Şimdi Ara

YAZICI TAVSİYESİ İSTEYENLER

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.209
Cevap
112
Favori
643.516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Satın alacağımız/aldığımız şey aslında bir donanımdan(yazıcı cihazı) ziyade uzun süreli bir kartuş/toner/mürekkep alımı, dolayısı ile bir "baskı hizmeti/kartuş-toner alma taahhüdü"dür.

Hoşumuza gitsin ya da gitmesin, asıl gerçek budur.

Bu nedenle, bir yazıcının (ki baskı kaliteleri, hızları birbirlerine çok benzer, fazla fark yoktur) fiyatı ve özelliklerinden ziyade, o yazıcının kartuş/toner maliyetine ve kapasitesine bakmak gereklidir.

Dolayısıyla, HB, GG, N11, Vatan, Teknosa vb. sitelelerden, mağazalardan yazıcı araştırmak yerine önce toner-kartuş fiyatı (kapasitesi ile birlikte) araştırmak gereklidir.

Yüksek kapasiteli ve fiyatı uygun kartuş-toner hangisi ise, bunları kullanan yazıcı modellerini bulup bunları satın almak daha akıllıca olur. Zira sahibinden sitesinde 2.el kartuşlu-tonerli yazıcılara baktığınızda, "diğer sitelerde/mağazalarda 0.km fiyatı en ucuz olan yazıcılarla" dolu olduğunu göreceksiniz. Çünkü en ucuz yazıcı, toneri-kartuşu en pahalı olandır.

Bu sebeplerle, öncelikle çıktı hacminizi -geleceği de düşünerek- iyi hesaplamalı, buna göre kartuş-toner araştırmalısınız. Çocuğunuz varsa bilin ki, renkli çıktı ihtiyacınız olacak, her hafta baskı alacaksınız.
    Bekar, öğrenci, akademisyenseniz baski hacminiz yüksek olacaktır, paraya kıyıp lazer almalısınız.

Baskı hacmi yüksek ve hem de çocuğunuz var ise, tanklı yazıcılar işinizi görecektir. Ama, baskı kafasını temiz tutmak, kurutmamak, özellikle yaz aylarında bu konuya dikkat etmek şartıyla.

Toneri-kartuşu ben doldurmak istiyorum derseniz, youtube videoları imdadınıza yetişir. Ama baskı kalitesinden "ödün verme ihtimaliniz" olduğunu unutmayınız. Tabi ihtimal.. ama kuvvetli bir ihtimal.

İlla ki model tavsiyesi isteniyorsa, yorum sayfalarına bakılmalı ya da düşündüğünüz modeli forumumuzda aratarak kullanıcı yorumlarına bakılmalı. Öğretmen-Akademisyen tanıdıklarınızdan da sorulmalı. Burada maalesef fazla öneri yok, çünkü bu bir vebaldir, bana faydalı olan ürün sizi zarara sokabilir, mağdur edebilir.
    Şimdiye kadar tavsiyelere-yorumlara uyup 7 yazıcı aldım ama şimdiki aklım olsaydı, kartuş-toner maliyetine bakarak karar verir ve -kuvvetle muhtemel- tanklı bir yazıcı alırdım.

Alacağınız modelde wifi olması, hem yazıcıyı evde-işte konumlandırma özgürlüğü sağlar, hem kablo kirliliğinden kurtarır hem de telefon-tablet-laptop cihazlardan rahat çıktı alırsınız. O wifi farkı için paraya kıyınız, çekinmeyiniz.

Nacizane tavsiyelerimdir.
    Syg.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seckinar -- 10 Nisan 2020; 12:39:55 >

• Değerli arkadaşlar,

Satın alacağımız/aldığımız şey aslında bir donanımdan(yazıcı cihazı) ziyade uzun süreli bir kartuş/toner/mürekkep alımı, dolayısı ile bir "baskı hizmeti/kartuş-toner alma taahhüdü"dür.

Hoşumuza gitsin ya da gitmesin, asıl gerçek budur.

Bu nedenle, bir yazıcının (ki baskı kaliteleri, hızları birbirlerine çok benzer, fazla fark yoktur) fiyatı ve özelliklerinden ziyade, o yazıcının kartuş/toner maliyetine ve kapasitesine bakmak gereklidir.

