Şimdi Ara

Sony Xperia™ İON 4.4.2 CM11 & Root & CWM & Kernel & ROM Yükleme & Bootloader

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
5
Favori
17.733
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar hepinize Merhaba, Bu konuda size kisa ve etkili olarak uzatmadan, Root & CWM & Kernel & ROM Yükleme ( Flashtool) & Bootloader & UnlockBootloader & CM11 (4.4.2)

islemleri, yüklemeleri nasil yapilir anlatacagim.
    Bu konudaki dosyalar ve uygulamalar sadece Sony Xpeira Ion içindir, baska modellerde denemeyin uyumlu degildir.
    Derleme numaraniz 6.2.B.0.211 olmak zorundadir, zaten standart budur.
    Bu islemleri uyguladiginiz takdirde cihaziniz Garanti disidir herhangi bir soruna karsi Ben ve Donanımhaber sorumlu degildir.

Ayrica Bootloader kilidini açtiktan sonra Walkman uygulamasindaki parça, ve albüm bilgisi devre disi kalacak, bootloader kapatsaniz dahi çalismayacaktir.

Yapacagimiz islemler tek tek;

1.ROM yükleme ( Flashtool )
    2.Root yapma
    3.CWM yapma
    4.Bootloader açma
    5.Bootloader kapatma ( CM11 Yüklemek istiyorsaniz Bootloader açik olmasi gerekir, o yüzden bu islemi yapmayin )
    6.CM11 ( 4.4.2 ) Yükseltme ( Cyanogenmod )
    7.Kernel Yükleme ( Bu İşlemi CM-11 yüklerken yapacağız )

Peki Nasil baslamamiz gerekiyor?

- Sarjinizin %100 dolu olmasina dikkat edin.
    -Driverlar Windows 7 kullanicilarina uygun olacaktir.
    -Yedeginizi alin, islemler sonucu bütün bilgiler silinecektir.
    -Bilinmeyen Kaynaklar açik olmasi gerekir - MENÜ - AYARLAR - GÜVENLIK - BILINMEYEN KAYNAKLAR' i isaretleyin.
    -Hata Ayiklama Modu açik olmalidir - MENÜ - AYARLAR - GELISIRICI SEÇENEKLERI ( SAG ÜSTTEN SÜRÜKLEYIP AÇIN ) USB HATA AYIKLAMA' sini isaretleyin.

ROM YÜKLEME - Flashtool Kullanimi

Öncelikle Flashtool u resmi sitesinden ****;
    Flashtool Resmi Sitesi

Veya
    Flashtool Anternatif - 1

ELİNİZDE YOKSA; Sony Xperia İon STOCK ORJİNAL ROM 6.2.B.0.211 ( 4.1.2 )

Indirdikten sonra nasil kuracaginizi anlatmiyorum arkadaslar bu islem tamamiyle Next Next olayina baglidir :)
    Kurduktan sonra cihaz ve Flashtool için driverlari kurmamiz gerekmektedir.

Bilgisayarim / C Sürücüsü / Flashtool / Drivers klasöründeki Flashtool-driver.exe dosyasini çalistirin.
    Next dedikten sonra Flashmode Drivers, Fastboot Drivers ve cihazinizin bulundugu ticklerini isaretleyelim, Ion yoksa Flashmode Drivers, Fastboot Drivers yeterli olacaktir Flashtool

içinden Export, Import yapabiliriz.
    Karsiniza çikan sorulara Bu Sürücü Yazilimini Yine de Yükle diyelim ve finish le kurulumu bitirelim.

Simdi ROM yüklemek için ROM dosyalarini C:/Flashtool/Firmwares klasorune atmak zorundayiz ve ROM dosyalarimiz .FTF uzantili olmalidir yoksa Flashtool dosyalari görmez.
    Attıktan sonra Flashtool'u çalıştıralım ve üstten Devices - Manage - Export diyip İon u seciyoruz.
    Soldaki Flash ( Yıldırım icon) a tıklayalım,
    Karışımıza 2 seneçenek çıkacak;
    FlashMode ROM yuklerken veya Bootloader Kilidini kapatırken kullanılır veya benzeri. ( YEŞİL IŞIK )
    FastbootMode Kernel vs yüklemek için kullanılır. ( Mavi IŞIK )

Biz Flashmode seçeneğini seçiyoruz ve OK diyoruz.
    Sol tarafta hemen Firmwares dosyasındaki ROM'lar yazılımlar görünecek.

6.2.B.0.211 Olan yazılımı seçiyoruz;
    TA kısmını yüklerseniz telefon Sim-Lock olur o yüzden o tick i kaldırıyoruz.
    Misc deki No final Verification' u seçip doğrulama işlemini iptal ediyoruz. Ben genelde o tick i kaldırıyorum.

