Şimdi Ara

Linux kullanmak için nedenler / Neden linux? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
179
Cevap
5
Favori
19.902
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Linux aslında gayet basittir, ancak bu basitlik Windows seviyesindeki gibi değildir. Kurulumu kolay özellike Ubuntu için aşırı kolaydır. Program desteği vardır, bünyesinde gelen bir çok program ve dışarıdan bulacağınız bir sürü şey vardır. Yazılım geliştirici firmalar son yıllarda Linux tabanlı oyun ve programlara da önem vermeye başlamışlardır. En büyük örnek olarak Steam'i verebiliriz.

Ancak

Linux, ilk olarak özgürlük isteyenler içindir. İşletim sisteminin her tarafına müdahale etmek isteyen, kernel parametrelerini mıncıklamak isteyen, her bir portu kontrol etmek isteyen, komutlarla iş görmeyi seven kişiler içindir. Kurumsal tarafta baktığınızda da tercih edilebilir olmasının en büyük sebebi babası olarak görünen Unix'in x86 mimarisini desteklememesidir.

Windows tarafında da söyleceklerim var. Microsoft ne yazıkki Windows 8 ile bence çok büyük hata yaptı. Masaüstü kullanıcılarını neredeyse hiçe sayarak tüm arayüzünü değiştirip saçma sapan bir arayüz koydu. Bunu sadece Windows 8'e koymaklada kalmadı birde bunu Windows Server 2012'ye koydu. Nasıl bir zihniyetle yaptıklarını çözen yok, sanki herkes dokunmatik kullanıyor yada gelecek dokunmatiklerde yada tablet bilgisayarlarda diye bir kanı oluşmuş durumda ama kesinlikle öyle bir durum yok. Görünüşten sonra bahsetmem gereken konu işletim sistemi zaten kapalı bir kutuydu şimdi daha da kapalı hale geldi. Gereksiz yere aşırı sistem kaynak tüketimi var ve siz Microsoft ne yaparsa kabul etmek zorundasınız. Linux bu şekilde değil, Unix hele hiç değil. İşlemci ne kadar kullanılacak, RAM'in ne kadar cache olacak ne kadarı programlara gidecek, disk I/O ları nasıl olacak, ve daha bir çok şeyi konfigüre edebiliyorsunuz.

Şu da var, Windows her ne kadar kapalı kutu olsa da son kullanıcı tercih olarak %99 Windows seçer, çünkü ona alışmıştır. Programlar cafcaflıdır, göze hitap eder, ek olarak destek almak istediğinizde daha rahat kaynaklara ulaşırsınız. Linux veya Unix'de bunu beklemeyin. Ek olarak Microsoft'un pazarlama stratejisi çok başarılıdır. Her yerde insanlar çeşitli yollarla Windows'u aldıklarını ve bedavaya kullandıklarını, kendilerinin Microsoft'u kandırdıklarını falan sanarlar. Microsoft'ta o her kandırdığını sanan insanın kaydı var. Microsoft'un hedefi zaten bu. Adam gidecek bir şekilde kendi sistemini kullanacak, ona bağımlı hale gelecekki çalıştığı yeride ona göre yönlendirsin.

