Şimdi Ara

8000 TL'niz olsa ne yapardınız?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
143
Cevap
0
Favori
9.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Death Cube K

Sanmıyorum hocam 3.500 TL yalnız yaşayan biri için (özellikle de doğu görevinde biri için) fazlasıyla yeter diye düşünüyorum. Siz neden öyle düşündünüz?

Alıntıları Göster
    Ben de memurum ve doğu görevimdeyim.

4000 - 4200 TL maaş alıyorum. Giderlerimi sana yazayım.

Kışın 400 TL doğalgaza veriyorum, 800 TL kira, 100 TL internet, 100 TL hat, 80 TL elektrik, 60 TL su. 1500 TL sadece yaşamaya para veriyorum. Yemeğim, dışarıda takılmam, giderlerim ile birlikte ay sonunda kenara atabildiğim para maksimum 1500 TL oluyor.

1.5 senede kenara atabildiğim para 11.500 TL oldu. Yeni taşındığında eve koltuk takımı, halı, perde ve bir sürü ıvır zıvır alacaksın. Evdeki hesap çarşıya uymuyor yani. Çarçur etme paranı, eğer şimdi o parayı harcarsan 1 senelik emeğini harcamış olacaksın nereden baksan. :)

• Ben de memurum ve doğu görevimdeyim.

4000 - 4200 TL maaş alıyorum. Giderlerimi sana yazayım.

Kışın 400 TL doğalgaza veriyorum, 800 TL kira, 100 TL internet, 100 TL hat, 80 TL elektrik, 60 TL su. 1500 TL sadece yaşamaya para veriyorum. Yemeğim, dışarıda takılmam, giderlerim ile birlikte ay sonunda kenara atabildiğim para maksimum 1500 TL oluyor.

1.5 senede kenara atabildiğim para 11.500 TL oldu. Yeni taşındığında eve koltuk takımı, halı, perde ve bir sürü ıvır zıvır alacaksın. Evdeki hesap çarşıya uymuyor yani. Çarçur etme paranı, eğer şimdi o parayı harcarsan 1 senelik emeğini harcamış olacaksın nereden baksan. :)
    İnsanın yaşlanınca zaman sıkıntısı oluyor. Para ve materyaller bir şekilde hal oluyor.

Benim önerim zaten ileride hiç zamanın olmayacağı için
    - work and travel
    - yurt dışı seyahati
    - erasmus

Tarzı şeylerde parayı harcaman. Yani dünyayı gezmem.

Diğer bir önerim: İngilizce veya yüksel için harcaman.
    - müdür, ilçe veya il müdürlüklerinde güzel bir kariyer için harcaman.

Ne yaparsan boşken yapılıyor. İleride iş güç çoluk çocuk her şey yalan oluyor.
    1.5-2 yıl sonra öğretmen olacağım diyorsun, senin atama bekleyip atanamayan intihar eden, sözleşmeli olarak veya özelde 1500 liraya çalışan öğretmenlerden haberin var mı? görünüşe göre yaşın ufak değil fakat yazdıklarını başkası yazsa en fazla yaşı 15 diye düşünürdüm.

senin alanın olduğu için söylüyorum.

2 tane ing öğretmenliği okuyup boşta gezen, 1 tane almanca okuyup belediyede taşerondan girip sonradan memur olan arkadaşım var. ing-almanca tercumanlık okuyup bomboş gezen astsubay olan tanıdık var.

ben sana geleceğini söyleyeyim kpssden çok yüksek bir sonuç almadıgın, mülakatta tanıdıgın olmadıgı sürece atanamayacaksın.

ha sordugun soruya gelirsek 700 dolar / 700 euro alırdım.
  • İnsanın yaşlanınca zaman sıkıntısı oluyor. Para ve materyaller bir şekilde hal oluyor.

Benim önerim zaten ileride hiç zamanın olmayacağı için
    - work and travel
    - yurt dışı seyahati
    - erasmus

Tarzı şeylerde parayı harcaman. Yani dünyayı gezmem.

