Şimdi Ara

Linux Kullanmayanların, Kullanmama Nedeni Nedir? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
2
Favori
3.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kullanmayı çok istiyorum .Linux bilmek size emin olun çok şey katar . Özellikle yazılımcılar için diyorum . Zamanında 3 ay felan kullandım .

Tek sıkıntım laptop'a linux kurduğumda ekran kartı sıkıntısı ortaya çıkmıştı. Yani bir türlü bu sorunu özmedim . 1 ay önce yine kurdum yine olmadı . Bende bu yüzden win 7 kullanıyorum .

Benim laptop'un donanımıyla alakalı sanırım .Yazın sırf linux için laptop almayı düşünüyorum . Önerebileceğiniz bir model var mı ? 1000 tl 'yi aşmasın lütfen ama sağlam olsun . Sadece yazılım ve web için kullanacağım.
  • Cogu kisinin en buyuk sebebi (eger yazilimci ise) Visual Studio ve .NET.

Son kullanici genelde isletim sistemini tercih etmez, eline neyi verirseniz onu kullanir. O yuzden linux kullanmamak icin bir sebep soyle derseniz "Aman ne bileyim bilgisayari aldigimda bu vardi kullaniyorum iste" der.

Koskoca symbian android yuzunden ortadan kalkti denebilir. Kimse de "ay ben o kadar symbian'a alismistim simdi nasil android kullanacagim" demedi. Catir catir kullandilar. Bugun tum bilgisayar ureticileri on yuklemeli windows olayindan vazgecseler herkes en kotu 3-4 seneye "Ne eziyet cekmisiz yav" deyip gnu/linux kullanmaya baslarlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • linux kurduğun zaman yanında windowsunda olacak benim yorumum budur.
    Ben programlama ile uğraştığımdan dolayı ubuntu kullanıyorum fakat gündelik sıradan kullanımım windows

İnternette gezinme v.s konularda her nekadar ubuntu yüksek performans sağlasada yinede insan her istediğini linux platformunda bulamıyor yada sorun cok cıkıyor. Oyüzden alternatif olarak windows ile paralel kurdum.
  • Yıllardır windows kullanan birisinin direk linuxa geçme durumu bence çok azdır. Çok zorlanır.

Bir heves ile tek bilgisayarıma ubuntu kurdum. İnternete bağlanamadım. Telefondan forumda yardım istedim adamlar bir sürü kod verdi çıktılarını gönder diyor. Ben o çıktıları sana nasıl gönderiyim daha telefonu görmüyor ubuntu.

Terminal bana göre gereksiz. Kimine göre gereklidir bilemem. Ancak evrensel bir işletim sistemi yapmak istiyorsanız insanları sudan çıkmış balığa döndürmemeniz lazım. Adam alışmış yüzlerce programı next next ile kurmuş. Gidip terminal ile uğraşmaz kusura bakmayın. Bugün mint'i 10 dk virtualbox'da denedim. Dizüstü alınca kuracağım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kırarım Boynuzunu İblis kullanıcısına yanıt
    Nadir orneklerden biriyim herhalde

Windows10 dan gectim.Yaklasik 1 yildir kullaniyorum.

Oncesinde Mint 17.3 ve Windows10 dual boot,sonrasinda Mint 18 tek basina.

Yaptigim seyler belli ve ihtiyacimi karsiliyor.

Steam den oyun,dizi,film,AceStream den mac,internette sorf,torrent,Gog.com oyunlari(drm free),ofis programlari(Wps Office ve LibreOffice),Spotify seklinde kullanimim var.

Sorunsuz kullaniyorum ve Windows10 a donmeyi dusunmuyorum.

Her fonksiyonu sorunsuz calisiyor,yazicimi da ilk taktigimda cat diye tanidi.Driver vs hic ugrastirmadi.

• Windows 7'deki Paint muadili yok,

olan da KDE masa üstü için -

ama KDE de benim donanım için çok ağır - çok kaynak yiyor - bir tane KAOS var deli gibin bişe ama ben kuramadım - kurulum tamamlanmadı

bak adamlar kurulum yapmamız için neler demiş:

If you want to use a GPT partition table on a BIOS system, make sure to set it up following this Guide, the installer’s partitioner can only handle GPT correctly for UEFI

This guide neymiş bakıyoruz:

Requirements

Create a completely new partition table. This will remove all existing data, so back-up any needed data before starting.
    8 MB partition of unformatted space, has to be the very first partition on the HDD.
    No seperate /boot partition.
    Steps

It is best to prepare your HDD before starting the installer at this stage.