Örnek isterseniz, Microsoft Office ile Open Office arasında ne fark var? Fonksiyon olarak neredeyse birebir aynı. Open Office bedava, MS Office yaklaşık 450-500 dolar. Mantıklı işletmeci neden gidip kişi başı 500 dolar ek masraf yapsın? Çünkü elemanı başka program kullanmayı reddediyor. Kendi kullandıkları kurumsal yazılımlarda da bu durum aynıdır. Sen gidip bir yazılım ekibi kurup fabrikaya muhasebe ve depo programı yazdırıyorsun. Bu adam neden .net kullanıyor? Aynı işi başka yazılım dilleriyle yapamaz mı? Bal gibi yapar. Ama kullanıcı diyorki ben daha önceden böyle böyle kullandım başka bir şey kullanmam ben diyor. Son kullanıcıyı salla, fabrikanın yöneticisi aynı şeyi diyor. Atıyorum, ben Logo kullanıyorum neden XYZ yazılımı tercih edeyim. Ben buna alıştım başka birşey istemiyorum diyor. Kimsenin beğenmediği Internet Explorer bile Microsoft'un stratejik yazılımlarından birisi. Active Directory üzerinden group policy yapıp kullanıcılara atama yapmanız gerekiyor, ama Windows derki ben sadece Internet Explorer'ı desteklerim başka bir browser kullanamazsın. Kullanırsan paşa keyfin bilir yada benim güvenlik ürünlerimden olan Forefront'u alacaksın der. Sonra Forefront gelince bu web filtreleme özelliği yetersiz gelecek Websense alacaksın der.

Bunların hepsi uzun zamanlı planlamalar sonucunda oluşmuş şeyler. Bu saatten sonra son kullanıcının kafasını değiştiremezsiniz, firmalarında stratejilerini değiştiremezsiniz. Linux hep basit arayüzlü kullanıcı dostu olmayan bir sistem olarak kalacak, Windows ise daha kolay daha şekil ama kapalı kutu olarak yüksek lisans maliyetine sahip sistem olarak kalacak.

• Bende Air 2315 Wi-Fi adaptörü var lakin linux için driverı yok bu yüzdende işletim sistemi adaptörü görmüyor bu sorunu nasıl çözerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Özgür1616

Bende Air 2315 Wi-Fi adaptörü var lakin linux için driverı yok bu yüzdende işletim sistemi adaptörü görmüyor bu sorunu nasıl çözerim

Aygıtın Windows sürücüsünden anladığım kadarıyla atheros 9271 çipsetini kullanıyor. Bu çipsete ise Linux altında ar9285_htc modülü ile destek var sanırım.
    Daha ayrıntılı bilgi için bir Linux dağıtımını çalışan CD/DVD/USB ile başlatıp, aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırıp çıktılarını paylaşabilirsiniz.

lspci -nn | grep -i net
    lspci
    sudo lshw -C network
    lsusb
    rfkill list
    lsmod

Not : Bu konuyu çok karıştırmamak için çıktıları ayrı bir konuda paylaşmanız daha uygun olabiir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 18 Ekim 2013; 1:31:23 >

• aldığın donanımı üreten cahiller Linux bilmezse normal... sizin gibiler donanım üretmesin diye şikayet maili atmadıysan sana sürücü yollamazlar... Linux dağıtımlarını kötüleyen Windows uşaklarıda iyice sıyırmış...
  • Hey dostlar linux'u da bu kadar kötülemenin anlamı yok bence. Windows kadar linux da yatırım alsa arasında fark olacağını zannetmiyorum. Dünyada sade windows olsa daha mi iyi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5-6 aydır Windows 7 kullanıyordum dün format attım.linux 14.04 LTS sürümünü kurdum.Skype yükledim ve Windows sürümünden baya bir gerideydi MSN 7,5 gibi birşeydi tasarımı.Programlar çok az ve alternatif olarakta düzgün yok.Hadi buldun onu yüklemek ayrı bir dert.Virüs ve kasma konusunda ise Windows fazla eleştirilmiş.Bu denilenler bende neden olmuyor.Uzun süredir Windows 7 kullandım ne kasma ne donma oldu ne de virüslerle uğraştım.Bunu Linux kullanan arkadaşıma söylediğimdede inanmadı.Linux gerçekten güzel bir sistem ama bayağı bir eksiği var.Bu eksiği birilerinin kapatması gerek.Ancak o zaman kullanılabilir hale gelebilir.Şuan Windows 7 kurdum ve uzun zaman kullanacağım.Linux'da önemli güncelleştirme veya iyileştirme geldiğinde tekrar denerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtnei -- 8 Mayıs 2014; 22:18:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Unshaken Darkness

