Şimdi Ara

AFT (Ağız İçi Yara) | Tedavi Tavsiyesi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
4
Favori
128.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aralıklarla ağız içinde yara oluyor. Çevremde bazı kişilerde de aynı sorun var. İnternette araştırdım ve sayısız sebebi olabilir deniliyor ama kesin bi sebewbi veya çaresi yok. Oluştuktan sonra bi kaç şey yapılabiliyor ama oluşmasını önleyici bişey yok. Varmı bu sorunu yaşayıpta denediği bi tedavinin faydalı olduğunu söyleyecek bi arkadaş? Öyle lanet bişeyki insanı konuşurken bile defalarca düşünmeye çoğu kez vazgeçirmeye kadar varabiliyor verdiği acı. Su bile içilmiyor.

• tuzlu suyla gargara , veya eczaneden gargara iste yeşil renkte ama adını bilmiyorum anında üzerindeki iltihapları söküyo
    yalnız benim dilimde çıkıyo ya dudakta felanda değil
  • eczaneden yeşil renkte olan gargara ile geçirebilirsin veya kabartma tozunu su ile karıştır,fakat tozun hepsini dökme yoksa miden kalkar ve istifra edebilirsin,dengeli şekilde yap hafif rakı gibi olsun görüntüsü yani;Neyse karıştırdıktan sonra 5 kere ağzında gargara yap her seferinde uzun süre tut ağzında 5-10 dk gibi.Kesin çözüm bu hacı ben şahsen yaşadım bu yöntemi de Anneannem söledi bana Ben ki daha 1 hafta öncesine kadar bu aftlardan çok çektim bi alt dudağımın dişeti ile birleştiği yerde bir de üst dudak ile dişeti birleştiği yer de (soğuk su)(çay bardağğında)
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1F20SL

tuzlu suyla gargara , veya eczaneden gargara iste yeşil renkte ama adını bilmiyorum anında üzerindeki iltihapları söküyo
    yalnız benim dilimde çıkıyo ya dudakta felanda değil
    KEnacort gibi bir krem vardı, ağzımın içinde, damağımda bazen, ısırdığım için yaralar oluyordu.

kenaxort hemen geçiriyor,

İsmini doğru yazmamış olabilirim .sen bulursun doğrusunu veya biliyorsundurda bunu

• quote:

Orijinalden alıntı: Dhqwer

KEnacort gibi bir krem vardı, ağzımın içinde, damağımda bazen, ısırdığım için yaralar oluyordu.

kenaxort hemen geçiriyor,

İsmini doğru yazmamış olabilirim .sen bulursun doğrusunu veya biliyorsundurda bunu

Alıntıları Göster
    Ayyy 1 hafta köyde kaldım bundan oldu iğrençti yha x( sonradan bi krem verdi doktor geçti...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Canér

Ayyy 1 hafta köyde kaldım bundan oldu iğrençti yha x( sonradan bi krem verdi doktor geçti...

Alıntıları Göster
    hertürlü gargara, ilaç, solisyon ve tedaviyi denedikden sonra çözümü buldum...

ilk başlarda zor olabilir acıta bilir ancak sonra çok rahatlıyorsunuz...

çok hafif nemli temiz bir diş fırçası ile sürte sürte üstündeki beyazlığı yolunca hemen geçiyor birşeyler yiyebiliyorsunuz..
    ancak bunu aft tam olarak çıktıkdan sonra yapmanız lazım.. çıkma evresinde yaparsanız tekrar edebilir..

birde B vitamini eksikliği varsa takviye almanızı oneririm.. (1 2 sene boyunca)

• quote:

Orijinalden alıntı: utkuzu

hertürlü gargara, ilaç, solisyon ve tedaviyi denedikden sonra çözümü buldum...

ilk başlarda zor olabilir acıta bilir ancak sonra çok rahatlıyorsunuz...

çok hafif nemli temiz bir diş fırçası ile sürte sürte üstündeki beyazlığı yolunca hemen geçiyor birşeyler yiyebiliyorsunuz..
    ancak bunu aft tam olarak çıktıkdan sonra yapmanız lazım.. çıkma evresinde yaparsanız tekrar edebilir..

birde B vitamini eksikliği varsa takviye almanızı oneririm.. (1 2 sene boyunca)

Alıntıları Göster
    çaresi kenacort veya beyaz bi toz var ismini unuttum felaket yakıyor o ikisi geçiriyor ama önerim kenacort ..

