Şimdi Ara

PROTON 315 GLSI ALINIR MI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
23
Cevap
0
Favori
7.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese iyi günler. Bu bölüme açtığım ilk konu, umarım yanlış bir yerde değilim.

Bu paraya kuş serisi veriyorlar, ve bu arabada bağımsız süspansiyon, hidrolik direksiyon ve klima var.
    evdekileri güç bela ikna edip almaya karar verdim ki ne evdekiler ne arkadaşlar almamdan taraf değildi, tamam ulan al bu arabayı sen de kurtul biz de durumuna girdiler.

velhasıl bu markanın her şehirde servisi yok, Ben malatya'dayım burada var. Aklıma bir cinlik geldi, gidip servise bakayım hem marka hakkında genel bir şeyler sorarım (internette çok çeşitli söylemler var, kafa karıştırıyor) hem de bu araba sivas plakalı (komşu şehir) belki servise buraya geliyordur da usta arabayı bizzat tanır falan dedim. Gittik bulduk servisi arkadaşla, kapıda proton 415 duruyordu sanırsam, hemen gittik sahibine yapıştık:

b:ben
    a:adam :)

b. iyi günler, kolay gelsin, bir şeyler sorabilir miyim?
    a. sana da, tabii sor.
    b. şimdi ben bu arabadan almayı düşünüyorum da, 315 modelini, tek kapılı, klimalı, hidrolik falan... (sözümü kesti)
    a. ne kadara alacaksın?
    b. 9500, millet bu paraya serçe satmaya çalışıyor...(sözümü kesti)
    a. ver 9500 ü al benim arabayı götür.
    b. güldüm. neden ya niye?
    a. yav ver 9500 ü al götür işte, hem 4 kapı hem bunda da var hidrolikmiş klimaymış falan.
    b. abi üzdün be. niye öyle diyorsun şimdi.
    a. bak kardeşim bu arabanın elinde kaldık, bir marş dinamosu yandı sanayide 5 ay yattı parça ararken.
    b. hmm ciddi misiniz, ben öyle değil parça sorunu yok artık ve sağlam, arıza çıkarmayan araç diye biliyordum?
    a. yok kardeşim yok, sakın bulaşma benden tavsiye.

bu olay on gün önce yaşandı. haliyle vazgeçtim bayağı soğudum, ailem karşıydı zaten ve naktim de yok, üç kuruş fazla kredi çek şunu al diyebileceğiniz durumda da değilim tabii.

araba sahibinden de favorimdi, bugün bildirim geldi bir baktım adam bin lira daha fiyat kırmış, delirdim, tekrar aklıma düştü.
    Ne diyorsunuz bu işe? alınır mı? aha araba da bu.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-proton-99-model-proton-1.5-compact-klimali-sirali-lpg.li-327510885/detay/

• Son sahibi olursunuz muhtemelen. Parça durumunu bilmiyorum ama o paraya bundan güzel alternatif olduğunu sanmam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Çakar Çakmaz Çakan Çakmak

Son sahibi olursunuz muhtemelen. Parça durumunu bilmiyorum ama o paraya bundan güzel alternatif olduğunu sanmam
    evet öyle diyorlar. hayır araba sağlam çıksın da ben son sahibi olmaya razıyım. ama parça sorunu olursa ne halt edeceğim. söylediğiniz gibi bu fiyata daha iyi bir araba alma şansımın olmadığını düşünüyorum ama...
  • Neden son sahibi olsun oda gider bir galeriye 2 bin tl ye satar.
  • www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-fiat-uno-sahibinden-masrafsiz

Al soyle bisey kafan rahat olsun .
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARTHUR.

www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-fiat-uno-sahibinden-masrafsiz

Al soyle bisey kafan rahat olsun .
    buyuk sehirde parca sıkıntısı yasayan gormedim. Ayrıca mitsubishi parcalara sahip kaliteli bir araba gonul rahatlıgıyla alınır sorunsuz binilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: shifisitert

buyuk sehirde parca sıkıntısı yasayan gormedim. Ayrıca mitsubishi parcalara sahip kaliteli bir araba gonul rahatlıgıyla alınır sorunsuz binilir

Alıntıları Göster
    Bence alma derim.Sanayide aylarca parça için yatar ustayla kanka olursun.Satmaya çalışırsın hep elinde kalır.