5-6 aydır Windows 7 kullanıyordum dün format attım.linux 14.04 LTS sürümünü kurdum.Skype yükledim ve Windows sürümünden baya bir gerideydi MSN 7,5 gibi birşeydi tasarımı.Programlar çok az ve alternatif olarakta düzgün yok.Hadi buldun onu yüklemek ayrı bir dert.Virüs ve kasma konusunda ise Windows fazla eleştirilmiş.Bu denilenler bende neden olmuyor.Uzun süredir Windows 7 kullandım ne kasma ne donma oldu ne de virüslerle uğraştım.Bunu Linux kullanan arkadaşıma söylediğimdede inanmadı.Linux gerçekten güzel bir sistem ama bayağı bir eksiği var.Bu eksiği birilerinin kapatması gerek.Ancak o zaman kullanılabilir hale gelebilir.Şuan Windows 7 kurdum ve uzun zaman kullanacağım.Linux'da önemli güncelleştirme veya iyileştirme geldiğinde tekrar denerim.

Dostum sen beni öldüreceksin kaçak windows kullanıp crackli yazılımları savunman virüs olmadığını iddaa etmen bile garip sanıyorum ki yazılım uzmanlığı konusunda tecrübelerin var :P Skype programının tasarımı sahibi microsoft şirketine ait dilerse günceller fakat kendine rakip olarak gördüğü hatta iddaa ediyorum kendinden daha iyi kabul ettiği bir platforma neden yenilikler getirsin ayrıca skype gereğini yeteri kadar yapıyor. Neymiş Linux'un eksikleri bir açıklayında biz de bilelim. Kullandığın Windows Phone Platformuna oyunların çıkmaması ya da geç gelmesi sistemin suçu mu yoksa yazılım geliştiriçilerin işguzarlığı mı bunu bi kendine sor ;)
    Eski dostum <3

• quote:

Orijinalden alıntı: ayemdi

quote:

5-6 aydır Windows 7 kullanıyordum dün format attım.linux 14.04 LTS sürümünü kurdum.Skype yükledim ve Windows sürümünden baya bir gerideydi MSN 7,5 gibi birşeydi tasarımı.Programlar çok az ve alternatif olarakta düzgün yok.Hadi buldun onu yüklemek ayrı bir dert.Virüs ve kasma konusunda ise Windows fazla eleştirilmiş.Bu denilenler bende neden olmuyor.Uzun süredir Windows 7 kullandım ne kasma ne donma oldu ne de virüslerle uğraştım.Bunu Linux kullanan arkadaşıma söylediğimdede inanmadı.Linux gerçekten güzel bir sistem ama bayağı bir eksiği var.Bu eksiği birilerinin kapatması gerek.Ancak o zaman kullanılabilir hale gelebilir.Şuan Windows 7 kurdum ve uzun zaman kullanacağım.Linux'da önemli güncelleştirme veya iyileştirme geldiğinde tekrar denerim.

Dostum sen beni öldüreceksin kaçak windows kullanıp crackli yazılımları savunman virüs olmadığını iddaa etmen bile garip sanıyorum ki yazılım uzmanlığı konusunda tecrübelerin var :P Skype programının tasarımı sahibi microsoft şirketine ait dilerse günceller fakat kendine rakip olarak gördüğü hatta iddaa ediyorum kendinden daha iyi kabul ettiği bir platforma neden yenilikler getirsin ayrıca skype gereğini yeteri kadar yapıyor. Neymiş Linux'un eksikleri bir açıklayında biz de bilelim. Kullandığın Windows Phone Platformuna oyunların çıkmaması ya da geç gelmesi sistemin suçu mu yoksa yazılım geliştiriçilerin işguzarlığı mı bunu bi kendine sor ;)
    Eski dostum <3

