Yüzbaşı
01 Ağustos 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 1165 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Merhaba, KPSS'ye hazırlanıyorum ve öğretmen olduktan sonra dövme yaptırmayı düşünüyorum.

Bu yaptıracağım dövme görünen bir yerde olacak ama öğretmenliğe engel olup olmadığına emin olamadım. Bilen kişiler cevaplarsa memnun olurum.


Öğretmenlikte dövme engel midir?

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu arkadaş bu konuyu çok güzel özetlemiş;

Sizce de öyle mi? Yoksa çok mu önemli?


Merhaba forum üyeleri. Maalesef ki evlerimizde ses ve ısı yalıtımına pek fazla önem verilmiyor. Üstteki komşunun ayak sesleri, alttaki komşunun öksürük sesleri, evin içinde odalardan geçen sesler derken bu durum çok can sıkıcı olmaya başladı. Gece 2 gibi arkadaşlarımda DC üzerinden normal sesle sohbet etmek bile işkence haline geliyordu. Ben de odamın içinde ses yalıtımlı bir kabin yaparak bu sorunu çözdüm.

Başlangıçta kafamda çok daha basit bir proje vardı. Birkaç kartonu birleştirip tutkalla sağlamlaştırdıktan sonra üzerine yumurta sünger yapıştırarak bu işi çözeceğimi sanıyordum.
ODA İÇİNDE SES YALITIM KABİNİ YAPTIM SS'Lİ TEST GELDİ

Fakat bu iş bu kadar basit bir iş değilmiş. Evde eski bir dolabımız vardı, onun parçalarıyla kendime bu kabini yaptım.
ODA İÇİNDE SES YALITIM KABİNİ YAPTIM SS'Lİ TEST GELDİ
ODA İÇİNDE SES YALITIM KABİNİ YAPTIM SS'Lİ TEST GELDİ

İçini;
9 tane bondex sünger, 100x100 2 cm 150 dansite
12 tane akustik sünger, 50x50 4 cm 70 dansite ile kapladım ve sonuç mükemmel oldu. Tabii ses yalıtımı özel ölçümlerle yapılan, duvarın içine malzeme konulup tekrar duvar örülerek yapılan bir iş ama evdeki imkanlarla sonuç yine de harika.

ODA İÇİNDE SES YALITIM KABİNİ YAPTIM SS'Lİ TEST GELDİODA İÇİNDE SES YALITIM KABİNİ YAPTIM SS'Lİ TEST GELDİODA İÇİNDE SES YALITIM KABİNİ YAPTIM SS'Lİ TEST GELDİ ODA İÇİNDE SES YALITIM KABİNİ YAPTIM SS'Lİ TEST GELDİ
ODA İÇİNDE SES YALITIM KABİNİ YAPTIM SS'Lİ TEST GELDİ

SES FARKINI DİNLEMEK İSTEYENLER İÇİN TEST:https://www.youtube.com/watch?v=kSxtckoS_RY&feature=youtu.be&t=693


Süngerler 1100, kabin ise 400'e geldi. Toplamda 1550 TL'lik bir masrafım oldu yapıştırıcı dahil.

Yalıtım testini merak edenler için;https://www.youtube.com/watch?v=W48_2N5j924&feature=youtu.be
Hepinize merhaba.

2015 yılında Skyrim'i modlayıp bilgisayarım kaldırmadığı için üzülünce bir hevesle sistemimi güncellemiştim. İhtiyaç olmadığı sürece aynı parçayı bozulana kadar yıllarca kullanan biriyim ve ürünleri satın aldıktan sonra piyasayı veya son teknolojiyi yeni bir ürün alana kadar takip etmem.

2019 yılında yayıncılığa ilgi duymaya başlamamla birlikte güncel oyunları akıcı bir şekilde oynayamak beni tekrar bilgisayar toplamaya itti. PC toplarken parça arayışları, araştırma evresi, ucuza sipariş vermeye çalışmak, farklı sitelerden verilen kargoları sabırsızca beklemek, montaj ve güç düğmesine ilk basış... Bütün evreleri özlemişim.

