Şimdi Ara

Lolden Dotaya geçip oynamak aşırı zor Geliyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Birincisi tek olduğum için acayip zor geliyor. İkincisi oynanış lolden aşırı farklı ! Loldende acayip sıkıldım artık.. Yinede dürüst olayım şampiyonları dotanın çok iyi :) Tavsiyelerinizi ve onerilerizi bekliyorum. Son olarak lig sistemini dotada çok merak etmişimdir. Lig sistemi inşallah iyidir.. Şimdiden teşekkürler.

• Dotanın mekanikleri başta zordur, tecrübe ister, zaman lazım, oyun izlemen lazım ! Lol ile dota farklıdır mekanikleri anlayınca net farkı görürsün ! Dota da şampiyon denmez hero denir. :)

Dota da lol deki gibi lig sistemi yoktur! Dota da mmr vardır , açılımı match making rating ! örneğin dotaya yeni başlamış veya yeni dota hesabı açmış birisi 20 level olana kadar oynadığı maçlarla mmr ını kalibre eder 20 level olduğunda ise ranked yani dereceli maçlara girme hakkına kavuşur bunun için 10 maç tbd dir yani bu 10 maç ile sahip olacağın mmr ı hesabına tanımlanayacaktır! MMR ın hesabına tanımlandıktan sonra bunu kazandığın oyunlarla artıra bilirsinde , kaybedersende düşüre bilirsinde örneğin 3000 açıldı oynadın,oynadın kazandın, kazandın 4000 yaptın gibi... kazanırsan +20 +25 kaybedersen -20 -25 mmr kaybersin bu daha yüksekte olabilir daha düşükte olabilir oynadığın maçın mmr farkına bağlı :)

Mmr sisteminde

3000 ve altı > normal skill burası traş oyuncular ile doludur :) çoğunda gram oyun bilgileri yoktur !

3200-3800 > high skill Az biraz geliştirmişdir, daha çok çalışması gerekir !

3800 > very high skill Burada herşey karşına çıkabilir :)
  • 120 tane heronun olduğu her oyun başta zor gelir her yönüyle normal olarak. Ama özellikle aşırı zorlandığın spesifik bişi varsa sor anlatırız. Sadece dota oynayacaksan LoL ü unut çünkü oradaki gibi her hero birbirinin kopyası gibi değildir. O yüzden tüm heroların az çok ne yapabileceğini biliyor olmak lazım ki onlara karşı oynayabilesin. Öbür türlü karşına gelen her hero sana OP gibi gözükür ki bu da oyundan soğumana neden olur. İşin güzel yanı bu heroları oynamak için satın almak gerekmiyor, oyun tamamen ücretsiz. Sandbox, watch games, replay sistemi cabası. Ayrıca ingilizcen varsa purgeguide ı aratıp oyun hakkında bilgi edinebilirsin.
  • Dota lole göre çok daha fazla derinliğe sahip bir oyundur. İkisini de oynamış biri olarak söyleyebilirim. Dotada yeni başladığın dönem ile (eğer oynamaya devam edersen) iki sene sonraki arasında dağlar kadar fark olacak emin ol. Eğer eğlencenin yanında derin çok şey öğreneceğin bir oyun istiyorsan dota müthiş bir oyundur.

Sana temel olarak lolden ayrılan yanlarını yazabilirim.

1)Klasik olacak biraz ama denay mekaniğidir. Kendi creeplerinin (minyonlar) canları azalınca onları öldürebilirsin. Bu düşmanın son vuruş yapmasını engeller ve ona daha az Xp kazandırır.

2)UP-HILL mekaniği yüksek-alçak mekaniği: Harita engebelidir ve alçakta duran kişi yüksekte olan kişiyi göremez. ANCAK yüksekteki alçaktakini görür. Burda miss ile ilgili bir mekanik de var ama zamanla öğrenirsin :)

Bu olay haritada görüşün önemini artırmaktadır.

3)Dotada Lane dizilimi asimetriktir. Yani loldeki gibi iki tank veya iki adc aynı Lane de kapışmaz. Lol den anlatmak gerekirse. Birinin adc +sup olan lane i diğer takımın tankına karşı oynar.

Top, bot gibi tabirleri sadece konum belirtmek için kullanacaksın. Yani benim ana rolüm top diye bir şey yok :D

Çünkü radiant(yeşil taraf) ın top yani üst lanei "OFFLANE" iken (kısa Lane, veya zor Lane de diyebilirsin) dire'ın(karanlık taraf) top lane'i Safelane (güvenli Lane, uzun Lane) dir.