• quote:

Orijinalden alıntı: semih_efendi

çaresi kenacort veya beyaz bi toz var ismini unuttum felaket yakıyor o ikisi geçiriyor ama önerim kenacort ..

Alıntıları Göster
    Dudak içinde çıkanlara bu söyledikleriniz etkili olabilir. Fakat bendekiler öyle 1-2 tane dudak içi değil ki :( Ağzımın her tarafında çıkıyor. Yanaklarımın iç tarafı dilimde fln. Dudaktaki biraz büyük ama içeridekiler iğne batırılmış gibi ufak ufak...

Oralmedic diye bişeyden bahsediliyor. 5 saniyede olayı bitiriyomuş. Onu deneyeyim diyorum ama anlatılan kullanım şeklini ağız içine nasıl uygulicam onu düşünüyorum. Dudak içine tamam ama yanak kısmına veya dile nası yapıcaz hiç bilmiyorum.

Şu Oralmedic'in biraz üzerinde durmak lazım...

• quote:

Orijinalden alıntı: Fr.BJK

Dudak içinde çıkanlara bu söyledikleriniz etkili olabilir. Fakat bendekiler öyle 1-2 tane dudak içi değil ki :( Ağzımın her tarafında çıkıyor. Yanaklarımın iç tarafı dilimde fln. Dudaktaki biraz büyük ama içeridekiler iğne batırılmış gibi ufak ufak...

Oralmedic diye bişeyden bahsediliyor. 5 saniyede olayı bitiriyomuş. Onu deneyeyim diyorum ama anlatılan kullanım şeklini ağız içine nasıl uygulicam onu düşünüyorum. Dudak içine tamam ama yanak kısmına veya dile nası yapıcaz hiç bilmiyorum.

Alıntıları Göster

• quote:

Orijinalden alıntı: Fr.BJK

Alıntıları Göster
    Annemde de çok oluyor, Kemoterapi tedavisi alıyor,her gelişinde 1 hafta boyunca ağzında çok sayıda yaralardan çıkıyor.hep gargara yapıyor,konuşamaz hale geliyor çok pis birşey .

• quote:

Orijinalden alıntı: :Fatih:

Annemde de çok oluyor, Kemoterapi tedavisi alıyor,her gelişinde 1 hafta boyunca ağzında çok sayıda yaralardan çıkıyor.hep gargara yapıyor,konuşamaz hale geliyor çok pis birşey .

Alıntıları Göster
    "TANTUM VERDE" al..
  • quote:

Orijinalden alıntı: deadpixel

"TANTUM VERDE" al..

Alıntıları Göster
    TUZ BASSSSSSSS

küfür ediceksin bana ama 1 günde geçiriyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: joedumars

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Gianfranco

Bu ilacı kesinlikle tavsiye ediyorum arkadaşım.

• quote:

Orijinalden alıntı: semih_efendi

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: semih_efendi

karbonat olabilir mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alp

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Alp

quote:

Fena yakar,fakat etkilidir..

• quote:

Orijinalden alıntı: karahisar

quote:

Orjinalden alıntı: semih_efendi

karbonat olabilir mi

Alıntıları Göster
    ben de çok çekiyorum bu meretlerden hele dilinde çıktımı insanın tam bir işkence.. dilimin ucunda çıkmıştı bikere, ne zaman konuşmaya kalksan dilim dişime değdiğinde acıdan kıvranıyordum, konuşamıyosun bile..

araştırdım bi süre ben de ama kesin bi tedavisi ve sebebi yok... bi çeşit ülser gibi bişey.. Aftoz ülser diye geçiyor..

Tuzlu su ile gargara tavsiye ederim ben de.. dediğiniz ilaçlar da aklımda temin etmeye çalışacağım.. önerileriniz için teşekkürler..

burada da güzel bilgiler var aft ile ilgili:
    http://www.hekimim.com/merak_ettikleriniz/aft/aft.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: firtikk

quote:

quote:

Alıntıları Göster
    @Radeon...ŞİMDİ BENİM TAVSİYEMİ DİNLE.MESELA DİLİNİ AĞZINDA GEZDİRİRKEN AFT YARASININ DAHA İLK ÇIKTIĞI ZAMANLAR VAR MİNİCİK OLDUĞU ZAMANLAR.İŞTE O ZAMANLARDA DİLİNLE FARK EDİNCE HEMEN kenacort-a KREMİNDEN AL VE 3 KERE SÜR 5 DK BEKLET.KESİNLİKLE GEÇER.AMA EĞER BUNU YAPMAZSAN VE YARA BÜYÜRSE NE YAPARSAN YAP YARA GEÇMEZ BUNU BİL.BEN BU YÖNTEMİ YAPIYORUM ALLAHA ŞÜKÜR 1 SENEDİR NE YARA VAR NE BİŞEY.ÇIKINCA HEMEN SÜRÜYORUM KREMİ BİTİRİYORUM YARAYI.İYİ AKŞAMLAR...

