Macar üniversiteleri Türkiye, Suudi Arabistan, Vietnam, Çin ve Afrika ülkelerinde pazarlama faaliyeti yapıyorlar. Yurtdışı eğitimi şirketleriyle anlaşma yapmışlar. Bu şirketlere gidip ben yurtdışında okumak istiyorum dediğinizde ilk söyledikleri şey Macaristan oluyor.
    3. sebep Macaristan'daki okullara girişin kolay olması. Neredeyse hiçbir şart istemeden alıyorlar. Türkiye'de üniversite kazanamayan öğrenciler oradaki okullara rahatça girebiliyor.
    Bir diğer sebep Macaristan'ın Avrupa Birliği'nde olması bu sayede hem diplomasının geçerliliği yüksek hem de okuduğunuz sürece Schengen vizesiyle diğer Ab ülkelerini rahatça gezebiliyorsunuz.

Eklemek istediğim son şey Macaristan zannedildiği gibi 3. sınıf bir ülke değil. Dışarıdan bakınca Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna gibi 3. sınıf Avrupa ülkesi gibi görünüyor fakat bu ülkelerden daha üst düzey bir ülke. Tamam bir Avusturya, Almanya, İtalya, Fransa değil ama zannedildiği kadar da kötü değil. Tam arada kalmışlar. Biz nasıl ne bir Avrupa ülkesi ne de bir ortadoğu ülkesi olamadıysak Macaristan'da aynı şekilde ne batıdaki Avusturya, Almanya, kadar gelişmiş ne de doğudaki Ukrayna, Romanya, Sırbistan kadar geri kalmış.

Sonuç olarak Macaristan yüksek bütçesi olmayan öğrenciler için Polonya'yla beraber Avrupa'daki en iyi iki seçenekten biri.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.