Şimdi Ara

LIAN LI PC-007 vs NZXT Guardian - Zalman 7700 vs 9700 karşılaştırması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
665
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • NZXT kasamı Lian Li 007 classic seri kasa ile değiştirdim ve sıcaklık karşılaştırması yaptım.
    Daha sonra Zalman 7700 cpu fanımı, yine Zalman 9700led ile değiştirdim ve sıcaklık karşılaştırması yaptım.

NZXT Guardian
     LIAN LI  PC-007 vs NZXT Guardian - Zalman 7700 vs 9700 karşılaştırması

Lian Li 007

Zalman 7700

Zalman 9700led

Ortak Test konfigürasyonu:

e8400 işlemci
    Asus p5B anakart
    Kingston ddr2 667 mhz standart ram (üzerinde revoltec bakır soğutucu plakası var)
    Msi 8800gt td512 oc ekran kartı @712/2052 mhz (üzerinde nv silencer soğutucu var)
    Enermax liberty 450 psu
    Seagate 250 gb ncq hdd
    Liteon dvd rw

Oda sıcaklığı 27 C
    Sıcaklık değerleri coretemp 0.96.1.0 ile Vista 32 bit home edition da ölçülmüştür.

1. NZXT Guardian ile Zalman 7700 Test sonuçları

---> NZXT Guardian kasa, 1 adet yan kapakta 80 mm ve 1 adet önde içeri üfleyen, 2 adet arkada 80 mm eksoz fanı olmak üzere toplam 4 fan hepsi en düşük devirde dönüyor. Cpu soğutucu en düşük devirde. termal macun titan nano grease.

*İşlemci default hızında idle sıcaklık değeri= 49 C
    *İşlemci @3500 hızında idle sıcaklık değeri= 56 C
    *İşlemci default hızında orthos sıc. değeri= 63 C
    *İşlemci @3500 hızında orthos sıc. değeri= 82 C
    *Ekran kartı sıcaklığı masaüstünde 47 C

2. Lian Li kasa ile Zalman 7700 test sonuçları:

---> Lian Li kasa, 1 adet yan kapakta 25 cm ve 1 adet önde 12 cm içeri üfleyen, 1 adet arkada 12 cm ve 1 adet üstte 80 mm olmak üzere 4 adet fan hepsi düşük devirde dönüyor. Cpu soğutucu en düşük devirde. Termal macun titan nano grease.

*İşlemci default hızında idle sıcaklık değeri= 45 C
    *İşlemci @3500 hızında idle sıcaklık değeri= 51 C
    *İşlemci default hızında orthos sıc. değeri= 58 C
    *İşlemci @3500 hızında orthos sıc. değeri= 78 C
    *Ekran kartı sıcaklığı masaüstünde = 46 C

3. Lian Li kasa ile Zalman 9700 led test sonuçları:

---> Lian Li kasa, 1 adet yan kapakta 25 cm ve 1 adet önde 12 cm içeri üfleyen, 1 adet arkada 12 cm ve 1 adet üstte 80 mm eksoz olmak üzere 4 adet fan hepsi düşük devirde dönüyor. Cpu soğutucu en düşük devirde. termal macun Zalman ZM-STG1.

*İşlemci default hızında idle sıcaklık değeri= 41 C
    *İşlemci @3500 hızında idle sıcaklık değeri= 46 C
    *İşlemci default hızında orthos sıc. değeri= 52 C
    *İşlemci @3500 hızında orthos sıc. değeri= 58 C
    *Ekran kartı sıcaklığı masaüstünde = 45 C

Sonuç:

1. Kasa havalandırmasının cpu sıcaklık değerine etkisi gözle görülür biçimdedir. Benim sistemimde ortalama 4 derece sıcaklık düşüşü olmuştur.
    2. Kasa havalandırmasının ekran kartı üzerindeki etkisi az olmuştur, yaklaşık 1 C. Bunun sebebi kullandığım nv silencer'ın sıcak havayı direk olarak kasa dışına vermesi olabilir. Sıkışık kasalarda bile önerilebilir.
    3. 7700 ile 9700 arasında arasında idle hızlarda 4-5 C sıcaklık düşüşü olmuştur. Asıl fark ise tam yük altında işlemci hız aşırtıldığında oluşmuştur. Aynı kasada tam 20 C, diğer kasa ile 24 C fark oluşmuştur. Hız arttırımı fazlalaştıkça bu fark da artacaktır.