From a command prompt

First check if gptfdisk is installed:

pacman -Q gptfdisk
    If not available:

sudo pacman -S gptfdisk
    To setup the GPT partition table, in this example an 8Gb USB-stick on /dev/sde is used (notice, need to be root):

# cgdisk /dev/sde
    If no GPT partition table available yet, cgdisk will create one, so hit enter on the warning messages.

# cgdisk /dev/sde
    Warning! Non-GPT or damaged disk detected! This program will attempt to
    convert to GPT form or repair damage to GPT data structures, but may not
    succeed. Use gdisk or another disk repair tool if you have a damaged GPT
    disk. Press any key to continue....
    Next view:

cgdisk 0.8.0
    Disk Drive: /dev/sde
    Size: 15654912, 7.5 GiB
    Part. # Size Partition Type Partition Name
    ----------------------------------------------------------------
    1 7.5 GiB Microsoft basic data Microsoft basic data
    [ Align ] [ Backup ] [ Delete ] [ Help ] [ Info ] [ Load ]
    [ naMe ] [ Quit ] [ Type ] [ Verify ] [ Write ]
    Change the filesystem type code GUID
    Select “delete”, if any similar partition shows. Once your disk shows as “free-space”, create the first partition as unallocated space, 8Mb minimum:

First sector (40-15654878, default = 40):
    Size in sectors or {KMGTP} (default = 15654839): 8Mb
    Current type is ef02 (Linux filesystem)
    Hex code or GUID (L to show codes, Enter = 8300): ef02
    Current partition name is
    Enter new partition name, or to use the current name:

BIOS boot
    This example created an 8Mb efi boot partition Next select remaining free space, and that will become a 7.4Gb root partition, for a ext4 filesystem:

First sector (4194344-15654878, default = 4194344):
    Size in sectors or {KMGTP} (default = 15654839): 7400Mb
    Current type is 8300 (Linux filesystem)
    Hex code or GUID (L to show codes, Enter = 8300):
    Current partition name is
    Enter new partition name, or to use the current name:

Root
    The partitions are setup at this point, so next select “write”, and type “yes” to make the changes permanent. Then select “quit” to leave cgdisk. This only setup partition, no file systems created yet, so back in the normal console, create an ext4 filesystem for the root partition (sde2 in this example):

# mkfs.ext4 /dev/sde2
    Make sure that the first partition is completely empty:

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sde1 bs=4M
    And last, the 8Mb unallocated space on sde1, needs the bios_grub boot flags set:

sudo parted /dev/sde set 1 bios_grub on
    Now you are set to start the installer, and of course you can change any disk setup to your liking, just make sure to have a minimum of about 5Gb available for root, with a DVD ISO install.

Gel çık işin içinden

• istemsizhareket İ kullanıcısına yanıt
    ?

Pinta var

https://pinta-project.com/pintaproject/pinta/releases

sudo add-apt-repository ppa:pinta-maintainers/pinta-stable
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install pinta

Aramayi bilmiyorsunuz

Her masaustune kurarsin,Cinnamon,Unity,Xfce,Mate,Kde,Pantheon vs vs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ***Leopard*** -- 8 Kasım 2016; 12:29:15 >
  • ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    çok sağ ol kardeş, az buçuk aramayı biliyorum, google'a paint alternatives for linux vs yazacak kadar İngiliççemiz var :)

Alınma, Şaka bir yana, "olan da KDE için" diye yazmdım zaten: paint'ten eksiği olmayıp çok çok fazlası olan Kolourpain...

Ancak kolourpaint'i KDE olmayan bir masaüstünde indirmeye kalkarsan bağlılık adı altında MBlarca ek ıvır zıvır inidiriyor, ben de bir program için kompile kde masaüstü indirmek istemiyorum açıkçası,

haa diceksin kardeş lxqt var, çok güzel ammaaa o da tam stabil değil henüz sanki, sol alttan menü ikonunu tıklıyorum menü sol üstten aşağıya iniyor nanik yapar gibi. lxqt, xfce vs hafifim diyen masaüstünün yerine geçmeye başlaması lazım, major dağıtımlar -fedora debian ubuntu vs- geçiş yapmalı gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1kom

kullanmayı çok istiyorum .Linux bilmek size emin olun çok şey katar . Özellikle yazılımcılar için diyorum . Zamanında 3 ay felan kullandım .

Tek sıkıntım laptop'a linux kurduğumda ekran kartı sıkıntısı ortaya çıkmıştı. Yani bir türlü bu sorunu özmedim . 1 ay önce yine kurdum yine olmadı . Bende bu yüzden win 7 kullanıyorum .

