Şimdi Ara

ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
720
Cevap
49
Favori
130.237
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar asansör hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz elimden geldiğince cevaplayacağım

• quote:

Orijinalden alıntı: LillemaN

quote:

Orijinalden alıntı: Just4ForMe

Bir sorum olacaktı M1 sinyali yanıp sönüyor ama kart durakları saymıyor neden yapar bu sorunu? 817 ve 818 kontrol edildi ara katlarda yanıyor teoride herşey düzgün tüplerde değişti ? Bilginiz varmı bu konuyla ilgili.

rölelerde problem olabilir
    onlarda sıkıntı yoksa invertörlüyse maknie hata kayıtlarını silin
    tüp manyetiklerdede sorun yoksa herşey düzgünse anakartta problem olabilir
    öğrenci olarak bu kadar tahmin yapabiliyiroum =)

Alıntıları Göster
    10katlı binanın 10. Katında oturuyoruz. Bir defasında asansör gereğinden fazla yükarı çıkmıştı tepedeki tuğlaları falan görmüştüm birşey olmaz dimi?

Birde asansörle aşağı iniyordum asansör tam yere yaklaşırken elektrikler gitti ve bildiğin boşluğa düşüp sekti. Sonrasında kapıya omuz attıp çıkmıştım fakat çıktdıkdan sonra kapıyı açmaya çalıştığımda açılmamıltı.
    Kalmamın sebebi nedir birde neden açılmadı kapı?

O değilde ben bu durumlardan spnra nası asansöre biniyorum la
    quote:

Orijinalden alıntı: *No Fear*

atıyorum 1. katta asansöre bindim 6 ya çıkıcam ara katlardan da çağrılmış asansör o ara katlarda durmamasını sağlayabilir miyiz ? yani direk 1 den 6 ya çıkabilir mi ?

Bizim apartmanda ben şöyle yapıyorum %100 ise yarıyor. Birisi çağırdığı zaman kabinde ki ışıkta yanıyor. Mesela ben 0 dan 5 e çıkarken birisi 3 ten çağırırsa kabinde ki 3 ışığı yanıyor. O an da ben daha 3 e gelmeden stop düğmesine basıyorum. Asansör duruyor hafızası sıfırlanıyor :D Sonra 5 e basıp tekrar devam ediyorum 3 ü es geçiyor. 3 te bekleyenlerin sesini de duyuyorum bazen aa niye durmadı bu diye falan
  • quote:

Orijinalden alıntı: escober12

mesela 10. kattayız halat koptu hızla düşüyoruz tam yere carparken yani tam o anda zıplasak ne olur

zıplamanın sana hiç bir faydası olmaz en iyi duruş bacakları hafif kırarak beklemek zaten öyle bir durumda asansör kuyusunda bu olucak ;

basınıcı yeteri kadarı azaltır

• motoları genelde iki parçaya ayırıp dış cephe asansölerinde çıkartırız son kata çıkarıp (DAM DEĞİL)

daha sonra bu alet sayesinde

makine dağiresine merdivlenlerden çekeriz
  • quote:

arkadaşlar asansör hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz elimden geldiğince cevaplayacağım

Hocam;

1) Asansörde kalınca; filmlerde üstte ki ışık bölme aşağı iniyor, merdiven oluyor.Bu iş tr de yaygın mı?

2) Diyelim merdivenden çıktık, Halata tutunup nasıl tırmana biliriz?

3) aşağıdaki linkte 5.20 dk da Memati ve bulut asansörü istediği gibi nasıl yönetiyorlar?

http://facedl.com/fvideo.php?f=ieeaakuaoonwxxx&polat-alemdar-vs-aron-feller-asansor-sahn

Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Muhammet

quote:

arkadaşlar asansör hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz elimden geldiğince cevaplayacağım

Hocam;

1) Asansörde kalınca; filmlerde üstte ki ışık bölme aşağı iniyor, merdiven oluyor.Bu iş tr de yaygın mı?

3) aşağıdaki linkte 5.20 dk da Memati ve bulut asansörü istediği gibi nasıl yönetiyorlar?

http://facedl.com/fvideo.php?f=ieeaakuaoonwxxx&polat-alemdar-vs-aron-feller-asansor-sahn

Teşekkürler

hocam

1.si öyle birşeyi ben türkiyede görmedim hatta yok öyle bir şey :D

2.si halatların kendisi hafif yağlı oldugu için tutunman zor olur tırmanmak imkansız gibi birşey diyeyim ben sana :D

3.sü asansörün üstünde revizyon kutusu değiimiz bir kutu var

revizyon şalterini 1 konumuna getirince asansör manuel moda geçiyor ve gördüğün düğmelerden istediğin hareketi yaptırabilrisin aşağı yukarı bunun farklı modeli ise maknie dairesindede bulunuyor

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Muhammet

quote:

Hocam;

Teşekkürler

hocam

1.si öyle birşeyi ben türkiyede görmedim hatta yok öyle bir şey :D

2.si halatların kendisi hafif yağlı oldugu için tutunman zor olur tırmanmak imkansız gibi birşey diyeyim ben sana :D

3.sü asansörün üstünde revizyon kutusu değiimiz bir kutu var

revizyon şalterini 1 konumuna getirince asansör manuel moda geçiyor ve gördüğün düğmelerden istediğin hareketi yaptırabilrisin aşağı yukarı bunun farklı modeli ise maknie dairesindede bulunuyor

Saygı duydum reis

• quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Asansörün en üst kata çıktığınızda durmayıp daha da yukarı çıkması gibi bir tehlike var mı? Yani motorun durmayıp kabinin üst kısmının tepe betonuna değmesi riski? Çok saçma bir soru evet.