Playstation 4'ümü sattım, kendi parçalarımı elden çıkarttım ve bu yola koyuldum. Sizden ricam "Bu devirde PC toplanmaz, keşke 3000 lira daha verip bunu alsaydınız." gibi söylemlerde bulunmamanız. Sevincime ortak olmayacaksanız lütfen yazmayın.

BAŞLIYORUZ!


Diderot etkisi nedir bilir misiniz? Bildiğim kadarıyla hikaye şöyleydi; gayet sade bir yaşam süren Diderot, 25 yıllık maaşını peşin almasıyla birlikte kendine çok hoş yeni bir sabahlık aldı. Bu sabahlığı aldıktan sonra yemek masasının sabahlığına uymadığını fark ederek onu değiştirdi. Şimdi hem sabahlığı hem de masası yeniydi. E haliyle yemek takımlarını, koltuklarını, evindeki tabloları da değiştirdi ve kendini bir süre sonra evindeki her eşyanı değiştirmiş, borca batmış bir şekilde buldu.

Benim PC toplamam da aynı bu şekilde oldu. Eskiden sadece ekran kartı ve işlemciye önem verir, işlemciyi destekleyecek en ucuz anakartı seçerdim. Kasa konusunda değinmiyorum bile, şu an kullandığım kasanın içinde sadece 1 fan bulunuyor.

İŞLEMCİ AMD Ryzen™5 3600X 1325 TL

Amazon'dan güzel bir indirimle (1325 TL) bu işlemciyi aldım. Video montajları ve yayıncılık için epey yeterli bir işlemci olduğunu gördüm. Yanında fanıyla birlikte geliyor. Amazon.tr'ye üye olur olmaz 1325 TL'lik alışveriş yapmam dikkatlerini çekmiş olmalı ki hesabı spam veya çalıntı hesap sanıp askıya aldılar.

Beni sanırım Uxbridge, Amazon'dan aradığını söyleyen Arap bir bey bana hesabın bana ait olduğunu kanıtlamam için kartın son 4 hanesini söylememi istedi. Tanımadığım bir numara arıyor ve Arap aksanıyla Türkçe konuşan biri benden bunu istiyor. Elbette inanmadım ve sipariş detaylarını teyit ettirdim. En sonunda 4 haneden bir şey olmaz diyerek söyledim ve 5 dakika içinde siparişim onaylandı. En hızlı gelen kargom bu oldu ve paketlemesi çok sağlamdı. Koydukları kağıtlar bana sanki Harry Potter'daki Nimbus 2000 süpürgesinin kargosunu açıyormuşum gibi hissettirdi.ANAKART MSI B450 TOMAHAWK MAX 1.120 TL

3600x ile en uyumlu anakartın bu olduğu öğrendim. Ayrıca her AM4 destekli anakart kutudan çıkartıldığı gibi bu işlemciyle kullanılamıyor, bunu da belirteyim. Önce BIOS update yapmanız gerekiyor fakat sonu MAX ile biten anakartlar kutudan direkt çıkarıldığı gibi uyumlu olduğu için bu anakartı tercih ettim. Piyasaya 1050-1100 gibi fiyatlara satılan bu kartı Hepsiburada'da 922 liraya buldum ve bir hevesle aldım. Fakat sonradan fark ettim ki HB, elinde olmayan ürünleri stokta gibi gösterip uygun fiyattan satıyormuş. Kargoya veriliş tarihini siparişimden 10 gün sonrayı gösteriyordu. Ben de birkaç gün bekledim belki tedarik ederler diye, sonunda iptal edip İtopya'dan 1.120 TL'ye aldım. Bir kez daha anladım ki ucuz etin yahnisi yenmezmiş. Siparişim ertesi günü kargoya verildi ve bu parçayı hala bekliyorum. Yarın geleceğini umuyorum, gelince düzenleyeceğim.


RAM Team T-Force Vulcan Z 2x8GB 530 TL

İncehesap gaming gecelerinden aldığım bu RAM konusunda endişelerim vardı, biraz acele ederek verdiğim bir siparişti. 3000 mhz ve CL16. Bu firmanın adını daha önce hiç duymamıştım, birkaç araştırma sonrası güvenilmeyecek bir marka olmadığını öğrendim.


