Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.976
Cevap
143
Favori
503.997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bende eca confeo kombi mevcut tüm petekler açık ev yalıtımlı geçen sene ödediğim fatura maksimum 165 TL genelde kombiyi 35 derecede çalıştırıyorum ve 24 saat açık kalıyor malum evde 2 küçük çocuk var sıcaklık ortalama 21 C çok soğuk havalarda kombiyi 40 C alıyorum yeterli geliyor şimdi ben modülasyonlu oda termostadı alsam honeywell yaklaşık 150 TL kargo dahil bana yapacağı tasarruf ne olur ne kadar sürede amorti eder yada sıradan on/ of oda termostadmı alsam yoksa böyle kullanmaya devammı edelim..
    birde servis ne kadara montaj yapar bilgi verebilirmisiniz. malum bazı havaalrda kombiyi yakmasan soğuk oluyor ev yaksan bazende gereksiz yere sürekli yanıyor....
  • modülasyonlu oda termostatının normal termostatdan ne farkı var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kef14

modülasyonlu oda termostatının normal termostatdan ne farkı var?

bu arkadaşın sorusuna ilaveten modülasyonlu oda termostadı her kombiye takılabilinirmi (örneğin dd. aden kombi)
  • Bu başlığın ilk sayfalarından itibaren okunursa modülasyonlu oda termostatları hakkunda yeteri kadar bilgi olduğunu görebilirsiniz...
  • Sayın SSERİN önceki sayfalarda ''ALev modülasyonlu (oransal) oda termostatı ısı ihtiyacınız azalınca kombiyi durdurmayıp düşük kapasitede çalıştırır. Kombinin sık sık durup çalışmasını önlemiş olur. Böylece yanma odası sürekli sıcak kaldığı için verimli yanma olur. ''yazmışsınız.Öncelikle sizin fikirleriniz doğrultusunda ARİSTON GENUS PREMIUM 30kW kombi,ARİSTON CLİMA MANAGER modilasyonlu oda termostatı aldım haziran ayında yeni aldığım daireye montajını yaptırdım.Daire yeni bina 2.kat doğu,güney,batı cepheli montalama kaliteli,taban, tavan ses ve ısı izalasyonlu olup 200mt brüt 155 mt net ısıtma alanı var.Tesisat mobil sistem olup kombi ile dağıtıcı arası bir parmak,radyatörlere yarım parmağa yakın plastik borularla gidiyor.12 mt baymak delüx panel radyatör. Sorum şu termostat üzerinde servis ayarlarını yaptı havalar soğuyunca kombiyi devreye aldım.kullanma suyu sıcaklık ayarı 45 derece ısıtma suyu sıcaklığı 50 derece termostat sıcaklık ayarı 22 derece .dış sıcaklık gece + 4 derece gündüz +12 derecelerde seyrediyor (kırıkkale).oda sıcaklığı 21.8 e düşünce kombi devreye giriyor 22. 2 dereceye ulaşınca devreden çıkıyor.Yani mekanik oda termostadı gibi çalışıyor.Sizden aldığım bilgiler doğrultusunda kombi durmayıp 1. kademede kazanı yakarak sıcaklığı stabil şekilde tutması lazım diye biliyorum aynı invertörlü klimalar gibi.problem termostatın servis ayarlarındamı problem var yardımcı olurmusunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: gencay_35

