Şimdi Ara

Kredi Masrafı Geri Ödemesi (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.311
Cevap
71
Favori
146.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bende 500 TL ödemiş olduğum kredi masrafı için açmış olduğum davayı kazandım. Banka 15 gün içerisinde karara itiraz etmiş ve bugün itibari ile tebligat elime ulaştı. Bundan sonra ne yapmam gerekiyor acaba? Avukatım yok, avukatsız bu işi kendi başıma halledebilir miyim?
  • Davayı kazandıysan git bir avukata yardımcı olsun. Bundan sonrası sadece bankanın işi yokuşa sürmesi.
    Avukatlar kazanılmış davalar için ücret talep etmezler, karşı taraftan tahsil edecekleri için.
  • ladex kullanıcısına yanıt
    Yeni kanunu beklemeyin, kanun tüketicilerin beklentisini karşılayan değil aksine daha da kötü hale getiren bir kanun.

Hayat sigortası için bankaya dilekçe verin ve iptal edilmesini isteyin.
    Kalan günler için olan priminde iadesini talep edin.
    Hayat sigortası yaptırmak mecburi değil.
    Primler kredinin rakamına göre hesaplanır her sene için 400 TL değildir.
    Örneğin İlk seneki kredi borcunuz ile 4. senedeki aynı değildir.
    Risk rakamına göre hesap yaparlar.

Konut ücretinin ne olduğunu bilmiyorum ve ilk defa duydum.
    Karşılığı olmayan birşeyse geri alabilirsiniz.

İpotek ücreti dediği ipotek tahsis ise geri almanız çok zor, red alabilirsiniz.

DASK zaten mecbur, birşey yapmayın.

Ekspertiz ücreinin bir kısmını geri alabilirsiniz.

Tüketici hakem heyetinde artık bu dosyalar için 4-6 ay arasında süre verilebiliyor.
    Bayan o yüzden sizi göndermek istemiş olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: erhan911

25 ekimde yapı kredi konut kredisi için 945 tl masrafın iade kararı çıktı.o günden beri bekliyorum bankadan aramadılar,şube genel müdürlükle ilgili olduğunu söylüyor pek bilgileri yok kararı faks çektiler.Ne yapmalıyım iadeyi almak için ?

Bende konut kredisi kullandım bakalım iade işlemlerine başlayacağım, ilk başta galiba şubeden geçmiş dönem hesap ekstrasını almam gerekecekmiş müsait olduğun bir ara bakacağım aldıktan sonra işlemler nasıl ilerliyor. Paylaşabilirmisiniz?
  • erhan911 kullanıcısına yanıt
    Sonuca itiraz etmedilerse bir avukata gidip icra takibi başlatmasını isteyin. Birkaç gün içinde öderler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gssn

quote:

Orijinalden alıntı: erhan911

25 ekimde yapı kredi konut kredisi için 945 tl masrafın iade kararı çıktı.o günden beri bekliyorum bankadan aramadılar,şube genel müdürlükle ilgili olduğunu söylüyor pek bilgileri yok kararı faks çektiler.Ne yapmalıyım iadeyi almak için ?

Bende konut kredisi kullandım bakalım iade işlemlerine başlayacağım, ilk başta galiba şubeden geçmiş dönem hesap ekstrasını almam gerekecekmiş müsait olduğun bir ara bakacağım aldıktan sonra işlemler nasıl ilerliyor. Paylaşabilirmisiniz?

Birkaç ay önce bende hakem heyetine başvuru yaptım. Ekstre vb. birşey istemediler.
    Bankaya hitaben matbu dilekçe dolduruyorsun ve postalıyorsun.
    Dekontların gekerip gerekmediğini sorduğumda önemi yok onlar zaten cevap verdiklerinde ekliyorlar demişti.
    Öncelikli olarak hakem heyetine gidip sorun, çünkü uyanık bankalar artık ekstre vb.. için fahiş rakamlar istemeye başladılar.