Sende bu zamana kadar tüm uygulamaları yazılımları O.S'ları para verip kullandın sanırım.Ev tipi kullanıcılar için gereğinden fazla pahalı.Ev kullanıcıları ancak yeni PC alımında yanında Windows almış oluyor.Zaten Microsoft'ta şirketlerden kazanıyor.Virüs olmadığını iddia etmedim uğraşmadığımı iddia ettim.Ayrıca Microsoft'da gizli ajanlık yapıyorsun sanırım ki adamların neyi kabul edip etmediklerini onlardan iyi biliyorsun.Yazılım desteğinin az olmasının sebebi ise büyük bir kullanıcı diliminin Windows'da olmasıdır bence.Ama şuan destek sağlanmaya çalışılıyor.Valve'ninde katkısı büyük bunda.GOG'da birşeyler yapıyormuş okuduklarıma göre.Ama neden bu kadar hararetli mesaj yazıyorsun anlamıyorum.

Eleştiri yapamayacak mıyız?

• GNU/Linux kamu malıdır. Senin benim malımdır. Benim işletim sistemim diye sahiplenebilirsin, istediğin gibi değiştirebilir ve dağıtabilirsin. Kamu malı olan bir işletim sistemini, bunun tam tersi olan sahipli ve kapalı kaynak kodlu bir sistemle karşılaştırmak mantıksızdır. Kapalı sistemde neyin nasıl işlediğini bilmiyorsun ki karşılaştırma yap. Kamu malı olan GNU/Linux bugün olduğu gibi yüzlerce yıl sonrada varlığını sürdürmeye devam edecektir. Sahipli sistemlerin ise yarını meçhuldür. Ne kadar varlıklı olursa olsun her şirket, sahibi olduğu ürünlerle birlikte bir gün batıp gitme riskiyle karşı karşıyadır. Windows'un değil yüzlerce yıl sonrası, yarını bile meçhuldür. Sonu ve sisteminizde yaptıkları meçhul sistemlere güvenmek büyük yanılgıdır. Kendi malınız dururken, elalemin ne idüğü belirsiz sistemleriyle at koşturduğunu sananlar birgün fayda vermeyecek son pişmanlığa hazır olmalıdır.
  • Hayır eksikleri olarak adlandırdıklarının hiç biri linux ile alakalı değil. Root izni kadar akıllı ve güvenliği attıran bir yöntemi neden windows getirmiyor bunu çok düşündüm fakat bulamadım ben. Yazılımlara para vermiyorum evet çünkü Linux tarafında istediğimi karşılayan ve beklentilerimi karşılayan yazımlar ücretsiz olarak sunulmakta.
  • Arayüz meraklısı iseniz daldan dala atlayabilirsiniz Linux ile.

• quote:

Tercüme:
    Baktım MS tarafından geliştirilen programlar Linux'ta iyi deseklenmiyor, ben de Win7'ye döndüm. Hem virüs de nesi arkadaş! O kadar konuşmuşsunuz, en fazla yapacağı şey bir keylogger atmaktır, onu da pek takmıyorum açıkçası.

• ayemdi kullanıcısına yanıt
    windows'ta var ama son kişisel kullanıcıda yok windows server sürümlü bütün sürümlerde var

• quote:

Orijinalden alıntı: _memet

quote:

Tercüme:
    Baktım MS tarafından geliştirilen programlar Linux'ta iyi deseklenmiyor, ben de Win7'ye döndüm. Hem virüs de nesi arkadaş! O kadar konuşmuşsunuz, en fazla yapacağı şey bir keylogger atmaktır, onu da pek takmıyorum açıkçası.

Tebrikler çok iyi anlamışsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: _memet

quote:

Tercüme:

Trol musun sen

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• ayemdi kullanıcısına yanıt
    Sadece yazılanları abartarak tekrar kaleme aldım, ancak gerçeklik payı olduğunu düşünüyorum. Linux ile tanışaların en büyük hatası Windows'a benzer bir deneyim yakalamak. Linux farklı bir şey. Mesela Skype meselesi, sorunun çözümü Skype kullanmamaktır, Linux'ta görüntülü konuşma için farklı platformlar var; ancak pazar payları Linux'un pazar payı ne kadar ise ancak o kadar - ki bu Linux'u kötü yapmaz.

