DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Özürlü İndirimi ile ÖTV'siz Araç Alımı İçin Tavsiye
32
Cevap
0
Favori
38.752
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Araç tercih-kıyaslama >> Özürlü İndirimi ile ÖTV'siz Araç Alımı İçin Tavsiye
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 07:46:41
      Özürlü indiriminden yararlanarak ÖTV'siz araç almak istiyoruz.

Mevzuatı ve genel bilgileri öğrendik,nasıl hesaplama yapılacağını da biliyoruz.

Çoğu bayii önce indirimli fiyat veriyor,sonra özürlü indiriminden yararlanmak istediğimi söyleyince liste fiyatından hesaplıyorlar :S

Bir kaç model arasında kaldık,başka tavsiye varsa memnuniyetle araştırmak isterim.

Bütçe maksimum 36.000 TL indirimle yaklaşık 25.600-26.000 TL arasına geliyor.

35.000 TL lik araç için hesaplama;

35.000/1,18 =29.661
      29.661/1,37=21.650
      21.650*1,18=25.547

Fiat Linea
      Citroen C3
      Ford Fiesta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barmer -- 21 Kasım 2011; 20:11:58 >

• Binbaşı
      1195 Mesaj
      21 Kasım 2011 10:47:12
      quote:

Orijinalden alıntı: barmer

Özürlü indiriminden yararlanarak ÖTV'siz araç almak istiyoruz.

Mevzuatı ve genel bilgileri öğrendik,nasıl hesaplama yapılacağını da biliyoruz.

Çoğu bayii önce indirimli fiyat veriyor,sonra özürlü indiriminden yararlanmak istediğimi söyleyince liste fiyatından hesaplıyorlar :S

Bir kaç model arasında kaldık,başka tavsiye varsa memnuniyetle araştırmak isterim.

Bütçe maksimum 36.000 TL indirimle yaklaşık 25.600-26.000 TL arasına geliyor.

Fiat Linea
      Citroen C3
      Ford Fiesta

bizde engelli indiriminden yararlanıcaktık falak sorun çıktı ayrıca kdv indirmide söz konusu olabilirmiş duymuşsunuzdur belki araç önerim olarak clio lara bakabilirsiniz yada polo

• Yüzbaşı
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 10:55:17
      quote:

bizde engelli indiriminden yararlanıcaktık falak sorun çıktı ayrıca kdv indirmide söz konusu olabilirmiş duymuşsunuzdur belki araç önerim olarak clio lara bakabilirsiniz yada polo

Nasıl bir sorun çıktı?

Kdv indirimiyle ilgili bilgim yok,biraz daha ayrıntı verebilirmisiniz ?

Bu arada belirtmeyi unuttum dizel bakıyorum.Pololar biraz donanımlısının fiyatı çok yüksek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barmer -- 21 Kasım 2011; 10:56:05 >

• Binbaşı
      1195 Mesaj
      21 Kasım 2011 11:00:51
      yanlış hatırlamıyorsam adanadaki bi engelli araç almış ve engelliler araç alırken kdvde ödemiyecek yasasına dayanarak dava açmış ve davayı kazanmış ve bu dava emsal olarak gösterilerek kdv kalkıcak diye duymuştum kdvsini geri alanlar da varmış onlarda şöyle yapmışlar siz araç aldıktan sonra aracı aldığınız yerin vergi dairesine gidip vergi iadesi istiyorsununz vergi daireside red cevabı çıkıyormuş sizde o belgeyi alıp dava açıyormuşsunuz böylece geri alınabiliyormuş

• Yarbay
      3554 Mesaj
      21 Kasım 2011 11:41:49
      quote:

Orijinalden alıntı: muzaffersan

yanlış hatırlamıyorsam adanadaki bi engelli araç almış ve engelliler araç alırken kdvde ödemiyecek yasasına dayanarak dava açmış ve davayı kazanmış ve bu dava emsal olarak gösterilerek kdv kalkıcak diye duymuştum kdvsini geri alanlar da varmış onlarda şöyle yapmışlar siz araç aldıktan sonra aracı aldığınız yerin vergi dairesine gidip vergi iadesi istiyorsununz vergi daireside red cevabı çıkıyormuş sizde o belgeyi alıp dava açıyormuşsunuz böylece geri alınabiliyormuş

evet bunu bende duymuştum. davayı emsal göstererek sizde mahkemeye verip kdv nizi alabilirsiniz.

