Şimdi Ara

Aldığım aracın km'siyle oynanmış..!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
5
Favori
37.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • neyse ki atlatmıssınız.artık km oynamak sahtekarlık olarak algılanmıyor ne yazıkkı.forumda bile yüzsüzce bizde yaptık diyen tipler mevcut. vicdan olmayınca her sey mubah oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ŞAhin

quote:

Orijinalden alıntı: ShaRLooT

Galerici tanıdığınız sizin yanınızdamı konuştu aracın sahibi ile?

Evet yanımda aradı.İstersen çağırayım kendisini dedi yok dedim yüz yüze gelmek istemediğimi söyledim.Çok pişmanmış yaptığı yanlıştan çok üzüntü duyuyormuş.Tanıdığımız bir savcıya olayı anlattım eğer ıspatlarsanız görevinden dahi olur dedi.bu olayın tamamen dolandırıcılık olduğunu söyledi

Polis amca ne yapsın "2000 TL" maaş ile geçinemiyor demek ki. Garibanın, 500 - 1000 TL'sine göz koymuş ! Günün birinde o keserin bir gün kafasına vuracağını hesap edemeyecek kadar aciz ! Bin kere yazıklar olsun !

• Geçmiş olsun. Üzüldüm adınıza, ama aracı geri vereceğiniz için de sevindim. Her ne kadar "polis" bu aracı daha az tahsil ve eğitim sahibi (bilgisayar, internet, araştırma ve kurcalama merakı olmayan) birisine satacak olsa da olayda sizin zaman ve paranız, iyi niyetiniz ve insanlara olan güven duygunuz inanıyorum ki derin bir yara almıştır.

1. Kilometre düşürme BİR SUÇTUR!
    2. Kilometre düşürme EVRAK VE BELGECİLİKTE SAHTECİLİK demektir!
    3. Kilometre düşürme cihazı almak, satmak, bulundurmak yasaklanmalıdır!
    4. Kilometre düşürme hizmeti ilanı vermek yasadşı ve yasak olmalıdır!
    5. Kilometre düşürülmüş aracı satarken bilgi gizlemek ayıplı mal satmak demektir!

Kilometreyi sadece KENDİN İÇİN DÜŞÜREBİLİRSİN (Alman hukukuna istinaden) ve kilometresi düşürülmüş aracı satarken bunu aracı alan kişiye BELGELEMEN GEREK! Kilometresi düşürülmüş bir aracı satışa sunduğunda ve gerçek kilometresi yerine düşük kilometresi ile müşteri toplayıp yüksek fiyat peşinde koşar ve aracı gerçek kilometresi yerine düşük kilometresi ile satarsan ARACI GERİ ALMA ZORUNLULUĞU ve TAZMİNAT ÖDEME CEZASI ile suç (cürüm) işlersin.

Tabi ülkemizde durum farklı. Neden? Çünkü yukarıdaki örnekte de POLİS, yani şikayetimizi ileteceğimiz kişinin kendisi, balık baştan kokar, imam yellenirse cemaat pislermiş atasözünden mütevellit devleti temsil eden, hukuku korumakla mükellef bir devlet memurunun, bir makam temsilcisinin, bir kolluk kuveti mensubunun, belinde beylik tabancası (Kırıkkale veya Çek) taşıyan 657 de bunu yaparsa, kime güvenceğiz...?

İmzamda dikkat ettiyseniz var: Bekçilere Kim Bekçilik Edecek...?!? Who Shall Stand Guard To The Guards Themselves...?!?

Neyse, olan olmuş, süte çiş karışmış, yapacak şeyler.

1. Aracı geri vermek satıcı polisin dua edip de Allah'tan değil Şeytan'dan gönderilen ve parayla ölçülemeyecek bir fırsattır.
    2. Bence arada akrabalık, eş-dost-arkadaş ilişkileri (NEPOTİZM) yoksa mahkemede dava açılabilir. Tazminat ve para cezası.
    3. Mahkemede davayı bakım belgelerine bakarak kanıt ve ispat niteliğinde evraklar sunulabilir. Galerici de şahit olabilir.
    4. Dava açılıp araç bedelinin kanuni faizi ile iadesi, tazminat talebi ve suçun polis memurunun siciline işlenmesi sağlanabilir.
    5. Kilometre düşürmenin tek yolu az binmektir. Kiloemtre düşürmenin suç olduğunu Türk Otomobil Dünyası artık bilmelidir.