Dolayısıyla, HB, GG, N11, Vatan, Teknosa vb. sitelelerden, mağazalardan yazıcı araştırmak yerine önce toner-kartuş fiyatı (kapasitesi ile birlikte) araştırmak gereklidir.

Yüksek kapasiteli ve fiyatı uygun kartuş-toner hangisi ise, bunları kullanan yazıcı modellerini bulup bunları satın almak daha akıllıca olur. Zira sahibinden sitesinde 2.el kartuşlu-tonerli yazıcılara baktığınızda, "diğer sitelerde/mağazalarda 0.km fiyatı en ucuz olan yazıcılarla" dolu olduğunu göreceksiniz. Çünkü en ucuz yazıcı, toneri-kartuşu en pahalı olandır.

Bu sebeplerle, öncelikle çıktı hacminizi -geleceği de düşünerek- iyi hesaplamalı, buna göre kartuş-toner araştırmalısınız. Çocuğunuz varsa bilin ki, renkli çıktı ihtiyacınız olacak, her hafta baskı alacaksınız.
    Bekar, öğrenci, akademisyenseniz baski hacminiz yüksek olacaktır, paraya kıyıp lazer almalısınız.

Baskı hacmi yüksek ve hem de çocuğunuz var ise, tanklı yazıcılar işinizi görecektir. Ama, baskı kafasını temiz tutmak, kurutmamak, özellikle yaz aylarında bu konuya dikkat etmek şartıyla.

Toneri-kartuşu ben doldurmak istiyorum derseniz, youtube videoları imdadınıza yetişir. Ama baskı kalitesinden "ödün verme ihtimaliniz" olduğunu unutmayınız. Tabi ihtimal.. ama kuvvetli bir ihtimal.

İlla ki model tavsiyesi isteniyorsa, yorum sayfalarına bakılmalı ya da düşündüğünüz modeli forumumuzda aratarak kullanıcı yorumlarına bakılmalı. Öğretmen-Akademisyen tanıdıklarınızdan da sorulmalı. Burada maalesef fazla öneri yok, çünkü bu bir vebaldir, bana faydalı olan ürün sizi zarara sokabilir, mağdur edebilir.
    Şimdiye kadar tavsiyelere-yorumlara uyup 7 yazıcı aldım ama şimdiki aklım olsaydı, kartuş-toner maliyetine bakarak karar verir ve -kuvvetle muhtemel- tanklı bir yazıcı alırdım.

Alacağınız modelde wifi olması, hem yazıcıyı evde-işte konumlandırma özgürlüğü sağlar, hem kablo kirliliğinden kurtarır hem de telefon-tablet-laptop cihazlardan rahat çıktı alırsınız. O wifi farkı için paraya kıyınız, çekinmeyiniz.

Nacizane tavsiyelerimdir.
    Syg.
    Tanklı Canon yazıcıların model numarasına göre ayrımı şöyle.

İlk rakam
    1 ise sadece usb bağlantı,
    2 ise usb bağlantı + tarayıcı,
    3 ise usb bağlantı + tarayıcı + wifi,
    4'te ise bunlara bir de fax ekleniyor.

İkinci rakam çok önemli değil. Bölge kodu. Bu bizim için 4 oluyor.

Üçüncü rakam da nesil.

Yani örneğin 3410 ilk çıkan 2018 model usb + tarayıcı + wifi ilk nesil tanklı yazıcı.
    3411 öncekinin aynısı ekstra siyah mürekkep ile geliyor.
    3420 ikinci nesil 2020de çıkan daha hızlı ve ekstra özelliklere sahip model.
    3460 bi öncekinin aynısı ekstra siyah mğtekkep ile geliyor.

Üçüncü nesil de 2023 yılında çıkan 3470. Mıknatıslı kağıt ve sticker kağıtları destekliyor. Tshirte aktarma baskı yapabiliyor. Önceki tüm modellerden daha hızlı ve daha sessiz. 120 cm boyutunda banner basabiliyor. Şablon ekleyip pc telefon olmasa da çıktı alabiliyorsunuz. Malzeme kalitesi daha iyi. İlk nesilde yaşanan sorunlar giderilmiş. Epson'un aksine partikül bazlı mürekkep kullanıldığı için suda nemde boya çıkmıyor.

