- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Bas gitar- Elektro gitar
Bu konudaki kullanıcılar:
 
20
Cevap
1
Favori
3045
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


 
10 Mesaj
25 Ekim 2009; 20:33:22 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Bas gitarın çalmasımı daha kolaydır yoksa elektronun mu?
Bence bas gitar daha kolay gibime geliyor yavaş olduğundan dolayı ama aksini idda eden arkadaşlarım var.Bas gitarda slap tekniği zor gibi ama onun dışında elektronun solosu olsun diğer şeyleri olsun daha zor gibi.Yorumlarınızı bekliyorum...
_____________________________353 Mesaj
25 Ekim 2009; 20:36:11 

İkiside aynı zorluk ve aynı kolaylıkta...
Senin ne kadar sıklıkla çalıştığın ile ilgili bu durum!
_____________________________667 Mesaj
25 Ekim 2009; 20:39:32 

resim yapmak mı daha zor heykel yapmak mı gibi bir soru olmuş.hangisi neye göre zor? birde ikisinde de birsürü teknik var.bazı teknikler kolaydır bazıları zordur,nasıl genel bir karşılaştırma yapabilrsin?ayrıca hangi düzeyde çalımdan bahsediliyor ki?
_____________________________ 
10 Mesaj
25 Ekim 2009; 20:41:12 

Teknikleri karşılaştırmıyorum genel çalımından bahsediyorum mesela aynı şarkıyı basını mı çalmak daha kolay olur elektrosunumu gibisinden bir karşılaştırma.
_____________________________353 Mesaj
25 Ekim 2009; 21:13:18 

Tüm müzik türleri içinde baktığında geneli düşünürsek, electro guitar; riffleri ve sololarıyla daha yoğun çalınan bir enstrumandır.
Sen çalmak için uygun enstruman arıyorsan, zorlanmıyacağın bir alet olsun istiyorsan,
Öncelikle hangi müzik tarzı ile çalacağını belirlemen gereklidir. Pop Rock, Alternative Müzikle ilgilenirsen Bass ile ritim atarsın sadece seni hiç yormaz.
Metal Müzikte daha dengelidir bu durum. Bass içinde Elektro içinde çalmak iyice zorlaşır.
Progressive, Technical Türlerinde Bass çalmakla yetinemezsin, çok yoğun ve zor teknikler içeren çalım şekli her bassçının altından kalkabileceği bir durum değildir. Keşke gitarda ben olsam dedirten cinsten bir deneyim yaşatabilir.
Bass'ın Elektro'dan daha baskın kullanıldı Funk, Jazz, Blues gibi türlerde vardır. Bass'ın zaten isim yapan basçıların çoğu bu türle haşır neşirdir.
Yani anlayacağın senin dinlediğin ve yapmak istediğin müzik türü belirleyecektir senin yaptığın karşılaştırmanın sonucunu.
Zorluk tartışılır ama yeteri kadar çalıştığın zaman hangi enstrüman olursa olsun, onunla yaptıklarınla kendini bile şaşırtabilirsin. O zaman hiç bir şey zor gelmez.

Bkz: Şaşırmışı var.
_____________________________667 Mesaj
25 Ekim 2009; 21:25:57 

god32 nin genellemesine katılıyorum tarzla çok alakalı.rock çalarken elektro daha baskın,ama mesela funk çalıyosan çok iyi bir basçı bulmak durumundasın.insanlara bas daha kolay gibi geliyor öyle bir kanı var sınırım.basın kolay olduğu durumlar var,çok zor olduğu durumlar var.elektro da öyledir.
_____________________________ 
10 Mesaj
25 Ekim 2009; 23:28:00 

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Arkadaşla bu konu üzerinde tartışmıştık ama anlaşılan her enstrümanın kendine ait zorlukları var.Karşılaştırma yapılamaz.
_____________________________58 Mesaj
22 Ocak 2010; 21:58:17 

@GOD32 Şiddetle Destekliyorum< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PaulGilbert -- 22 Ocak 2010; 22:00:13 >
_____________________________

The World Is Yours.