• Yüzbaşı
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 12:02:09
      quote:

Bilgi için teşekkürler.

Eğer satınalırsak bu olayı deneyeceğim.

Davayı tüketici mahkemesine mi açmışlar acaba ?

• Yarbay
      9194 Mesaj
      21 Kasım 2011 14:00:47
      alacagınız araca kdv ödüyorsunuz ve 1 AY içersınde mahkemeye verıp kdv yı gerı alabılıyorsunuz
      ılk etapta ötv ödemıyorsunuz

size tavsiyem pazarlıgınızı ötv indırımlı olarak yapmayın pazarlıgı bıtırdıkten sonra ötv indırımlı fiyatını alın. (%37) yok elaman kata kule yapabılıyor.

+ve artık plakada özürlü işaretde kalktı.

tabıkı ötv den yararlanmak için en az %90 özür oranlı rapor olması lazım

Ey Türk! Dostunu da Düşmanını da bil artık..!
    • Yüzbaşı
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 14:16:02
      quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

alacagınız araca kdv ödüyorsunuz ve 1 AY içersınde mahkemeye verıp kdv yı gerı alabılıyorsunuz
      ılk etapta ötv ödemıyorsunuz

size tavsiyem pazarlıgınızı ötv indırımlı olarak yapmayın pazarlıgı bıtırdıkten sonra ötv indırımlı fiyatını alın. (%37) yok elaman kata kule yapabılıyor.

+ve artık plakada özürlü işaretde kalktı.

tabıkı ötv den yararlanmak için en az %90 özür oranlı rapor olması lazım

Tüketici mahkemesine mi veriyoruz ? Çok araştırdım ama bulamadım, bir dilekçe örneği mevcut mu acaba ?

Evet,direkt ötv indirimiyle alacağım diye giderseniz liste fiyatından indiriyorlar.

Citroen C3 için bir bayii 36,500TL fiyat verdi,sonra ötv indirimiyle ne kadar olur dediğim de 29.000 TL fiyat çıkarttı :S

Hesapladım,liste fiyatından yapılan hesapla 29.000 tl fiyat çıkıyor.

%98 rapor mevcut.

• Yarbay
      9194 Mesaj
      21 Kasım 2011 14:21:47
      quote:

Alıntıları Göster

Tüketici mahkemesine mi veriyoruz ? Çok araştırdım ama bulamadım, bir dilekçe örneği mevcut mu acaba ?

Evet,direkt ötv indirimiyle alacağım diye giderseniz liste fiyatından indiriyorlar.

Citroen C3 için bir bayii 36,500TL fiyat verdi,sonra ötv indirimiyle ne kadar olur dediğim de 29.000 TL fiyat çıkarttı :S

Hesapladım,liste fiyatından yapılan hesapla 29.000 tl fiyat çıkıyor.

%98 rapor mevcut.

nereye veya kıme dava açagınızı bılmıyorum ama geçenlerde yenı araç almıiş bırırsıyle konuşmustum o söyledı
      bız 2010 aralık15 aracı almıştık o zaman kdv için dava açacagımızı bılmıyorduk
      araştırmak lazım.

c3 özellıkle ıstemekte sebebınız varmı? satışınıda düşünun derım.

• Yüzbaşı
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 14:28:44
      quote:

nereye veya kıme dava açagınızı bılmıyorum ama geçenlerde yenı araç almıiş bırırsıyle konuşmustum o söyledı
      bız 2010 aralık15 aracı almıştık o zaman kdv için dava açacagımızı bılmıyorduk
      araştırmak lazım.

c3 özellıkle ıstemekte sebebınız varmı? satışınıda düşünun derım.