Tekrar geçmiş olsun. Hoş değil ama arkadaş, tanıdık ve POLİS'in böyle bir utanç verici ve yüz kızartıcı şey yapmasını anlamak mümkün değildir.

İyi, herkes gibip mahkemede dava açsın, yaşını da düşürsün, 5 defa boşanan biri kendisi 18 yaşında, bekar ve çocuksuz tanıtsın. Hiç olur mu...???

Taner Göde

• bizde abime arac almıştık 2012 şubat aylarında arac 67000 km de falandı sonrasında öğrendikki muayenede 2010 yılında 90000kmde yapılmış bizde 71000 kusurde muayeneye soktuk arac sorun cıkarmaya basladı satmaya karar verdik aracın orjinal km sini bulup oyle satalım dedik bizim gibi mağdur olmasın insanlar dedik aracın beyninde kaç km de olduğu bellidir.
    ama beyni de sıfırlamışlardı bizdekinde serviste en son 2012 aralık 149500 km gözüküodu biz şubatta almıştık 2 ayda 8000 yapmıştır diye düşündük aracın beyninde km 13000 gözüküodu hepsini birleştirip km sini yükselttim 176000 de diye sıfır honda araçla takasa girdik tabi ölü fiyata geldi hepsinide söyledik satarken
  • merhaba,
    arkadaşlar malesef araçtan anlayan ve detaycı yapıma rağmen km si düşürülmüş araç furyasına bende bulaştım ve almış bulundum. şu anki durumum aracı aldığım şahıslar aldıgım parayı teklıf etmesıne rağmen 1200 tl gıbı yaptıgım zevkı masraflardan oluşan zararımdan dolayı kabul etmedım ve mahkemelik olduk. aracı bana satan kişi ve onun aldıgı ılk sahıbı(km sini bu kişi oynamış) kıvranıyor. bende zevklı zevklı hem araca bınıyorum hemde zarar etsem 5 bın tl ederım dıye dusunuyorum bır taraftan da mahkemelere emsal karar arayışı içindeyım bakalım ıkı kısı ile irtibata geçtım donuş beklıyorum emsal kararlar mevcut hem ıade hemde faızıyle paranızı alıyorsunuz. ayrıca yaklaşık 12 yıldır aktif ticaretle uğraşıyorum ve araç alıp satıyorum ancak başımıza gelen olayın öyle yönleri varki pişmiş tavugun başına gelmez, konyada audi yetkili servisi bakın dikkat edin yetkili servisi dıyorum doğuş otonun bayısı audi yetkili servisi attarlar a.ş ye aracı gösterdik va aldığımız yanıt aracım km sinin orjinal olup olmadığını göremeyız öyle bi durum yok ekrannında ne yazıyorsa odur dendi. ancak sanayıde sıradan audı wv ustaları anladı ben halen bunun şokundayım anladımkı daha öğreneceğim çok şey var.

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR

• 2.el araç alacak arkadaşlar özellikle okurlarsa iyi olur.

Aracı 1.5 ay önce tanıdığımız galericiden aldım araç 79.000 kmde idi.Aracı servise baktırdım.Servis kayıtlarında en son 40.000 kmde bakıma geldiği gözüküyordu tarih ile aradaki km farkı normal olduğundan şüphelendirici bir durum yoktu.
    Dün şans eseri aracın plakalıklarındaki servis isminden(özel servis) aracın bakım yapıldığı servisi aradım.Amacım aracın en son kaç kmde bakıma geldiği ve benim hangi bakımları yaptırmam gerektiğini öğrenmekti.Servisdeki arkadaşa aracın plakasını söyledim ve bana aracın en son 127.000 kmde bakıma geldiğini söyledi ve ben o an aracın kmsiyle oynandığını anladım ve gerçekten sinir bozucu bir durumdu.Kendimi enayi yerine koyulduğumu hissettim.Hemen aracı aldığım galeriyi aradım durumu anlattım.Galerici tanıdık olduğu için oda çok şaşırdı ve aracı aldığı kişiyi aradı.Aracı satan bir polismiş ve galerici tanıdığım olayı anlatmış,sıkıştırmış ve saygıdeğer polis mensubu kişide sonunda herşeyi itiraf etmiş.Aracı geri veriyorum ve paramı geri alıcam.Bu olayın karşıma çıkması tamamen şans eseri ama çıkmayadabilirdi ve ben 50.000 km kilometresi düşürülmüş bir araca binecektim ve ileride sattığımda alan kişi durumu öğrenseydi ben yapmadığım birşeyden dolayı suçlu duruma düşecektim.

