Şimdi Ara

DERS : KAMERADAN GÖRÜNTÜ AKTARMA (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.957
Cevap
14
Favori
845.693
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

TV Standardını seçtikten sonra (PAL) dikkat edersen 3. seçenek olan MAKE MOVIE kısmında MPEG-1 ya da MPEG-2.yi seçebileceğimden bahsettim. Sanırım bunu açıklamam lazım.

Biliyorsun Pinnacle.yi açtığında karşına 3 ana seçenek çıkar;

CAPTURE
    EDIT
    MAKE MOVIE

Benim anlatmak istediğimle senin anladığın fark etmiş oldu bu anlamda. Sanırım sen CAPTURE FORMAT penceresinde aradın bunları ancak bulamaman normal bu durumda. Anladığım kadarıyla sen capture yaptıktan sonra direkt dosyayı cd.ye yazdırmak istiyorsun. Ben ise avi olarak render ettiğim dosyaların üzerinde oynadıktan sonra MAKE MOVIE seçeneği ile VCD ya da DVD uyumlu dosyalar hazırlıyorum.

Şimdi sen dosyaları avi olarak render edersen yapman gereken capture ettiğin görüntüleri edit penceresine almak ve ana ekranda make movie seçeneğinde MPEG.ten VCD COMPATIBLE seçmek. DVD yapmak içinse yukarıda ekrana koyduğun resimler varya ikincisinde ve üçüncüsünde dikkat ettiysen altta rakamlar yazıyor. İşte o rakamların 720*576 ve 25 fps olması gerekiyor yoksa DVD yapmanın bir anlamı olmaz.

Birde CAPTURE FORMAT penceresinde ilk açılır pencere olan presets.de MPEG seçeneği yok mu? Ben MPEG seçtiğimde yanda bir pencere daha açılıyor ve buradan VCD, DVD ya da custom seçebiliyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: Yavuz

Sevgili karamermer,

TV Standardını seçtikten sonra (PAL) dikkat edersen 3. seçenek olan MAKE MOVIE kısmında MPEG-1 ya da MPEG-2.yi seçebileceğimden bahsettim. Sanırım bunu açıklamam lazım.

Biliyorsun Pinnacle.yi açtığında karşına 3 ana seçenek çıkar;

CAPTURE
    EDIT
    MAKE MOVIE

Benim anlatmak istediğimle senin anladığın fark etmiş oldu bu anlamda. Sanırım sen CAPTURE FORMAT penceresinde aradın bunları ancak bulamaman normal bu durumda. Anladığım kadarıyla sen capture yaptıktan sonra direkt dosyayı cd.ye yazdırmak istiyorsun. Ben ise avi olarak render ettiğim dosyaların üzerinde oynadıktan sonra MAKE MOVIE seçeneği ile VCD ya da DVD uyumlu dosyalar hazırlıyorum.

bak burda biraz doğru söyledin. ben Pinnacle kullanmadan önce Ulead VideoStudio 8 kullanıyordum(hala kullanıyorum. çünkü tüm işlerimi halletmeyi başaramadım). oda capture ettiğim görüntüyü MPEG olarak yapıyordu. VCD ve DVD ikiside MPEG olarak yapıyor. bu sayede render için ayrıca bir zaman harcamıyorum.

quote:

Yavuz
    Şimdi sen dosyaları avi olarak render edersen yapman gereken capture ettiğin görüntüleri edit penceresine almak ve ana ekranda make movie seçeneğinde MPEG.ten VCD COMPATIBLE seçmek. DVD yapmak içinse yukarıda ekrana koyduğun resimler varya ikincisinde ve üçüncüsünde dikkat ettiysen altta rakamlar yazıyor. İşte o rakamların 720*576 ve 25 fps olması gerekiyor yoksa DVD yapmanın bir anlamı olmaz.

Birde CAPTURE FORMAT penceresinde ilk açılır pencere olan presets.de MPEG seçeneği yok mu? Ben MPEG seçtiğimde yanda bir pencere daha açılıyor ve buradan VCD, DVD ya da custom seçebiliyorum.

VCD yapmak için capture format bölümünde presets açılır menüsünde sizin bahsenttiğiniz gibi bir VCD,DVD yada MPEG seçeneği bulunmuyor. beldike bir codek eksikliğindendir.
    siz pinnacle'nin hangi versiyonun kullanıyorsunu?
    beldide kurulum yaparken bir kodek yüklemeliyim.
    ben Pinncale Studio Version 8 kullanıyorum. anladığım kadarı ile NTSC sistem kullanarak capture ediyor. acaba Capture format bölümüne sizdekine benzer seçenekleri nasıl getire bilirim?
    siz bir kodek kuruyormusunuz?