Bizimde niyetimiz Aralık 15'inden sonra almak.
      Biraz piyasada ki fiyatlara bakıyorum,sonrasında nasıl bir fark olur daha net anlarım.

Özellikle istememin bir sebebi yok,yeni C3 güzel ve kaliteli gözüküyor.

Evet,satışını düşündüğüm için bu araçlara bakıyorum,2. elde rahat satılabilir diye düşünüyorum.

Aklımda Opel Corsa'da var...

• Yarbay
      9194 Mesaj
      21 Kasım 2011 14:34:18
      quote:

Alıntıları Göster

Bizimde niyetimiz Aralık 15'inden sonra almak.
      Biraz piyasada ki fiyatlara bakıyorum,sonrasında nasıl bir fark olur daha net anlarım.

Özellikle istememin bir sebebi yok,yeni C3 güzel ve kaliteli gözüküyor.

Evet,satışını düşündüğüm için bu araçlara bakıyorum,2. elde rahat satılabilir diye düşünüyorum.

Aklımda Opel Corsa'da var...

bence madem ötv sız araç alacaksınız ıllakı yıl sonun beklemeyın
      hemen hememn aynı oluyor fıyatlar
      bence ne kadar erken alırsanızın iyi olur 5 yıl zamandan yıyecek o yuzden zaman pek önemlı degil. ayrıca yıl sonuna ıstedıgınız renk ve donanımda araç bulamayabılırsınız.

bence c3 2 elde sızı üzebılır çok deger kaybı olabılır

genede kolay gelsın

• Yüzbaşı
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 15:00:03

bence madem ötv sız araç alacaksınız ıllakı yıl sonun beklemeyın
      hemen hememn aynı oluyor fıyatlar
      bence ne kadar erken alırsanızın iyi olur 5 yıl zamandan yıyecek o yuzden zaman pek önemlı degil. ayrıca yıl sonuna ıstedıgınız renk ve donanımda araç bulamayabılırsınız.

bence c3 2 elde sızı üzebılır çok deger kaybı olabılır

genede kolay gelsın

Yorumlarınız için teşekkürler.

Peki tavsiye edeceğiniz bu rakamlarda başka marka ve model var mı ?

Bu arada C3 confort plus paketiydi baktığım.

• Yüzbaşı
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 15:04:46
      quote:

Evet söylediğiniz gibi bir durum var,ve iade edildiği söylenmiş

Detaylı bilgi ve dilekçe örnekleri aşağıda ki linkte mevcut;

http://www.engelliler.b...lge-idare-mahkemesi.html

• Yarbay
      9194 Mesaj
      21 Kasım 2011 16:11:12
      quote:

Alıntıları Göster

Evet söylediğiniz gibi bir durum var,ve iade edildiği söylenmiş

Detaylı bilgi ve dilekçe örnekleri aşağıda ki linkte mevcut;

http://www.engelliler.b...lge-idare-mahkemesi.html

bende yayınlamış oldugun sıteden bılgılenmıştım
      takıp etmende yayar var.

benderımkı yukarda yazmışsın linea yı düşünebılırsın
      satarken zorluk çekmessın ....

bız alırken 3 marka ve model arasında kaldık aveo era ve logan
      aveo ve erayı alıp tüp taktıracaktık
      sonra loganı bır arkadaşım tavsıye ettı en fülünu ve dizel olanın aldık gayet menunuz
      ben şunuda dıyebılırım ama ön yhargılı bakmadan bır araştır dacia duster o rakamlara alabılrısın bı ıncele derım.

• Yüzbaşı
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 16:25:11
      quote:

bende yayınlamış oldugun sıteden bılgılenmıştım
      takıp etmende yayar var.

benderımkı yukarda yazmışsın linea yı düşünebılırsın
      satarken zorluk çekmessın ....

bız alırken 3 marka ve model arasında kaldık aveo era ve logan
      aveo ve erayı alıp tüp taktıracaktık
      sonra loganı bır arkadaşım tavsıye ettı en fülünu ve dizel olanın aldık gayet menunuz
      ben şunuda dıyebılırım ama ön yhargılı bakmadan bır araştır dacia duster o rakamlara alabılrısın bı ıncele derım.

