Şimdi Ara

YARDIM EDER MİSİNİZ? Yazıcı Çizik Yazdırıyor - Epson SX425W

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
46.718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yazıcımı satın alalı 2 seneden biraz fazla oldu. Kolay dolan kartuş kullanıyorum.
    İlk önce OCP mürekkep kullandım, döküman yazdırıyorum. Arada sırada resim yazdırıyorum.
    Resimlerde mavilik olunca OCP'den, PHOTOINK marksına geçtim.
    Yazıcımın orjinal mürekkepleri durabite olmasına karşın, bursakartuş'tan claria uyumlu mürekkebi geldi photoink markasının.

Sorunum: 2 gündür yazıcım yazdırdığım dökümanları çizik çizik yazdırıyor.
    Kafa temizlemesi yapıyorum üst üste 3-4 kez, sonra 25-30 sayfa yazdırıyor. Ardına tekrar çizik yazdırıyor.
    Kolay dolan kartuşu doldurup tekrar taktığımda da çizik yazdırma olayı gerçekleşiyor.

İğne ucu şeklinde olan, yazıcı kartuş kafalarını alkolle temizledim, hafif sıcak suyla temizledim, ama gene çizik yazdırma sorunu devam ediyor.
    Sürekli kafa temizleme yapınca da, kartuştaki mürekkebin 3'te 1'i ziyan oluyor.

Sorun kartuşlarda mıdır?
    Yoksa yazıcı ömrünü tamamlamış mıdır?

Eğer yazıcı ömrünü tamamladıysa EPSON L110 ya da EPSON EXPRESSION PREMIUM XP-600 (çift taraflı özelliği nedeniyle) yazıcı almayı düşünüyorum.

Paylaştığım resimdeki gibi sorun.
    İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agirmas -- 24 Kasım 2013; 21:39:54 >

• Renk skalasını yazdırdığımda aşağıdaki gibi hatalı yazıyor yazıcı.

Sorun kartuştan mı? yazıcıdan mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agirmas -- 24 Kasım 2013; 21:26:05 >

• agirmas A kullanıcısına yanıt
    bakım kısmından püskürtme denetimi yapın. çıkan kağıtta hangi renklerde eksiklik varsa o renkler sağlıklı bir şekilde püskürtülemiyor demektir. uzun süre kullanılmayan yazıcılarda bu tarz sıkıntılarla karşılaşılabilir. eğer bir kaç ayı aşkın bir süre yatırdıysanız yazıcıyı bu durum normal yok eğer böyle bir yatırma durumu söz konusu değilse yeni kullanmaya başladım dediğiniz mürekkepten şüphelenin. kafa temizleme kar etmiyorsa baskı kafasına solüsyon sıcak su vs. basmanız icap edebilir. eğer kullandığınız müğrekkep türünü değiştirdiyseniz (markadan bahsetmiyorum) claria kullanıyordunuzda şimdi durabrite'a falan döndüyseniz eski türe ger dönün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: chungkingexpress

bakım kısmından püskürtme denetimi yapın. çıkan kağıtta hangi renklerde eksiklik varsa o renkler sağlıklı bir şekilde püskürtülemiyor demektir. uzun süre kullanılmayan yazıcılarda bu tarz sıkıntılarla karşılaşılabilir. eğer bir kaç ayı aşkın bir süre yatırdıysanız yazıcıyı bu durum normal yok eğer böyle bir yatırma durumu söz konusu değilse yeni kullanmaya başladım dediğiniz mürekkepten şüphelenin. kafa temizleme kar etmiyorsa baskı kafasına solüsyon sıcak su vs. basmanız icap edebilir. eğer kullandığınız müğrekkep türünü değiştirdiyseniz (markadan bahsetmiyorum) claria kullanıyordunuzda şimdi durabrite'a falan döndüyseniz eski türe ger dönün.
    yazmışsınız aten claria vermişler diye acaba beski mürekkep durabrite'tı ve siz yeni gelen clarialarıda aynı kartuşta birbirine karıştırmış olabilirmisiniz bu tabi doğru bir şey değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chungkingexpress -- 24 Kasım 2013; 23:38:28 >

• chungkingexpress C kullanıcısına yanıt
    Yazıcıdan 200 sayfalık çıktı almıştım. Arkadaşım için döküman yazdırmıştım.
    Aynı şekilde tekrar 200 sayfa yazdırmam gerekti, fakat ikinci sefer yazdırırken 15-20 sayfada bir çizik çizik yazdırma sorunu geldi başıma.