Devamını getirmeyeceğim, trol de geç işte.
  • Python ve C++ geliştirmesi yapmak için Linux kullanıyorum. Kullanırken de zevk alıyorum terminalle uğraşmasını falan. Ara ara yeni dağıtımlar denerim. Fedora, Debian, Linux Mint, Kali Linux ve Ubuntu kullandım. Şu anda Ubuntu 14.04'te karar kıldım. Bir yandan da Windows 7 kullanıyorum.
  • _memet _ kullanıcısına yanıt
    Aynı taraftayız dostum sıkıntı yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sistemimde elementary OS ,Linux Mint ve Windows yüklü şuanda da bu mesajı EOS üzerinden yazıyorum
    Linux candır alırsınız sağını solunu modfiye edersiniz masaüstünüzda balıklar ateş ve duman efektleri animasyonlu pencereler v.s gibi efekt manyagı yapabilirsiniz(şuan firefox açık olmasına rağmen 1 gb bellek kullanıyor bu kadar efektin yarısını Wİndows 8 yapsam sistem sapıtıp afallıyor)

Linux yaygınlaşmamasının 2.sebebide beğenin beğenmeyin OYUN durumu ve KORSAN kullanım oranıdır.Son kullanıcıların birçoğu özellikle oyunları korsan kullanır.Onun için işletitm sisteminin önemi yoktur.XP hatta 98 olsa bile umrunda değildir oynayacagı 3-5 oyunu kullanacagı 3-5 program"kırılmış" olsun yeterlidir.Şuanda kadar Linuxta "kırılmış" tek oyuna dahi rastlamadım.Bu yüzden "kolay kolay" kimse İ7 işlemcili 16 GB RAM'li GTX780TI ekran kartlı makinasına sadece "linux" kurup kullanmasını beklemek fazla "iyimser" olur

oyun için dizilen makinalarında tartışmasız Windows hegomonyası daha uzun yıllar devam edecek gibi duruyor.Son gelişmelerden haberim var Linux dağıtımlarına artık yavaş yavaş oyunlar geliyor ama korsan kullanılamadığı için yine "GAMER" gurubu pas geçecektir

geriye kalan grup ise pastanın büyük dilimini oluşturan orta ve vasat sistemler.Buralarda eksik belli bilindik programların ya kendisinin ya altarnatifinin olmayışı.Belli alışkanlıkları değiştiremezsiniz.Misal ömrü hayatında sadece NERO kullanmış birisi "Brasero disk yazma"programını kullanmayacaktır.Yada IDM yüklemek varken benim gibi WinE üzerinden flashgot kurup onuda flashget programına tanıtmaya uğraşmayacaktır.Yada netten bulacagı "korsan"yazılımı "next next" diye kurması varken terminali açıp 2 satır yazı yazmaktan ürkecektir.bu devran değişir mi değişebilir ne zaman çok büyük şirketler kendi işletim sistemine yönelirse veya STREAM OS gibi oyuna yada multimedya odaklı sistemler çoğalırsa pazar payı zıplar.Yine aynı şekilde kullanıcı aldıgı her yeni bilgisayarda varsayılan Windows yerine bu sistemleri görürse o zaman farkındalık oluşmaya başlayacaktır

• OS bence Kullanıcı için kesinlikle kolaylık sağlamalı. Alışkanlıkları yavaş yavaş değiştirmeli. Insanlar değişime her daim direnç gösterilmişlerdir. Açıkçası linux bu konuda biraz yetersiz bence şu an için. Bu da insanların uzak durmasina sebep oluyo. Basit bi yorum yaptım ama ev kullanıcısı için durum bu.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.