Logan'a ön yargılı bakmıyorum,dayım aldı,memnun araçtan.

Duster'ın biraz özellikli versiyonu 41-42 bin tlye çıkıyor,tabii bu internet fiyatları,bayilerden de fiyat almak gerekli.

Şuan en güçlü aday Linea gözüküyor.

• Yarbay
      2168 Mesaj
      21 Kasım 2011 16:25:45
      Benimde yakın tanıdığım bu indirimden yararlanarak aldı. Bayiler bu indirimi size tam olarak yansıtmıyor. Size göre 15000Tl indirim olacakkenn bayi bunu size 11.000 olarak uyguluyor enteresan bi şekilde. Hemen hemen hepsi aynı ama bi kaç istisnası vardı. Bazı markalar bu indirimi tam anlamıyle %37 olarak yapıyor.

• Yarbay
      9194 Mesaj
      21 Kasım 2011 18:59:27
      ılgılı sıtede ötv için özel bir program yapmışlar ben ona göre pazarlık yapmıştım

dedıgım gıbı ılk once sıkı poazarlık sonra ötv ındırımı yaptırtın

• Yüzbaşı
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 19:35:26
      quote:

Orijinalden alıntı: semihus

Benimde yakın tanıdığım bu indirimden yararlanarak aldı. Bayiler bu indirimi size tam olarak yansıtmıyor. Size göre 15000Tl indirim olacakkenn bayi bunu size 11.000 olarak uyguluyor enteresan bi şekilde. Hemen hemen hepsi aynı ama bi kaç istisnası vardı. Bazı markalar bu indirimi tam anlamıyle %37 olarak yapıyor.

Bunun sebebi liste fiyatı üzerinden hesaplamaları.Nasıl olsa %37 indirim var diye en pahalı fiyattan hesaplatıp veriyorlar.

Mnr980'in dediği gibi önce pazarlık sonra da ötv indirimi,zaten hesaplamayı biliyorsanız fiyatı aldıktan sonra da ben hesapladım indirimle şu kadara geliyor diyip,sonra da bayinin hesaplamasını istemek.

quote:

ılgılı sıtede ötv için özel bir program yapmışlar ben ona göre pazarlık yapmıştım

Nasıl bir program?Link varsa buradan ya da özelden paylaşabilirmisin.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      21 Kasım 2011 19:49:13
      quote:

Alıntıları Göster

Nasıl bir program?Link varsa buradan ya da özelden paylaşabilirmisin.

Tescil Masrafları Hariç Satış Fiyatı (D) = Satış Fiyatı (A) – Tescil Masrafları (B)
      KDV'siz Satış Fiyatı (E) = D / 1,18
      ÖTV'siz Satış Fiyatı (F) = E / 1,37
      ÖTV İndirimli Satış Fiyatı (G)=F X 1,18
      Toplam İndirim Tutarı (H) = A-G

http://forum.engelliler...-hesaplama-programi.html

link ölmüş çalışmıyor program.

• Yüzbaşı
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 19:58:59

quote:

Tescil Masrafları Hariç Satış Fiyatı (D) = Satış Fiyatı (A) – Tescil Masrafları (B)
      KDV'siz Satış Fiyatı (E) = D / 1,18
      ÖTV'siz Satış Fiyatı (F) = E / 1,37
      ÖTV İndirimli Satış Fiyatı (G)=F X 1,18
      Toplam İndirim Tutarı (H) = A-G

http://forum.engelliler...-hesaplama-programi.html

link ölmüş çalışmıyor program.

Teşekkürler.

Evet bu linki bulmuştum ama çalışmıyor,bu hesaplama biraz karışık duruyor.

Daha sade bir şekilde 35.000TL olan bir aracın hesaplaması;

35.000/1,18 =29.661
      29.661/1,37=21.650
      21.650*1,18=25.547

Son bulunan fiyattan plaka masrafları gibi ortalama 700 TL daha çıkarınca 24.847 TL ye geliyor.