Sayın SSERİN önceki sayfalarda ''ALev modülasyonlu (oransal) oda termostatı ısı ihtiyacınız azalınca kombiyi durdurmayıp düşük kapasitede çalıştırır. Kombinin sık sık durup çalışmasını önlemiş olur. Böylece yanma odası sürekli sıcak kaldığı için verimli yanma olur. ''yazmışsınız.Öncelikle sizin fikirleriniz doğrultusunda ARİSTON GENUS PREMIUM 30kW kombi,ARİSTON CLİMA MANAGER modilasyonlu oda termostatı aldım haziran ayında yeni aldığım daireye montajını yaptırdım.Daire yeni bina 2.kat doğu,güney,batı cepheli montalama kaliteli,taban, tavan ses ve ısı izalasyonlu olup 200mt brüt 155 mt net ısıtma alanı var.Tesisat mobil sistem olup kombi ile dağıtıcı arası bir parmak,radyatörlere yarım parmağa yakın plastik borularla gidiyor.12 mt baymak delüx panel radyatör. Sorum şu termostat üzerinde servis ayarlarını yaptı havalar soğuyunca kombiyi devreye aldım.kullanma suyu sıcaklık ayarı 45 derece ısıtma suyu sıcaklığı 50 derece termostat sıcaklık ayarı 22 derece .dış sıcaklık gece + 4 derece gündüz +12 derecelerde seyrediyor (kırıkkale).oda sıcaklığı 21.8 e düşünce kombi devreye giriyor 22. 2 dereceye ulaşınca devreden çıkıyor.Yani mekanik oda termostadı gibi çalışıyor.Sizden aldığım bilgiler doğrultusunda kombi durmayıp 1. kademede kazanı yakarak sıcaklığı stabil şekilde tutması lazım diye biliyorum aynı invertörlü klimalar gibi.problem termostatın servis ayarlarındamı problem var yardımcı olurmusunuz.

dostum müdülasyonlu oda termostadı anladığım kadarı ile istenilen sıcaklığa yaklaştımı kombinin alev boyutunu kısar yana tam gaz yanmaya devam etmez öyle klima gibi kısık yanayım ev hep aynı sıcaklıkta kalsın mantığı gibi deği aslında ev hep aynı sıcaklıkta ama sürekli yanma olmaz. on / of oda termostadın kombi istenilen sıcaklığa gelene kadar tam gaz yanma yapıyor ama modülasyonnluda ise atıyorum kazan 40 derece geldimi gaz ayarını düşürüp daha az yakıt harcayarak düzenli bir şekilde 45 c dereceye getiriyor. umarım anlatabilmişimdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: -IceMan-

BAYMAK BAXI LUNA3 240FI model kombi kullnıyorum.kombime uygun bir termostat arıyrum kablosuz modellerden.danfoss var ama çok pahalı.1ay önce çin malı kablosuz haftalık programlı oda ermostatını 150 tl ye aldım fakat sistem saati sürekli geri kaldığı için iade etmek zorunda kaldım.kablolu kullanma şansım yok.bu yüzden hesaplı önereceiğiniz bir marka model varmı.birde kullandığım kombi modülasyonlumu teşekkürler.

bizim soruda arada kaynamsın.bilgi sahaibi olan arkadaşların yardımını bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atlas06 -- 21 Ekim 2011; 13:57:04 >
  • quote:

BAYMAK BAXI LUNA3 240FI model kombi kullnıyorum.kombime uygun bir termostat arıyrum kablosuz modellerden.danfoss var ama çok pahalı.1ay önce çin malı kablosuz haftalık programlı oda ermostatını 150 tl ye aldım fakat sistem saati sürekli geri kaldığı için iade etmek zorunda kaldım.kablolu kullanma şansım yok.bu yüzden hesaplı önereceiğiniz bir marka model varmı.birde kullandığım kombi modülasyonlumu teşekkürler.

Kablolu kullanabilirsiniz.
    *Kablolu oda termostatı, kombinin bulunduğu odaya komşu yan odaya yada ilk koridora tek delikle bağlanır. 50 TL yaklaşık ücret alırlar.
    *Petek vb ısı kaynağı üzerinde olmamasına ve doğrudan güneş almamasına dikkat ediniz.
    *Oda termostatı ile hedeflenen; ev içindeki ısının stabil tutulması olduğundan, 22 dereceye ayarlanır. Yaşam odalarında ısı az ise arttırılır, fazla ise azaltılır.
    *Odalar arasındaki ısı farkı; az kullanılan, güneş aldığı için fazla ısınan odaların petekleri tam kapatılıp 1 tur açılır. Yada termostatik vana alınıp 3 konumuna ayarlanır.
    Önerim; Siemens RD10 (80 TL) yada haftalık programlı RDE 10.1 (105 TL) oda termostatıdır.
    http://www.arkommarket.com/pinfo.asp?pid=48

