Şimdi Ara

->Nokia 5800 güncellemeleri ayrıntılı değişiklik listesi.Ne geldi ne gitti?-<

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
9.932
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nokia güncellemelerle 5800'a ne getirdi ne götürdü?

Ayrıntılı 5800 güncelleme listesi ve yenilikleri !!!

Nokia 2007 yılında 5800'ı duyurdu ve 2008'de çıkardı.Biraz aceleye geldiği çok belliydi.Yazılımsal hatalar saymakla bitmiyordu.Hele ki kasa açıklığı ve ahize problemi yüzünden çok çekti.Peki ne yaptı Nokia?Samsung gibi pineklemedi tek tek hataları gidermeye başladı önce donanımsal hataları giderdiler tabiki.Ahize problemini ve kasa açıklığı sorununu giderdiler.Sonra bir bir güncelleme yayınlamaya başladı.Hataları giderdi.Alınmayacak derecede olan telefon güncellemelerle çok çok iyi bir hale geldi.Gayet güzel ve alınabilitesi olan bir telefon oldu.Telefon Nokia'nın en çok sattığı telefonlardan biri oldu 2 sene olmasına rağmen hala üretimi devam etmekte piyasada ve rahatlıkla bulunabiliyor dikkatinizi çekerim 2 sene.Nokia kullanıcısını yarı yolda bırakmıyor.

Bu telefon tutuldu çünkü müthiş bir destek gördü Nokia hayatında yapmadığı desteği bu telefona verdi.Kullanıcılar bir bir modlanmış hackli yazılımlar yazarak telefona farklı bir boyut kazandırdılar bambaşka bir hale getirdiler.500 liralık telefonu değerinin çok üstünde bir telefon yaptılar.Öyle ki artık telefonumuzda 1000 liralık C6/N97 işletim sistemi kullanabiliyoruz.Bu telefon tuttu çünkü çok destek gördü bir sorun çıktığında rahatlıkla çözümü bulunabiliyordu yüzlerce hackli yazılımdan dilediğnizi kurarak telefonunuzu istediğiniz gibi bir hale sokabiliyordunuz.İşte bu özgürlük 5800'ın efsane bir Nokia olmasına yeter.

Ama hala telefonda bazı saçma sorunlar devam etmekte bazıları insanın sinirlerini zorlayabiliyor ama alınmayacak bir telefon değil kesinlikle.

Kullanıcılar aylardır V60'ı bekliyordu.Eylül başı dediler Eylül sonuna aldılar sonra da Ekim sonuna aldılar ve Kasım'ın ortası dediler yine çıkmadı kullanıcılar ümidi kesmişti.Birden bire güncelleme furyası başladı Nokia'da.Önce C6'ya sonra 5530'a ve yanlış hatırlamıyorsam X6'ya da güncelleme çıkardılar.Biz de acaba bize de mi sıra geliyor diye düşünmeye başladık tabi.Beklenen oldu ve 2 gün önce 5800 için V60 değil V52 çıktı.

Peki bu Nokia ne getirdi ne götürdü.V52'yi Beklediğimize deydi mi?

Baştan başlayalım.Bu cihaza ne yapıldı nesi bozuldu.

V20

* Gelişmiş arama deneyimi
    * Birçok yeni kamera özellikleri (flaş modunda, artık hareketsiz görüntüler yakalayabilir ikinci kamera)
    * Geotagging özelliği eklendi
    * Galeri yenilemesi hızlandırıldı.
    * Flash uygulamaları sanal ekran klavyesiyle çalıştıralabiliyor
    * Kamera performansı geliştirildi.
    * Dokunmatik hassasiyeti artırıldı.
    * Arama , Yazılım güncellemeleri ve Sözlük adlı 3 yeni uygulama eklendi.
    * Bass performansı artırıldı.
    * Telefon üzerinden şarkının tag bilgilerini düzenleyebilme özelliği eklendi. ( Şarkıcı albüm vs bilgileri değiştirme )
    * Ses kayıt dosyaları artık hafıza kartındaki Sounds klasörüne kaydedilmeye başlandı.
    * Sensör hassasiyeti artırıldı.
    * Dâhili Mobil Sözlük - 38 dil destekler ve ses çalma içerir
    * Cihaz performansında artış

V21

• Şarj süresinde iyileştirme,
    • Telefon açılışındaki hızlanma,
    • Müzik çalar kütüphanesinde genişletme,
    • Ekran parlaklığı iyileştirilmesi,
    • Daha hızlı web tarayıcı ve daha esnek sürükleme geçiş hızı
    • Sistem hızında iyileştirme,
    • Sembollerin tam ekran görüntülenmesi.
    * Müzik çalarda daha büyük albüm resimleri