3105 Mesaj
23 Ocak 2010; 2:50:45 

Aslında elektro da yanlış vurduğun zaman acayip kabak gibi ortaya çıkıyor ama bas gitarda daha arka planda kalır hatalar
_____________________________


[size=1


7525 Mesaj
23 Ocak 2010; 3:32:50 


quote:

Orijinalden alıntı: AC DC

Aslında elektro da yanlış vurduğun zaman acayip kabak gibi ortaya çıkıyor ama bas gitarda daha arka planda kalır hatalar

Duyanın arkasının planıyla ilgili o
_____________________________

[url=http://tr.wikipedia.org/wiki/Müzik_kuramı][color=


1271 Mesaj
23 Ocak 2010; 11:37:57 

Kolaya kaçmak bence çok saçma. Sonra çok pişman olabilirsin keşke şunu çalsaydım diye.
_____________________________

T.C.
İstanbul Üniversitesi
Hukuk Fakültesi


3746 Mesaj
23 Ocak 2010; 12:35:15 

Bazı şarkılarda bass daha kolay gibime geliyor. Bazı şarkılarda bass 2-2-2-2-0 2-2-2-2-1 çalarken elektro gitar zorlu riffler atabiliyor.
_____________________________


When a man lies, he murders some part of the world
These are the pale deaths which men miscall their lives
All this I cannot bear to witness any longer
Cannot the kingdom of salvation take me home

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Ocak 2010; 12:43:41 

Sen bence ensturman çalmak değil, ensturmanda birşeyler yapıyımda millete hava yapıyım derdindesin.


 
3682 Mesaj
23 Ocak 2010; 12:51:35 


quote:

Orijinalden alıntı: Cro-X

Bazı şarkılarda bass daha kolay gibime geliyor. Bazı şarkılarda bass 2-2-2-2-0 2-2-2-2-1 çalarken elektro gitar zorlu riffler atabiliyor.Bazı şarkılardaysa bas kolay akorlar basarken bass uçuyor :) İki enstürmanı karşılaştırmak çok zordur ve hakarettir. Çogu popüler ergen gruplarında bas gitar yanlızca sound yakalamak için ritm aleti olarak kullanılır, bu tür müzik türleri için elektro gitarla bası karşılaştırırsak tabiki elektro çok daha zordur. Ancak tam tersi farklı tür müzik yapan "funk, jazz, blues gibi.." parçalardaysa bass gitar gerçekten yerini belli eder ve inanılmaz bir sound yakalamasına sebep olur. Müzik kulagı olmayan birçok kişi için bas gitar hiçbirşey ifade etmez belkide ancak dünyaca ünlü birçok parçayı "ilk aklıma gelen billie jean" öyle olmasını saglayan enstrümandır bas gitar. Çalma zorlugu parçadan parçaya degisir. Genel anlamda bakarsak elektro gitar her zaman agırlıklıdır ve çok daha iyi notalar yazılmıştır. Sonuçta 10 tane elektro gitar üstadı varsa bir şehirde sadece 1 tane bass gitar üstadı vardır. Asıl yanılgıysa gidip bas tablarını okuyup "usta bu ne kadar kolay yav" veya "bas gitarda ne varki 2 tane tel basıyosun amma kolay" diyen zihniyettir. Bu zihniyetteki insanlarla müzik tartışmasına girdiyseniz hiç düşünmeden son hız mekandan uzaklaşılmalıdır.