• quote:

Orijinalden alıntı: gencay_35

Sayın SSERİN önceki sayfalarda ''ALev modülasyonlu (oransal) oda termostatı ısı ihtiyacınız azalınca kombiyi durdurmayıp düşük kapasitede çalıştırır. Kombinin sık sık durup çalışmasını önlemiş olur. Böylece yanma odası sürekli sıcak kaldığı için verimli yanma olur. ''yazmışsınız.Öncelikle sizin fikirleriniz doğrultusunda ARİSTON GENUS PREMIUM 30kW kombi,ARİSTON CLİMA MANAGER modilasyonlu oda termostatı aldım haziran ayında yeni aldığım daireye montajını yaptırdım.Daire yeni bina 2.kat doğu,güney,batı cepheli montalama kaliteli,taban, tavan ses ve ısı izalasyonlu olup 200mt brüt 155 mt net ısıtma alanı var.Tesisat mobil sistem olup kombi ile dağıtıcı arası bir parmak,radyatörlere yarım parmağa yakın plastik borularla gidiyor.12 mt baymak delüx panel radyatör. Sorum şu termostat üzerinde servis ayarlarını yaptı havalar soğuyunca kombiyi devreye aldım.kullanma suyu sıcaklık ayarı 45 derece ısıtma suyu sıcaklığı 50 derece termostat sıcaklık ayarı 22 derece .dış sıcaklık gece + 4 derece gündüz +12 derecelerde seyrediyor (kırıkkale).oda sıcaklığı 21.8 e düşünce kombi devreye giriyor 22. 2 dereceye ulaşınca devreden çıkıyor.Yani mekanik oda termostadı gibi çalışıyor.Sizden aldığım bilgiler doğrultusunda kombi durmayıp 1. kademede kazanı yakarak sıcaklığı stabil şekilde tutması lazım diye biliyorum aynı invertörlü klimalar gibi.problem termostatın servis ayarlarındamı problem var yardımcı olurmusunuz.

Şimdi buradaki ifadem yanlış yorumlanmış diye düşünüyorum. Devam eden sayfalarda okumuşsunuzdur sanırım:
    Modülasyonlu oda termostatı ile çalışma sisteminde; kombi azami ısısı 70 dereceye ayarlansa da, iç ısı ile istenen ısı arasındaki fark fazla değilse kombiyi düşük ısıda (örneğin 50 derecede) çalıştırır. İç ısı istenen düzeye yaklaştığında alev boyu kısılır. Yanma şiddeti dolayısıyla azalmış olur. İstenen ısıya ulaşıldığında tabi ki yavaşça kapanır. Çok soğuk havalarda kombiyi daha yüksek ısıda çalıştırması normaldir.
    Modülasyonlu olmayan oda termostatında ise kombi azami ısısı hangi dereceye ayarlanmışsa o dereceye kadar yanar-kapanır. İstenen ısıya yaklaşıldığında yanma şiddetinde herhangi bir azalma olmaz. Dijital modülasyonlu olmayan oda termostatlarında; örneğin 22 dereceye ayarlanmışsa 22 derecede bile azami ısı olan 70 derecede yanmaya devam eder. 22,5 derecede kapanır, 21,5 dereceye düşene kadar çalışmaz.
    Sizin dediğiniz gibi sürekli yanmaya devam ederse tasarruftan söz etme imkanı kalmaz. Hatta alev boyunu ve kombi azami ısısını kısarak + tasarruf sağlar. Oda ısısını 0,4 derece farkla çok iyi kontrol eden sisteminiz bence mükemmel çalışıyor. Bundan iyisi can sağlığı. Bu ısı size yeterli gelmiyorsa, biraz daha arttırabilirsiniz.
    Aylık sarfiyat konusunda, evinizin genişliği genel durumu (bodrum kat, sonkat, ara kat, cephesi vb) bilgi verirseniz arkadaşlarımız daha da aydınlanmış olurlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 21 Ekim 2011; 15:06:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: engin_er_26

quote:

Orijinalden alıntı: Kef14

modülasyonlu oda termostatının normal termostatdan ne farkı var?

bu arkadaşın sorusuna ilaveten modülasyonlu oda termostadı her kombiye takılabilinirmi (örneğin dd. aden kombi)

Modülasyonlu-modülasyonsuz oda termostatı farkı sorunuza bir üstte yanıt verdim. DD nin birçok modeli modülasyonlu oda termostatı ile çalışmayı desteklemez. Nitromix dahil.
    Ancak modülasyonsuz oda termostatı ile de tasarruf sağlarsınız. Önerim; Sİemens RDH 10(80 TL.) yada haftalık programlı isterseniz Sİemens RDE 10.1 (105 TL.)

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

*Kablolu oda termostatı, kombinin bulunduğu odaya komşu yan odaya yada ilk koridora tek delikle bağlanır. 50 TL yaklaşık ücret alırlar.
    *Petek vb ısı kaynağı üzerinde olmamasına ve doğrudan güneş almamasına dikkat ediniz.
    *Oda termostatı ile hedeflenen; ev içindeki ısının stabil tutulması olduğundan, 22 dereceye ayarlanır. Yaşam odalarında ısı az ise arttırılır, fazla ise azaltılır.
    *Odalar arasındaki ısı farkı; az kullanılan, güneş aldığı için fazla ısınan odaların petekleri tam kapatılıp 1 tur açılır. Yada termostatik vana alınıp 3 konumuna ayarlanır.
    Önerim; Siemens RD10 (80 TL) yada haftalık programlı RDE 10.1 (105 TL) oda termostatıdır.

bilgi için teşekkler.galiba ucuz kablosuz termostat bulmak imkansız.peki kullandığım kombi modülasyonlumu? Sitesinde herhangi bır bilgi bulamadım.kombim BAYMAK LUNA3 240Fİ . Eğer modülasyonlu ise hangi termostatı tavsiye edersiniz. Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

bilgi için teşekkler.galiba ucuz kablosuz termostat bulmak imkansız.peki kullandığım kombi modülasyonlumu? Sitesinde herhangi bır bilgi bulamadım.kombim BAYMAK LUNA3 240Fİ . Eğer modülasyonlu ise hangi termostatı tavsiye edersiniz. Teşekkürler

Modülasyonlu oda termostatlarıyla e bus iletişimi sağlayamaz. Bu nedenle garantisi bitmediyse servisine danışarak yukardaki önerdiğim Sİemens leri alabilirsiniz. Çünkü Danfoss TP 5000 (kablolu) ve TP5001 (kablosuz) on-off oda termostatları 170 TL - 270 TL civarında bence pahalıdır.
    On-off oda termostatı diye işe yaramaz şeklinde düşünmeyin. Bence tasarruf bakımından modülasyonlu ile aralarında çok az fark olabilir.

