Şimdi Ara

F VE Q KLAVYE KARŞILAŞTIRMASI (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
654
Cevap
12
Favori
341.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • En büyük q klavye kullandığınıza hıyãnet etmeyin bakiyim
  • ilk ve son sayfayı okumak yığınla $eyi anlamam için yeterli aslında.

Bana rahat batmıyor. Klavyeyle alakalı hiçbir sorunum yok. Türkçeye a$ık biriyim. Yakla$ık 2 yıldır herhangi bir rahatsızlık duymaksızın tüm simgeleri yazıları harfleri vs leri klavyeye bakmadan -süratle- yazabiliyorum. Çoook senelerdir de q klavye kullanıyorum. Lakin bu bilgileri okuduğum zaman ben kendimi rahatsız hissettim. En büyük misali biraz yukarıda bu yılki yarı$madan kaç birincimiz çıkmı$. Listede kaç Türk var dikkat eden oldu mu?

En çok gücüme giden de adam kalkmı$ bin tane kaynakla bunları aktarmı$, derlemi$, hazırlamı$. Üstüne de çıkıp "amaaan q klavye ooooh" falan demek emeğe inanılmaz saygısızca geliyor. Bu topicte kims size hangi klavye dizilimini/tipini kullanıyorsunuz diye sormuyor. Q budur, F de budur deniyor. İnsan bir$eyi istemediği zaman ne söylense boş. Bununla alakalı yığınla atasözümüz de var zaten. Hatırlatmama gerek yok. Stickerlarla, ba$ka bir klavye almadan sadece ayar deği$ikliğiyle ilk i$ f klavyeye ba$lamak olucak. Milliyetçilik kullandığın klavyeyle olmaz diyenlere gülüyorum. Kimsenin kimsenin milliyetçiliğini klavyeyle sınadığı falan yok zaten. Bu istekle alakalıdır. Tercihle. Kendinize bindirdiğiniz kadar sorumlulukla alakalıdır. Olayı fazla dramatize edip de ulusal konularla bağda$tırmanın anlamı yok. Benim bugün yazdığım metinlerin yarısı ingilizce. Ama Q klavye ingilizce için de uygun sıralamaya sahip bir klavye değil ki? E ben her iki dilde de çatır çatır yazıyosam ve bu klavye dizilimi 2'si için de bir avantaja sahip değilse neden Q kullanayım ki? Senelerdir Q kullanıyorum da F e geçince aptallık mı çökücek üstüme? Q dizilimini mi unutucam eğer deği$mek istersem? Bana bir zararı mı olcak. Bugün avantajını kullandıktan sonra beni internet kafesi aman bilmemne bilgisayarı zartı zurtı ilgilendirir mi?

Ben kendime güvenirim. Az buz da değil. Ve klavye kullanmanın sadece tu$larla alakalı da olmadığını dü$ünenlerdenim. Her $ey gibi bu da biraz yetenek gerektiriyor olabilir. Ama daha hızlı yazabileceksem neden bunun kurbanı olayım ki? Bu sigarayı bırakan birine ikram edildiğinde "hayır kullanmıyorum. bıraktım" demenin hazzıyla e$değerdir nezdimde. Bu kadar basit olmayalım. Bu derece enterese etmiyorsa sizi i$tirak etmezsiniz olur biter.

• bizim okuldaki klavyeler ''F'' klavye

ama bi türlü alışamadım
  • quote:

Orjinalden alıntı: DaVinci

quote:

Orjinalden alıntı: HayatBoş

Resmen geyik yapmışsınız. F klavye saçmalıktan başka birşey değil. Düşünün bir kere dos ortamına geçtiğiniz zaman sizin F klavyeniz hiç bi işe yaramayacak ve bilgisayar Q klavyedeki harflerin yerini hatırlayacaktır. Mesela bir Format komutu verebilmek için 80 tuşa basarak tek tek harf aramanız gerekir. Bios a girdiğinizde değişiklikleri kaydedip çıkmak için Y ve N tuşlarını bulmak için en az 20 tuşa basarsınız. Çünkü bios ayarlarında bilgisayar henüz F klavyeyi yüklemediği için tanımamaktadır. Q klavyede F klavye ile 10 parmak yazı yazmayı bilen birisi zaten onu F ye çevirip kullanıyordur. Ama Q klavyeye alışkın bir insan F klavyeyi Q klavyeye çevirip de kullanamaz.

sonuna kadar halısın, bilgisayar dünyası zaten dos tan ibaret değilmi?

ne günlere kaldık yahu, adamlara kendi dillerine uygun bir klavye tasarlanmış, dünyada bir benzeri daha yok bunun hala dos ortamından bahsediyorlar sonrada bu kafayla sayısal çağa girmekten bahsederler

Arkadaşlar Bende F Klavye Vardı Ben Q Klavye Yaptım Q Klavye Gibi Kullandım Bende No Problemdi Sizi Bilemem