Bir de her katın beton kalınlığı tam aynı değil, asansör nasıl milimetrik olarak kapının yerini hesaplıyor?

çok güzel bi soru :D

eğer asansör gereğinden daha fazla yukarı veya daha aşağı giderse bu elemana temas ettiği anda asansörü stoplar ;(SINIR ANAHTARI)

asansör gideceği yeri hesaplması için her katın hizasına raylara mıknatıs yapıştırırız ve o mıknatısları tüp manyetikler görünce nerede duracağını bilir bkz;

• quote:

Orijinalden alıntı: Awesome

Şu fotosel ve insan vücudu algılama olayını anlamadım. O eski elle açılır kapılı asansörlere hep biniyorum sonuçta biz binip biz iniyoruz niye bir tarafımız yaralansın ki bizi algılamadı diye ?

eski asansörlerde fotosel tek tek gözlü olur mesela en allta bir tane karışında bir tane en üste bir tane onunda karışında bir tane ve bunların önüne bir şey geçince kapıyı kapasını engeller yani insanların sıkışmasını yani fotosel in görmeyeceği bir yere herhangi bir cisim gelirse asansör kapıyı kapatar bu insanın vücudunun herhangi bir yeride olabilir.

ama yeni sistemlerde olay böyle

baştan aşağı umarım anlatabilmişimdir

• quote:

Orijinalden alıntı: VIPERBOLD

yaklaşık 15 yıllık bir binadayız eski max 3-4 kişilik 1.90 boy 80 kilo 4 kişi felan bınemez yanı daracık bır asansor bu asansor düşse altta herhangi bir önlem varmı zarar görmemesi için yoksa söylediğiniz sadece yeni yapılan binalardaki asansörlerdemi mevcut

hemen hemen hepsinde oluyor artık bunlar zorunlu koşuluyor eski osla bile asansör.

belki bazılarımız görmüştür bazı asansölerde kırmızı etiket bulunur böyle güvenlik önlemlerinin olmadıgı asansörler mühendisler tarafından kırmızı etiketler yapıştırlır

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: VIPERBOLD

yaklaşık 15 yıllık bir binadayız eski max 3-4 kişilik 1.90 boy 80 kilo 4 kişi felan bınemez yanı daracık bır asansor bu asansor düşse altta herhangi bir önlem varmı zarar görmemesi için yoksa söylediğiniz sadece yeni yapılan binalardaki asansörlerdemi mevcut

hemen hemen hepsinde oluyor artık bunlar zorunlu koşuluyor eski osla bile asansör.

belki bazılarımız görmüştür bazı asansölerde kırmızı etiket bulunur böyle güvenlik önlemlerinin olmadıgı asansörler mühendisler tarafından kırmızı etiketler yapıştırlır

bizim asansör kırmızı kart yedi hocam :D düzeltmemiz için süre vermişler birde birsürü para toplancakmış neyse düzelsinde para önemli değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReflexAction -- 30 Mayıs 2013; 10:28:16 >

• asansörde yiyişen dayılar hakkında ne düşünüyorsun?

ilgili link alttadır.

http://www.youtube.com/watch?v=v1XM530ucTo
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ~Chuckie~

Içeride biri kaldığında nasıl kurtarıyorsunuz? Mesala iki kat arasında kaldı?

genelde en çok merak edilen şeydir genedel :D

yeni sistem asansötlerde kurtarcılar var mesela elektrik gitti seni en yakın kata bırakıyor ve kapıyı açıyor

eski sistemlerde ise çoğunuz dikakt etmişsinizdir asansör kapısının üstünde bir anahtar deliği vardır. oradan kapıyı açarak kurtarırız

ve çoğunuzda elektirk gelince arada kalırım diye korkup içinde kalmayı tercih ederseniz ama o kapı açıkken imkanı yok o asansör harekete geçmez.

O halde bu nasıl olmuş olabilir, imkanı yok hareket etmeyen asansör kadının kafasını kopartıyor, asansörler endişe edilmesi gereken aletlerdir bence, hiçbir zaman o kadar rahat olamıyorum nedense. dikkat +18http://www.sabah.com.tr/webtv/dunya/asansore-sikisan-kadin-boyle-can-verdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terranfan -- 30 Mayıs 2013; 13:16:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: southname

diyelimki kolum kapıya sıkıştı asansör beni yinede yukarı çekmeye çalışırmı
    not:2013 model bir asansör kapı dışında bide içde katlanan kapı var oraya kolum sıkışırsa

hayır yeni model asansörlerde kapının en altından kapının en üstüne kadar ve iki tarfta olan boy fotoselleri var kızıl ötesi bir ışını var çıplak gözle insanlaraın göremeyeceği öyle bir durumda kolunu farkedeceği için kapıyı kapatmayacaktır
    örnek boy fotoseli ;

• quote:

Orijinalden alıntı: konya

quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Asansörün en üst kata çıktığınızda durmayıp daha da yukarı çıkması gibi bir tehlike var mı? Yani motorun durmayıp kabinin üst kısmının tepe betonuna değmesi riski? Çok saçma bir soru evet.