Benim laptop'un donanımıyla alakalı sanırım .Yazın sırf linux için laptop almayı düşünüyorum . Önerebileceğiniz bir model var mı ? 1000 tl 'yi aşmasın lütfen ama sağlam olsun . Sadece yazılım ve web için kullanacağım.

Bim den 4yıl önce aldığım asus laptopu linux mint sorunsuz tanıdı. Çalışmayan donanım yok. İntel işlemci ve nvidia ekran kartı var. Muhtemelen de intel chipset.

Sen fazlasini ariyorsan onu bilemem.Pinta nin eksigini gormedim su ana kadar,ki zaten paint alti ustu

Ne zaman gecis yaparlar onu bilemeyiz tabi,eldeki secenekler arasindan is goreni secmek lazim.

Gorunumu vs guzel ama Elemantry Os kullanmam mesela.Benim icin stabilite on planda,gorunum pek mevzu degil.

çok sağ ol kardeş, az buçuk aramayı biliyorum, google'a paint alternatives for linux vs yazacak kadar İngiliççemiz var :)

Alınma, Şaka bir yana, "olan da KDE için" diye yazmdım zaten: paint'ten eksiği olmayıp çok çok fazlası olan Kolourpain...

Ancak kolourpaint'i KDE olmayan bir masaüstünde indirmeye kalkarsan bağlılık adı altında MBlarca ek ıvır zıvır inidiriyor, ben de bir program için kompile kde masaüstü indirmek istemiyorum açıkçası,

haa diceksin kardeş lxqt var, çok güzel ammaaa o da tam stabil değil henüz sanki, sol alttan menü ikonunu tıklıyorum menü sol üstten aşağıya iniyor nanik yapar gibi.
    Anladim bro,spamleme

Aynı mesaj ikinci kez gönderdim kusura bakma yanlışlıkla oldu,

Açıkçası Paint'te yaptığım - yapmayı çok sevdiğim şey beyaz çerçeve - tual (her neyse) onu mouse imleçi ile istediğimiz gibi boyutlandırabilmem, bunu bir tek kolourpaint'te yapabildim istediğim gibi, menu'den yeni diyorsun sonra mouse ile kenarlardan çekiştire öekiştire istediğin boyutu elde ediyorsun - diğer uygulamalrda bunu bu kolaylıkla ytapamadım, belki de sorun bende , uygulamalrda değil...

Paintte yapıp Kolourpaint haricindeki diğer uygulamalarda yapamadığım bir diğer şey fotoğrafta istediğimiz bir bölgeyi seçip - kopyalayıp diğer windows paint (veya kde kolourpaint) teki tuvale yapıştırmak, sonra sağa sola hareket ettirip iki fotoğrafı uygun bir şekilde hizalamak, bilmem anlatabildim mi?

Çok basit gibi görünse de babam için yapmam gerekiyor bunu -eski fotoğraflarla yenileri yanyana getirip tek jpeg dosyası haline getirebilmek için
    .

• Masaüstünde windows 10 laptopda ubuntu 16.04 kullanıyorum. Masaüstünde windows 10 kullanmamın sebebi oyunlar gta 5 assassin's creed syndicate falan.

Öncelikle linux windowstan daha hızlı açılıyor ve kapanıyor, linux zamanla şişmiyor windows şişiyor. Windows güncellemeri yüklemek tam bir eziyet linuxta apt-get upgrade komutu ile kolayca yeniden başlatmadan yüklenebiliyor. linuxta sisteme virüs girmez windowsta en basit bir programla bile girebilir yada tooblar yüklenebilir. Nvidia driverleri windowstaki kadar performanslı çalışıyor ve otomatik yükleniyor ama Amd için aynı şeyi söyleyemeceğim siteden indirip kendiniz kurmanız ve performanslı değil.

Ayrıca vmware ile kali linux kullanıyorum. kolaycaa wifilardaki wps açıkları ile şifreyi bulabiliyorsunuz, sql açıklı sitelerin databaselerine erişebiliyorsunuz. Terminalden mac adresini kolayca değiştirebiliyorsunuz.