2.el araba alıcak arkadaşlar mutlaka aracın hangi serviste bakım yapıldığını sorsun ve o servisle görüşmeden araç almasın.Böyle bir sahtekarlığı bir polis memuru bile yapabiliyorsa ben artık herkezden şüphelenirim.iyi forumlar...

• Galerici tanıdığınız sizin yanınızdamı konuştu aracın sahibi ile?
  • quote:

2.el araç alacak arkadaşlar özellikle okurlarsa iyi olur.

Aracı 1.5 ay önce tanıdığımız galericiden aldım araç 79.000 kmde idi.Aracı servise baktırdım.Servis kayıtlarında en son 40.000 kmde bakıma geldiği gözüküyordu tarih ile aradaki km farkı normal olduğundan şüphelendirici bir durum yoktu.
    Dün şans eseri aracın plakalıklarındaki servis isminden(özel servis) aracın bakım yapıldığı servisi aradım.Amacım aracın en son kaç kmde bakıma geldiği ve benim hangi bakımları yaptırmam gerektiğini öğrenmekti.Servisdeki arkadaşa aracın plakasını söyledim ve bana aracın en son 127.000 kmde bakıma geldiğini söyledi ve ben o an aracın kmsiyle oynandığını anladım ve gerçekten sinir bozucu bir durumdu.Kendimi enayi yerine koyulduğumu hissettim.Hemen aracı aldığım galeriyi aradım durumu anlattım.Galerici tanıdık olduğu için oda çok şaşırdı ve aracı aldığı kişiyi aradı.Aracı satan bir polismiş ve galerici tanıdığım olayı anlatmış,sıkıştırmış ve saygıdeğer polis mensubu kişide sonunda herşeyi itiraf etmiş.Aracı geri veriyorum ve paramı geri alıcam.Bu olayın karşıma çıkması tamamen şans eseri ama çıkmayadabilirdi ve ben 50.000 km kilometresi düşürülmüş bir araca binecektim ve ileride sattığımda alan kişi durumu öğrenseydi ben yapmadığım birşeyden dolayı suçlu duruma düşecektim.

2.el araba alıcak arkadaşlar mutlaka aracın hangi serviste bakım yapıldığını sorsun ve o servisle görüşmeden araç almasın.Böyle bir sahtekarlığı bir polis memuru bile yapabiliyorsa ben artık herkezden şüphelenirim.iyi forumlar...

Bu çok tipik bir 60-70 bin km vakası. Dikkat edin km'si düşürülen arabalar her zaman 60 ve 70 binli km'lere ayarlanır. Bu psikolojik bir sınırdır. Kimse'nin bu sayılardan şüphelenmek aklına gelmez. Birisi gidip 10 yaşındaki bir arabanım km'sini 20 bine ayarlasa hepimiz yuh artık deriz, ama 79 bin olunca ortak yorum "hımm demek ki fazla binmemiş" olur. Siz siz olun eğer ikinci elde aldığınız bir aracın km sayacında 60 ya da 70 binli bir sayı varsa mutlaka araştırın. Özellikle araç şirket aracıysa.

• İnsanlardaki ön yargıyı kırmak Atomu parçalamaktan daha zordur demiştir ünlü bir fizikçi.

Siz sadece Galericinin size söylediğini gelip burada anlatarak devletin çok önemli bir kurumundaki personeli suçluyorsunuz. Elinizde delil varmı yok. Polisle görüştünüz mü hayır. Eminim adını bile bilmiyorsunuzdur.

Kusura bakmayın ama Kendi tanıdıklarınıda kazıklayan bir sürü galerici biliyorum. Ne malum Galericinin bu işlemi kendisinin yapmadığı. Km düşüldüğü ortaya çıkıncada çamura yattı tabiki ben düşürdüm diyecek halide yok. Galerici dediğiniz adamlar bu işin kurdu onlar anlamaz sanki km düşürülmüş aracı da Polis gidip galericiyi kandıracak.

Suçluluğu kanıtlanana kadar herkes masumdur. Ama sizin içinde bırakın suçlamayı sadece bir kişinin size söylediği söze bakıyorsun. Gerçekten yazık Buradaki insanlarada yazık. Bu kadar ön yargılı olmayın olaya biraz geniş bakın. Küçük çocuklar gibi herşeye inanmayın.