Şu an bu son nesil Canon Pixma G3470 modelin hepsiburada fiyatı 4600 TL, satıcı Canon Türkiye. Garanti süresi de 3 yıl.

Epson da kullandım ama tanklı yazıcılarda canon bence bir kaç adım önde ve çok daha sorunsuz.
  • Yazıcı tavsiyesi almak isteyenler öncelikle şağıdaki konulara açıklık getirebilirlerse yardımcı olmaya çalışırız.

1-fiyat üst limit)............................................................................:
    2-aylık ortalama çıktı sayısı............................................................:
    3-çok fonksiyonlu mu (sadece yazıcı veya yazıcı tarayıcı fotokopili)....:
    4-özellikle laser ya da özelikle inkjet mi istiyorsunuz.........................:
    5-Renkli çıktı gerekli mi?................................................................:
    6- Kartuş ya da tonere dolum yaptırarak mı kullanacaksınız?.............:
    7-Özellikle tercih ettiğiniz bir marka ya da model varmı?...................:
    8-Fax özelliği isteniyor mu? ............................................................:
    9- Bağlantı türü tercihi (usb, ethernet, wifi) ......................................:

bu sorulara cevap vererek tavsiye isterseniz yardımcı olmaya çalışacağız...

Not 1: Lütfen PM atmayın. bu konudaki PM lere cevap verilmez.
    Not 2: Yazıcı karşılaştırma ve uygun yazıcıyı bulma konusunda göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı sitede " YAZICI EKSPERİ" kategorisi oluşturuldu. Sitede bulunan Sağ taraftaki menüden yazıcıları özelliklerine göre seçebileceksiniz. Not: Bu bilgiler tavsiye niteliğindedir. ve bir yanlışlık olması durumunda lütfen bizi bilgilendirin. henüz listelenmemiş yazıcılar mutlaka olabilir, o nedenle şimdiden özür dileriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goldinkbilişim -- 6 Ocak 2018; 0:46:55 >

• 15 senelik üyeyim ilk defa böyle bir konu görüyorum, soranı çok, cevaplayanı yok, kapatın bence bu konuyu.
  • Tanklı Canon yazıcıların model numarasına göre ayrımı şöyle.

İlk rakam
    1 ise sadece usb bağlantı,
    2 ise usb bağlantı + tarayıcı,
    3 ise usb bağlantı + tarayıcı + wifi,
    4'te ise bunlara bir de fax ekleniyor.

İkinci rakam çok önemli değil. Bölge kodu. Bu bizim için 4 oluyor.

Üçüncü rakam da nesil.

Yani örneğin 3410 ilk çıkan 2018 model usb + tarayıcı + wifi ilk nesil tanklı yazıcı.
    3411 öncekinin aynısı ekstra siyah mürekkep ile geliyor.
    3420 ikinci nesil 2020de çıkan daha hızlı ve ekstra özelliklere sahip model.
    3460 bi öncekinin aynısı ekstra siyah mğtekkep ile geliyor.

Üçüncü nesil de 2023 yılında çıkan 3470. Mıknatıslı kağıt ve sticker kağıtları destekliyor. Tshirte aktarma baskı yapabiliyor. Önceki tüm modellerden daha hızlı ve daha sessiz. 120 cm boyutunda banner basabiliyor. Şablon ekleyip pc telefon olmasa da çıktı alabiliyorsunuz. Malzeme kalitesi daha iyi. İlk nesilde yaşanan sorunlar giderilmiş. Epson'un aksine partikül bazlı mürekkep kullanıldığı için suda nemde boya çıkmıyor.

Şu an bu son nesil Canon Pixma G3470 modelin hepsiburada fiyatı 4600 TL, satıcı Canon Türkiye. Garanti süresi de 3 yıl.

Epson da kullandım ama tanklı yazıcılarda canon bence bir kaç adım önde ve çok daha sorunsuz.