İşin özeti her ikiside farklı platformlarda, farklı türlerde, farklı parçalarda birbirinden üstündür. Bas gitarla elektro gitarı karşılaştırmaya kafa yoracagınıza gidip bare çalışın veya lionel messiyle lebron james'i falan karşılaştırın. Ne bileyim bu tür şeylere kafa yorun...
_____________________________3746 Mesaj
23 Ocak 2010; 21:06:51 


quote:

Orijinalden alıntı: ß@TÚ

Bazı şarkılardaysa bas kolay akorlar basarken bass uçuyor :) İki enstürmanı karşılaştırmak çok zordur ve hakarettir. Çogu popüler ergen gruplarında bas gitar yanlızca sound yakalamak için ritm aleti olarak kullanılır, bu tür müzik türleri için elektro gitarla bası karşılaştırırsak tabiki elektro çok daha zordur. Ancak tam tersi farklı tür müzik yapan "funk, jazz, blues gibi.." parçalardaysa bass gitar gerçekten yerini belli eder ve inanılmaz bir sound yakalamasına sebep olur. Müzik kulagı olmayan birçok kişi için bas gitar hiçbirşey ifade etmez belkide ancak dünyaca ünlü birçok parçayı "ilk aklıma gelen billie jean" öyle olmasını saglayan enstrümandır bas gitar. Çalma zorlugu parçadan parçaya degisir. Genel anlamda bakarsak elektro gitar her zaman agırlıklıdır ve çok daha iyi notalar yazılmıştır. Sonuçta 10 tane elektro gitar üstadı varsa bir şehirde sadece 1 tane bass gitar üstadı vardır. Asıl yanılgıysa gidip bas tablarını okuyup "usta bu ne kadar kolay yav" veya "bas gitarda ne varki 2 tane tel basıyosun amma kolay" diyen zihniyettir. Bu zihniyetteki insanlarla müzik tartışmasına girdiyseniz hiç düşünmeden son hız mekandan uzaklaşılmalıdır.

İşin özeti her ikiside farklı platformlarda, farklı türlerde, farklı parçalarda birbirinden üstündür. Bas gitarla elektro gitarı karşılaştırmaya kafa yoracagınıza gidip bare çalışın veya lionel messiyle lebron james'i falan karşılaştırın. Ne bileyim bu tür şeylere kafa yorun...

Haklısın tabi karşılaştırmak yanlış . Ama ne yalan söyleyeyim çoğu şarkıda bass ları duymak biraz zor oluyor . Dediğim yanlış olmasın her aletin çalışma disiplini gerektiren süreci vardır çalıp çalamamak çaldığının zor yada kolay olması kişiye bağlıdır
_____________________________


When a man lies, he murders some part of the world
These are the pale deaths which men miscall their lives
All this I cannot bear to witness any longer
Cannot the kingdom of salvation take me home


1481 Mesaj
23 Ocak 2010; 21:24:09 

bassı çalan elektroyuda çalar ...
_____________________________
Brothers everywhere
Raise your hands into the air
We're warriors, warriors of the world


 
3682 Mesaj
24 Ocak 2010; 13:17:25 


quote:

Orijinalden alıntı: Cro-X
Haklısın tabi karşılaştırmak yanlış . Ama ne yalan söyleyeyim çoğu şarkıda bass ları duymak biraz zor oluyor . Dediğim yanlış olmasın her aletin çalışma disiplini gerektiren süreci vardır çalıp çalamamak çaldığının zor yada kolay olması kişiye bağlıdırBüyük ihtimalle bunun sebebi dinlediginiz müzik türüdür veya kulagınızın yeterince egitilmemis olmasıdır. Bas gitar zaten "imzanızda gördügüm kadarıyla" sizin dinlediginiz müzik türlerinde ön planda degildir. Ancak olmazsa olmazıdır. En basitinden guitar pro programını yükleyip en sevdiginiz metallica şarkısının tablarını açmanızı istiyorum, alt panelden bas gitarı mute'leyerek aynı şarkıyı dinlediginizde farkı anlayacaksınız. Bas gitar ön planda şarkıya biçim vermez ancak birçok şarkıyı o şarkı yapan en önemli 2 elemandan biridir davulla birlikte. O yogun soundu yakalamasını saglar sarkının. Bunu farketmek için tabiki kulagınızın müzige biraz yatkın olması gerekli. Yaptıgınız "Ama ne yalan söyleyeyim çoğu şarkıda bass ları duymak biraz zor oluyor" yorumuysa tamamen müziksel bilginizin zayıf olmasından kaynaklanıyor.
_____________________________210 Mesaj
17 Şubat 2010; 1:03:23 