Gelelim şu km düşürme işine. Çok yazıldı ve çizildi ama tekrarlamak istiyorum. Burası Türkiye ve halen bir araç satın alırken koltuğa oturup ta gözünüzü km sayacına dikip karar verme saflığında bulunmayın ne olur.

• Bu km düşürme işini yapanları direk dolandırıcılık sıfatı ile yargılayacaksında nerde bunu yapacak olan devlet.
  • MADEM ARAÇLARIN KİLOMETRE SAATİ İLE OYNANIYOR... HEPTEN KALDIRSINLAR O ZAMAN!

SONY'nin sanayi tipi video kayıt cihazlarında (çoğaltıcılar) cihazın çalıştığı toplam saati gösteren, küçük bir cam sigorta kadar ufak ZAMAN ÖLÇER'i vardı. Ancak cihazı dolabından söküp kapağını çıkardıktan ve üst baskılı devre kartını kaldırdıktan sonra görülebiliyordu. Yerine lehimle tutturulmuş, sökmek oldukça zahmetli olurdu. Digital birşey değil, çok basit, analog/mekanik ve fiyatı $0.10'den daha ucuz. Bu cihazlar ikinci el olarak satıldığında kaç saat çalıştığı buradan görülebilirdi.

Madem otomobillerde insanların müdahale edebileceği (tamper) bir kullanım miktarı/saati/mesafesi ölçeri mevcut ve genel namus ve şeref ölçüleri para karşılığında daha kolay satılır olmuş, o zaman sahip değiştirirken önem verilen bu kilometre saatini hepten kaldırsınlar o zaman! Kaldırsınlar, sadece günlük kilometre sayacı kalsın (bir tuşa bastığınızda sıfırlanabilen).

Hollanda'da mahalleliler esrarkeşlerin ve eroinmanların sokak aralarında kafayı bulmalarını yasaklamak için trafik levhalarından esinlenen NO BLOW ZONE (ESRAR ÇEKMEK YASAK) levhaları yaptırıp trafik direklerine asmışlar. Ancak vandallar bunları sürekli çaldıkları için mahalleliler çözümü nu levhaları büyük sayıda üretip SATMAKTA bulmuş, ve peynir ekmek gibi satmışlar. Çözümler bazen radikal olmalı.

Görülüyor ki KİLOMETRE DÜŞÜRME büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Almanya'nın 10 yıldır kabusu olan bu olaylar ülkemizde şakayla karışık oto elektrikçisinde deneme amacıyla 2 adet tavuk döner dürüm karşılığında yapılırken bu hizmet şu anda lükratif bir SEKTÖR haline gelmiştir... Kimse hukuka başvurup şikayet etmediği ve bu olaylar cezai yaptırım gerektirip gazetelerde utanç verici manşetler şeklinde ortaya çıkmadığı ve halka duyurulmadığı sürece yapanların yanında kâr kalacak.

Oto pazarında klasik laflar:

- Darbe, boya var mı?
    - Değişeni, çarpık ve vuruk var mı?

Bunlara eklenecek olan:

- Kilometresi düşürülmüş mü?

Kimse AYRANIM EKŞİ demeyeceğine göre buna da samimi cevaplar vereceklerini sanmıyorum. Ayrıca noterlerde yapılan Kat'i Araç Satış Sözleşmelerine de bence "ARACIN KİLOMETRESİNİN DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜN TESPİT VE İSPAT EDİLMESİ HALİNDE ARACI GERİ ALMAYI, SATIŞ BEDELİNİ İADE ETMEYİ, TÜM MASRAFLARI KARŞILAMAYI VE SATIŞ BEDELİNİN %10'UNU CEZAİ YAPTIRIM OLARAK ÖDEMEYİ KABUL, BEYAN VE TAAHHÜT EDİYORUM" şeklinde bir madde eklenmesi gerekmektedir.

Şu anda bu olayların ilk kıpırdamalarını yaşıyoruz. Piyasadaki 2. el araçların yarısından fazlasının kilometresinin düşürüldüğü bir durumla da yüz yüze kalacağız bir gün çünkü.

Bazı şeyler zamana kalmış, öyle ya da böyle olacak, ama olacak. It's just a matter of time.