Kendime çıkardığım sonuç ise eğer işlemciye çok yüklenmiyceksen OC yapmayacaksan soğutucuyu abartmaya gerek yok. 50 ytl lik soğutucu da 100 ytl lik hatta 150 ytl lik soğutucunun işini belli bir yere kadar yapar :)

Not: Bu tarz karşılatırmaları bir çok yerde görmüşsünüzdür. Benim bunları yazmamın amacı forumda hangi soğutucuyu alayım, hangi kasayı alsam ne olur sorularına sıcaklık değerleri açısından yardımcı olmaktır. Bu gerçekleri bilen biliyor zaten. Hatalı veya eksik olduğum noktaları belirtirseniz düzeltir veya ekleme yaparım. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emreq -- 6 Şubat 2008; 2:12:12 >

• Çok güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.
  • çok faydalı olmuş teşekkürler
  • Faydali bir döküman teşekkürler
  • hocam çok faydalı olmuş,emeğine sağlık...
    lian-li nin bu modeli gerçekten her bakımdan başarılı bi kasa.
    almayı düşünüyodum şimdi iyice aklıma yattı.

yanlız şöle bi eleştri getiricem; "kasa havalandırmasının ekran kartı üzerinde etkisi az olmuştur" demişsin ama cpu testlerinin aksine ekran kartınının sadece masaüstündeki derecelerine bakmışsın.halbuki onu da aynı cpu daki gibi yük altında (crysis de mesela) inceleseydin daha iyi olurdu.

hem kendinde belitrmişsin, kullandığın soğutucu sıcak havayı dışarı veren tipte,bu tip soğutucya sahip olmayanlar için soru işareti devam ediyor örneğin.

tabi en önemisi yaptığın masrafa değmiş,güle güle kullan...
  • quote:

Orjinalden alıntı: trulli

hocam çok faydalı olmuş,emeğine sağlık...
    lian-li nin bu modeli gerçekten her bakımdan başarılı bi kasa.
    almayı düşünüyodum şimdi iyice aklıma yattı.

yanlız şöle bi eleştri getiricem; "kasa havalandırmasının ekran kartı üzerinde etkisi az olmuştur" demişsin ama cpu testlerinin aksine ekran kartınının sadece masaüstündeki derecelerine bakmışsın.halbuki onu da aynı cpu daki gibi yük altında (crysis de mesela) inceleseydin daha iyi olurdu.

hem kendinde belitrmişsin, kullandığın soğutucu sıcak havayı dışarı veren tipte,bu tip soğutucya sahip olmayanlar için soru işareti devam ediyor örneğin.

tabi en önemisi yaptığın masrafa değmiş,güle güle kullan...

Öncelikle herkeze teşekkürler, faydalı olduysam sevinirim.

Ekran kartı üzerinde bulunan nv silencer soğutucu zaten işini layıkıyla yapıyor. Crysis oynarken ben baktığımda eski kasamda çok fazla ısınmıyordu zaten. O yüzden incelemeye dahil etmeyi düşünmedim. 2 derece idle değerlerde farkettiyse crysisde de 2 dereceyi geçmez.

Ekran kartı emiş ve eksoz fanlarının hava akımı doğrultusunun içinde bulunmuyor. Bunun sebebi de ekran kartının, haliyle soğutucu yüzeyinin aşağı doğru bakması... Ekran kartımız yukarı doğru bakıyor olsaydı (ki bu anakart mimarisinde öyle bir seçenek yok) veya soğutma petekleri cpu tarafında bulunan u şeklinde heatpipelı aktif veya pasif bir soğutucu kullanılsaydı durum biraz daha farklı olurdu. Eğer aşağıda resmini koyduğum tipte bir soğutucu kullanırsanız ekran kartı soğutma performansı da 4-5 derece iyileşecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emreq -- 6 Şubat 2008; 17:10:08 >

• Çok güzel bir inceleme olmuş. Zalman 9700 zaten farkını tam yükte koymuş diyecek söz yok
  • inceleme için teşekkürler lian li nin bu modeli gerçekten hosuma gıdıyor size birkaç sorum olucak önümüzdeki günlerde yeni bir sistem toplayacagım ılk olarak ıslemcımı e8400 belırlemıstım ancak forumdakı tavsıyelre q6600 yonunde ..q6600e zalman 9700 ile lian li ıyı bır sogutma saglarmı x38 dq6 ıle orta duzeylerde sorunsuz overclock yapabılır mıyım??? (ornegın 3 Ghz'a cıkabılırmıyım)
    bıde 3870x2 ekran karı dusunuyorum bu kasaya sıgdırabılırmıyım ve tabı kasanın sogutması ekran kartında bı probleme sebep olurmu?
    cok soru sordum uzgunum ancak yardımlarınıza ıhtıyacım var armor+ ya yaklasık olarak 130$ fazladan para vermek ıstemıyorum saygılarımı sunar sımdıden cok tesekkur ederım
  • inceleme için saol kasa olarak Lian Li 007 soğutucu olarak Zalman 9700 led daha iyi gibi geldi bana.