Bir de her katın beton kalınlığı tam aynı değil, asansör nasıl milimetrik olarak kapının yerini hesaplıyor?

Basimdan gecen olayi anlatayim
    4 katli bir binanin asansorune bindik yanliz binerken bir kisisi
    fazla bindi sonra asansor cikmaya basladi ve en us kata cikti
    kapiyi acmadi ve hizli bir sekilde assagi ya dogru inmeye basladi
    sanirim yere vurdu sarsildik ve yine hizli bir sekilde yukariya dogru
    cikmaya basladik sanirin en ust kisma carptik inanin carpmanin etkisiyle
    beynim resmen titresim gecirdi cok korktuk asansorun kapisinin camina
    hizli hizli vurarak yardim istedik asansor tekrar assagi kisma indi ve bizi oradan
    gorevli bizi kurtarmisti inanin cok korkmustum ve o korkuyla 3 sene asansore
    binemez oldum hep merdivenleri kullaniyordum.
    sizce bu sorun neden olusmustur resmen asansor kafasina gore hareket ediyordu ve komutlari dinlemiyordu bu sorunu cok mersk ediyorum umarim cevaplarsiniz.

ve birde 1-2 sene once ankara da asansorun zemin kismi cokerek assagiya dusuyor ve hayliyle oluyor
    Not asansor dusmuyor asansorun zemin kismi yani ayaklarimizin bastigi yer
    curumus oldugu icin adam basinca asansorun zemin kismi cokerek kendini assagida buluyor ve oluyor hayliyle,

asansörü çeken asıl şey motor değildir karşı ağırlıktır .
    kabin aşağı inerken karşı ağırlık yukarı çıkar
    karşı ağırlık aşağı inerkende kabin yukarı çıkar motorun asıl görebi fren ve dengede olan iki yükün hangi tarafda doğru kalkacağı konusunda başlangıç hareketi yapmasıdır .
    sizin oalyda fren papuçlarında çarpmanın etkisiyle gevşeme olabilir öyle durumda hangi kısım ağır gelirse o aşağı iner diğeri ise yukarı çıkar .
    bir nevi teraziye benzetebilirsiniz

örneğin bir karşı ağırlık ;

• Bu gerçek olabilirmi? Asansörde mahsur kalan isal adam
    https://www.youtube.com/watch?v=0_7Ac_AInC0&feature=youtube_gdata_player

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arwen Undomiel -- 30 Mayıs 2013; 17:56:09 >
  • Kardeş bunu açıklıyabilir misin? Nasıl olmuş bu.Bildiğin kapı kapanıp,kadını tutup hareket etmiş

http://www.sabah.com.tr/webtv/dunya/asansore-sikisan-kadin-boyle-can-verdi
  • quote:

quote:

mesela 10. kattayız halat koptu hızla düşüyoruz tam yere carparken yani tam o anda zıplasak ne olur

zıplamanın sana hiç bir faydası olmaz en iyi duruş bacakları hafif kırarak beklemek zaten öyle bir durumda asansör kuyusunda bu olucak ;

Bunun yerine sünger tarzında düşme kuvvetini emen bişey koysalar kabin düştüğünde o süngerin içine gömülse daha iyi olur. Bu sadece basıncı azaltıyosa pek faydası olduğu söylenemez

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: allpino

Kardeş bunu açıklıyabilir misin? Nasıl olmuş bu.Bildiğin kapı kapanıp,kadını tutup hareket etmiş

http://www.sabah.com.tr/webtv/dunya/asansore-sikisan-kadin-boyle-can-verdi

fotoselin elektroniğinde arıza oluşmuşdur . kapıda önündeki hareketi göremeyince harekete geçmiştir .

ama orda olay dahada farklı olmuş kapı kapanmadan asansör hareket ettiğine göre fren bobini yanmış olabilir asansörde aşırı yuk var.

frenle alakalı değilsede anakartta hata olmuş olabilir sonuçta arkadaşlar bu makine ALLAH yapısı değil

• quote:

Orijinalden alıntı: Dark Territory

quote:

quote:

Bunun yerine sünger tarzında düşme kuvvetini emen bişey koysalar kabin düştüğünde o süngerin içine gömülse daha iyi olur. Bu sadece basıncı azaltıyosa pek faydası olduğu söylenemez

2 tonluk bir kabin diyelimki 20 katlı bi yerden aşağı düşüyor.

o hız ve yükle asansör zemine tahmini 30 tonluk kuvvetle çarpar doalyısıyla sünger felan dinlemez

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.