İlk 200 sayfayı yazdırırken de son sayfalara doğru çizik çizik yazdırmaya başlamıştı sadece.
    Kartuşlarda ilk başta durabite bazlı mürekkep vardı, kartuşun alt kısmındaki lastiği ve yayı falan çıkardım durabite mürekkebin hemen hemen hepsini dökmüştüm, yeni claria bazlı mürekkebi doldurmadan.

Püskürtme denetimini yaptım defalarca, düzgün olmasına rağmen gene çizik çizik çıkartıyordu yazdırdığım dökümanları.

EPSON Workforce WF-3520 ya da EPSON XP-600 (340 lira civarı) modeli geçiyor aklımdan, çift taraflı yazdırma olduğu için. Ya da olmadı L110 :D
    Siz ne tavsiye edersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agirmas -- 25 Kasım 2013; 5:05:38 >
    kartuşun alt kısmındaki lastiği yayı falan çıkarmanız kartuşun kafaya sağlıklı mürekkep gönderememesine yol açmış olabilir. belkide yeni bir kartuşla halledebilirsiniz sorununuzu. ancak bu durumda püskürtme denetiminede yansırdı bu durum tabi orası ayrı. yazdığınız modellerden en iyisi WF3520 bulabilirseniz kaçırmayın. xp600'den şu sıra uzak durun uyumlu mürekkebi yok kartuşları ne kadar stabil tartışılıyor. L110 ise tanklı olması falan avantaj epey bir baskı alırsınız tek dolumla ama baya hantal bir yazıcı ve tek fonksiyonlu o kadar para verilirmi sizin kararınız tabi ama ben vermem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: chungkingexpress

kartuşun alt kısmındaki lastiği yayı falan çıkarmanız kartuşun kafaya sağlıklı mürekkep gönderememesine yol açmış olabilir. belkide yeni bir kartuşla halledebilirsiniz sorununuzu. ancak bu durumda püskürtme denetiminede yansırdı bu durum tabi orası ayrı. yazdığınız modellerden en iyisi WF3520 bulabilirseniz kaçırmayın. xp600'den şu sıra uzak durun uyumlu mürekkebi yok kartuşları ne kadar stabil tartışılıyor. L110 ise tanklı olması falan avantaj epey bir baskı alırsınız tek dolumla ama baya hantal bir yazıcı ve tek fonksiyonlu o kadar para verilirmi sizin kararınız tabi ama ben vermem.
    Yaşadığınız sorun muhtemelen kartuşdan kaynaklı bir sorun.Seri ve hızlı baskılarda Kolay dolum kartuşları sürekli mürekkep beslemede sorun yaşatabiliyor.Mürekkepden kaynaklı bir sıkıntı olsayda 200 baskı gibi bir baskı alamazdınız ard arda...
    Tavsiyem Cescesor'un yeni nesil Epson kolay dolum kartuşlarından kullanmanız.Mürekkebide Cescesor'dan alabilirsiniz(durabrite tavsiye ederim).
    Yazıcınızı kolay kolay feda etmeyin, daha yıllarca çalışır O yazıcı... 6 senelik Dx8400 yazıcım haleen taş gibi çalışıyor.Ben kullanmayı bıraktım arkadaşıma hediye ettim.O halen kullanıyor sorunsuz...

