Şimdi Ara

F VE Q KLAVYE KARŞILAŞTIRMASI (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
653
Cevap
12
Favori
341.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 8 senedir F klavye kullanıyorum ve en az 5 senedir klavyeye baktığım yok. ama İngilizce metin yazmak gerçekten çok zor oluyor. ama yine de ALWAYS F klavye
  • Çok uğraşmışsın hocam. Tebrikler.
  • Evet Ekkooo demiş ki, "sol elimi çok kullanmaya başladım"... Gerçekten de ben uzun süre yazı yazdığımda sol bileğimin acıdığını hissediyorum. Hatta birçok harfe basmak üzere sağ elim de klavyenin soluna gidiyor :)

Ben de bir Q kullanıcısıyım. Ve şu an performansım gelişmiş durumda, klavyeye bakmadan ve neredeyse duraklamadan bir metine bakarak yazı yazabiliyorum.

Fakat F klavye ile aynı sürede kafadan 2 kat daha fazla kelime yazılabildiğini görünce de şaşırmadım değil.

Babamda bir daktilo vardı, elim Q'ya alıştığında onu görüp yazmaya çalışınca afallamıştım. Babam "asıl Türkçe klavye bu işte" demişti. Aynı şekilde bir arkadaşımın babası da F klavyeye feci şekilde daktilodan alışmış, adam Q görünce öyle kalıyordu :D Evde arkadaşımla beraber 2 klavye bulunduruyorlardı. Babası kullanacağı zaman F'i takıyorlardı. Halbuki hepimizin F'i öğrenmesi lazım aslında. Ama böyle yayılmış işte. Aslında en kısa zamanda bir F edinip, ona da Q'daki performansıma ulaşmak istiyorum. Gerçekten de Q klavye çok allahın belası bir diziliş. Baksanıza, adam makineyi yapabilmek için gidip karıştırmış tuşları, bir de öyle yaymışlar salaklar. Hep söylerim, Avrupalılar, Amerikalılar böyle olaylarda acayip salaktır diye. Bizimkiler ne güzel F yapmışlar ama yayamamışız. Halbuki zamanında daktilolarımız hep F dizilime sahipmiş. Neden devam edememiş enteresan. İlk bilgisayarları ithal edenlere de kızmak lazım tabi.

Eskiden babamın çalıştığı yerde kızlar vardı, sabahtan akşama kadar yazı yazarlardı, onların klavyeyi gördüğümde de şoke olmuştum, küçüktüm o zamanlar. F klavye idi. Takır takır müthiş bir şekilde yazarlardı. Hayran olurdum.

Bir de Q'nun bir aptallığı, "A" harfi ta en solda kalıyor. Sol elimizde küçük parmağa veya yüzük parmağına denk geliyor. Aynı şekilde e tuşu, s tuşu da var. Hatta D bile... Bunlar çok solda, bileğinizi hep sola doğru çevirmek zorunda kalıyorsunuz ve bu bileği acayip şekilde zorluyor, yoruyor. Sağ elde öyle bir sorun yok. Çünkü o da sola doğru geliyor :)

F klavyeyi acayip şekilde kullanmak istiyorum fakat bir yandan da değiştirmek işime gelmiyor bir türlü.

• güzel çalışma olmuş
  • aradaki yazıları hiç okumadım ama ilk F klavye ile tanışmam üniversitede bilgisayar sınavında olmuştu ve o dandik soruları sırf tuş aramak zorunda kaldığım için çoğunu yapamayıp 30 almıştım
  • Eline sağlık ama artık alıştık Q ya yeni başlayanların F ile başlamsını öneririm.
  • quote:

Orjinalden alıntı: FuLLTiMeHaCKeR

Eline sağlık ama artık alıştık Q ya yeni başlayanların F ile başlamsını öneririm.

