Şimdi Ara

Linux'e Geçmek İstiyorum ama?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
450
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 8 Gb ram 4 çekirdekli 3.2 ghz amd işlemcim gtx 670 ekran kartım var. Window sürekli kendi kendine bozuluyor hiçbir şey yüklemediğim halde 1 ay sonra kasmaya başlıyor.
    Linux'e geçmeye değer mi? PC'yi yoğun olarak kullanıyorum. Aynı sorunu linux'de de yaşar mıyım?

• Pc de ne yapıyorsun? Özel olarak kullandığın uygulamalar var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-37A42C87E -- 11 Kasım 2017; 1:30:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALKaraca

Pc de ne yapıyorsun? Özel olarak kullandığın uygulamalar var mı?

Bunlar yoğun olarak kullandıklarım.

Cubase

Amplitube

Guitar Pro

Aşağıdakilerde çok iyi kullanamadığım ama ufak tefek edit işlerimi gördüğüm programlar.

Adobe AE

Adobe Ps

Sony Vegas Pro

Birde alıştığım format atar atmaz kurduğum programlar var

Gom Player

İdm

Media Player Clasic

Mkvtool (Bunun isminden emin değilim mkv dosyalarına altyazıyı hızlı bir şekilde gömmek için kullanıyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DarthMezun -- 11 Kasım 2017; 10:12:48 >
  • GOM kadar iyisi yok piyasada o da linuxta olmuyor benim için en zor olan o olmuştu

Adobe ürünlerinin alternatifleri var. GIMP, Inkspace, Blender

Diğer programlar için pek bi bilgim yok.

Bu saydığım alternatiflerin Windows versiyonalrı var. İstersen bi indir dene. Hoşuna gidecek mi bak.

Bilgisayarın sürekli sorun çıkartması normal değil. Bi antivirüs kur. Bazı sitelere girerken TOR browser kullan. Format atarken diskin tamamen silindiğine emin ol. Temiz bir formattan ve dediklerimden sonra pek sorunçıkaması lazım.

Altenatif program kullanırım sorun değil dersen gönül rahatlığı ile geçebilirsin. Yok ben programlarıma bağımlıyım katiyen olmaz dersen geçme.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CarnageTR

GOM kadar iyisi yok piyasada o da linuxta olmuyor benim için en zor olan o olmuştu

Adobe ürünlerinin alternatifleri var. GIMP, Inkspace, Blender

Diğer programlar için pek bi bilgim yok.

Bu saydığım alternatiflerin Windows versiyonalrı var. İstersen bi indir dene. Hoşuna gidecek mi bak.

Bilgisayarın sürekli sorun çıkartması normal değil. Bi antivirüs kur. Bazı sitelere girerken TOR browser kullan. Format atarken diskin tamamen silindiğine emin ol. Temiz bir formattan ve dediklerimden sonra pek sorunçıkaması lazım.

Altenatif program kullanırım sorun değil dersen gönül rahatlığı ile geçebilirsin. Yok ben programlarıma bağımlıyım katiyen olmaz dersen geçme.

Windows bir zaman sonra şişmeye başlıyor. Bunun virüsle alakı olduğunu sanmıyorum aynı şeyler arkadaşlarımın akrabalarımın bilgisayarında da oluyor.
    Birkaç ay sonra ilk format attığım haliyle alakası kalmıyor pc'nin. Aynı eski android telefonlar gibi.

Alternatiflere yönelebilirim sorun yok.Önemli olan aynı kalitede alternatifi olması.
    Amfi Simülatörü için eli yüzü düzgün bir şey bulamadım linux için araştırıyorum şu anlık en önemlisi o.
    Yalnız kod falan hiç bilmem ben linux'e bakıyorum birkaç gündür hep terminal diye bir konsol üzerinden hallediliyor her şey.
    Terminalsiz kullanamaz mıyım? :D Sanki kullanılmıyor gibi geldi bana.Gördüğüm kadarıyla böyle bir izlenim bıraktı üzerimde yanlış bir izlenime mi kapıldım bilmiyorum?

• DarthMezun kullanıcısına yanıt
    https://alternativeto.net sitesinden alternatiflere bakabilirsin hocam.