• (FAZİLERİN DÜŞMESİ SEBEBİ İLE AYNI BANKADAN YAPILAN YAPILANDIRMADA ) KENDİ EL YAZISIYLA YAPILANDIRMA İÇİN %2 CEZAYI KABUL EDİYORUM İTİRAZIM YOKTUR DİYE YAZAN MÜVEKKİLİMİZ ADINA İADE İÇİN AÇTIĞIMIZ DAVA OLUMLU SONUÇLANMIŞTIR.
    BU KONUYU MERAK EDEN ARKADAŞLAR VARDI. BİZ BANKALARIN BU ŞEKİLDE ALDIKLARI YAZILARIN HAKSIZ ŞART OLDUĞUNU VE HUKUKSUZLUĞU MEŞRULAŞTIRMAYACAĞINI SAVUNMUŞTUK.
  • arkadaşlar eylül 2013 yılında tüketici heyetine başvurdum dosya masrafı ve ipotek fekki için karar ocak ayında çıkar dediler. bugün aradım karar aralık ayında çıkmış.
    elime karar gelmediği için tüketici heyetine gidip aldım.
    karar lehime çıkmış. 1849 liranın iadesine karar verilmiş.
    bankayı aradım vermeyeceklerini söylediler.
    ne yapmam gerekiyor.
    gecen gün bu işleri takip eden bir avukat çalıştığımız yere gelmişti. arkadaşlar toptan işlerini ona havale ettiler.
    onu arayıp şimdi 15 gün bekleyip icraya vermem mi gerekiyor dedim 1200 liranın üstü olduğu için bağlayıcılığı yok dedi. davayı biz açalım paranı alalım dedim.
    şaşırdım kaldım ne yapmam gerekiyor.
    herkes farklı bir şey söylüyor
  • Arkadaşlar ben 2012 yilinda 1500 tl dosya masrafı ödedim sonra 1500 tl yapilandirma ödedim. Sonra 2500 tl erken kapama ödedim sonra yine kredi cektim 1500 tl daha ödedim finansbanksina bana onlarca kaat imzalattirdilar.sizce ben bu parayi geri alabilirmiyim.finansbankasinda çalışan birine dordum daha alan olmadı istersen aç dava dediler ama kaybedersen ettigin masraf çabası karşı tarafın avukatlık ucretinide oduyormusum.şuanda maddi durumum kötü sizce ben ne yapmalıyım? Bilen anlayan arkadaşlar yardimci olabilirlermi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce

Yeni kanunu beklemeyin, kanun tüketicilerin beklentisini karşılayan değil aksine daha da kötü hale getiren bir kanun.

Hayat sigortası için bankaya dilekçe verin ve iptal edilmesini isteyin.
    Kalan günler için olan priminde iadesini talep edin.
    Hayat sigortası yaptırmak mecburi değil.
    Primler kredinin rakamına göre hesaplanır her sene için 400 TL değildir.
    Örneğin İlk seneki kredi borcunuz ile 4. senedeki aynı değildir.
    Risk rakamına göre hesap yaparlar.

Konut ücretinin ne olduğunu bilmiyorum ve ilk defa duydum.
    Karşılığı olmayan birşeyse geri alabilirsiniz.

İpotek ücreti dediği ipotek tahsis ise geri almanız çok zor, red alabilirsiniz.

DASK zaten mecbur, birşey yapmayın.

Ekspertiz ücreinin bir kısmını geri alabilirsiniz.

Tüketici hakem heyetinde artık bu dosyalar için 4-6 ay arasında süre verilebiliyor.
    Bayan o yüzden sizi göndermek istemiş olabilir.
    teşekkür ederim, peki hayat sigortasını mahkemeyle bile alamıyoruz sanırım, bankaya dilekçe versek bir şey değişir mi, onlar direkt hayır demez mi, 2. sorum; hakem heyetine dilekçe verirken her bir masraf için ayrı ayrı dilekçe vermemiz mi gerekiyor yoksa hepsi için bir tane yeter mi?? sağolun tekrardan.

• Finansbanktan çektiğim kredinin dosya masrafını + yapılandırma ücretini geri aldım ..
    Mahkeme yoluyla alabildim.
    Tüm işlemler 17 ay sürdü..

ilk önce bankaya ihtarname çektim ptt den faksla ve onaylatarak.. Tarafıma olumsuz cevap yazdılar..
    bu cevaba istinaden THH ye gittim , bana dosya masrafı için olumlu, yapılandırma için olumsuz karar verdiler..
    ben de yapılandıma için mahkemeye gittim, banka ise dosya masrafını ödememek için..
    ilk celsede birleştirme talep ettim ve olay tek daavaya dönüştü.. sonrasında 3 ayda bir ertelenen mahkemeler ve gıcıkk bir bayan hakim yuzunden iş uzadı ..

sonunda hakim değişti, ilk mahkemede kararını lehime verdi.. banka temyize gitmedi ama parayı da eksik ödemek istedi..

İcraya verdim ve ne var ne yok geri aldım..

Size tavsiyem;

bahsettiğiniz tüm masraflar için toplam miktar fazla oldugundan Tuketıcı mahkemesine başvurun,
    ya da her biri için THH sınırına dikkat ederek ayrı ayrı THH ye başvurun..

Bankalr ödemiyoruz diyor ma aslında mahkeme ile olunca mecburen ödüyorar..

• quote:

Orijinalden alıntı: av.yasin toprak

(FAZİLERİN DÜŞMESİ SEBEBİ İLE AYNI BANKADAN YAPILAN YAPILANDIRMADA ) KENDİ EL YAZISIYLA YAPILANDIRMA İÇİN %2 CEZAYI KABUL EDİYORUM İTİRAZIM YOKTUR DİYE YAZAN MÜVEKKİLİMİZ ADINA İADE İÇİN AÇTIĞIMIZ DAVA OLUMLU SONUÇLANMIŞTIR.
    BU KONUYU MERAK EDEN ARKADAŞLAR VARDI. BİZ BANKALARIN BU ŞEKİLDE ALDIKLARI YAZILARIN HAKSIZ ŞART OLDUĞUNU VE HUKUKSUZLUĞU MEŞRULAŞTIRMAYACAĞINI SAVUNMUŞTUK.