Diğer bir önerim: İngilizce veya yüksel için harcaman.
    - müdür, ilçe veya il müdürlüklerinde güzel bir kariyer için harcaman.

Ne yaparsan boşken yapılıyor. İleride iş güç çoluk çocuk her şey yalan oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-23ECD1ED5 -- 27 Nisan 2019; 13:8:36 >
  • 1.5-2 yıl sonra öğretmen olacağım diyorsun, senin atama bekleyip atanamayan intihar eden, sözleşmeli olarak veya özelde 1500 liraya çalışan öğretmenlerden haberin var mı? görünüşe göre yaşın ufak değil fakat yazdıklarını başkası yazsa en fazla yaşı 15 diye düşünürdüm.

2 tane ing öğretmenliği okuyup boşta gezen, 1 tane almanca okuyup belediyede taşerondan girip sonradan memur olan arkadaşım var. ing-almanca tercumanlık okuyup bomboş gezen astsubay olan tanıdık var.

ben sana geleceğini söyleyeyim kpssden çok yüksek bir sonuç almadıgın, mülakatta tanıdıgın olmadıgı sürece atanamayacaksın.

• 1.5 sene sonra öğretmen olacağım diye çarçur etme paranı.

Aldığın maaşın yalnız yaşıyorsan giderlerine zar zor yeter. Kenara koy, araba alırken değerlendirirsin. 8000 TL fena bir para değil.
  • Gopro al hocam egitim ders videolari cekip youtube'a koyarsin
  • Aksama fb ts macina ts ye bas butun parayi benden demesi
  • 2000tl ile carraro sportive 224

2000tl ile ps4 ve ekipmanlari

Max 1000tl ile tv yada monitör (aslinda 3 4 k verip amoled 40 inc tv almak vardi ya neyse)

Kalan 3000 ile yurt ici gezi ve turlar

Keske olsa kadar param ama malesef cuzdanimda an itibariyle 1 tl bile yok sanirim bir kac ufak bozukluk var anca kredi kartiyla bir sey alabiliyorsam alıyorum :(
  • Hocam hangi ülkede öğretmen olacaksın da “8000 lira, alacağın aylığın yanında hiç olacak” 😀
  • Üstüne 2 bin daha koy xs al 🤣🤣🤣
  • Merhaba sevgili arkadaşlar, yaklaşık 4 senedir harçlıklarımdan biriktirdiğim ve gereksiz eşyalarımı satarak kazandığım 8000 TL param var. Birikim yapıp ileride kullanırım diye düşünüyordum ama 1.5 - 2 sene sonra öğretmen olacağım ve 4 yılda biriktirdiğim bu para, aylık maaşımın yanında neredeyse bir hiç olacak. Bu yüzden bunu harcamak istiyorum.

Aklımda laptop, PS4 pro, 1ms 75hz monitör var. Siz olsaydınız ne alırdınız veya ne yapardınız?

Materyal olmak zorunda değil, tecrübelerden de bahsedebilirsiniz.

EDİT 1: Elektro gitarla ilgilenen arkadaşlar varsa onlar da 8K para ile yapılabilecek en mantıklı hamleyi yazarsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Death Cube K -- 27 Nisan 2019; 12:24:12 >