PSU Fsp Hydro HD600 600W 80+ Bronze 370 TL

Güç kaynağımı en son yıllar yıllar önce değiştirmiştim ve ileride ekran kartı alırsam 500W yeterli gelmeyecekti. İleriye dönük bir yatırım olması için bunu tercih ettim.


KASA MSI MAG 101M 450 TL

Ben bilgisayarımı topladığım zamanlar RBG yoktu, hava akışına önem vermezdim. Sadece parçalarımı içinde tutması yeterdi ama bu seviye parçalar aldıktan sonra (biliyorum çok üst düzey ürünler değil fakat eski sistemime kıyasla ohoo..) her şeyin olduğundan daha iyi olmasını istedim ve bu kasayı aldım. Önce 3, arkada 1 adet fanıyla geliyor ve kablo yönetimini başarılı buldum.


EKRAN KARTI Asus GeForce GTX950 STRIX

Tüm parçaları değişen bir gemi hala aynı gemi midir? Eski sistemimden sadece ekran kartım kaldı, o da R9 270X 4 GB. Onu satmadan yeni bir kart alamayacağım ama 2060 almayı düşünüyorum. Yapılan testleri incelediğimde işlemcim için yeterli ve çoğu AAA oyunda akıcı tecrübe sağlayabileceğim bir kart. Detayları eklerim.


SSD Samsung 960 EVO 250 GB M2 SSD

Elimdeki 250 GB 850 EVO'yu satıp üzerine biraz daha para ekleyerek 960 EVO 250 GB aldım. Şu an için eski kullandığım SSD'den pek bir farkını göremedim.
Buraya kadar okuduysanız tebrik ederim. Yakın zamanda anakartım da gelecek ve sistemi toplayacağım. Şu an sadece güç kaynağını kasaya yerleştirdim ve sabırsızlıkla yarını bekliyorum. Ekran kartını da aldıktan sonra güncel bir W10 kurup ilk testleri yapıp sizlerle paylaşacağım. Sağlıcakla kalın.

Anakart: MSI B450 Tomahawk Max
Ekran Kartı: Sonradan eklenecektir.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X
Ram: Team T-Force Vulcan Z 8GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL16
PSU: Fsp Hydro HD600 600W 80+ Bronze
Kasa: MSI MAG Forge 101M

Ssd veya hdd var, eklenmeyecektir.

Ne düşünüyorsunuz? FSP ve Team T- Force Vulkan nasıl bir markadır? Tavsiyeleriniz nelerdir? Bu sisteme yetecek bir ekran kartı da tavsiye eder misiniz? Ekran kartı için bütçem 2500 TL

Anakart için bütçem 1000-1300 arası. Teşekkürler.
Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki hiçbir şey kalıcı değil. Güzelliğiniz sokaktan geçen sorunlu birinin attığı bir kilo kezzaba bakar..


(
)


.


(
)
Silinsin.
Merhaba sevgili arkadaşlar, yaklaşık 4 senedir harçlıklarımdan biriktirdiğim ve gereksiz eşyalarımı satarak kazandığım 8000 TL param var. Birikim yapıp ileride kullanırım diye düşünüyordum ama 1.5 - 2 sene sonra öğretmen olacağım ve 4 yılda biriktirdiğim bu para, aylık maaşımın yanında neredeyse bir hiç olacak. Bu yüzden bunu harcamak istiyorum.

Aklımda laptop, PS4 pro, 1ms 75hz monitör var. Siz olsaydınız ne alırdınız veya ne yapardınız?

Materyal olmak zorunda değil, tecrübelerden de bahsedebilirsiniz.

EDİT 1: Elektro gitarla ilgilenen arkadaşlar varsa onlar da 8K para ile yapılabilecek en mantıklı hamleyi yazarsa sevinirim.
Hakkında
Konum: Samsun
Meslek: İngilizce Öğretmenliği
İlgi Alanları: Video oyunlar, müzik, gitar
Forum İmzası:
Biri sana mesaj attığında,olumlu veya olumsuz cevap verirsin.
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 39 dk. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Mesaj Sayısı: 615
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.332
İkinci El Bölümü Mesajları: 320
Konularının görüntülenme sayısı: 149.174 (Bu ay: 1.369)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 892 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Geri dönüşüm kutusu
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.