Mazdalara bakın.Nispeten broadway,şahin gibi arabalardan iyidir.Protonun biraz altındadır.Ancak parça ve satma sorunu yaşanmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Audi383848

Bence alma derim.Sanayide aylarca parça için yatar ustayla kanka olursun.Satmaya çalışırsın hep elinde kalır.

Mazdalara bakın.Nispeten broadway,şahin gibi arabalardan iyidir.Protonun biraz altındadır.Ancak parça ve satma sorunu yaşanmaz.

Alıntıları Göster
    415 ve 416 öneririm. Son sahibi olmak nereden çıkıyor anlamıyorum. Ben 416 2 yıl kullandım 1 haftada sattım. Tek kapı olması sorun değil diyorsanız 315 de alınır. Ankara' da hiç parça sıkıntısı çekmedim, Ustasıda var.

• quote:

Orijinalden alıntı: aspergillus

415 ve 416 öneririm. Son sahibi olmak nereden çıkıyor anlamıyorum. Ben 416 2 yıl kullandım 1 haftada sattım. Tek kapı olması sorun değil diyorsanız 315 de alınır. Ankara' da hiç parça sıkıntısı çekmedim, Ustasıda var.

Alıntıları Göster
    proton önerilecek bi marka değil. satışı devam etmeyen yada çok az olan araçlarda parça sorunu olduğu gibi sanayideki ustalarda tecrübe edinmedikleri için çok fazla anlamaz araçtan.
    alırsınız belki keyifle kullanırsınız ama ufak sorunlar büyür. 0 almıyorsunuz nerde ne arızası olur kimse bilemez.

• Benden sana tavsiye piyasası olmayan araçları asla alma bekle fırsat kolla yine de piyasası olan araba al , bende Twingo var Renault Twingo üzerine kart bırakıyorlar satın almak için, yolda durduranlar satıyormusun diyenler de var.
  • Aralıkta da muayenesi var. Muayeneden gecmezse s.ctık. :) adam hiçbir sorunu yok geçer diyor.

Sağolun hepiniz hala içime sinmiyor, 315 kullanıcısına denk gelsek iyiydi.

Tek kapı olması yaşım (21) itibariyle sorun değil, hatta hoşuma gider.
  • 323 bak
  • Sivaslıyım, sivasta ıkamet ediyorum.Burdakı galerılerden hıc bır sey alınmaz
  • Hocam benimde bildiğim kadarıyla parçası bulunmuyor başka bi modeli vardı arkadaşımda epey sıkıntı çekmişti
  • dr.Frankenstein kullanıcısına yanıt
    Arabanın dış görüntüsü çok tatli, parça sıkıntısı için biraz google'da arama yapıp, birkaç telefon görüşmesi yaparsanız korkulan bir durum olmadığını görürsünüz. Doğru kullanana google hayat kurtarir
  • quote:

Orijinalden alıntı: neilblack

Arabanın dış görüntüsü çok tatli, parça sıkıntısı için biraz google'da arama yapıp, birkaç telefon görüşmesi yaparsanız korkulan bir durum olmadığını görürsünüz. Doğru kullanana google hayat kurtarir
    Rover'a yönelin.

Parçalarının çoğu Honda parçaları ile birebir uyumludur, parça sorunu yaşamazsınız ayrıca her sanayide bir Honda ustası bulunuyor.

Saydığınız özellikler Rover'da da var hatta fazlası var. Ayrıca içi çok daha lüks.
  • quote:

Orijinalden alıntı: IslakFasulye

Rover'a yönelin.

Parçalarının çoğu Honda parçaları ile birebir uyumludur, parça sorunu yaşamazsınız ayrıca her sanayide bir Honda ustası bulunuyor.