• @sserin
    kombinin garamtisi bitti daha önceki bağlantıyı kendım yapmıstım zaten.ınternette demırdokum RF6000 Kablosuz termosat buldum.fıyatı 55 tl.yanlız alıcısını kombı anakarttan gelen 24 v luk sokete bağlayın dıyor.bu 24v luk soket normal termostatın baglandığı uclarmı yoksa demırdokum kombıye has bır cıkısmı.
  • sserin hocam , memnit hocam yarın mutlaka almam lazım kombimi..zamanım azaldı.. evin özelliklerini yazıyorum yardımınızı bekliyorum...
    evim 155 m2 net ısınacak alan, mantolamalı 3.(arakat) yerler laminant parke ısı cam lı
    9.3 metre tül petek 11cm lik, 60 cm yüksekliği.. +2 adet havlupan petek(banyo ve ebebeyn banyo) yer malatya ev güneybatı cephe
    ferroli econcept tech yogusmali kombi 25 kw-21156 kcal/h bu ev için yeterli gelirmi?
    bu kombi ile Ferroli Romeo RF Kablosuz Haftalık Proğram Saatli Dijital Oda Termostatı almayı düşünüyorum sizce nasıl bir seçim başka alternatif önerebilirmisiniz teşekkürler.
  • Merhaba,
    İki gündür yazılmış bütün mesajları okumaya çalışıyorum. Özellikle @memint, @sserin, @yeniceri ve @maxfocus benzer sorulara bile, bıkıp usanmadan cevap vermişler. Paylaşımları için çok teşekkür ederim.
    Yeni evime ECA Confeo Premix 30kW yoğuşmalı kombi takdırdım. Bu kadar yazıyı okuduktan sonra oda termostatları konusunda yeteri kadar bilinçlendiğimi düşünüyorum. Ancak alacağım oda termostatı konusunda karar veremedim. ECA'nın sitesinde E.C.A Kombi Haftalık Program Saatli Dijital Oda Termostatı diye bir ürün var. Bir de E.C.A Modülasyonlu Program Saatli Oda Termostatı (Plus Kombiler için) diye başka bir ürün var. Modülasyonlu olduğu söylenende 0.1 derece hassasiyetle ayar yapılabildiği belirtilmiş, fiyatı da biraz daha yüksek, dolayısıyla daha iyi birşey diye düşünüyorum. Ancak üreticinin sitesinde de, bu sitede de "Plus Kombiler için" olduğunu yazıyor. Buradan Confeo Premix ile uyumlu olmadığını anlıyorum. Doğru mu?

Bana öneriniz nedir, hangisini almalıyım?
    Bağlantısını ben yaparsam garanti kapsamından çıkar mı?

• Merhaba. Viessmann Vitopend 100-W WH1D kombiye sahibim. Bir de General Kablosuz Oda Termostatı HT-300 SET aldım. Bir kaç güne kadar elimde olacak. İzmir Karşıyaka'da oturuyorum. Forumda bu termostatı monte edebilecek servisçi arkadaşlar varsa PM ile bana ulaşıp fiyat vermelerini bekliyorum. Viessman'a neden monte ettirmiyorsun derseniz servis ile konuştuğumda montaj hariç 450 TL gibi bir rakama kablosuz termostat var ve başka termostat uymaz demişlerdi. Ancak araştırmalarım neticesinde genel olarak on/off çalışan tüm termostatların tüm kombiler ile uyumlu olduğunu öğrendim.
  • Arkadaşlar ;

Baymak Luna3 240Fi kombi kullanıyorum ve sabahları evde olmadığımdan ve tasarruf sağlamak için oda termostatı almak istiyorum...

General HT300 / Set kablosuz modelini istanbulda 200tl buldum tavsiye edermisiniz _?

Teşekkürler ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yusufhoca

Arkadaşlar ;

Baymak Luna3 240Fi kombi kullanıyorum ve sabahları evde olmadığımdan ve tasarruf sağlamak için oda termostatı almak istiyorum...

General HT300 / Set kablosuz modelini istanbulda 200tl buldum tavsiye edermisiniz _?

Teşekkürler ...

çok iyi fiyata bulmuşsun.bende aynı kombiyi kullanıyorum.internette dediğiniz termostat 285 tl .bnce kaçırmayın.nerde buldunuz acaba?
  • Isıpark'ı aradım istanbuldaki satış noktasından aldım fiyatını PM attım size ...
  • ECA kombiyi almayı kafama koymuşken pazarlık sonrasında İmmmergas vitrix 26 almış bulundum. Cihazın genel olarak gayet iyi sessiz olarak çalışmakta. Oda termostatının fiyatı 450 TL Amico CAR. Cihazın garantisi 5 yıl olduğu için bunu almayı düşünüyorum. Servisin bana açıklayamadığı nokta ise ben gece oda termostadını 20 derceye ayarladım sabahta 7:00 den akşam 24:00 kadar 23 derece yaptım. Bu alet sabah geçiş sırasında odayı 23 dereceye çıkarıncaya kadar kaç derecede yanacak ?(Test sırasında tam uyumlu olmayan oda termostadı ile 70 derecede yandı). Benim merak ettiğim geçiş sırasında kombi 50 dercenin üzerinde çalışmasın. Böyle bir ayar var mı ?
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.