OFFLANE= Daha çok tetikleyici ve tank rolündeki heroların gideceği Lane. Her iki takımın da kısa olan tarafı.

SAFELANE= Carry ve supprot un beraber gideceği uzun ve ormanın büyük olduğu taraftaki Lane dir.

Mid aynı zaten :))

4) Rolleri gelirsek oyun içinde seni bilgilendiren tetikleyici, sırtlayıcı, kaçış vs. bunlar aslında rollerden ziyade heroların nitelikleri denebilir.

Rolleri numaralarıyla beraber şöyle nitelendirebilriiz.

1-Hard Carry

2-Mid Laner (semi carry)

3-Offlaner

4-Duruma göredir. (Roamer - Support - Jungler olabilir)

5-Support

Hard carry dediğimiz loldeki adc gibi ancak hard carryler sadece menzilli değildir dotada.

Bunlar temel kavramlar bunları iyice kavramak iyi olacaktır.

Oyun içiyle ilgili merak ettiğin şeylere yardımcı olabilirim

SON OLARAK ŞUNLARI DEMEK İSTERİM :

Bak dota lol veya herhangi bir mobaya göre çok daha kapsamlı, zor, stratejik, derin bir oyundur. Eğer oyunu sevip wikilerde dolaşmaya başlarsan anlarsın. BAT/İlizyon mekaniği/Daha neler neler.

Fakat önemli nokta şudur ki Eğer düşük MMR aralığında oynarsan bunlarla alakası yoktur. Kimse bir şey bilmez o derin stratejik oyun yerine rastgele oynanan aptal bir oyuna dönüşür.

!!! SON OLARAK SANA BİR TAVSİYE: DOTA DA SEN MAÇ OYNAMAYA BAŞLADIKÇA OYUN SENİ SEVİYENE GÖRE KİŞİLERLE ELEŞTİRİ VE SENİN GİZLİ BİR MMR'ın VARDIR. 20 LVL GALİBA EMİN DEĞİLİM O LEVELE GELDİĞİNDE 10 MAÇ DAHA YAPARSIN VE MMR'IN VERİLİR.AMA SANMA Kİ O 10 MAÇTAKİ KAZANMA VE KAYBETMEYE YÖNELİK MMR'IN BELLİ OLMAZ. EN BAŞTAN BERİ HER ŞEY ETKİ EDER. OYUNU İYİCE ÖĞRENMEDEN DERECELİ 10 MAÇINA GİRME. EN AZINDAN BİRAZ DENEYİM KAZAN Kİ SONRA GİR.

Bir de eğer dotada kozmetik eşya yani kostüm almak istersen mağazada pahalı olan itemleri steam topluluk pazarında daha ucuza bulabilirsin. :) Normal setler 3-5-7₺ iken 140₺ hatta dha fazlaca da eşyalar vardır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: twotalee

Dota lole göre çok daha fazla derinliğe sahip bir oyundur. İkisini de oynamış biri olarak söyleyebilirim. Dotada yeni başladığın dönem ile (eğer oynamaya devam edersen) iki sene sonraki arasında dağlar kadar fark olacak emin ol. Eğer eğlencenin yanında derin çok şey öğreneceğin bir oyun istiyorsan dota müthiş bir oyundur.

Sana temel olarak lolden ayrılan yanlarını yazabilirim.

1)Klasik olacak biraz ama denay mekaniğidir. Kendi creeplerinin (minyonlar) canları azalınca onları öldürebilirsin. Bu düşmanın son vuruş yapmasını engeller ve ona daha az Xp kazandırır.

2)UP-HILL mekaniği yüksek-alçak mekaniği: Harita engebelidir ve alçakta duran kişi yüksekte olan kişiyi göremez. ANCAK yüksekteki alçaktakini görür. Burda miss ile ilgili bir mekanik de var ama zamanla öğrenirsin :)

Bu olay haritada görüşün önemini artırmaktadır.

3)Dotada Lane dizilimi asimetriktir. Yani loldeki gibi iki tank veya iki adc aynı Lane de kapışmaz. Lol den anlatmak gerekirse. Birinin adc +sup olan lane i diğer takımın tankına karşı oynar.

Top, bot gibi tabirleri sadece konum belirtmek için kullanacaksın. Yani benim ana rolüm top diye bir şey yok :D

Çünkü radiant(yeşil taraf) ın top yani üst lanei "OFFLANE" iken (kısa Lane, veya zor Lane de diyebilirsin) dire'ın(karanlık taraf) top lane'i Safelane (güvenli Lane, uzun Lane) dir.

