Şimdi Ara

YENİ NESİL KLİMALI ARAÇLAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
2.188
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 100-120 civarı araç bakıyorsunuz tek takıldığınız klimanın enerjiyi nereden aldığı mı ? Bence artık boş muhabbet klimanın arabanın yakıtına etkisi. Özellikle yeni arabalarda artık klimalar performansı bile zerre etkilemiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lego95

100-120 civarı araç bakıyorsunuz tek takıldığınız klimanın enerjiyi nereden aldığı mı ? Bence artık boş muhabbet klimanın arabanın yakıtına etkisi. Özellikle yeni arabalarda artık klimalar performansı bile zerre etkilemiyor.

ben bu teknolojiyi hangi araçlar kullanıyor diye sordum arkadaşım.
  • _mp_ kullanıcısına yanıt
    stop esnasında klima çalışmaya devam etmiyor, havalandırma çalışıyor ama "A/C" modu kapanıyor.

en azından benim aracımda böyle..
  • Yaris Hybrid'de klima 10-15dk kadar 8 birimlik bataryadan çalışıyor. Batarya 2 birime düşünce benzin motoru birkaç dakikalığına devreye giriyor ve bataryayı 3 birime kadar tekrar doldurup devreden çıkıyor. Araç dururken süreç bu şekilde devam ediyor.

Araç hareket halindeyken zaten batarya genellikle dolu oluyor ve kısa süreli duruşlarda benzin motoru çalışmıyor ve klima motoru bataryadan gücünü alıyor.
  • Start stop teknolojisi kullanilan araclara bakabilirsiniz. Arac durdugunda motor da duruyor. Ama klima calismaya devam ediyor.

edit: gelen örneklerden yola çıkarak böyle bir varsayımda bulunamıyoruz. doğrudan model ismi söylenmeli demek ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _mp_ -- 19 Eylül 2017; 12:44:21 >
  • Arkadaşlar aracımı sattım ve 100-120 civarı dizel otomatik araç bakıyorum. ama duydum ki yeni araçlarda klimalar motordan değil de aküden alıyormuş elektriği. doğru ise hangi araçlarda var ? birde octavia ile corolla 50. yıl arasında kaldım . önerebileceğiniz bir araç varmı ? gönlüm civic hb den yanaydı ama benzinli...

(sıfır alacağım 2010 a4 falan önermeyin)

• quote:

Orijinalden alıntı: Lego95

100-120 civarı araç bakıyorsunuz tek takıldığınız klimanın enerjiyi nereden aldığı mı ? Bence artık boş muhabbet klimanın arabanın yakıtına etkisi. Özellikle yeni arabalarda artık klimalar performansı bile zerre etkilemiyor.

+1
  • +2
  • 100hp üzeri bi turbolu araç al klimayı zaten hissetmezsin bile
  • +3
  • +11.5
  • ucuß3 kullanıcısına yanıt
    Böyle bir teknoloji binek araçlarda yok
  • +5
  • klima hertürlü hissediliyor aracın çekişini etkilemiyor ama vites geçişlerinden yada gaz tepkisindeki gecikmeden anlaşışlıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibhaavci

Böyle bir teknoloji binek araçlarda yok

Yokmu? Sorması ayıp olmasın, klima kompresörü gücünü nereden alıyor binek araçlarda?
  • Bu bir efsane, klima kompresörü hareketi motordandan alır. Elektrikle çalışması için ekstra motora ihtiyaç var bu da gereksiz ağırlık ve maliyet.
  • 2001 aracım var dijital klimalı soğutması çok başarılı yanlız kompresör devreye girince 3 den 1 e takmış gibi oluyor neredeyse kafamı direksiyona çarpacağım o derece hissediyorum :)
  • _mp_ kullanıcısına yanıt
    benim c4'te de ac ışığı sönüyor, "eco off" ile start stopu kapatıyorum klima için
  • Hb al
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.