• Herkes tavsiye istiyor, kimse cevap vermiyor. Ben de isteyecektim ancak konunun halini görünce vazgeçtim. :)
  • Görünen o ki burada herkes öneri istiyor ama öneri yapan kimse yok
  • oxer1 kullanıcısına yanıt
    aylık 5-10 tane için lazer düşünme. birde renkli istiyorsunz ona vereceğiniz para en kötü 1000tl olsa siz ömür boyu kırtesiyeden çıktı alsanız o kadar para yemez. 5-10 tane için Lazer alacağına kırtesiye veya kopya merkezlerinden çıktı al onlar da ekmek yesin sayenizde sizinde printer paranız cebinizde kalır. mürekkep kartuşlu printer alın ama ucuz kartuşlu olsun. Kuruttuğun zaman üzülmez gider yenisini alırsınız. Printerdan önce kartuş fiyatlarını araştırın uygun bulduğunuz kartuşun yine uygun fiyatlı printerını alınız. Ben hp652 kartuş kullanıyorum. Şırınga ile doldurup kullanıyorum. Sıkıntı yaşamadım. Kendiniz dolduracaksanız eğer 3-4 dolumda bir en fazla 5.'de kartuşları değiştirin. Kullanmadığınız zaman 7-10 günde bir mutlaka basit test çıktısı alınız kartuşunuz uzun ömürlü olur. İyi yıllar

• quote:

Orijinalden alıntı: visceroid

1-fiyat üst limit)............................................................................:700-800 TL
    2-aylık ortalama çıktı sayısı............................................................: 100 - 300
    3-çok fonksiyonlu mu (sadece yazıcı veya yazıcı tarayıcı fotokopili)....: Çok fonksiyonlu
    4-özellikle laser ya da özelikle inkjet mi istiyorsunuz.........................: Inkjet
    5-Renkli çıktı gerekli mi?................................................................: Evet
    6- Kartuş ya da tonere dolum yaptırarak mı kullanacaksınız?.............: Evet
    7-Özellikle tercih ettiğiniz bir marka ya da model varmı?...................: Hayır
    8-Fax özelliği isteniyor mu? ............................................................: Hayır
    9- Bağlantı türü tercihi (usb, ethernet, wifi) ......................................: Farketmez

Okulda kullanacağız arkadaşlar. Kolay doldurulabilmesi, dolum maliyeti ve en önemlisi stabil çalışma aradığımız özellikler...

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim...
    brother T310 bakın derim fotoğraf baskısı konusunda çok başarılı değil ama sorunsuzluk olarak okula çok uygun kapalı tepsi ve ekran vs gibi şeylerin olması avantaj bakım vs menusunden bilgisayar gereksinimi olmadan yapılabiliyor

• o eski halinden eser yok şimdi ızdırap içinde yorgunsun sen şimdi donanım haber. sen neydin be her soruma cevap veren, zaman saat farketmeksizin yardımcı olan forumdaşlar.şimdi herkes kendi kendine konuşan deli gibi yazıp duruyor :) ben de dahil.kendi adıma konuşursam eğer yazıcı arayışındayım. bakıyorum bir sürü model var ama bana model tavsiyesi de lazım o modeli kullanıpta sorun yaşayan ya da sorun yaşayan kişilerin tecrübelerinden faydalanarak en iyi seçimi yapmak istiyorum. herkeste bu amaçla burada sanırım ama demek ki tecrübeli olan arkadaşlar o kadar çok meşguller ki cevap yazamıyorlar.
  • Merhabalar,
    Tanklı yazıcı almayı düşünüyorum. Renkli yazıcı olması yeterli, ekstra tarayıcı vsye gerek yok.
    Duplex özelliğinin avantajlı olacağını düşünüyorum, fakat 1500TL altında çok nadir bulunuyor.
    Birçok araştırma yaptım, bulduğum
    3 Tanklı Model arasında kaldım. Ama tam karar veremedim.
    Hangisini tavsiye edersiniz?