Yalnız sen Linuxu Windows un yerine kurma Windows un yanına kur Linux u.

Hem özel program çalıştıracağı zaman Windows u kullanırsın.Normal zamanlarda da Linux u kullanırsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-37A42C87E -- 11 Kasım 2017; 14:14:27 >
    Çoğu şeyi terminalsiz yaprsın. Bazı durumlarda gerekiyor. Onun için de internette kaynak bol. Linux mint ya da ubuntu tavsiye ederim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kullandığınız programlara baktım da Linux kullanırsanız sıkıntı yaşarsınız. Sadece yazılım bulma değil, bazı driver sorunları da yaşayabilirsiniz, özellikle de ses kartında sıkıntılar yaşayabilirsiniz periyodik olarak. Tavsiyem, farklı bir Windows sürümü denemeniz. Windows 7 kullanabilirsiniz.

• Ben 3 yıldır Kali kullanıyorum günlük, server ve diğer işler için. Ama sen çok stable birşey istiyorsun. O yüzden tavsiye etmem. Linux Mint kurarsan hem Windows'tan sonra alışma sıkıntısı çekmezsin hemde terminalle fazla işin olmaz hemde o problemleri yaşamazsın. Ben vlc'yi gom'dan daha çok beğeniyorum (kişiye göre değişir). Windows programlarına alternatif bulamazsan wine kurup Windows uygulamalarını çalıştırabilirsin (tavsiye etmem), yada VM kurup oradan Windows'u aynanda kullanabilir yada Pc ye hem Linux hem Windows kurabilirsin.

Bunlar dışında cidden çok stable olsun diyorsan Arch Linux veya FreeBSD bile kullanabilirsin. Alternatif pogram bulma açısından en iyisi FreeBSD'dir bana göre. Hem Linux hem Unix programlarını çalıştırmak üzere tasarlandığı için Linux'te Unix programları kullanamazken, FreeBSD'de hem Linux hem Unix uygulamaları yükleyebilirsin sorun çıkmadan. Ancak kurulumları zordur biraz. Internetten izleyebilirsin kurulum aşamalarını.

Yani Linux Mint, Arch Linux, FreeBSD sana göre.

Edit: Bunlar tamamen kişisel görüşüm olup, bir çok insana göre başka dağıtımlar daha stable olabilir, biraz kullanıma göre değişir. Debian, Fedora vs. hepsini araştırıp karar vermeni tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Q7ahg -- 12 Kasım 2017; 11:7:1 >

• @ALKaraca

Teşekkür ederim windows'un yanına kurup deneyeceğim başta.Farklı HDD'lere kurarsam sorun olmaz değil mi?. Bir sorun olduğunda iki işletim sistemine birden format atmat zorunda kalmayayım.

CarnageTR

Ubuntu kurmayı düşünüyordum ama linux mint'de güzelmiş baktım kadarıyla hoş bir tasarımı var.
    Mac tarzı bi görünümü var sanırım çok hoş duruyor. Umarım herkes kurabiliyordur çok zor değildir tema falan kurmak. :)
    Resmi de bırakayım ileride konuyu gören biri olursa fikir olur.

ConMerik

Değişiklik olsun diye geçmeyi düşünüyorum Windows'dan sıkıldım biraz. Zaten yanına kuracağım eğer olmayacak gibiyse gerçekten mecburen eski bir windows sürümüne geçmek zorunda kalacağım.

Q7ahg

Teşekkür ederim hiçbir şey bilmediğim için fikirleriniz çok önemli.
    Zor kurulumlarla falan uğraşmak istemiyorum açıkçası. Kullanacağım çok bir programda yok alternatiflere yönelebilirim.Linux Mint güzel gibi.

Yalnız şöyle bir sorun var benim ses kartımın driverı linux için yok. Harici bir ses kartı kullanıyorum ve bilgisarı neredeyse açma sebebim o ses kartı. Bu sorunu aşmanın yolu var mı? M audio M Track II ses kartım.