Merhaba Yasin bey
    Mahkeme kararını burdan yayınlamanız mümkün mü?
    Benim de böyle bir sıkıntım varda.
    Hayat sigortası mecburi olmadığı için bankaya iptal talebini içeren bir dilekçe verip (İadeli taahhütlü yollayın) iptal edip kalan ödemenizi isteyebilirsiniz.
    Hayır derlerse tüketici hakemn heyetine başvurup iptalini sağlar iptal talep tarihiniz itibariyle kalan rakamın iadesini alırsınız.

Hakem heyetlerinde her ödeme için ayrı dilekçe alıyorlar.
  • yavuzsultanselimhan Y kullanıcısına yanıt
    1500 TL eğer direkt olarak dosya masrafı olarak tek kalemde geçiyorsa iade alırsınız.
    1500 TL yapılandırmayı her koşulda alırsınız.

2500 TL erken kapamayı alabileceğini sanmıyorum. Bu yüzden kısmı olarak avukatlık masrafıda ödeyebilirsiniz.
    Rakamlar yüksek olduğundan bu işlerle uğraşan bir avukata gitmenizde fayda var.
    Tüketici hakem heyeti ile uğraşmaktansa tüketici mahkemesine 2 ödeme için başvuru yapmak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Bankalarda çalışanların ne dediklerini umursamayın, sonuçta size evet gidin hakkınızı arayın diyecek insan azdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce

Hayat sigortası mecburi olmadığı için bankaya iptal talebini içeren bir dilekçe verip (İadeli taahhütlü yollayın) iptal edip kalan ödemenizi isteyebilirsiniz.
    Hayır derlerse tüketici hakemn heyetine başvurup iptalini sağlar iptal talep tarihiniz itibariyle kalan rakamın iadesini alırsınız.

Hakem heyetlerinde her ödeme için ayrı dilekçe alıyorlar.

hocam çok sağolun, dilekçeyi kredi çektiğim şubeye mi yoksa akbank genel müdürlüğüne mi yazmam lazım?
    Eğer sigortayı o şubeden yaptırdıysanız ilgili şubeye yazmanız yeterli olacaktır.
    Krediyi başka bankaya transfer ettiğimde kullandığım dilekçe örneği aşağıdaki gibiydi.

quote:

xx.xx.2014

xxx BANKASI şehir ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Şubenizden xx.xx.2013 tarihinde xxxxxx Poliçe numarası ile 5 yıllık olarak yaptırdığım Kredili Hayat Sigortası
    poliçemin iptal edilmesini ve peşin olarak ödediğim xxx.xx-TL’den geçen süre düşüldükten sonra kalan ücretin
    bankanız nezdinde bulunan altta numarası yazılı hesabıma iadesi için gerekli işlemlerin yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla
    xx.xx.2014

Poliçe lehdarının Adı – Soyadı : Ad Soyad
    Poliçe numarası : xxxxxxxx
    T.C kimlik numarası : 23121212121
    Telefon numarası : zzx.zzzzzzzz
    IBAN No : TR22 0000 00000 0000 0000 0000 00

EK: 1-) Poliçe Dekontu fotokopisi
    2-) Kimlik fotokopisi

• teşekkür ediyorum, sağolun..
  • arkadaşlar garantiden dekont aldım daha dogrusu müsteri hizmetleri yetkilisi ekran çıktısı verip kaşe vurdu geçerli oluyor dimi bu şekildekilerde. Expertiz ücreti 650 ve tahsis ücreti 1250 görünüyor. Bunların ikisinide alabiliyormuyuz? Arkadaşım 2 nüsha halinde hazırlamış belgeleri yani dilekçe dekont ve kimlik fotokopisi yinde dilekçe dekont fotokopisi kimlik fotokopisi şeklinde dediğine göre thh birini bankaya gönderiyormuş
  • expertizin belki bi kismini ama digerini kesin alirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: karasuvari

arkadaşlar garantiden dekont aldım daha dogrusu müsteri hizmetleri yetkilisi ekran çıktısı verip kaşe vurdu geçerli oluyor dimi bu şekildekilerde. Expertiz ücreti 650 ve tahsis ücreti 1250 görünüyor. Bunların ikisinide alabiliyormuyuz? Arkadaşım 2 nüsha halinde hazırlamış belgeleri yani dilekçe dekont ve kimlik fotokopisi yinde dilekçe dekont fotokopisi kimlik fotokopisi şeklinde dediğine göre thh birini bankaya gönderiyormuş

TAHSİS ÜCRETİ 1250 TL VE EKSPERTİZDEN 300 TL GERİ ALABİLİRSİNİZ
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.