Genel de yapılan yanlış şimdi soru olarak gelmiş. Elektro gitar ile bass gitarda telli (yaylı) olmaları, klavyedeki fredler ile çalınmaları ve parmak ile dışında bir benzerlik yok. Aslında çok benzer gibi değil mi? O sebeple gitarda bişiler çalan yeniler grup kurduklarında bass partisyonunu beğenmeyip stüdyoda bass gitarı ellerine alıp melodik birşeyler ile çaldığını zannederler. Müzik de bir halta benzemez.

Elektro temiz çalmanın ve melodik yapının hakim olduğu bir enstrümandır. Teknik önemlidir, hataya yer yoktur ama matematikseldir. Ancak bass ritm ve melodiyi aynı zamanda duygu ile yoğurandır. Yerine göre akorun pedalını verir, yerine göre dışına çıkar, 7'li, 9'lu gider de gider. Ritmden köşeli de gider, poliritmsel aksaklıklara da girer. Flea bu konuda süperdir. Bana göre müziği müzik yapan ayrıntıdır.

Bass çalan biri olarak David Gilmour veya Eric Clapton bana her zaman Vai'den veya Satriani'den daha keyifli gelir. Çünkü notasal olarak yaptıklarının yanında bir bend ile bir tuşe ile müziğe o kadar farklı anlamlar katarlar. Onların arkasında çalmak hem sorun hem de keyiftir. İşte bass çalanında görevi o tuşeyi, duyguyu verebilmektir. Yoksa pedallar ile yürürsün, arkayı da toplarsın olur biter ama muzik müzik olmaz birşeyler eksik olur.

O sebeple amacın matematiksel çalmak istiyorumsa Elektro gitar, ki çok çok önemlidir, yok duygularım beni yönetsin diyorsan Bass gitar derim...

Yanlış anlaşılmasın elektro gitar da duyguludur, bass da matematikseldir. Zaten bunlarda benzemese bir arada çalamazlardı. Sadece müzik türüne göre karşılıklı ağırlıkları değişir. O sebeple Flea'yı al RHCP'den Dream Theater'a koy, muzik bambaşka olur, Myung'u RHCP'ye koy müzik başka olur. Gitarislerde yer değiştirmek ister bir süre sonra emin olun :-)
_____________________________3112 Mesaj
17 Şubat 2010; 1:08:11 


quote:

Orijinalden alıntı: ExSeLaNS

bassı çalan elektroyuda çalar ...


_____________________________

2015 Nissan X-Trail Platinum Premium Pack (X-Tronic) - İnci Beyazı
2014 Toyota Corolla 1.4 D-4D Advance M/M - İnci Beyazı


111 Mesaj
14 Nisan 2010; 20:51:12 

tüm enstrumanlar gibi ikisi de hem kolay hem zor.15 yaşında gitar çalmaya başladığımda bare basmak zordu.şimdi malmsteen soloları atmak zor geliyor. bass gitarda da aynı durum söz konusu. bir gitarist olarak grupla bass çalmışlığım var ama bu olayı kotarmaktan öteye gitmedi. sonuç olarak sevdiğin enstrumanı seçip çok pratik yapmak gerek. çünkü iyi çalmak ordan geçiyor. bana sorarsan bass üzerine eğil derim. kısa vadede elektro daha hş gelebilir ama bass zaman geçtikçe derinliği anlaşılan ve daha keyif veren bi enstruman. sağlam müzik bilgisiyle daha keyifli olur.
_____________________________

az laf çok iş!!


1304 Mesaj
16 Nisan 2010; 14:37:03 

kalıp bas çalmak kolaydır. ama melodik bas en az elektro kadar zordur. melodik bas çalmak için gitara iyice öğrenmen lazım elektro akustik ya da klasik çalman lazım.
_____________________________Geciken adalet adalet değildir
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR6
0.387