Saydığınız özellikler Rover'da da var hatta fazlası var. Ayrıca içi çok daha lüks.

Alıntıları Göster
    o bütçe ile her ne kadar beğenmesem de en iyi seçenekler broadway ve şahin-doğan. Aynı şeyleri ben de yaşadım. Marea almıştım, parçalarını arayıp bulamamaktan yorulmuştum. Belli bir sene sonra (15-20) artık kimse takmıyor bu araçları. Ancak 5 bin nüfuslu bir ilçenin sanayisinde bile bordway ve doğan yedek parçaları mevcut.

• quote:

Orijinalden alıntı: dr.Frankenstein

evet öyle diyorlar. hayır araba sağlam çıksın da ben son sahibi olmaya razıyım. ama parça sorunu olursa ne halt edeceğim. söylediğiniz gibi bu fiyata daha iyi bir araba alma şansımın olmadığını düşünüyorum ama...

şimdi 6 ay önce ben fiat stilo aracımı sattım. bunun kadar yaşlı da değildi, 2005 modeldi. çift bölgeli otomatik klima, 6 hava yastığı, far-yağmur-park sensörleri, cruise kontrol, hız sabitleyici, direksiyondan kumanda, buzdolabı, hıza duyarlı teyp + direksiyon vs.. vs.. aklıma şu an gelmeyen tonla donanım vardı. arabayı 19'a sattım. son 1 senede 12bin lira masraf yaptım. 1 sene önce sen bu arabayı almış olaydın, bir saatli bomba. beyni filan gittiğinde seni görmek isterdim.
    az satan araç alma, aldırma. ben ettim sen etme. canın yanar. fiat stilo proton gibi de değildir, parça sorunu yok. tofaş hangi parçayı istersen getiriyor. ancak mesela servis şöyle bir sorun yaşadı bende; parçayı değiştirmek istiyor ama emin olamıyor. elinde ne denemek için parça, ne de denemek için 2. bir stilo yok. aradılar aradılar bir servisten bir stilo buldular, onu getirdiler de tek tek denediler, hallettiler. arada hatırı sayılır bir kişi olduğu için böyle oldu bu. yoksa benim araba hiç tamir olmazdı sanırım. ve buna rağmen böyle canımı yaktı.
    araba 8bin lira, bir o kadar da masraf yapma tehlikesi var. ayrıca tek kapılı 99 model proton bu kadar etmez. benim 5 kapılı 12bin lira masraf yapılmış tekno gri full stilo 19 ederken bu etmez!!! bu arada bu aracın 99 olması aldatmasın, zaten tipinden de görülüyor, stilo'dan en az 10 yaş daha yaşlı gösteriyor. sebebi de proton'un o zamanlar mazda'nın eski modellerininin çizimlerini satın alıp üzerine proton yazarak üretmesidir.
    benim şahin aracım da oldu. parçası çok ucuzdur. üzmez seni.