21 Kasım 2011 20:06:59
      quote:

Alıntıları Göster

Teşekkürler.

Evet bu linki bulmuştum ama çalışmıyor,bu hesaplama biraz karışık duruyor.

Daha sade bir şekilde 35.000TL olan bir aracın hesaplaması;

35.000/1,18 =29.661
      29.661/1,37=21.650
      21.650*1,18=25.547

Son bulunan fiyattan plaka masrafları gibi ortalama 700 TL daha çıkarınca 24.847 TL ye geliyor.

100.000 binlik merso 70 bine alınıyor bu şekilde

• Yüzbaşı
      472 Mesaj
      21 Kasım 2011 20:09:58
      quote:

100.000 binlik merso 70 bine alınıyor bu şekilde

Eğer 100.000 lik mersonun ötv si daha fazla ise daha ucuza da gelebilir :)

Ne kadar yüksek fiyat olursa indirim oranı o kadar artıyor,imkan olsaydı 50.000 TL lik bir araç tercih edebilirdim.

21 Kasım 2011 20:32:09
      quote:

Alıntıları Göster

Eğer 100.000 lik mersonun ötv si daha fazla ise daha ucuza da gelebilir :)

Ne kadar yüksek fiyat olursa indirim oranı o kadar artıyor,imkan olsaydı 50.000 TL lik bir araç tercih edebilirdim.

100.000 e alınabilecek en iyi 1.6 araç volvo s 80 ve mercedes c serisi.

4 120,000 km 4.036 € 3.489 € 3.562 € 3.591 €

yok ya mercedes falan alınmaz 120.000 bakımına bak 10.000 tl

s80 daha cazip onun bakımları ne kadar acaba.

zaman ayarlı ısıtıcı falan var manyak bişey araç sabah 8 e ayarla sıcacık araca bin .lamine yan camlar var hem konforlu hem güvenli.çok beğendim aracı.

• Yarbay
      9194 Mesaj
      21 Kasım 2011 20:39:11
      http://www.engelliler.biz/forum

bu site bırı yapmış bır program ben ındırmıştım araç fıyatını yazıp ödeme gereken fiyat çıkıyordu

• Yüzbaşı
      472 Mesaj
      22 Kasım 2011 09:14:07
      quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

http://www.engelliler.biz/forum

bu site bırı yapmış bır program ben ındırmıştım araç fıyatını yazıp ödeme gereken fiyat çıkıyordu

Burada ki link ölmüş.

Dosya hala duruyorsa paylaşabilirmisiniz ?

• Çavuş
      98 Mesaj
      18 Ocak 2014 21:29:57
      ÖNCELLİKLE HERKESE HAYIRLI GÜNLER...HEMEN SORUMA GEÇİYORUM VE YARDIMIZI BEKLİYORUM. BİZDE %90 ENGELLİ RAPORU VAR ARABA ALMAK İSTİYORUZ AMA BU KONUDA ÇOK KAFA KARIŞTIRICI CEVAPLAR ALIYORUZ. ORANLAR YANLIŞ HESAPLANIYOR DİKKATLİ OLUN FALAN FALAN. ÖZET OLARAK 42.000 TL'LİK ARAÇ BİZE KAÇA MAL OLUR. İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM..

• Yüzbaşı
      577 Mesaj
      29 Ocak 2014 09:49:13

28-29 bine gelir, bayiden bayiye değişiklik gösterebilir fiyatlar. Birden çok bayiden fiyat alırsanız daha ucuza alma şansınız yükselir.
      Ayrıca önce pazarlık yapın, sonra ötvyi olaya dahil edin. Normalde ötv indirimli araç alacağım dediğinizde pazarlık yapmıyorlar.

farozlu_61kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Birbirine bu kadar yakın kimselerin buluşması enderdir. Biz tesadüfün bu lütfunu tekmelemeyecek kadar zeka gösterelim. Ne dersin ?
    • Yarbay
      7499 Mesaj
      29 Ocak 2014 10:06:04
      aslında hesap hatası çok olası.