• arkadaşlar,bu sayfayı izliyorum sonuç olarak da buradan anladığım kadarıyla bir firewire kartı olmadan kameradan aktarma yapılamayacağını anladım ve digitus marka bir firevire kartı aldım.Yanında bir de Ulaed 8.0 gönderdiler.Fakat dv yi o kartı takmadan bilgisayara bağladığımda ulaed aracılığıyla görüntüyü bilgisayardan seyrettim.Sorum şu :
    1.bilgisayarda bu kart varmıymış,ben bu kartı (ieee1394) boşuna mı almışım?
    2.firewire kartını takmadan seyrettiğim görüntüleri kaydetmem mümkün mü?
  • Ben DVD kalitesinde kayit yapmak istiyorum. DVD kalitesi diyince 720*576 çözünürlük 6000 kb/s video data rate ve 25 FPS anlıyorum. Dolayısıyla 720x576=414720 olduğundan 400KPixel'lik bir video kamera alsam bile yetecek mi DVD kalitesinde kayıt etmeye? Başka ne gibi parametreler var DVD kalitesinde kayıt yapmak için?

DVD kalitesinde kayıt yapacak kameranın minimum gereklilikleri nelerdir?
  • quote:

Orjinalden alıntı: scatty

arkadaşlar,bu sayfayı izliyorum sonuç olarak da buradan anladığım kadarıyla bir firewire kartı olmadan kameradan aktarma yapılamayacağını anladım ve digitus marka bir firevire kartı aldım.Yanında bir de Ulaed 8.0 gönderdiler.Fakat dv yi o kartı takmadan bilgisayara bağladığımda ulaed aracılığıyla görüntüyü bilgisayardan seyrettim.Sorum şu :
    1.bilgisayarda bu kart varmıymış,ben bu kartı (ieee1394) boşuna mı almışım?

DV'yi bilgisayara ne ile bapladın? DV'den çıkan kabloyu nereye bağladın? DV'nin markası modeli nedir.
    bağlantıyı yaptığın yere baplı olarak tv kartınvarsa nebiliyim belkide bir cepture kartın vardır yada ieee 1394 kartı.

quote:

2.firewire kartını takmadan seyrettiğim görüntüleri kaydetmem mümkün mü?

ulead ile görüntüyü seyrettinse capture edebilirsin sanırın

not: soru sorarken biraz ayrıntı verelim arkadaşlar. yoksa yardımcı olamayız.

• quote:

Orjinalden alıntı: zerg

Ben DVD kalitesinde kayit yapmak istiyorum. DVD kalitesi diyince 720*576 çözünürlük 6000 kb/s video data rate ve 25 FPS anlıyorum. Dolayısıyla 720x576=414720 olduğundan 400KPixel'lik bir video kamera alsam bile yetecek mi DVD kalitesinde kayıt etmeye? Başka ne gibi parametreler var DVD kalitesinde kayıt yapmak için?

bu sorunun cevabını bende arıyorum. DVD kaydetmaye yeni başladımda
  • Selam arkadaşlar,

Ben kamera olayına henüz yeni girdiğim için sorularım olacak.
    Samsung VPD103i mini DV kamera almayı düşünüyorum. Aranızda bu kamerayı kullanan ve artıları eksileri gibi yorumlayacak kişiler varmıdır?

Ayrıca bu forumda okuduğum kadarı ile analog veya DV kameradaki kayıtları PC'ye aktarıp VCD yapınca arada kalite farkı olmadığını okudum. Eğer böyle ise neden analog almıyoruz. Basit bir ev kullanıcısı olarak doğum günü, özel günlerde çekim yapıp VCD ye kaydecek biri olarak tavsiyeniz ne olur. analog mu DV mi.
    Gerek analog gerekse DV den PC ye aktarımı için tv outlu ekran kartı veya capture kart yeterli midir.