• dr.Frankenstein kullanıcısına yanıt
    Parçaları yok. Burasıı kesin ve net. Motor parçalarını Mitsubishi kaynaklı olması nedeniyle ve başka Japon araçlarından uydurma yöntemiyle bir yere kadar çözersim. Ancak Türkiye'de Mitsubishi çok yaygın olmadığından parçalar çok pahalıya mal olur. Örneğin hava akışmetresi bozulduğunda ki genellikle bozulan bir parçadır, 850 TL'ye mal olur, artı olarak bulamazsın, Mitsubishi'den siparişle getirtmen gerekir, başka hiçbir yansanayi vs parçayı kabul etmez, mutlaka orjinalini alacaksın akışmetrenin.
    Kaporta parçaları, far, stop vs gerekirse tek şansın hurdacılar ki oralarda bile parça bulman zor bulsan bile çok çok fazla rakam çekerler çünkü onlarda o parçaların piyasada bulunmadığını ve bulunsa bile çok pahalı olduğunu biliyor. Diğer bir şansınsa, bazı yetkili servisler kendilerine gelen aşırı masraflı ve sahibinin yaptırmaya gücünün yetmediği arabaları satın alıyor ve parçalıyor. Evet doğru anladın bunu yetkili servis yapıyor. 416, 415 vs en fazla satılan model oldu, dolayısıyla onların özellikle kaporta parçalarını vs çıkmacılarda bulmak nispeten daha kolay. Ancak almayı düşündüğün 315'e kapıi arka çamurluk, bagaj kaputu vs. gibi kaporta parçası ihtiyacın olursa, tek kelimeyle perişan olursun, bulamazsın. Çünkü 218 yada 315'ler piyasada yok denecek kadar az.
    Piyasada anlayan ustası hemen hiç yok, anlayan ustalarda genellikle işinin erbabı iyi ustalar oluyor, onlarında ya işçilikleri çok pahalı oluyor, Proton'a ucuz fiyatından dolayı binenlerin bütçesini aşıyor yada usta arabayla uğraşmıyor başından atıyor. Diğer ustalarsa yaptığı yanlış onarımlar ve parça bulunmamasından dolayı hangi parçayı uyduracağını bilmediğinden uyumsuz parça vs takıyor randıman alınayor yada parça kısa sürede iflas ediyor, dolayısıyla onarım sana yine pahalıya patlıyor.
    Bu araçlar ikinci elde para etmediğinden, zor satıldığından ve sahipleri ekonomik gücü zayıf kullanıcılar olduğundan, araçları ancak araç yürümez hale geldiğinde yürütecek kadar onartıyorlar. Bundan dolayı alacağın arabanın alır almaz yada aldıktan çok kısa süre sonra başına dert açma ihtimali yüksektir.
    Toplam kilometrede görünem 190.000 kesinlikle ve kesinlikle gerçek değil, en az iki katını hesapla o kilometrenin. Motorları rektifiye isterse piyasada uydurma yan sanayi parçalar var. O motorun orjinal pistonları vs yok. Japon parçacısına gidiyorsun adam elinde kumpasla pistonun orasını burasını ölçüp sana aynı ölçülerde piston veriyor. Ancak malzeme uyuşmazlığı vs nedeniyle rektifiye sonrası motor tam randıman vermiyor. Buna rağmen rektifiye 4.000 TL'nin altına kesinlikle ve kesinlikle düşmüyor. Araba zaten 8.000 TL gel sen çık bu işin içinden. Bu arada rektifiye ettirirken ne yağ pompası değişti ne devridaim. Piyasada bulunan Çin malı uydurma parçalarla onarım yapsan örneğin yağ pompası, silindir kapak contası vs. ancak arabayı satacak kadar yürütürsün en kısa sürede alanın elinde patlar.
    Daha öncede dedim ya bu arabayı ancak paldır küldür yürütürsün, içine sinerek hiçbir zaman kullanamazsın.
    Özet: Elinden gerek motor, gerek yürüyen aksam ve fren gerekse elektrik vs gibi işler gelmiyorsa; genel olarak orta çaplı arızaları ve sıkıntıları bizzat kendin giderecek bilgin yoksa eski araçlardan uzak durman gerekir. Bir de bunların üzerine parça sıkıntısını ve parça fiyatlarını ve kısıtlı bütçe faktörünü ekledin mi o arabadan kaçman gerekir.
    Alanların tamamı senin gibi "bu paraya kuş serisi veriyorlar bunun hiç değilse kliması, hidrolik direksiyonu, çok noktalı enjeksiyonlu motoru var" diye düşünerek alıyor ancak pişman oluyorlar.

• mbulur M kullanıcısına yanıt
    klima zaten sıkıntılı bir parça. bakım ister, belli bir yaşın üstündeyse masraf yapar. 8000 tl'ye araba almış birinin onu tamir ettirmiş olabileceğini hiç sanmam. yani bence bu proton'ların hepsinin kliması sorunludur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.