• quote:

Orijinalden alıntı: firtikk

quote:

quote:

Alıntıları Göster
    beyler benimde radyoterepi sonrası ağzımda ve dilimde yara oluştu.ayrıca acı yiyemiyorum bu yüzden.zerre kadar acıda tutuşuyorum.

ve en önemli sorunum.tükürük bezlerim iflas etti çalışmıyo.kendi suyumu üretemiyorum.çok kötü durumdayım ya

• quote:

Orijinalden alıntı: DoomBringer

ben de çok çekiyorum bu meretlerden hele dilinde çıktımı insanın tam bir işkence.. dilimin ucunda çıkmıştı bikere, ne zaman konuşmaya kalksan dilim dişime değdiğinde acıdan kıvranıyordum, konuşamıyosun bile..

araştırdım bi süre ben de ama kesin bi tedavisi ve sebebi yok... bi çeşit ülser gibi bişey.. Aftoz ülser diye geçiyor..

Tuzlu su ile gargara tavsiye ederim ben de.. dediğiniz ilaçlar da aklımda temin etmeye çalışacağım.. önerileriniz için teşekkürler..

burada da güzel bilgiler var aft ile ilgili:
    http://www.hekimim.com/merak_ettikleriniz/aft/aft.htm

Alıntıları Göster
    Öncelikler belirtmeliyimki ağızda çıkan aftöz lezyonların büyük kısmı idiyopatik dediğimiz nedeni tam olarak bilinmeyen ancak bağışıklık sistemi ile ilgili bazı problemlerden ileri gelir.Bunların tam olarak tedavisi yooktur.Sadce lezyonlar oluştuktan sonra ağrıyı azaltıcı ialçlar ile kortikosteroid grubu ilaçlar(Kenakort orabase gibi) verilir.Ancak aftöz lezyonlar aralarında Behçet Hastalığınıda bulunduğu bir çok hastalığın bulgusu olarakta karşımıza çıkabilir.Bu nedenle öncelikle bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneirrim. Geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: vedkum

@Radeon...ŞİMDİ BENİM TAVSİYEMİ DİNLE.MESELA DİLİNİ AĞZINDA GEZDİRİRKEN AFT YARASININ DAHA İLK ÇIKTIĞI ZAMANLAR VAR MİNİCİK OLDUĞU ZAMANLAR.İŞTE O ZAMANLARDA DİLİNLE FARK EDİNCE HEMEN kenacort-a KREMİNDEN AL VE 3 KERE SÜR 5 DK BEKLET.KESİNLİKLE GEÇER.AMA EĞER BUNU YAPMAZSAN VE YARA BÜYÜRSE NE YAPARSAN YAP YARA GEÇMEZ BUNU BİL.BEN BU YÖNTEMİ YAPIYORUM ALLAHA ŞÜKÜR 1 SENEDİR NE YARA VAR NE BİŞEY.ÇIKINCA HEMEN SÜRÜYORUM KREMİ BİTİRİYORUM YARAYI.İYİ AKŞAMLAR...

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: vedkum

Yaralar krem sürülecek yerde dudak içi olduğu gibi dilimde ve yanaklarımında iç tarafında çıkıyor. Oralara krem sürme olayını nasıl yapıcaz ki? :(

Gargara tarzı bi ilaç olsa belki iş görür. Tuzlu su ile gargarayı denedim ve dünyam karardı. Sonrasında faydalımı oldu olmadımı bilmiyorum ama o anki acı tarifsizdi...

2 gün önce eczaneden uyuşturucu bi losyon aldım. Yemek yemeden önce ağzımda gargara yapıyorum. Tadıda şekerli bişey. Acıtma olayı flnda yok. Gargara yaptıktan sonra 10-15 dakka uyuşturuyor. Yediğim yemekten tad almıyorum belki ama karnım doyuyor acısız bi şekilde :)

Mesele çıktıkran sonra değil çıkmasını engellemek aslında ya bakalım neler yapabilceğiz...

Cevap ve tavsiyeler için herkese teşekkürler..

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.