+1905
    Bu saatten sonra asla f klavye falan kullanmam ama yeni
    başlayanlar f klavyeyi deneyebilir
  • F VE Q KLAVYE KARŞILAŞTIRMASI
  • Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş
  • su an yasım 17
    5 yasından beri bilg basındayım
    tam hatırlamıyorum ama bi ara f kullanıyodum
    ama su an 10 parmak qcuyum
    programı indirdim f e de alısıcam
    zaten bazı harflerin yerini hatırlıyorum

bence en iisi ikisini de 10 parmak yazabilmek
    ve daha da iisi q gorunumlu klavyede f yazmak cunku cogu oyunda kısyollar qya gore oluyo e haliyle qcu olmak sart gibi bise
  • Arkadaşlar ben Zabıt katipliği sınavına girdim. orada çoğu kişi on parmak klavye kullanıyordu. Rekoru F klavyeden bir çocuk yaptı 3 dakikada 175 kelime
    q dan rekorada ben yaptım 3 dakikada 135 kelime fark ortada F klavye kullanan bariz bir şekilde Q dan hızlı yazıyor bunun tartışması yapılmaz. Bizde milliyetçilik bilinci yok ki anasını satim. Bende Q kullanıyorum ama F kullanmayı isterdim. Şimdi F dönmem de zor.

Ya en azında bu yazıyı yazarken 1 dakika değilde 40 sn y harcardım daha az yorulurdum.

F in yaygınlaşması lazım. Siz durun ya Arkadaşlara bilgisayar toplarken Kalavyeyi hep F den alim
    önce sinir olurlar ama. olsun
  • bende de bir zamanlar f klavye vardı geçenlerde birinde gördüm hala fe klavyemi kullanıyosun dedim bu yazıyı okuduktan sonra utandım açıkcası fe klavye şart

nman program derken f klavye için acaba banada gönderebilir misin?
  • bugünün gençleri yurtdışıyla çok bağlantılı. her an herkesin oralara gitme durumları var. burda F klavyeye alışan birinin orda ne kadar zorluk çekeceğinin farkında mısınız? zaten yurtdışında ülkemiz hakkında inanamayacağınız kadar önyargı var (sözlüklere girip bakabilirsiniz) bir de orada Q'da yazamadığımızı gördüklerinde neler düşünürler yine canım ülkemiz hakkında tahmin edersiniz. ha umrumda mı onların düşüncesi tarzında cevaplar gerçekten gereksiz olacaktır

dünya globalleşiyor (her ne kadar kendi kişisel düşüncelerim globalleşmemesi gerektiğini söylese de) o yüzden tüm dünya bi işi bi şekilde yaparken bizim ters yapmamızın mantığı yok. bence aynen şuna benzer, arapların latin alfabesine alışamamaları durumu

• quote:

—F Klavye Kullanmak Bizi Küresel Dünyadan Uzaklaştırır
    Bu gibi bazı gerekçeler ise çok gülünçtür. Japonlar, Çinliler, Kiril alfabesi kullananlar bugün sırf kendi alfabelerini kullandıkları içi dünyadan kopmakta mıdırlar? (13)
  • zorlanmaktan behsettim ben, uzaklaşmaktan değil!
  • 2 gündür f kullanmaya çalışıyorum... şimdilik zor olsa da, buradaki yazıların verdiği destekle kısa sürede kvrayacağıma eminim

konu için teşekkürler akinci
  • bende 5 yıldır q klavye kullanıyordum geçen yıl f kullanmaya başladım ve on parmak yazıyorum. arkadaşlarım msn de evet yazmamı bile 10 sn bekliyorlardı, hepsinin alay konusu olmuştum sen yaz biz wcye gidip geliyoruz diyorladı. ama bu durumdan 1ay sonra artık ben onları beklemeye başladım kimse tozuma yetişemiyordu.
    kesinlikle f klavye + 10 parmak
  • ama ben f denedim tuşları arayarak çok zaman harcıyorum.
  • f klavye kullanmak eminim yeni kullanıcıların işine gelir

fakatt bizim gibi kaşar kullanıcıların alışkanlıklarını bu zamandan sonra değişmesi cok zor.
  • İlköğretim okullarında kurulan bilgi teknolojisi sınıflarındaki bilgisayarlar F klavye ,ancak öğrenci okuldan çıkıp cafeye gidiyor ,ben şimdiye kadar hiç bir cafede 1 tane numunelik F kalvyeli masa görmedim,
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.