• Rio karnavalına git.
  • RC hobi
  • Paran her biriktiğinde gidip dolar almış olsaydın şimdiye çoktan 30 bin liran olurdu.
  • $
  • avianca kullanıcısına yanıt
    Hocam garanti millete çok pis kazık attığı için gayet güzel kar ediyor. Hele hele ekonomik krizde bile kar ediyor.
    Yapıştırın gitsin değerlenebilir o senet.
    Ha derseniz risk alamam diye o zaman faize falan atmayın. Çünkü para piyasası yatırım fonları faizden çok getiriyor ve vergi avantajı var ( Faizde %15 stopaj varken fonlarda bu oran %10 ) ek olarak devlet tahvili ve özel şirket tahvillerinden oluşuyor, dolayısıyla riski de neredeyse yok.
    Eğer garanti alacağım derseniz de hepsini garanti hissesi almayın, sepet yapın. Atıyorum yarısıyla ( ki bu bile yüksek bir oran en iyisi dört adede bölmek ) garanti aldınız, diğer yarısıyla da akbank alırsınız.
  • Sosyalleşmek istiyorsan hocam yurtdışına git karnavallara katıl ve yabancı dil kursu veya dans kursu veya boks'a git ama yok pc monitör gibi şeylere harcayacaksan önerilecek şeyler bellidir zaten.
  • Öğrenciyken yemedigim paraya uzulurum. Meslek hayatında sulaleye yetecek param olacak ama şimdi de çar çue ediyorum eğlenceye yine harcayamiyorum çünkü hem ortam yok hem de neyle eglenecegimi bilmiyorum. Coğu şeyden sıkılırım.
  • Bende severim knka gumball surekli dizi adventure time mesela
  • Cevaplarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim, ancak vakit bulabildim hepsini okumaya.

Öğretmen olacağının/atanacağının garantisi yok diyenlere hak veriyorum. Bu için KPSS'si var, mülakatı var ( her ne kadar mülakat artık formalite olup aldığın puanın yuvarlanması olsa da torpil işlerinin tamamen kalkmadığını düşünüyorum) var da var... Üstelik 1 sene daha okuyacağım.

Aslında bakarsanız hiçbir şeyin garantisi yok, lisede güzel bir üniversite kazanma hayalleri kuran arkadaşımı 2 sene önce bir restoranda gördüm ve beyninde tümör varmış, tanınmayacak haldeydi. Biz planlar yapıyoruz ama işler neredeyse hiç yolunda gitmiyor.

Ülkemizde durum belli, benim param şu an itibariyle (8000) öyle büyük bir para değil. Üstelik durduğu yerde eriyip değer kaybedecek. Evlilik vs için tüm birikimimi harcayıp evlendiğim kadınla da uzun süre borç ödemek istemiyorum. Yaşım 21, henüz kendi hayatımı yaşamamış ve kendimi tanımamışken hayatımı başkasıyla paylaşamam.

Youtube'dan az da olsa gelir elde ediyorum, olur da atanamazsam 1 sene daha ailemle yaşarım. Param şuan dolar halinde bu arada. Dolar attıkça kar elde etmiyorum, param sadece değerini koruyor. Kar elde etmek istiyorsam dolar kuru ürünlere yansımadan toplamalıyım.

Branşım İngilizce.

Öğrencilik hayatım boyunca öyle aptal/moron diye tabir edebileceğimiz öğretmenlerle karşılaştım ki aklımda "Bunlar bile öğretmen olduysa ben neden olmayayım?" sorusu bir an bile eksik olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Death Cube K -- 27 Nisan 2019; 18:0:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Winter Is Coming

1.5-2 yıl sonra öğretmen olacağım diyorsun, senin atama bekleyip atanamayan intihar eden, sözleşmeli olarak veya özelde 1500 liraya çalışan öğretmenlerden haberin var mı? görünüşe göre yaşın ufak değil fakat yazdıklarını başkası yazsa en fazla yaşı 15 diye düşünürdüm.

Gerçekleri söylüyorsun teşekkür ederim ama öğretmen olmama kesin gözüyle bakmazsam bu bölümü bitirecek motivasyonu sağlamam imkansız. Gelecekte büyük ihtimal boşta kalacağım düşüncesi ile her sabah 6:30'da yataktan kalkıp 1 saat yol gidip gereksiz dersleri dinleyemem. Biraz idealist olmam lazım bu konuda. Ayrıca KPSS'den yüksek bir puan alacağım. Seneye alıntılarım bu mesajımı

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.