• quote:

Orijinalden alıntı: falcon1977

Yaşadığınız sorun muhtemelen kartuşdan kaynaklı bir sorun.Seri ve hızlı baskılarda Kolay dolum kartuşları sürekli mürekkep beslemede sorun yaşatabiliyor.Mürekkepden kaynaklı bir sıkıntı olsayda 200 baskı gibi bir baskı alamazdınız ard arda...
    Tavsiyem Cescesor'un yeni nesil Epson kolay dolum kartuşlarından kullanmanız.Mürekkebide Cescesor'dan alabilirsiniz(durabrite tavsiye ederim).
    Yazıcınızı kolay kolay feda etmeyin, daha yıllarca çalışır O yazıcı... 6 senelik Dx8400 yazıcım haleen taş gibi çalışıyor.Ben kullanmayı bıraktım arkadaşıma hediye ettim.O halen kullanıyor sorunsuz...

Alıntıları Göster
    yeni kartuş taktıysan ,kafa temizleme yapmanız gerek 1 defa.

yok eğer dolan kartuşsa 2 3 defa doldusa çöpe at yenisini al.

• quote:

Orijinalden alıntı: hedefkartus

yeni kartuş taktıysan ,kafa temizleme yapmanız gerek 1 defa.

yok eğer dolan kartuşsa 2 3 defa doldusa çöpe at yenisini al.

Alıntıları Göster
    Kolay dolum kartuşları 2-3 defa doldu ise çöp mü oluyor? İnsanları neden yanlış yönlendiriyorsunuz ki? Tıpasından dolum yapılan bir kartuş nasıl bir zarar görebilir ki çöp olsun? Uzun süre aynı dolan kartuşu kullanan bir sürü kullanıcı var. Kaldı ki arkadaş zaten 2 senedir kullandığını ve mürekkep sistemini değiştirdiği için ya da kartuşun altındaki yayı çıkardığı için sorun olabileceğini söylemiş. Bunları öne sürüp kartuş değiştirmesini önerebilirsiniz ama sistemi direk kötülemek yanlış bir öneri.

<Merhaba,
    <Yazıcımı satın alalı 2 seneden biraz fazla oldu. Kolay dolan kartuş kullanıyorum.
    <İlk önce OCP mürekkep kullandım, döküman yazdırıyorum. Arada sırada resim yazdırıyorum.
    <Resimlerde mavilik olunca OCP'den, PHOTOINK marksına geçtim.
    <Yazıcımın orjinal mürekkepleri durabite olmasına karşın, bursakartuş'tan claria uyumlu mürekkebi geldi photoink markasının.

Merhabalar;

Daha önce kullandığınız OCP'lerin pigment olduğundan emin misiniz? OCP'nin Durabrite uyumlu pigment mürekkeplerinde maviye kaçma gibi sorunlar kesinlikle yoktur.
    Nereden aldınız bilmiyorum ancak pigment yerine dye OCP kullanıyordunuz muhtemelen. OCP'yi Akıllı mürekkepleri aldığınız yerden mi temin etmiştiniz?
  • @OCP Türkiye
    OCP mürekkepleri de akıllı mürekkepleri aldığım yerden, bitmeyenkartus sitesinden almıştım. Kartuşla beraber 50 ml olan şişelerde gelmişti.
    Pigment uyumlu olmayadabilir. Şimdi sipariş geçmişimden baktığımda pigment diye bir ibare göremedim. Ama yazıcı uyumluluğu listesinde yazıcımın adı yer alıyordu ilk sipariş verdiğim zaman.

@falcon1977
    Yeni bir kartuş ve durabite uyumlu mürekkep siparişi verdim. Umuyorum sorun sadece kartuştadır. Yazıcıyı zamanında 110 küsür liraya almıştım. Kartuş problemi yüzünden stres yapacağıma, yazıcıyı değiştirmeyi düşündüm haliyle. :D
    Ama dediğiniz gibi, yazıcıyı değiştirmeden evvel, diğer seçenek olan, kartuş değiştirmeyi de denemeliyim.

