Şimdi Ara

Ekran Kartı Fırınlama!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
694
Cevap
24
Favori
121.108
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: No Way Out

Masrafsız işi halletmişn fakat ortalama en fazla bir ay sonra tekrar aynı problem tekrar edebilir.

Yeniden olursa yine fırınlar :D ekmek gibi koy fırına
  • Uzun zamandır malum arıza yüzünden çürüğe ayırdığım ekran kartını fırınlayarak tekrar
    çalışır hale getirmeye çalıştım.
    Bunu aşama aşama kaydettim ama videoları düzenleme fırsatı ancak bugün bulabildim.
    Her şey videoda bu yüzden fazla uzatmak istemiyorum iyi seyirler...
    Umarım herkesin işine yarar.

Videodaki Sesteki farklılıkları ve amatörlüğümü görmezden geldiğiniz için şimdiden teşekkürler.
    Ekran kartımın arızası hakkında detaylı konu:
    http://forum.donanimhaber.com/m_39761486/tm.htm

Youtube'ye hala giremeyenler için Youtube dışında başka video sitelerine üyeliği bulunanlar
    upload ederse memnuniyetle yayınlarım.

http://www.youtube.com/watch?v=DWTcsEWSp6I

-Ben sentetik tiner kullandım. Çeşitleri varmış diğerlerinin herhangi bir zarar
    verip vermeyeceği konusunda bir fikrim yok.

Etiket: Ekran Kartı Fırın Nvidia Ati Dikey Çizgi Bellek Arıza

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 31 Ekim 2010; 0:34:17 >

• İyi Günler.Öncelikle Ekran Kartı Fırınlama öyle olmaz ekran kartı fazla ısı ve elektirik aldığı anda üzerindeki jumper aşırı ısıdan patlayabilir .Ekran Kartı Şöyle Fırınlanır Ekran Kartını Fırınlamak İçin Gerekli Cihaz Vardır Bu Cihaz ISIYI saniyede 1 derece artırarak 270 dereceye kadar ısıtır.Bu İŞLEMLER sonunda ekran kartı bir ses dalgalarına maruz kalır daha sonra üzerindeki chipset ısıtılarak çıkartılır ve daha sonra 350 derecelik bir suyun içine atılır 1 dakika içinde oradan çıkartılır ve aynı yerine eritilerek motajı yapılır daha sonra termal kameralar ile 16 saatlik bir ısı değerlendirilmesi yapılır bu ısı termal kameralar ile izlenir ve sonunda işlem biter ben yaptırdım karedenizde yapan bir labaratuar var içeridekiler donanım mühendisi yaptırmay çalışsan 40 gün içinde eline geçer
  • Masrafsız işi halletmişn fakat ortalama en fazla bir ay sonra tekrar aynı problem tekrar edebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 10 Eylül 2010; 22:10:35 >
  • Güzel paylaşım ellerine sağlık bir çok kişiye yol gösterici olacaktır.
  • çok faydalı bir çalışma olmuş. ellerinize sağlık. başarılı olmasına sevindim. tebrikler.
  • Eskiden annelerimiz bayatlayan ekmekleri fırına verirdi. Buda onun gibi olmuş bozuldukça at fırına
    Sizin adınıza sevindim,hayırlı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uchihaitachi

teknik olarak bunun nasıl işe yaradığını bilen bi elektronikçi varmı aramızda?

eline sağlık hocam ben ilk defa gördüm böyle bişeyi

benim bildiğim zamanla tekrarlayan ısıma-soğuma yüzünden lehimlerde çatlamalar oluşuyor ve komponentler ve kart arasındaki iletim bozuluyor. fırınlayınca lehimler eriyerek tekrardan ilk günkü gibi oluyor.
  • Uygulama ve anlatım gerçekten güzel. Emeği geçen herkese teşekkürler...
    Tinerle pcb temizlemek isteyen arkadaşlar "sentetik tiner" kullansınlar. Eğer "Selülozik tiner" kullanılırsa PCBye ve üzerindeki plastik parçalara zarar verecektir.

Edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CueMaker -- 10 Ekim 2010; 18:03:48 >
  • Benim asıl korkum, teknik servislerin, arızalı olarak kendilerine gelen kartları, fırınlayıp, sonra müşterilere geri göndermesidir. Size gelen kart çalışacaktır, ancak 2-3 ay sonra, tekrar bozulabilir. Eğer ki garanti süresinin bitimine yakın bir tarihte servise verdiyseniz, yandınız...
  • harika bir paylasım.tebrikler bilgilendirme için
  • quote:

Orijinalden alıntı: vatan1991
    arkadaşlar fırınlama yöntemini güzel bulmuşunuz ama yanlış bir yöntem eğer kullandığınız kart arızalanırsa böyle birşeye kalkışmayın çünkü ısıyı fazla kaçırabilir pcb ve çipe zarar verebilirsiniz katı kapasitörlere o kadar güzenmeyin onlarında patladığını gözümle gördüm bu işlemde pcıexpress girişinizede zarar verebilirsiniz tavsiyem kullandığınız kart bozulursa muhakaka servise gönderim böyle merdiven altı uygulamalar denemeyin zararlı çıkablirsiniz.

Garantisi bitmiş kart hocam. Ya çöpe atacaksınız ya da fırına
  • Bugün arkadaşın ekran kartına (8400GS) bu yöntemi uyguladım ve sonuç çok iyi oldu. Fırınlama öncesinde çizgilerden dolayı görüntüden hiçbirşey anlaşılmıyordu, fırınlama sonrası görüntü normale döndü. Evdeki davulumsu fırını 240 derece civarına ayarladım (200 deniliyordu gerçi ama evde voltaj düşüklüğü var. Ben de 240 olsun bari dedim ). Ekran kartını fırını ısıttıktan sonra 6 dk fırınladım. Kart katı kapasitörlere sahip olmamasına rağmen sıcaklıklardan dolayı kapasitörlerde bir sorun olmadı (Çok şükür ). Aynı probleme sahip arkadaşlar yapmaya çekiniyorlarsa hiç durmasınlar. Çok eğlenceli bir olay.

• Ekranda noktalar oluşturan ve oyunlarda donan Gigabyte X1950 Pro fırınlama sonrası vefat etmiştir.
    Tüm DH topluluğunun ve benim başımız sağolsun...

(Rahmetliyi pek de sevmezdim, alıp pişman olduğum yegane üründü kendileri.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

quote:

Orijinalden alıntı: saameet_06

200 derecede 8 dk beklettım sonuc mukemmel

hiç bir yerde gazlı fırında yapılması önerilmiyor ! ama siz gazlı fırında yapmışsınız anlaşılan !

genelde gazlı fırınlarda ortaya çıkan ısı ; ısıya göre ısı göstergesi çalışır yani bu açıdan

gazlı fırınlarda yapılan fırınlamalar çok sakat iştir
    dahası keşke fırınlar için özel ısıya dayanıklı fırın poşeti kullansaydınız
    çünkü şu an fırınınız kimyasal maddelerin soğumuş haliyle dolu !
    bu da sağlık açısında zararlı !

fırın sıkıntı olmadı annemın eskı kullanmadıgı davlumbaz fırınında yaptım ıcı les gıbı koktu zaten dedıgın gıbı :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ZeKZuMeN

Benim merak ettiğim güç girişlerinde peki bir erime olmuyor mu ?

En ufak bir deforme dahi olmuyor. Ben de başlangıçta aynı endişeye kapılmıştım. Ama bir şey olmadı Allaha şükür. Mart ayında fırınlamıştım. Şu an Manisanın sıcaklarında bile haala çalışıyor çok şükür.
  • kullanılmayan fırında deneyin. tiner yemeklere geçiyor. bi tepsi börek yalan oldu annemden yediğim azarı anlatamam ve ev mide bulandırıcı şekilde kokuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: salsakingss

Şaka yapıyorsun herhalde. Fan firinlanmaz eritirsin plastik parçaları. Ses gelmesinin sebebi fanin manyetik kısmına toz kacmasidir. Bu konuda yapabileceğini pek birşey yok degistirmek dışında.

Fırınlama kısmı şakaydı

Fanın mekanik sesi rahatsız edici olan. Asıl kasamda toplamda 9 tane fan var hepsini son devirde calistirinca bike bu kadar kafa utulemiyor.

Manyetik kısmı için yapacak birşey olmali. Bilgisayarcıda 20 tl ye fanı vardı. 9500 gt gibi eski kartada 20 tl masraf yapana kadar en basit hdmi çıkışlı ekran kartını almak daha mantıklı.

Fanın mekanik sesini kesmek için ne yapılabilir?
  • Fırından korkan arkadaşlar ben az evvel bga işlemciyi inflared tekniği ile ısıtıp söktüp altını temizleyip geri taktım . Eve gidince karti deneyip sonucu yazacağım.
    Bu mesaja eklenen görseller:

• video çok iyi ordaki anlatan senmisin?
    çok iyi işe yaramış tebrikler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hapocod -- 10 Eylül 2010; 22:06:38 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.