Flash deyip programın hazırlanmasını bekliyoruz.

Wait for Flashmode penceresi geldiğinde Telefonu kapatıp 10-15 Saniye sonra Ses kısma tuşuna basılı tutup USB kablo ile bağlıyoruz.
    2011 ve önceki cihazlarda geri tuşu.

Yükleme bittikten sonra Flashing Finished yazısını gördüğünüzde yükleme tamamlanmıştır. Cihazınızı açabilirsiniz.
    İlk açılışta biraz uzun Sürecektir.

ROOT YAPIMI

Root artık Çok basit hiç uğraştırmayacağım sizi;

DooMLoRD_Easy-Rooting-Toolkit_v17_perf-event-exploit.zip
    Buradan DooMLoRD_Easy-Rooting-Toolkit_v17_perf-event-exploit.zip dosyasını indiriyoruz.
    Zip içindeki Dosyaları Bilgisayarım / C sürücüsüne direk atıyoruz ( Aksi halde ADB sorunları çıkabiliyor )
    Tekrar Cihazdaki Hata ayıklama Modu ve Bilinmeyen Kaynaklar açıkmı dıye kontrol ediyoruz.
    Bilgisayarın Görev yöneticisini açıp İşlemler bölümünde adb.exe çalışıyor ise işlemi sonlandırıyoruz ( Flashtool kullandığı için çakışma oluyor )
    C sürücüsüne attığımız dosyalardan files klasorune girip adb.exe yi çalıştırıyoruz, yazılar kayıp gidecektir.
    Geri Gelip runme_win.bat dosyasını çalıştırıyoruz karşınıza cmd ekranı gelecektir.
    Cihazı normal açık haldeyken pc ye bağlıyoruz.
    Enter Diyoruz ve o zaten başlıyor.
    Cihazınız yeniden başladıktan sonra işlem tamam demektir :)

CMW Yapımı

CWM6_Ganesh_Jb_Xperia ION_v1.zip
    Buradan CWM6_Ganesh_Jb_Xperia ION_v1.zip dosyasını indiriyoruz.

C sürücüsüne attığımız Root dosyalarını siliyoruz, ve indirğimiz Zip den dosyaları çıkartıp yine C sürücüsüne atıyoruz.
    Bilgisayarın Görev yöneticisini açıp İşlemler bölümünde adb.exe çalışıyor ise işlemi sonlandırıyoruz ( Flashtool kullandığı için çakışma oluyor )
    C sürücüsüne attığımız dosyalardan files klasorune girip adb.exe yi çalıştırıyoruz, yazılar kayıp gidecektir.
    Geri gelip cwm-install-en.bat dosyasını çalıştırıyoruz ve karşımıza cmd ekranı gelecektir.
    Kurulum başlayana kadar Enter diyip geçiyoruz.
    Cihaz rootlu ise ekranı açın, Superuser sizden cwm kurulumu için 15 saniye boyunca izin isteyecektir. Kabul edin.
    Finished Yazısını gördüğünüzde kurulum tamamdır :)
    CWM menüsünü açmak için telefon açılırken mavi ışık yanacaktır, mavi ışık yanarken ses açma tuşunu basılı tutun ve ışık Yeşil oluğunda CWM menüsü açılacaktır.

BOOTLOADER AÇMA

Cihazınızı yedekleyin SIM ve SD Card Hariç herşey silinecektir.
    USB Hata ayıklama modunu ve Bilinmeyen Kaynakları açın
    Bu işlemden sonra cihaz Garanti dışı kalacaktır, UnlockBootloader işleminden sonra kapattıktan sonra Garanti kapsamına girer ve garantiniz dewam eder.
    Arama kısmına *#*#7378423#*#* yazaın ve açılan menü de Sevice info - Configuration - Rooting Status kısmında Bootloader Unlock Allowed: YES yazıyorsa sorun yok kapalı demektir devam edebiliriz.

SE Bootloader_Unlocking_Relocking_1.6
    Buradan SE Bootloader_Unlocking_Relocking_1.6 dosyamızı indiriyoruz.
    Sony Unlock Code alma
    Buradan Unlock Kodumuzu alacağız Sony nin kendi sitesidir.
    Sayfanın en altından Start unlocking the boot loader diyoruz
    Tekrar en alttan Continue diyoruz.
    Yes, I'm Sure diyoruz
    Kutucukları işeretleyip I accept diyoruz.

Adımızı soyadımızı yazıyoruz
    İMEİ mizin ilk 14 hanesini ayzıyoruz ( Öğrenmek için *#06# )
    Sonra kodun geleceği mail adresimizi yazıyoruz.
    Submit e tıkladıktan sonra mailinize Onlock kodunuz gelecektir.