1 - Canon Pixma G5040 Wi-Fi Renkli Tanklı Yazıcı
    Duplex özelliği var.
    Baskı kafası fiyatı ile ilgili bilgi bulamadım.
    Diğer markalara göre daha çok problem veriyor.
    Uygulamar çok iyi değil.
    Teknik servisi ve şikayetvarda ilgisiz duruyor
    https://www.hepsiburada.com/canon-pixma-g5040-wi-fi-renkli-tankli-yazici-p-HBV00000OO3LT

2 - Hp Smart Tank 515
    Baskı kafası ucuz
    Teknik servisi iyi
    Uygulamaları iyi
    https://www.hepsiburada.com/hp-smart-tank-515-wireless-all-in-one-yazici-1tj09a-p-HBV00000O73Y0

3 - Epson EcoTank L3160
    Baskı kafası pahalı
    Hpye göre daha fazla problem çıkarıyor.
    Renkli baskı kalitesi çok iyi değil.
    https://www.hepsiburada.com/epson-ecotank-l3160-tarayici-fotokopi-wi-fi-direct-airprint-murekkep-tankli-yazici-c11ch42403-p-HBV00000KUJ1C

Özellikle Duplex(Cıft taraflı baskı) özelliğinden dolayı Canon G5040 almayı düşünüyorum.
    Fakat çok fazla bilgi bulamadım. Kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.
    Önerilerinizi ve değerli yorumlarınızla bekliyorum.

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cumanji -- 6 Mayıs 2020; 1:18:19 >

• Ben de yazıcı için geldim başlığa ama genelde cevapsız kaldığını gördüm mesajların. Yukarıda bir sürü kişi almıl onlar keşke dönüp buraya yorum yazsaydı. Alan arkadaşlar sonrasında deneyimlerinizi en azından sizler buraya yazın, alacaklar için yönlendirici olur.
  • mrb,

HP Deskjet 2060 (K110a) Fonksiyonel Yazıcıyı ev kullanıcılarına tavsiye ediyorum
    kartuşları:
    HP CN692A (704) Mürekkep Kartuş 480 sf kapasiteli
    HP CN693A (704) Mürekkep Kartuş 200 sf kapasiteli

fiyatı kampanlalarla 100 tl ye düşsede 150 tl civarı bir fiyata satılıyor.
    orjinal kartuşarının fiyatı 15-20 tl. O yüzden tıkansa da bozulsa da yenisini kolaylıkla satın alabilirsiniz.

bir de kartuşlarına dolum yapabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alkoc

yazıcı fotokopi tarayıcı ve fax özelliği olan lazer olan dolum olabilen en ucuz yazıcı modeli hangisidir.renkli olmasına gerek yok 2 tane ihtiyac var
    tesekkurler

hp laserrjet pro m127fn alın derim 450 lira . eğer pahalı derseniz bir alt modeli m125 alabilirsiniz onda fax yok ama kasa aksamı daha basitleştirilmiş olduğundan daha çabuk arıza verebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Homer

1-fiyat üst limit).......................................................................: YOK
    2-aylık ortalama çıktı sayısı.........................................................: 1.000 / 2.000
    3-çok fonksiyonlu mu (sadece yazıcı veya yazıcı tarayıcı fotokopili)....: Sadece Yazıcı olabilir, ek özellik olursa sorun değil.
    4-özellikle laser ya da özelikle inkjet mi istiyorsunuz.........................: Laser
    5-Renkli çıktı gerekli mi?.............................................................: Hayır
    6- Kartuş ya da tonere dolum yaptırarak mı kullanacaksınız?..............: Dolum yapılacak
    7-Özellikle tercih ettiğiniz bir marka ya da model varmı?....................: Hayır
    8-Fax özelliği isteniyor mu? ........................................................: Hayır
    9- Bağlantı türü tercihi (usb, ethernet, wifi) ..................................: Farketmez

Değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

MErhaba aylık 1000-2000 sayfa aralığı fiyat vermediğiniz için size HP ürünlerini tavsiye ediyorum

http://www.hepsiburada.com/liste/hp-laserjet-p2035-yazici-ce461a/productDetails.aspx?productId=bd2785&categoryId=6

http://www.hepsiburada.com/liste/hp-laserjet-pro-400-m401d-laser-yazici-cf274a/productDetails.aspx?productId=bd500250&categoryId=6

bu 2 üründe normalde farklı kasalar farklı tonerler kullanıyor gözüksede aslında aynı tonerleri kullanıyor. bu ürünlerin muadil tonerleri 50 - 80 arası bulabilirsiniz ve XL modellerini aldığınızda abartmadan yazayım NET 3500-4500 arası çıktı alırsınız. tonerini doldurtmanıza gerek yok muadilleri çok ucuz ve makinalar çok gattardır. kolay kolay bozamazsınız. ama daha üst sekment ürün tavsiye edin derseniz sadece fazla para harcamış olursunuz. bu ürünler dakikada 33 sayfa siyah baskı verirler. daha üst seviyeler sadece dakikada daha fazla çıktı almanızı tabiki fiyatından ötürüde biraz daha kalitelisini almış olacaksınız. ki ben fazla para vermenizi istemem çünkü bu tavsiye ettiğim 2 ürününde atıyorum 5 yıl sonra rahatlıkla yedek parçasını bulabilir. herhangi bir yerdede tamir ettirebilirsiniz. piyasadaki Samsung s3 - s4 gibi düşünün bizim piyasamızdada bu ürünlerin malz. bolca bulunur. ayrıntıya girmeden anlattım çok kafanıza takılan bişey olursa özelden yazınız. normalde burdan yazmak istemiyorum konuyu başlatan arkadaş başlatmış ve gitmiş kafasına esen
    bu işi yaptığını iddaa eden 3 kuruş kar edicem diye insanları kazıklmaya çalışan çok ilgisiz insanlar var ben aradan çekilmiştim siz özellikle ismimi yazdığınız için yazdım iy
    i forumlar.

• meaculpame M kullanıcısına yanıt
    Amatör baskılar için 2 kartuşlu Canon MG3550http://www.vatanbilgisayar.com/mg3550red-yazicitarayicifotokopi.html
    Yarı pro baskılar için 5 kartuşlu Canon MG6450http://www.vatanbilgisayar.com/mg6450bk--yazicitarayicifotokopi.html

• Hakikakten ya 1 haftadır tavsiye bekliyorum burada
  • arkadaşlar Yazıcı tavsiyelerinize ihtiyacım var

1-fiyat (üst limit)............................................................................: 100-200 TL
    2-aylık ortalama çıktı sayısı............................................................: 30-40
    3-çok fonksiyonlu mu (sadece yazıcı veya yazıcı tarayıcı fotokopili)....: yazıcı-tarayıcı-fotokopi
    4-özellikle laser ya da özelikle inkjet mi istiyorsunuz.........................: laser
    5-Renkli çıktı gerekli mi?................................................................: gerekli
    6- Kartuş ya da tonere dolum yaptırarak mı kullanacaksınız?.............: fark etmez hangisi daha verimliyse
    7-Özellikle tercih ettiğiniz bir marka ya da model varmı?...................: fark etmez
    8-Fax özelliği isteniyor mu? ............................................................: hayır
    9- Bağlantı türü tercihi (usb, ethernet, wifi) ......................................: fark etmez

çok fazla kartuş filanla uğraşmak istemiyorum arkadaşlar verimliği yüksek bir model arıyorum ama hiç bir bilgim yok

• FthGTI F kullanıcısına yanıt
    bu fiyata 2. el düşünürsen tavsiyede bulunabilirim. samsung 4521 ler gayet uygun cihazlardır. çok fonsiyonlu toneri her yerde dolabilen bir modeldir. 300 ile 400 tl arasında bulabilirsin.
  • TiSKE kullanıcısına yanıt
    bu fiyata kyocera cihazları tavsiye edebilirim. yüksek kapasite toner kullanır ve dolum yapılabilir. a3 siyah/beyaz fotokopi ve yazıcı görevi görür.
  • Hocam kendinize değil de okula aldırmayı değerlendirin. Bir okulun bütün ihtiyacını karşılayacak bir cihaz bu.
    X451 modeli var sadece yazıcı özelliği olan. çıplak hali 1000 tl civarında ve bir siyah kartuşuyla 10.000 sayfa text basabilirsiniz. Doluma da gelir, sayfa başı maliyeti 3 sayfası 1 kuruş. Dediğim gibi okul için değerlendirin. Bir günde 10-15 bin sayfa basanlar var bu cihazla.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.