Benim de Windows kullan dememin sebebi ses kartı driverleri. Kali kullanıyordum zamanında, çok da hoşuma gidiyordu ama elektrogitarımla çok uğraşıyordum ve kalıcı bir çözüm bulamamıştım. Birkaç alternatif yol vardı aslında ama hiçbiri hoşuma gitmemişti ve Windows'ta çok rahat yapıyordum işlerimi. Ama sen yine de araştır çünkü Linux özellikle de Kali çok yol katetti son yıllarda. Bu arada şuan Linux Mint kullanıyorum çünkü gitarı bıraktım. En azından gitarla elektronik kayitlar yapmaya veya degisik ses efektlerine hevesim kalmadi artik. Linux Mint da çok hoş ve stabil. Reddit ve Xda forumlarına bir göz gezdir. Ve son olaraka hdd bölüp iki işletim sistemi kullanmanı tavsiye etmiyorum. Her işini bir sistemle halletmenin yoluna bak.

Bildiğim kadarıyla (yanılıyor olabilirim) özellikle adı çok bilinen Linux dağıtımları (Ubuntu, Mint, Fedora vs.) driver kurma ihtiyacı duymadan nerdeyse her türlü donanıma uyumlu olarak üretiliyor. Adı bilinen diyorum çünkü bazı özel üretim dağıtımlar küçük boyutlu olabilmek adına ve farklı amaçlarla üretildiklerinden her türlü donanıma uygun üretilmiyorlar bu sayede daha az yer kapılıyorlar. Ancak Mint gibi Ubuntu gibi artık marka haline gelmiş dağıtımlar çoğu donanımda windowstan daha başarılı ve driver kurmaya gerek kalmadan çalıştırıyor. Sebebi ise açık kaynak kodlu olan linux'ün çekirdeğine gönüllüler tarafından (2002-20013 yıllarının ortalaması) saatte 4,3 kod satırı ekleniyor. Hatta linux çekirdeğinin microsoft tarafından da desteklendiğini duyduğumda şok olmuştum halen daha yalan olabileceğini düşünüyorum. Yani büyük ihtimalle hata vermeyeceğini düşünüyorum. Ama linux ilk kurulumda onboard ses kartını kullanabilir. Basit bir ayarla pci daki kartı aktif edebilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: DarthMezun

@ALKaraca

Teşekkür ederim windows'un yanına kurup deneyeceğim başta.Farklı HDD'lere kurarsam sorun olmaz değil mi?. Bir sorun olduğunda iki işletim sistemine birden format atmat zorunda kalmayayım.

CarnageTR

Ubuntu kurmayı düşünüyordum ama linux mint'de güzelmiş baktım kadarıyla hoş bir tasarımı var.
    Mac tarzı bi görünümü var sanırım çok hoş duruyor. Umarım herkes kurabiliyordur çok zor değildir tema falan kurmak. :)
    Resmi de bırakayım ileride konuyu gören biri olursa fikir olur.

ConMerik

Değişiklik olsun diye geçmeyi düşünüyorum Windows'dan sıkıldım biraz. Zaten yanına kuracağım eğer olmayacak gibiyse gerçekten mecburen eski bir windows sürümüne geçmek zorunda kalacağım.

Q7ahg

Teşekkür ederim hiçbir şey bilmediğim için fikirleriniz çok önemli.
    Zor kurulumlarla falan uğraşmak istemiyorum açıkçası. Kullanacağım çok bir programda yok alternatiflere yönelebilirim.Linux Mint güzel gibi.

Yalnız şöyle bir sorun var benim ses kartımın driverı linux için yok. Harici bir ses kartı kullanıyorum ve bilgisarı neredeyse açma sebebim o ses kartı. Bu sorunu aşmanın yolu var mı? M audio M Track II ses kartım.

Hocam rica ederim yardımım dokunduysa ne ala.

Linux u farklı HDD lere kurmayı bilmiyorum hatta ben tek HDD ye bile kuramadım.Ben de kendi PC mde Windows un yanına yada yerine kurmak istedim tam hatırlamıyorum ama kuramamıştım Linux Mint i.Yani hocam bilmiyorum açıkçası .

• Herkese çok teşekkür ederim amplitube'un alternatifi yok. Linux'de gördüğüm kadarıyla. Alternatifler çok kalitesiz duruyor.
    Yine de bu hafta sonu windows'un yanına kurup bir kaç hafta deneyeceğim. İzlenimlerimi yazarım. İlgilenen herkese çok teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.