@chungkingexpress
    Dediğiniz gibi, o parayı L110'a vermeye değmez. WF-3520 en iyi seçenek şimdilik benim için. Kısmet olursa tabii :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agirmas -- 27 Kasım 2013; 3:59:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: agirmas

@OCP Türkiye
    OCP mürekkepleri de akıllı mürekkepleri aldığım yerden, bitmeyenkartus sitesinden almıştım. Kartuşla beraber 50 ml olan şişelerde gelmişti.
    Pigment uyumlu olmayadabilir. Şimdi sipariş geçmişimden baktığımda pigment diye bir ibare göremedim. Ama yazıcı uyumluluğu listesinde yazıcımın adı yer alıyordu ilk sipariş verdiğim zaman.

o mürekkeplerin de OCP olmama ihtimali kuvvetle muhtemel. Envai çeşit mürekkep OCP adı altında satılmış maalesef. Fatura OCP'ye kesiliyor ne ala memleket :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: OCP Türkiye

quote:

@OCP Türkiye

o mürekkeplerin de OCP olmama ihtimali kuvvetle muhtemel. Envai çeşit mürekkep OCP adı altında satılmış maalesef. Fatura OCP'ye kesiliyor ne ala memleket :)

bitmeyenkartuş firması ozamanlar ocp yetkili satıcısı olduğunu kanıtlamıştı neden ocp mürekkep satmasın ki ben inanmıyorum ocp diye başka mürekkep satacaklarını çok mu değerli mürekkep mi ki firmalar sahtekarlık yapmayı göze alsın .

• quote:

Orijinalden alıntı: bhdrdndr

bitmeyenkartuş firması ozamanlar ocp yetkili satıcısı olduğunu kanıtlamıştı neden ocp mürekkep satmasın ki ben inanmıyorum ocp diye başka mürekkep satacaklarını çok mu değerli mürekkep mi ki firmalar sahtekarlık yapmayı göze alsın .

Dostum yaramızı deşiyorsunuz. Detaya girmeden sadece şunu söyleyeyim;

Bayimiz olmadığı halde, hatta rakip firma olduğu halde satış ve reklam politikasını, ocp adını kullanarak son kullanıcıyı yanıltma üzerine kurmuş "akıllı" satıcılar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OCP Türkiye -- 27 Kasım 2013; 15:41:18 >

OCP'nin tıkanan Epson kafalarını açmak için özel bir ürünü var. Sitemize üyelik bilgilerinizi girmeniz halinde adresinize bu ürünü ücretsiz olarak göndereceğim. Dolabilen kartuşlarınıza bu sıvıdan doldurup özel pdf dosyasını yazdırıyorsunuz ve tıkanmış kafayı tertemiz yapıyorsunuz.
  • @OCP Türkiye
    İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Yeni satın aldığım kartuşlara mürekkep doldurup döküman yazdırdım,
    Yani tıkanan kafayı açmak için şu an kullanabileceğim ekstra bir kartuş yok.

@dolankartus.com.tr
    Bu arada birkaç konuda günde 50 sayfa altında bir yazdırma olacaksa, dolabilen kartuş öneriyorsunuz.
    Ben hergün yazıcıyı kullanmıyorum ama, kullanınca da 500'leri aşan sayıda döküman yazdırıyorum.
    Acaba sorun dolabilen kartuşların çoklu sayfa yazdırınca sorun oluşturmasından mı kaynaklanıyor?

@falcon1977
    Yeni aldığım ve doldurduğum kartuşlarla da 50 sayfa yazdırdım, belli bellirsiz çizgiler vardı birkaç sayfada,
    Fakat 50 sayfa yazdırdıktan sonra, 20 sayfa daha yazdırdım ve çizgiler bazı renklerde belirginleşmeye başladı.