Şimdi indirğimiiz dosyayı ayıklayıp içinden SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe dosyasını çalıştırıyoruz.
    Unlock code yerine size gelen Unlcok kodunuzu yazın
    Unlock BL ye tıklayıp cihazı kapatın.
    10-15 saniye sonra Ses açma ( Yukarı ) Tuşunu basılı tutarak cihazı Pc ye bağlayın ( Mavi IŞIK )
    ''
    (bootloader) Unlock phone request OKAY
    ()
    finished
    Total time:
    ''

yazılarını gördüğünüzde tamamlanmıştır.
    Tekrar arama yerine *#*#7378423#*#* yazıyoruz Sevice info - Configuration - Rooting Status kısmında Bootloader Unlock: YES yazıyorsa Açıldı demektir, yani ALLOWED yazısı gitmedilir.

BOOTLOADER UNLOCK ( KAPATMA )

Xperia İon Bootloader Relock
    Burdan Relock dosyasını indiriyoruz.

USB HATA AYIKLAMA VE BİLİNMEYEN KAYNAKLARI AÇIYORUZ.
    İndirdiğimiz .FTF dosyasını C:/Flashtool/Firmwares klasorune atıyoruz.
    Flashtool u çalıştırıyoruz.
    Flash ( Yıldırım icon ) a tıklayıp Flashmode ( YEŞİL IŞIK ) secip OK diyoruz.
    Sol Taraftan LT28-ION_Relock_bootloader_Dogsly-TEST.ftf yi seciyoruz ve OK diyoruz.
    Cihazı kapatın 10-15 saniye sonra Ses Kısma Aşağı ( YEŞİL IŞIK ) tuşunu basılı tutup cihazı Pc ye bağlıyoruz.
    Finished Yazısı çıktığında tamamlanmıştır.
    Kontrol için
    Arama kısmına *#*#7378423#*#* yazın ve açılan menü de Sevice info - Configuration - Rooting Status kısmında Bootloader Unlock Allowed: YES yazıyorsa sorun yok kapalı demektir.

CM 11 ( 4.4.2 Cyanogenmod ) & KERNEL YÜKLEME

Şimdide Android sürümünü 4.4.2 ye yükseltmek isteyenler;
    Kısaca e hızlı şekilde anlatıyorum.

CM-11 Cyanogenmod
    Buradan
    Downloads
    ROM:
    1st release-1st release
    -mirror for 1st release - Mirror yerinden cm-11 dosyamızı indiriyoruz.

Cyanogenmod da Google Apps olmadığı için Google play ve diğerlerini, ROM a CWM TWRPyardımıyla Flashlamamız gerek;

Gappss - Google Apps

Burdan Gapps dosyamızı Torrent yarımıyla ındırıyoruz ( Utorrent programı olabilir )

Bunu yapmak için Bootloader açık olması gerekir.
    USB Hata ayıklama modunu ve Bilinmeyen kaynakları açın.

İndirdiğimiz cm-11 zip inin içinden boot.img dosyasını dışarı çıkartıyoruz ve C:/Flashtool/Firmwares klasorune atıyoruz.
    cm-11 ve gapps dosyalarını cıhazın sd kartına kopyalıyoruz.

Cihazi kapatıyoruz
    Flashtool'u çalıştıralım ve üstten Devices - Manage - Export diyip İon u seciyoruz.
    Flash ( Yıldırım icon ) a tıklayıp FastbootMode u secip Ok diyoruz
    Açılan menüden Sağdan Select Kernel to Flash Seçeneğine tıklıyoruz
    Sağ alttan dosya türünü .img yapıyoruz ve boot.img dosyası gözükecektir.
    Seçip OK demeden önce cihazı Ses açma Yukarı ( Mavi IŞIK ) tuşunu basılı tutarak Pc ye bağlıyoruz, ışık yandıktan hemen sonra Pc den boot.img yi seçip tamam diyoruz.
    İşlem bittikten sonra Kernel imizi atmış olduk. BU KONU AYRICA KERNEL YÜKLEMEYİDE ANLATMAKTADIR.

Cihazımızı açarken ekranda OpenSemc yazısı çıkacaktır ve ışık Pembe olacaktır.
    Pembe iken Power tuşunu ve Ses açma tuşunu biraz basılı tutun ışık mavi olacaktır. Olmazsa Cihazın Ses açma ve Power tuşusu sürekli basılı tutup gücü kesin ve yeniden açıp

yeniden deneyin.