OFFLANE= Daha çok tetikleyici ve tank rolündeki heroların gideceği Lane. Her iki takımın da kısa olan tarafı.

SAFELANE= Carry ve supprot un beraber gideceği uzun ve ormanın büyük olduğu taraftaki Lane dir.

Mid aynı zaten :))

4) Rolleri gelirsek oyun içinde seni bilgilendiren tetikleyici, sırtlayıcı, kaçış vs. bunlar aslında rollerden ziyade heroların nitelikleri denebilir.

Rolleri numaralarıyla beraber şöyle nitelendirebilriiz.

1-Hard Carry

2-Mid Laner (semi carry)

3-Offlaner

4-Duruma göredir. (Roamer - Support - Jungler olabilir)

5-Support

Hard carry dediğimiz loldeki adc gibi ancak hard carryler sadece menzilli değildir dotada.

Bunlar temel kavramlar bunları iyice kavramak iyi olacaktır.

Oyun içiyle ilgili merak ettiğin şeylere yardımcı olabilirim

SON OLARAK ŞUNLARI DEMEK İSTERİM :

Bak dota lol veya herhangi bir mobaya göre çok daha kapsamlı, zor, stratejik, derin bir oyundur. Eğer oyunu sevip wikilerde dolaşmaya başlarsan anlarsın. BAT/İlizyon mekaniği/Daha neler neler.

Fakat önemli nokta şudur ki Eğer düşük MMR aralığında oynarsan bunlarla alakası yoktur. Kimse bir şey bilmez o derin stratejik oyun yerine rastgele oynanan aptal bir oyuna dönüşür.

!!! SON OLARAK SANA BİR TAVSİYE: DOTA DA SEN MAÇ OYNAMAYA BAŞLADIKÇA OYUN SENİ SEVİYENE GÖRE KİŞİLERLE ELEŞTİRİ VE SENİN GİZLİ BİR MMR'ın VARDIR. 20 LVL GALİBA EMİN DEĞİLİM O LEVELE GELDİĞİNDE 10 MAÇ DAHA YAPARSIN VE MMR'IN VERİLİR.AMA SANMA Kİ O 10 MAÇTAKİ KAZANMA VE KAYBETMEYE YÖNELİK MMR'IN BELLİ OLMAZ. EN BAŞTAN BERİ HER ŞEY ETKİ EDER. OYUNU İYİCE ÖĞRENMEDEN DERECELİ 10 MAÇINA GİRME. EN AZINDAN BİRAZ DENEYİM KAZAN Kİ SONRA GİR.

Bir de eğer dotada kozmetik eşya yani kostüm almak istersen mağazada pahalı olan itemleri steam topluluk pazarında daha ucuza bulabilirsin. :) Normal setler 3-5-7₺ iken 140₺ hatta dha fazlaca da eşyalar vardır.

Dostum iyi demissin ama 3k altina tras demissin zoruma gitti. 2013ten beri oynarim erkenden mmr attim 2k dan basladi. Bi yere kadar arttirdim. Sonra normal maca devam ettim cogunlukla normal atarim. Tekrar mmr atayim dedim. Karsiya prolar benim takima ward almayan stun zamanlamasini beceremeyen ormanda wardsiz tek basina gezen asalaklar, 4 5 kisiye giren, kule dibinde adam oldurmeye calisip kendisi olen, kurye almayan vs vs adamlar denk geliyor. Ve ben elimden geldigince cabalasam da skor ve farm olarak iyi de gitsem bi yere kadar gidiyor çünkü takim oynamayinca seni de karsi takim durduruyor. Ondan sonra gg.. Ve ust uste o kadar denk geldi ki. En sonda bi daha mmr mac atani.... Dedim ondan buyana atmiyorum. Kafam rahat normal mac atiyorum. Son 20 mac ortalamasi genelde 250-200son vurus oluyor. 10 tanr hero seciyorsam 5 i carry 3 tank 2 sup şeklinde gidiyor. Aldigim sup sayisi fazla degil zaten. Carry ve tanka asinayim. Anlayacagin mmr hersey degil. Yani sans faktoru cok onemli. Salak salak kisilerler mmr atiyorsun. Mallar yuzunden senin mmr dusuyor. Keske bize de lig sistemi gelse. Ne bileyim ornegin profilindeki grafik şekline gore senin konumunu belirlese. Beceriklilik kasma savasma destekleme iittirme gibi bence daha mantikli olurdu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 120 Heronun açık olması çok büyük güzellik ama inanırmısın bazen pick ekranında ben herolara bakıyorum herolar bana bakıyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.