V30

* İşletim sisteminin daha tutarlı bir hale gelmesi
    * Bellek kullanımının optimize edilmesi
    * Cihazın tepki süresinde yapılan iyileştirmeler
    * Ve tabii tüm bunlar neticesinde özellikle arka planda çalıştırdığımız çoklu uygulamaların çok daha sorunsuz bir biçimde işlemeleri

V31

Menü geçişleri daha hızlı
    Mesaj yazarken yavaşlık giderilmiş.
    Ovi Maps 3.0 eklenmiş.
    Daha az bellek kullanımı
    Daha hızlı bir telefon
    Ovi Maps v3.01 halini alıyor
    Ovi Store yazılımı v1.05 oluyor
    GPS daha hızlı bağlanıyor
    Ve uzun listelerde ilerleme kolaylaşıyor takılmıyor

V40

Nokia işlemci hızını 434 MHz'e çıkardı.Telefon inanılmaz hızlandı kendine göre.
    RDS'yi bozdu.
    Sensörler berbat bir duruma geldi.
    Temalar değişti.
    Nokia gelen onca mesajı gönderenleri kırmadı ve Kinetic Scroll'u ekledi.Bu mükemmel birşeydi.Ama bu özellik tüm menülerde yoktu özellikle uygulamalar menüsünde olmaması tepki topladı.Ve takılıyordu.
    Alfasayısal tuş takımındayken telefonu yan çevirince tam ekran QWERTY'e geçiş yapıyordu.Aynı şekilde dik çevirdiğinizde alfasayısal tuş takımına geri dönüyordu.
    Arama ekranı değişti.Cevapla ve Reddet butonları sürüklemeli hale getirildi.

V50

Kinetic scroll tüm menülere eklendi.
    N97 müzik çaları eklendi.
    Albümlerde gezerken sol tarafta albüm artlar (( resimleri )) gözüküyordu artık.
    Ve Müzik çalarda bul özelliği gitti milletin tepkisini topladı Nokia.
    Kamerada geliştirmeler yapıldı.
    Dokunmatik ekran titreşiminde seviye 2 seviye 3'ten daha fazla titreşim yayıyordu garip bir hataydı bu.
    Alarm ayarlarken Açık ve Kapalı diye iki seçenek olacağına tek bir seçenek Kapalı vardı.Yani Kapalı olan alarmı Kapalı diyerek aktif yapıyordunuz.

V51
    Sensör problemini düzelttik dediler ama sensör sorunu hala devam ediyordu.En azından daha az sorun çıkartıyordu.
    İşlemci hızını 444 MHz'e çıkarttılar.Ve telefon biraz daha hızlandı.
    RDS'yi çözdük dediler çözmediklerini gördük.
    Mail for Exchange programını güncellediler.
    Kinetic scroll çok daha iyi çalışmaya başladı.
    Dokunmatik ekran titreşimindeki garip hata düzeltildi.
    Dokunmatik ekran titreşimi daha az şarj yiyecek şekilde düzenlendi.
    Alarm ayarlarken ki garip hata düzeltildi.
    Müzik player tarama ve oynatma hızında iyileştirme yaptılar
    Geliştirilmiş 3G ve Geliştirilmiş video görüşmeleri
    Şarjda iyileştirmelere gittiler.

Evet durum böyleydi.Ve Nokia V60'ı yayınlayacağını duyurdu.Herkes heyecanla beklemeye başladı.Ama bu abartıldı millet saçmalamaya başladı.Bazıları dedi ki N97 ev ekranı gelecek bazıları direk C6 yazılımını verecekler flash sorunu çözülecek telefonda video izleyebileceğiz vs.

Her defasında da bu güncellemede bunların hiçbiri olmayacak dedim çoğu kişi de çıktığında görürsün dedi bana ve benim dediğim çıktı.Bu satış stratejisidir.Bir şirket telefonuna daha üst telefonundaki önemli bir özelliği eklerse nolur bu sefer daha üst olan telefonunu satamaz.İşte kimse bunu akıl edemiyor.Yeni bir işletim sistemi ise imkansız.Güncelleme üst bir telefonun işletim sistemini eklemek demek değildir ufak tefek yeni değşiklikler eklemektir.Ve asıl amaç hataları gidermektir.

Sonraları V60 yerine V52 çıktı ve...

...Ve şimdi V52 ne getirdi acaba.