• paylaşım çok güzel eline sağlık arkadaşım bende 2 senedir f klavye kullanıyorum. bazı arkadaşların söylediklerine katılmıyorum bence f klavyeyi zaten kullanan birisi için f klavye bulması gerekmez. ben windowstan değiştirip kullanıyorum. şu ana kadarda böyle birşeyi sorun etmedim(bakmadan yazamayan arkadaşlar üstüne alınmasın). mesela laptop almayı düşünüyorum klavyeyi değiştiremeyeceğim halde f klavyeli bir laptop aramam saygılar...
  • Ben de eskiden beri F klavyle kullanırım. Modelini beğendiğim bir klavyenin F olanını bulmak için baya uğraşmıştım. Bu konuda hala eksikler var sanırım. Eskiden F klavyeyle DOS kullanırken klavye ayarı için yapılan ayarı bilmediğimden F klavyeden Q klavye yazmak zorunda kalırdım. Bu ayarı o zamanlar bilseydim o kadar zahmete de girmemiş olurdum. Ama neyse o gün bu gündür F klavyedeki tuşların çoğunun Q karşılıklarını bilirim. Böyle bir yararı da oldu yani..
  • F klavyenin üstünlüklerini bilimsel ve tarihsel gerçeklerle ortaya koyan arkadaşlara teşekkür ederim. Bunlar ortadayken bazı arkadaşların "klavyeyle milliyetçilik olmaz", "en büyük q klavye" tarzı yazdıkları kendi seviyelerini ortaya koymuş. Üstelik bu tür cevapları yazanlar forumda 500'ün üzerinde mesajı olanlar genelde. Boş teneke çok ses çıkarır misali ....
  • elleriğne sağlık yazı çok güzel olmuş
  • bunu okuduktan sonra bi fe klavye alıcam. 1 ay fln denemeyi düşünüyorum. sonuçlara göre seçimimi yapcam
  • yaw ne farkeder galavye gavalyedir kimin işine hangisi daha iyi gelirse onu kullansın ben q ya alışkınım onu kullanıcam
  • quote:

Orjinalden alıntı: m@trix

bunu okuduktan sonra bi fe klavye alıcam. 1 ay fln denemeyi düşünüyorum. sonuçlara göre seçimimi yapcam

Ben şu an Fe klavye ye geçmiş bulunuyorum ve tavsiye ederim. İlk geçişte 1 hafta kadar sıkıntı yaşanıyor ama daha sonra bırakmak zor oluyor
  • Yazara sonuna kadar katılıyorum. Zaten konuyu tamamen bilimsel verilerle izah etmiş. Q klavyenin dizilişine baktığınız zaman, çok kullanılan harflerin uzakta, az kullanılan harflerin daha yakında olduğu açıkça görülmektedir.

Ben kendim F klavye ile bakmadan 10 parmak yazabiliyorum, çok da rahat. Hatta kullandığım klavyenin dizilişi Q klavyeye göre olmasına rağmen, F klavye ayarlarına çevirdim ve öylece yazıyorum. Zamanında Q klavye ile yazmayı da denemiştim, ancak zorlandığım için F klavyeye geçiş yaptım. Ben şahsen F klavyenin kullanımının artırılmasını destekliyorum...
  • f klavye kullanan arkadaşların yazdıklarını okuyunca yemin ediyorum şaştım kaldım bende q kullanıyorum fakat yazmaya başlıyınca bir süre ellerim ağrımaya başlıyor artık f klavyeye geçmenin zamanının geldiğini düşünüyorum teşekkürler bilgileri içiin
  • quote:

Orjinalden alıntı: cerci90

Askerde'ki bilgisayarlarda keşke şunu deneseydin: Sol Shift+Ctrl
    Bu Q klavyeyi F,F klavyeyi Q klavye yapar.

arkadaşım allah razı olsun senden ne zamandır cevabını arıyordum bunun, üstelik sen en kolay yolunu yazmışın çok teşekkürler

• Guzel bi yazı olmuıs ellerıne sağlık arkadasım...
    ama bi laf war alısmıs kudurmustan beterdır diye... galiba bu sebebten bı cok kısı q..bende dahıl...guzel bır tarafı war q klavyenın ama ozellıkle sol elını kullanamayanlar ıcın... turkce cok kullanılan bı cok harf solda oldugu ıcın sol elım cıddı mıktarda hızlandı...
  • çok süper bi çalışma eline sağlık....
  • ellerine saglık ama ınanırmısın keske daha kucuk olasaydım da q ya alısmasaydım simdi klavyede turkce karakterlerı bıle kullanamıyorum alıskanlık.
    bi de q klavye o kdar da yavaslatmıyo be kcumsemeyın hemen
    genellıkle tıcaret lısesınde okuyanlar f klavye daktılo ogrenırler ve bılgısayar derslerı f klavyedır bılgı ıslem bolumu olmama ragmen bnde tıcaret mezunuyum (bızım okul bıraz acayıptı de!!!!)
    1 veya 2 sene gordugum bılgısayar deslerıme kendı q klavyemı ve daktılo derslerınde ıse sınıfta bulunan 2 veya 3 q klavyesi bulunan daktılolardan birini kullanırdım ve de herkesten hızlı yazardımmmm ama cıdden arkadslar f klavye daha rahat dıyordu ama napalım alısmısız bı kere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr.tilki -- 27 Nisan 2007; 16:39:58 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Ekkkooo

Guzel bi yazı olmuıs ellerıne sağlık arkadasım...
    ama bi laf war alısmıs kudurmustan beterdır diye... galiba bu sebebten bı cok kısı q..bende dahıl...guzel bır tarafı war q klavyenın ama ozellıkle sol elını kullanamayanlar ıcın... turkce cok kullanılan bı cok harf solda oldugu ıcın sol elım cıddı mıktarda hızlandı...

bide ben solagım dusunun hızı

yıh yıh yıh

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr.tilki -- 27 Nisan 2007; 16:47:12 >

• xp de f klavye kullanıyorum, açılış ekranında şifre yazarken F yerine Q klavyeye dönüyor. wın98 de autoexec ten 179 yerine 440 yazarak düzeltebiliyordum, xp'de nasıl düzeltlir yani açılış ekranında da f olarak nasıl yazabilirim acaba?
  • Varsayılan giriş dili Türkçe -Türkçe F olmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 2 Mayıs 2007; 19:08:40 >
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.