şimdi bakan diyor ki, benzinde vergi %60. yani 5 tl nin 2 si benzin fiyatı 3 ü vergi. ama aslında hesaplandıgında 2 tl lik benzine 3 tl vergi verince vergi aslında %150 .
      vergi hesabı kime göre neye göre olarak yürüyor bu ülkede. otomobillerde de bu boyle.

drrah diyorum başka birşey demiyorum.
    • Yarbay
      3266 Mesaj
      24 Şubat 2014 23:25:35
      quote:

Orijinalden alıntı: eaydin79

35000 liranin %18 kdv sini cikarmak icin 35000/1,18 yanlistir.
      100 liralik bir malın %18 kdv si 18 lira,
      100/1,18=84,7457... olur ama olmasi gereken 100-18=82 yani 100 liralik bir malın kdv si çikinca 82 lira olur sizin hesabiniza gore 84,7 lira yani 2,7 lira fazla odersiniz. Bayiler boyle hesapliyorsa milleti kandiriyorlar demektir. Olmasi gereken formul x liralik bir mal icin kdv siz fiyat x*0,82 dir.
      35000*0,82=28700 kdv yi cikarttik
      28700*0,63=18081 %37 ötv yi cikarttik
      18081*1,18=21335 kdv yi tekrar ekledik
      goruldugu gibi yaklaşık 4000 lira fark etti

Size matemetiği nerede öğrettiler?

Mesela aracın KDV hariç fiyatı 100 TL, KDV dahil fiyatı 118 TL.

Buna göre 118/ 1.18 = 100 TL

Sizin rakamınıza göre hesap yapalım

Mal 100 TL, ben diyorum ki bunun KDV'siz fiyatı 84.7457. Bunu yuvarlayıp 84.75 diyelim

Bu rakamın KDV si 84.75/100 x 18 = 15.25
      Sonuç : 84.75+15.25 = 100

• Yarbay
      3266 Mesaj
      24 Şubat 2014 23:34:20
      quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

aslında hesap hatası çok olası.

şimdi bakan diyor ki, benzinde vergi %60. yani 5 tl nin 2 si benzin fiyatı 3 ü vergi. ama aslında hesaplandıgında 2 tl lik benzine 3 tl vergi verince vergi aslında %150 .
      vergi hesabı kime göre neye göre olarak yürüyor bu ülkede. otomobillerde de bu boyle.

Kelime oyunu :)

Dediğiniz gibi vergi %150, ama çıkıp biz benzinden %150 vergi alıyoruz diyebilir mi? Bir kelime oyunuyla %60 der geçer.

Benzinden alınan vergi %150

Benzine verdiğiniz paranın %60 ı vergi

• Yüzbaşı
      979 Mesaj
      08 Mart 2014 21:34:20
      http://otvhesapla.seyfettinkahveci.com/ ham fiyatı bile olduğundan çok daha pahalı gösteriyor,bu hesapla aracı en az 4.000 tl pahalı alırsınız.kimse bununla hareket etmesin.

Hayatı hayattayken YAŞA
    • Yarbay
      6014 Mesaj
      08 Mart 2014 22:43:35
      quote:

Orijinalden alıntı: Giannizzero

Alıntıları Göster

Size matemetiği nerede öğrettiler?

Mesela aracın KDV hariç fiyatı 100 TL, KDV dahil fiyatı 118 TL.

Buna göre 118/ 1.18 = 100 TL

Sizin rakamınıza göre hesap yapalım

Mal 100 TL, ben diyorum ki bunun KDV'siz fiyatı 84.7457. Bunu yuvarlayıp 84.75 diyelim

Bu rakamın KDV si 84.75/100 x 18 = 15.25
      Sonuç : 84.75+15.25 = 100

Bu hatayı yapan çok gerçekten.

Sayfa: [1]
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Araç tercih-kıyaslama >> Özürlü İndirimi ile ÖTV'siz Araç Alımı İçin Tavsiye
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.