V52
    İşlemci hızında iyileştirmeye giderildi.
    OVI Mağazadaki bağlantı kopma hatası giderildi.
    Wi-fi hassasiyeti geliştirildi.
    Sensör sorunu çözüldü ve sensör hassasiyeti iyileştirildi.İşte şimdi sensörler harika oldu.
    Ovi Maps'in yeni sürümü eklendi.
    Kamera genel performansında iyileştirmeye giderildi.
    RDS sorunu çözüldü.

Müzik çalar 15.2 Güncellemesi

- Bu müzik çalar güncellemesiyle artık telefonumuz iPhone'daki gibi şarkı sözlerini gösterebiliyor.Yani şarkıyı dinlerken sözler ekranda kayıyor.
    - Müzik çalardaki tepkime hızı artırılmış oluyor.
    - Daha stabil bir hale geliyor.

Güncellemeyi telefonunuzun Yazılım güncelleştirme bölümünden yapabilirsiniz.
    Şarkılara söz eklemek için şu konuya bakabilirsiniz. http://forum.donanimhaber.com/m_46476990/tm.htm

E ne yani bu kadar mı hani N97 işletim sistemi hani N97 ev ekranı hani nerede?Yok işte hiçbiri yok.

Ama PNHT diye bir ekip var ki Müslüman olsalardı Allah günahlarını affetsin diyecem Bu grup C6 yazılımını 5800'a aynen aktarmayı başarabildi!! Üst bir telefonun işletim sistemi telefonunuzda düşünsenize.Çoğu kişi hackli diye kurmam dedi.Ama halbuki hack in hiç bir zararı olmadığını bilmeden diyordu bunları.

Peki C6 yazılımı ne getirdi bize.

Hackli C6 yazılımı

C6 V10

- Telefonun gerçek potansiyeli çıktı.Aslında ne kadar hızlı olduğu görüldü.
    - Tamamen bir N97 / C6'nız oluyor.
    - Telefon çok hızlanıyor.Kasma donma reset sorunları en aza indirgeniyor.
    - Sürüklemeli bir tuş kilidiniz oluyor.
    - Çok iyi bir e-mail desteği geliyor.
    - V51 deki saçma hataların neredeyse hepsini gideriyor.
    - Müthiş bir ev ekranınız oluyor. ( N97 HomeScreen )
    - Kamera daha kaliteli çekiyor
    - Galeride takılma,bir resmi açmak için birkaç kez dokunmak vs. hiçbir sorun yaşanmıyor.Galeri aşırı hızlı.Resim geçiş efektleri müthiş.Çok büyük boyutlu resimlerde bile anında geçiş yapıyor.
    - Artık galeride çoklu seçim yapabiliyoruz.Ki bu çok önemli.Bir sürü resmi tek tuşla hemen seçip istediğin işlemi yapabiliyorsun
    - Rehberde çok güzel değişiklikler var.Sağdaki çubuğu kullanırsanız alfabe harfleri sırayla çıkıyor. (( bunu anlatması biraz zor ))
    - Oyun ve uygulamalarda FPS artışı.Takılmaların azalması. ( modlu sürümde )
    - Ana menünün sağ tarafındaki ikonların birkaç kez tıklandığında anca açılması sorunu yok.
    - Yan klavyede daha hızlı yazılıyor.Tepki süresi daha iyi.
    - Web tarayıcısında adres girmek için tuşa bastığınızda hem web adresi hemen altında da google arama satırı var.
    - Kaydırmalı tuş kilidi var.Tuşlar kilitliyken menü tuşuna basınca kaydırarak açacağınız bir sürgü bulunuyor.
    - Müzik çalar daha hızlı ve düzenli.
    - Birden fazla program aynı anda çalışırken takılma çok az.
    - Şarj olurken yeşil ışık yanık kalıyor şarj dolduğunda sönüyor
    - Şarj bitmek üzereyken yeşil ışık yanıp sönüyor size haber ediyor.

- Kısacası kamera ve klavye haricinde tamamen bir N97'n / C6'n oluyor.

C6 V11

RAM optimizasyonu yapıldı.
    Widgetlar RAM'den çok yiyordu widgetlar düzeltildi
    Batarya tasarrufu sağlandı.
    Performans geliştirmeleri mevcut.

C6 V20

1- Batarya süresinde artış.
    2- Daha fazla hız artırılmış işlemci hızı ve daha stabil
    3- Daha hızlı ve hassas sensörler.
    4- Yeni arama ekranı.Çok güzel gözüküyor. Bir bakın !
    5- Symbian 3 temaları olan Fuchsia Pink ve Blue Petrol temaları eklendi.
    6- Yeni internet tarayıcı.Hataları giderilmiş.
    7- Java Virtual sisteminde güncellemeye gidilmiş.