Açıldıktan sonra TWRP menüsü açılacaktır, Gelişmiş CWM gibi bişiy :)
    Maunt kısmına giriyoruz ve hepsini seçiyoruz, en alttaki seçilmiyorsa Boş kalabilir, geri dönüyoruz.
    Wipe kısmından alttan factory reset yapıyoruz, Ekran kilidi açar gibi Yuvarlağı sağa çekin,
    sonra menüden reboot system yapın yeniden başlatıp yine TWRP ye girin
    Mount all yapın tekrar
    İnstall bölümünden Sd karttan cm-11 zip dosyasını Flashlayın.
    Ardından aynı yerden Gapps dosyasını Flashlayın.
    Gapps yüklenmıyorsa Unmount yapıp tekrar deneyın. mount tıcklerını kaldırın.
    İşlem tamamdır artık CM11 (4.4.2) yükseltmesi gerçekleşti. Eğer Tamamen geriye dönmek istiyorsanız En baştaki konudan ROM unuzu yükleyerek orjınal hale getirebilirsiniz.
    ROM yükledikten sonra CWM TWRP KERNEL ROOT gidecektir, sadece Bootloader açık kalır. Onuda kapatmak isterseniz Unlockbootloader yapabilirsiniz.

Konu tamamen bana aittir, diğer konularla benzerlik olabilir çünkü yöntem tamamen heryerde aynı gibidir.
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rissiqua -- 13 Ocak 2014; 8:26:34 >

• Süper bir anlatım olmuş teşekkürler. fakat anlamadığım birkaç yer var. telefonum şuan 6.2.B.0.211 sürümünde, ilk baştaki işlemi yani ELİNİZDE YOKSA; Sony Xperia İon STOCK ORJİNAL ROM 6.2.B.0.211 ( 4.1.2 ) bu kurulumu yapmak zorundamıyım? Ayrıca ne için 1st release deki sürümü indiriyoruz? 3rd release-3rd release bu linkteki tarih daha güncel? Teşekkürler
  • anlatım için çok teşekkürler,tıkır tıkır çalışıyor maşallah ilerleyen günlerde caps ve deneyimlerimi paylaşırım
  • muhtintin kullanıcısına yanıt
    gapps linkinden hangisini yüklediniz? CM11 deki tarih 20131209 ' mi yoksa 20131119 ' mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serhansarahmet -- 12 Ocak 2014; 21:59:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhansarahmet

gapps linkinden hangisini yüklediniz? CM11 deki tarih 20131209 ' mi yoksa 20131119 ' mi?

20131209 olanı indirdim fakat gappsı bi türlü yükleyemedim. uğraşıyorum
    aynen bende
  • serhansarahmet kullanıcısına yanıt
    Onu cm11 için anlatmadım rom atmayı bilemeyenler için anlattım sürümünüz o ise yüklemenize gerek yok. Ben o link üzerinden çalıştım isterseniz siz diğerlerinden indirebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Sevindim hocam lafı bile olmaz yardımcı olduysam ne mutlu.

2 sinide kullanabilirsiniz. Sonu 19 olanda Hangoust la ilgili bi değişiklik var.

• Konuda düzeltme yaptım arkadaşlar belki sizde sorun çıkabilir bilemiyorum ama bende çıkmıyor. Twrp ye girince wipe cache ve dalvik cache yapın. Sonra yükleyin cm11 i ve gapps ı. Sorun çözülecektir.

• Yakında overclock 1.9 Ghz İon konusu sizlerle

Sony Xperia™ İON 4.4.2 CM11 & Root & CWM & Kernel & ROM Yükleme & Bootloader

• rissiqua kullanıcısına yanıt
    Eline sağlık :)

• Konuda bir değişiklik göremedim? Release 1ile 3arasındaki farklar nedir? Hangi gaaps önerirsin? Bilgin varmı usta

Üsttekini kullan hiç fark yok hocam.

• şarj durumu nasıl bu roomun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gayet güzel. biraz daha iyi, ama oyle baariz farklar beklemek yanlıs olur tabi
  • Aklıma birşey takıldı, kurulum yaparken wipe data, wipe cache neden yapmadık?
  • Hocam xperia s içinde bir çalışma yapın o kadar forum gezdim xda dahil stabil düzgün bir rom bulamadım tavsiye etceğiniz bir rom varmı şarj ve performans açısından
  • Hocam S için henuz bir bilgi yok elimde ama isterseniz sizin için araştırabilirim.
    hocam kullanırken bır sorun cıkmıyorsa yapmanıza gerek yok, ama ıstersenız yapın. Wipe data cache filan yaptığınızda TWRP den cıkınca gerı acılmıyor cıhaz, en azından bende oyle oldu, sizdede aynı sorun olusmasın dıye yazmadım, ama xda da yapın diyor.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.