Saygılar,
  • Zerg doğru bir tespit yaptın. Benim önerim şu an piyasada bulunan 800.000 pixellik makinaların bu işi rahatlıkla görebileceğidir. 250.000 pixellik makineler bu işi yapamaz anlamına gelmiyor ancak görüntü kalitesi daha düşük olacaktır.
  • selamlar herkese
    ben kameradan kaydı yapıyorum ama videodan(kaset) pc ye kaydı nasıl yapıcam neler gerekli cevap lütfen
  • quote:

Orjinalden alıntı: mkagitci

Ayrıca bu forumda okuduğum kadarı ile analog veya DV kameradaki kayıtları PC'ye aktarıp VCD yapınca arada kalite farkı olmadığını okudum. Eğer böyle ise neden analog almıyoruz. Basit bir ev kullanıcısı olarak doğum günü, özel günlerde çekim yapıp VCD ye kaydecek biri olarak tavsiyeniz ne olur. analog mu DV mi.

eğer yapacağın kayıt VCD ise DV almana gerek yok. analog işini rahatlıkla görür. yok ama DVD Divx yapacaksan ozaman farkını anlarsın. kalite buralarda lazım olur. anlayacağın kullanım maksadına göre sen tercih yapacaksın.

quote:

Gerek analog gerekse DV den PC ye aktarımı için tv outlu ekran kartı veya capture kart yeterli midir.

tv outlu ekran kartlarından capture edilirmi bilmi bilmiyorum. ama caprute kartları ile yapabilirsin. kullanma maksadına göre modelleri sen seçeceksin.

• quote:

Orjinalden alıntı: nocen

selamlar herkese
    ben kameradan kaydı yapıyorum ama videodan(kaset) pc ye kaydı nasıl yapıcam neler gerekli cevap lütfen

kameradan nasıl kayıt yapıyorsan videodanda öyle yapacaksın.
    bukadar detaylı anlatıma bukadar detaylı cevap
  • Selam forma yeni üye oldum
    Üye olma sebebim Yeni aldığım Panasonic NV-GS120 kamera.
    Kameramı aldıktan sonra araştırma yapmaya başladım tersten oldu biraz ama .
    sonradan fark ettiğim eksileri (analog giriş olmaması MPEG4 kayıt yapmaması bu özellikler Türkiye ye gelmeyen GS200 modelinde var) bunların dışında diğer özellikleri benim için yeterli (3CCD 1,7 Megapiksel AV çıkış Svideo çıkış DV giriş/çıkış).
    Sizlerden öğrenmek isteyeceğim pek çok şeyin cevabını bu konuda buldum teşekkür ediyorum.
    Ancak hala kararsız olduğum bir konu var.
    Kullandığım PC Celeron 1200 ve 256+128 mb Ram li Onboard ses+vga(max 64 mb) ve yaklaşık 15 GB boş disk alanı. Makinamı şu aralar güncelleştirmem sözkonusu değil.
    Bu koşullarda kameramdaki görüntüleri PC me atmak için USB kullanmaya devam mı edeyim yada DV kart almam makinamın belirtiğim özellekliklerine rağmen (yetersiz kapasitesi) gereklimi, alırsam aktaracağım görüntülerin kalitesi tatminkar olurmu.
    Cevaplarınız için Şimdiden teşekkürler.
    Hikmet Çelik
    Ankara

• Herkeze slm.

Yeni bir video kamera kullanıcısıyım panasonic gs15 kamera aldım daha bir kaç gün oldu. Celeron 2.4 , 128 MB ekran kartı tv autlu s vido girişli ve 512MB ramli bir makinam var xp kullanıyorum.
    Video kameralarla yeni tanışmama ragmen gayet hızlı ilerliyorum henüz farkı programlar denemedim kamerayla gelen programlar dışında onlarlada sadece resim alabiliyorum hareketli görüntü almayı beceremedim daha sanırım alınmıyor.
    Bende şöylebişi denedim başkalarıda denemiş bu forumda xp nin içindeki movie maker programını kullandım normal önerilen ayarlarla 14 dakalık video kaydı yaptım sessiz 10MB yer kapladı kayıt esnasında görüntü iyi fakat seyrederken iyi degil büyütünce dahada kötü oluyor ben ayarı yüksege getirip biraz daha oynadım görüntü bayagı iyi hale geldi iyi kalite 14 dakikalık sessiz kayıt 80 MB yer tuttu görüntüde işi görcek kadar iyi. programla ilgili denemelerim devam ediyor en iyi görüntüyü elde ettigimde bilgi verecegim....sagdan soldan program aramadan elimin altındakiyle neler yapabiliyorum ona bakacagım. Birde aver media tv kartınız varsa avermedianın yeni programlarını kullanın işlemcinizin hızına göre vcd dvd gibi bir sürü farklı kayıt imkanı veriyo çok az yer tutuyor ve görüntü kaliteside şimdilik idare eder...
    Benim sormak istedigim bir soru var bilgisi olan varsa sevinirim. Digital zoom çok artırıldıgında görüntü çok kötü bozuluyor digital zoom pratikte pek işe yarayan bişi degildir ama bu bozulmayı azda olsa düzeltebilecek çözümler varmıdır. Ben odak ayarlarıyla oynayarak biraz düzeltme alıyorum başka yöntemler hakkında bilgisi olan varmı????