Tekrar kafa temizlemesi mi yapmayalıyım?
    Ya da yazıcıdan söküp öyle mi açmaya çalışmalıyım kafayı?

epson wf-3520 model yazıcıyı almayı düşünüyorum, eğer alırsam besleme sistemi mi tavsiye edersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agirmas -- 3 Aralık 2013; 7:03:58 >

• 1 yildan eski murekkeb kullanmayin
    kafa temizleme yapin
    fotograf klitesinda yani en yuksek kaliteyi secin hala ariza devam ediyorsa
    yenisin alma vakti gelmistir
    bende epson sx 215 kulaniyorum
    yani sx 425 in alt modeli sadece wifi yok
    bende de ayni durum var
    ama en iyi kalitede belge yazdirinca sorun ortadan kalkti ama bu seferde cok murekkeb harcamakta
    100mg mureeki bitince atacam cope mono lazer alicam
  • quote:

Orijinalden alıntı: etyemez

1 yildan eski murekkeb kullanmayin
    kafa temizleme yapin
    fotograf klitesinda yani en yuksek kaliteyi secin hala ariza devam ediyorsa
    yenisin alma vakti gelmistir
    bende epson sx 215 kulaniyorum
    yani sx 425 in alt modeli sadece wifi yok
    bende de ayni durum var
    ama en iyi kalitede belge yazdirinca sorun ortadan kalkti ama bu seferde cok murekkeb harcamakta
    100mg mureeki bitince atacam cope mono lazer alicam
    @etyemez
    http://forum.donanimhaber.com/m_71979610/tm.htm

Bu konuda bir kullanıcı da aynı durumdan muzdarip benim gibi.
    Çok sayıda çıktıyı -50 sayfa ve fazlası- aynı anda almaya kalkınca çizik yazdırıyor yazıcı.

Kolay dolan kartuşlarla çok sayıda çıktı almak mümkün değil mi?
    Tek seferde 200 sayfa, sorunsuz baskı almak için ille de CISS sistemi mi kullanmamız gerekiyor?

@dolankartus.com.tr
    Bu arada Epson WF-3520WDF model yazıcıyı satın almayı düşünüyordum,
    Bu yazıcıda kolay dolum yapılan kartuşlardan kullansam, 50 ve üzeri tek seferde çıktı aldığımda gene aynı problemle karşılaşır mıyım?
    Bu sorun sadece Epson'larda mı var?
    Yoksa Canon yazıcı alsam gene benzer problem yaşar mıyım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agirmas -- 9 Aralık 2013; 1:46:53 >

• quote:

@etyemez

Çok sayıda çıktıyı -50 sayfa ve fazlası- aynı anda almaya kalkınca çizik yazdırıyor yazıcı.

Tek seferde 200 sayfa, sorunsuz baskı almak için ille de CISS sistemi mi kullanmamız gerekiyor?

@dolankartus.com.tr
    Bu yazıcıda kolay dolum yapılan kartuşlardan kullansam, 50 ve üzeri tek seferde çıktı aldığımda gene aynı problemle karşılaşır mıyım?

Eğer adetli baskılarda belli bir baskıdan sonra mürekkep kesilmesi ve baskılarda çizik atma sorunu yaşıyor iseniz; bunun sebebi kullandığınız tank sistemidir. İlk başta baskılarınız normal ama sonradan bozuluyor ise kartuşlar tanktan mürekkep çekemiyor demektir. Aldığınız baskı adetleri tek seferde yüksek dolan kartuş sistemi kullanırsanız sık sık doldurma işlemi yapmanız gerekir. Ama sağlıklı bir tank sistemi ile sorunsuz baskı alabilirsiniz. Tabii tüm bunları yazıcınızın baskı kafasında da bir sıkıntı olmadığını varsayarak söylüyorum. Bence yaşadığınız sorun tank sistemi ile alakalı. Almayı düşündüğünüz 2 yazıcıdan bence tercih etmeniz gereken MX925. Fakat o yazıcılar da bence dolan kartuş kullanmak daha sağlıklı olur. Forumda tank sistemi ile de sıkıntı yaşanmadığını söyleyenler var onlara da danışabilirsiniz. Ama genelde Canon yazıcılarda tank sistemi sıkıntılı olabiliyor. İyi araştırmanızı tavsiye ederim. Ama dolan kartuş sistemi ile kaliteli mürekkep tercihi ile sorun yaşamazsınız.

• quote:

@etyemez

@dolankartus.com.tr

hiç bir den 50+ fazla çıktı almadım

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.