Durum böyle arkadaşlar.Bu konu tüm güncellemelerin bulunduğu kapsamlı yeni kullanıcılar ve bilmeyenler için hazırlanmış bir konudur.Umarım işinize yarar.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Umarım güncellemelerin getirdiği değişikliklerin toplu olarak verildiği bu konu yeni kullanıcıların işine yarar.
  • en son yazığınız sürüm nedir?

hack mi?
  • evet hocam güzel olmuş teşekkürler
  • nomad v52 kullanıyorum. mağaza güncellendi demişsinde. yazılımı yükledikten sonra mağaza uygulamasına girince yeni güncelleme var diyor :) bide wifi çok çok daha iyi

edit: wifiyi yazmışsın zaten pardon

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mstfckmk -- 28 Kasım 2010; 0:02:39 >
  • hatalı olduğunuz nokta var. nokia, 5800ın işlemci hızını v40dan sonra değil v20den sonra 434mhze çıkarttı. kaynak için forum nokia ya bakabilirsiniz.
  • Sorum şu hocam v51 kullanıyorum hack felan bilmiyorum.

V52 kurmalımıyım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: duygulu123

Sorum şu hocam v51 kullanıyorum hack felan bilmiyorum.

V52 kurmalımıyım ?

kurma dostum sunrise kuramazsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: mstfckmk

quote:

V52 kurmalımıyım ?

Peki Sunrise dediğinizi nasıl kurucam yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bana gerekli olaan şey hızlı olsun,şarjı iyi gitsin.

Çokmu şey istiyorum?

• c6 tıyı veya N97mini yazılımlarını nezman v52 ye port etcekler
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mstfckmk

quote:

V52 kurmalımıyım ?

Peki Sunrise dediğinizi nasıl kurucam yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bana gerekli olaan şey hızlı olsun,şarjı iyi gitsin.

Çokmu şey istiyorum?

sunrise ın bulunduğu sayfayı okursanız eksiksiz kurabilirsiniz lütfen biraz okuyalım :) c6 v20 nin v52 ye port edilme tarihi belli değil. ileriki bir zamanda deniyor

• Okudum ancak bu JAF olayı bana karışık geliyor.

Birde beceremem diye korkuyorum.

Cihazı yeni aldım onun için bi tereddütüm var..
  • bende v52 kurdum c6 kurmak ıstıyom kuramamı bi yolu yokmu ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaggeredByRuhtan
    bende v52 kurdum c6 kurmak ıstıyom kuramamı bi yolu yokmu ??

yok dostum maalesef. Olsa ben kurardim şimdiye
  • NomadCRY üstadım.

Aklıma şöyle birşey geldi.

Zahmet olmazsa anlatım videosu hazırlayabilirmisin ?

Bir konunda paylaşsan herkes faydalanabilir diye düşünüyorum..
  • güzel paylaşım tek solukda okudum
  • Güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Football Mania
    hatalı olduğunuz nokta var. nokia, 5800ın işlemci hızını v40dan sonra değil v20den sonra 434mhze çıkarttı. kaynak için forum nokia ya bakabilirsiniz.

V31 de işlemci hızı 369 MHz idi. Bu hız V40'ta 434'e çıkartıldı. Forum Nokia öyle diyor olabilir ama bu dediğim yapılan hız testi sonuçlarıdır. Arkadaşlarınız arasında V31 kullanan varsa deneyebilirsiniz. O kadar eminim. Hız testi sonuçları daily de bulunmakta.CPU Bilgileri daily den alınma
  • V52 kurduysanız C6 yazılımı kuramazsınız. V52'ye geçmeyecektiniz işte

V51 de olupta C6 kurmak isteyenler ise

profilime girin. İmzamın ilk satırındaki linkte 5800 ile ilgili neredeyse herşey bulunmakta. Hack li yazılımların konuları da toplu olarak bulunmakta. Benim yazılımımı yani Sunrise kurmak isteyenler ise imzamın ikinci satırındaki linkten konuya ulaşabilirler. Hiç gözünüz korkmasın öncelikle işlemler sırasında telefoununuz çökmez. Ve de işlemler aslında çok basit. Resimli anlatım bulunmakta.

Mobilden girdiğim için imzam gözükmüyor ama profilimden ulaşabilirsiniz imzama. Unutmayın V52 kurduysanız C6 yazılımı kuramazsınız. V52 ye C6 nın port edilmesini bekleyeceksiniz.

Yorumlar için teşekkürler.

@ swat882

Evet son yazdığım C6 yazılımıdır. Aralarından en iyisi o şu anda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 28 Kasım 2010; 13:30:18 >

• ne ? c6 yazılımı kuramayacak mıyım. olamazz
    Sanada teşekkürler emin abi.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.