Arayüz olarak linux çok daha çeşitli. Bir sürü masaüstü ortamı var bunlara örnek Xfce,gnome,kde,cinnamon,unity,mate,lxde . Ayrıca kolayca temalar ,simge paketleri , fare imleci değiştirilebiliyor. Özellikle Kde efektleriyle windowsla yarışabilecek türden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 8 Kasım 2016; 22:31:25 >

• TAvsiyem sanal bilgiayara

• en son ubuntu jaunty jackalope kullandım. arada bir döneyim diyorum her seferinde bir gıcıklık oluyor. her türlü sorun var açıkçası. öncelikle ubuntu unity nin berbatlığı ubuntudan soğuttu. en son seferde laptopumda nvidia driver problemi yaşadım cudayla zartzurtla uğraşırken komple çökerttim haydi baştan format. neyse zar zor halletim, derken chromiumda netflix çalışmaması, netflixin inatla chrome istemesi vs vs başa bela oldu. aslında çoğu dışardan dayatılan sorunlar, yani netflixin mallığı, ya da nvidia nın linux driverları konusundaki gıcıklığı. linus torvalds en son "f**k you nvidia" diyerek konuyu noktalandırmıştı. ama pc yi oyun için de kullanmak özellikle ayrı bir faktör tabi. ben açıkçası son 6-7 senedir linuxun desktop için pro kullanıcı olmadıkça gayet geçersiz bir işletim sistemi ailesi olduğunu kabullendim. zaten linux server pazarını domine etmekte, pc de de kullanmayıverelim. gelgelelim microsoft telemetri zartzurt derken herşeyimizi izlemeye başladı ve gün geçtikçe gidişat kötüleşiyor, bu durum arttıkça tembellikten linux kullanmayan benim gibi pro kullanıcı kesim de linuxa takrar kaymaya başlayabilir

• Ubuntu kurdum, illallah ettim. Bluetoothla dosya gönderemedim, operayı bile kuramadım terminala kodları yazdığım halde.Market berbat halde, çorak bir arazi sanki. Yavaşlığı desen ayrı bir dert, zır pırt hata veriyor. Sanki derme çatma toplanmış gibi bir his bırakıyor.

Lİnux a ne iyi ne kötü diyorum ama asla yaygınlaşmayacak,azınlığın kullandığı bir ürünü olarak kalacak.windows bu işin tekeli. Milyonlarca program-oyun ellinin altında, adı üstünde 'pencereler' kod yazmayla uğraşmıyorsun, seni derde sokmuyor,en aptal insan bile kullanabilir. Lİnux ücretsizdir özgürdür diyorsunuz, o yüzden linuxun yüzüne bak yok işte, microsoft para alıyorsa da bunun karşılığı oluyor, parasız dönen bir şey var mı dünyada? Üstelik windows aleminde de parasız sayısız yazılım var, bunu da ekleyeyim.

Bir daha Lİnux kullanırsam...

• SM01_VXG kullanıcısına yanıt
    Ubuntu ile soylediginiz problemleri yasiyorsaniz kurulumda bi problem olmus. Linux ta oyunlar emulatorsuz calissa linux kullanirdim. Steam os ta bile olmadi.

• SM01_VXG kullanıcısına yanıt
    Kendi beceriksizliğini sisteme mal etmeye çalışmanda tuhaf olmuş!

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

quote:

Orijinalden alıntı: techturch

Donanım üreticilerinin desteği olmadığı sürece Linux'u ana işletim sistemi olarak kullanmam. En basitinden notebookta Hotkey tuşlarının bile Linux yazılımı yok. Ekran kartı driverını yükleyene kadar göbeğim çatlıyor. Driverları ubuntu ve debian için bir deb paketi hazırlayıp Windows gibi ileri ileri deyip kuramadıkça son kullanıcı için Linux çıkmaz sokak. Sadece sanal makinede kullanıyorum.

Benim laptopta butun hotkey tuslari ekstra birsey kurmadan direkt kendisi calisiyor?Mint 18 kullaniyorum

Driverlari zaten sistem icindeki surucu kismindan tek tikla kurabiliyorsunuz?

Siz Linux kullandiginiza emin misiniz?

Sürücüleri zaten kendi tanımıyor mu?
    Ben de ilk başta yargılıydım, hatta sorunlar yaşadık. Sonra Windows'u komple sildim. Birkaç sorun haricinde bir şey olmadı. Zaten zamanla çözüldü. İngilizce kaynaklar çok iyi.
    Benim tek sıkıntım var; Google Chrome bazenleri, Opera hiç tam ekran açılmıyor. Biraz garip bir sorun gibi gelecek ama öyle.
    @SM01_VXG, Opera kendi sitesinden Ubuntu'ya ''.deb'' paketleri sayesinde grafik arayüzü ile kuruluyor. Bluetooth konusuna da katılmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 20 Ekim 2017; 23:42:17 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.