Taner Göde

• merhaba Arkadaşlar,
    insan başına gelmeden idrak edemiyor bazen gerçekten ,benimde başımda şuan böyle bir olay var hatta 3-4 günlük aracı 2 ay önce şahıstan aldım 2011 Jetta ,satan kişi aracı iş yoğunluğu nedeniyle sanayide bir usta üzerindne sahibinden.com a ilan ettirmiş bende doğal olarak onunla gittim görüştüm,sonra fiyatta anlaştık araç sahibide geldi hemen yakında sıradan bir ekpertize gösterdik ekspertiz rapor olarak bir şey vermedi aldığı ücrette 2 ay önce 80 tl zaten,netice itibari ile aracın satışını aldım,aradan 1 ay geçmedi araçta egr valf arızası çıktı maliyeti yaklaşık 1800 TL ,aldığım kişiyi aradım yaşayıp yaşamadıgını sordum bu sorunu doğal olarak kesinlikle yaşamadım dedi peki dedik arıza sürekli olmuyor idare etsin ancak 10 gün sonra iyice arttı yolda bırakacak artık yetkili servise götürdüm servis km tutarsızlığı var dedi şok ,hemen yine aradım satıcıyı tabi kabul etmedi yine benden önce olmuştur dedi bende bilmiyorum dedi galeriden almış ,galeriye gidelim görüşelim diyor hata birazdan buluşup galeriye gideceğiz ben muhatap olmasam bile ön fikir açısından görüşmeye katılacağım sonrasında yargımı anlaşmamı bakacağız sizlerlede paylaşacağım buradan..herkese iyi haftasonları..umarım kimse yaşamaz butür üzücü hadiseleri..

• geçmiş olsun.
  • quote:

ben 50.000 km kilometresi düşürülmüş bir araca binecektim ve ileride sattığımda alan kişi durumu öğrenseydi ben yapmadığım birşeyden dolayı suçlu duruma düşecektim.

İşte olayın can alıcı noktası bu, böyle kansız insanlar yüzünden böyle utanç verici bir duruma düşüp hak etmediğiniz bir tavırla karşı karşıya kalabilirdiniz...

Belki de galerinin tanıdık olmasından dolayı çok araştırmadınız bilmiyorum ama 2. el araç alacaklara önerim kesinlikle aracın gittiği söylenen bütün servisleri arayıp tüm bakım tarihlerini ve o bakımlarda nelerin değiştiğini öğreniniz böylece bakım süreleri ve periyodik değişmesi gereken ekipmanlar arasında çelişkili bir durum var mı anlayabilirsiniz.

Tekrardan geçmiş olsun, polis şahsiyetine de buradan en içten(!) dileklerimi iletirim..

• 2. el araç almak, bu sahtekarlar yüzünden kumara dönüştü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ShaRLooT

Galerici tanıdığınız sizin yanınızdamı konuştu aracın sahibi ile?

Evet yanımda aradı.İstersen çağırayım kendisini dedi yok dedim yüz yüze gelmek istemediğimi söyledim.Çok pişmanmış yaptığı yanlıştan çok üzüntü duyuyormuş.Tanıdığımız bir savcıya olayı anlattım eğer ıspatlarsanız görevinden dahi olur dedi.bu olayın tamamen dolandırıcılık olduğunu söyledi
  • Valla siz sanliymisniz gecmis olsun.

Arkadaslar en son bakima 50000 km de 2007 temmuzda giren 2004 model bir aracin km si aldigimda 2009 subatta 64000 km deydi. Kulanici bayan yaklasik 20 ay gibi surede 14000km yapilmis gorunuyor.

Ne dersiniz bende katakulleye gelmis olabilirmiyim. Sahibi bayan Kibrista calisiyordu dolayisiyla fazla kullanimi olmamis, araci galeriye vermis bende onlardan aldim. Ruhsat bayanin uzeineydi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemele

Valla siz sanliymisniz gecmis olsun.

Arkadaslar en son bakima 50000 km de 2007 temmuzda giren 2004 model bir aracin km si aldigimda 2009 subatta 64000 km deydi. Kulanici bayan yaklasik 20 ay gibi surede 14000km yapilmis gorunuyor.

Ne dersiniz bende katakulleye gelmis olabilirmiyim. Sahibi bayan Kibrista calisiyordu dolayisiyla fazla kullanimi olmamis, araci galeriye vermis bende onlardan aldim. Ruhsat bayanin uzeineydi.

Fazla kurcalamamak sizin için hayırlı olur çünkü almışsınız artık. Aksi bir durum zuhur ederse üzülürsünüz.
  • Öncelikle geçmiş olsun.
    Bir polisten beklemezdim bunu çok şaşırdım sonuçta onlar bizim can ve mal güvenliğimizi sağlıyolar
    Yazık ne hale geldi milletimiz kimseye güvenemiyecez artık
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.