• quote:

Orjinalden alıntı: Yavuz

Zerg doğru bir tespit yaptın. Benim önerim şu an piyasada bulunan 800.000 pixellik makinaların bu işi rahatlıkla görebileceğidir. 250.000 pixellik makineler bu işi yapamaz anlamına gelmiyor ancak görüntü kalitesi daha düşük olacaktır.

Peki piyada cozunurluge brut falan diye ibare var. Nedir bu brut, net olayı? nasil net'i hesaplarız? Birde dvd kalitesi için cozunurluk dışında hangi parametrelere bakmakta fayda var? Son olarak 800k ile 1m arasinda fark yok mu?

Sony HC-30 o zaman bu iş için gayet iyi görünüyor değil mi? :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: hikmetcel

Selam forma yeni üye oldum
    Üye olma sebebim Yeni aldığım Panasonic NV-GS120 kamera.
    Kameramı aldıktan sonra araştırma yapmaya başladım tersten oldu biraz ama .
    sonradan fark ettiğim eksileri (analog giriş olmaması MPEG4 kayıt yapmaması bu özellikler Türkiye ye gelmeyen GS200 modelinde var) bunların dışında diğer özellikleri benim için yeterli (3CCD 1,7 Megapiksel AV çıkış Svideo çıkış DV giriş/çıkış).
    Sizlerden öğrenmek isteyeceğim pek çok şeyin cevabını bu konuda buldum teşekkür ediyorum.
    Ancak hala kararsız olduğum bir konu var.
    Kullandığım PC Celeron 1200 ve 256+128 mb Ram li Onboard ses+vga(max 64 mb) ve yaklaşık 15 GB boş disk alanı. Makinamı şu aralar güncelleştirmem sözkonusu değil.
    Bu koşullarda kameramdaki görüntüleri PC me atmak için USB kullanmaya devam mı edeyim yada DV kart almam makinamın belirtiğim özellekliklerine rağmen (yetersiz kapasitesi) gereklimi, alırsam aktaracağım görüntülerin kalitesi tatminkar olurmu.
    Cevaplarınız için Şimdiden teşekkürler.
    Hikmet Çelik
    Ankara

USB den attığın görüntü seni tatnin ediyorsa tabiki kullanbilirsin. ama şahsen beni tatmin etmez. benim için en kötü olabilecek kalite değiri VCD standardıdır. bun dan aşağı kullanmam.
    eper sana kifayet ederse kullan. ama eninde sonunda bir IEEE 1394 kartı alman gerkecektir. hem yeni makine alacak olursan eskisinden çıkarıp yeniye takabilirsin.
    oyüzden bence birtane al. zaten çok sıkıntıya sokacak kadar payalı değiller.

• quote:

Orjinalden alıntı: zerg

Birde dvd kalitesi için cozunurluk dışında hangi parametrelere bakmakta fayda var?

bu sorunun cevabını bende takip edeceğim. çünkü tam olarak bir DVD nasıl yapmamlazım bilmiyorm. kameradan capture ederken nasıl kaydetmeli? DVD'ye yazarken nasıl yazdırmalı?

MERAKLAR BEKLİYORUM CEVAPLARI.
  • merhaba arkadaslar
  • Sayın yavuz bey.Pinnacle ile capture yaparak görüntüleri diskke aktardım.Sonra editmenüsünden izlerken görüntü üzerinde tarih ve saat bilgilerinin kaydedilmemiş olduğunu gördüm.Acaba capture sırasında herhangi bir ayarı mı yapmadım yoksa editten sonra cd ye aktarırken mi tarih ve saat bilgilerini koyacak.Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler.
  • değerli arkadaşlar.Bu sorum formda aktif olan herkes içindir.Lütfen beni bilgilendiriniz.Hepinize saygılar
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.