edit:imla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WeNoM -- 8 Şubat 2008; 1:30:40 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: mrt.gtc

inceleme için teşekkürler lian li nin bu modeli gerçekten hosuma gıdıyor size birkaç sorum olucak önümüzdeki günlerde yeni bir sistem toplayacagım ılk olarak ıslemcımı e8400 belırlemıstım ancak forumdakı tavsıyelre q6600 yonunde ..q6600e zalman 9700 ile lian li ıyı bır sogutma saglarmı x38 dq6 ıle orta duzeylerde sorunsuz overclock yapabılır mıyım??? (ornegın 3 Ghz'a cıkabılırmıyım)
    bıde 3870x2 ekran karı dusunuyorum bu kasaya sıgdırabılırmıyım ve tabı kasanın sogutması ekran kartında bı probleme sebep olurmu?
    cok soru sordum uzgunum ancak yardımlarınıza ıhtıyacım var armor+ ya yaklasık olarak 130$ fazladan para vermek ıstemıyorum saygılarımı sunar sımdıden cok tesekkur ederım

İşlemci seçiminizi eğer 4 çekirdeğin avantajını kullanabilecek uygulamalar çalıştırmayacaksanız, bence 2 çekirdekten yana kullanın. e8400'ün fiyatı şu an çok makul, hatta herkez ucuz olduğu için kulp takmaya çalışıyor, q6600 alırsanız fazladan 100 $ vermek zorunda kalacaksınız. Alacağınız sistemin ram leri iyi olursa e8400 ile 4000 üstü rahat görürsünüz, q6600 performansını aratmaz, bazı yerlerde geçer fazladan 100 $ da cebinizde kalır. Ama seçiminize karışmak istemem, benim görüşüm de bu yönde. Ama 4 çekirdek illa diyorsanız bari yeni çıkacak olan seriyi bekleyin.

Teknik olarak overclock olayına tam cevap veremem, çünkü sistem bileşenleri (mesela ram) ile çok farklı sonuçlar çıkar. Ama soğutma açısından kesinlikle istediğiniz değerlere çıkarsınız, sorun olmaz. Lian li soğutma açısından başarılı, 9700 de türünün en iyi örneklerinden. Ama önemli bir nokta var kasanın yan kapağındaki 25 cm lik fan çok uzun bir soğutucu takmanızı engeller. Yani gidip boyu 15 cm ve üzeri bir soğutcu alırsanız ya kapağa değer ses yapar yada yan kapağı hiç takamayabilirsiniz. Bu kasa için en uygunu 9700 dür benim görüşüm.

3870x2 kartı bu kasaya rahat takarsınız çünkü ekran kartının denk geldiği yer tamamen boş kasada, isterse 40 cm olsun kart yine de problem çıkmaz. Kasanın soğutması ekran kartına problem yaratmaz hatta ekran kartının soğutma performansını arttırır, çünkü öndeki 12 cm lik fan tam hdd ve ekran kartının olduğu yere doğru hava üflüyor.

Armor+ a fazladan 130 $ para vermenize gerek yok. 007 gereksinimlerinizi rahatca karşılayacaktır, başka sorunuz olursa yine cevaplarım problem değil.

• @emreq

Hocam şimdi bende TT Big Typhoon ve Zalman 9700 Led arasında kaldım, bendeki kasa da Lian Li Pc-007. Şimdi ben sessiliğie önem veriyorum, bu yüzden Zalman'ın sessisliği ve ağırlı sizce BT'ye göre nasıldır? Kasa'da herhangi bir ayrı işlem yapmanız gerekiyor muydu? Cuk diye oturdu mu tabiri caize? Bunlar benim için önemli yarın bir gün gidip alacağım çünkü.
  • emre bey cevaplarınız için cok tesekkurler benım ıcın yeterınce tatmın edıcı oldu 4cekırdeklı uygulamalarda kullanmıcam pc yı oyun amaclı bu yuzden bende e8400 dusunmustum ztn dedıgınız gıbı fıyatı cok uygun tabı lıan lı kasamızın fıyatıda oyle bu ıkılıyle 230$ ımız cebımızde kalıcak ekran kartına yatırcaz o parayı gercekten cok tesekkur ederım sızın gıbı arkadaslar sayesınde kafamızdakı tum soru ısaretlerı ortadan kalkıyor
  • güzel çalışma ellerine saglık
  • Zalman 9700 Lianli kasasına sorun çıkarmadan sığıyor mu acaba?(lianli nin 25 cm lik yan fanı yüzünden? )
  • quote:

Orjinalden alıntı: Knisath

Zalman 9700 Lianli kasasına sorun çıkarmadan sığıyor mu acaba?(lianli nin 25 cm lik yan fanı yüzünden? )

quote:

Orjinalden alıntı: Yozi

@emreq

Hocam şimdi bende TT Big Typhoon ve Zalman 9700 Led arasında kaldım, bendeki kasa da Lian Li Pc-007. Şimdi ben sessiliğie önem veriyorum, bu yüzden Zalman'ın sessisliği ve ağırlı sizce BT'ye göre nasıldır? Kasa'da herhangi bir ayrı işlem yapmanız gerekiyor muydu? Cuk diye oturdu mu tabiri caize? Bunlar benim için önemli yarın bir gün gidip alacağım çünkü.

TT Bt u kullanmadığım için birşey söyliyemem ama zalman ürünlerinin genelinde olduğu gibi 9700 de çok sessiz bir ürün. Kasaya rahatça takılıyor herhangi bir mod a gerek yok. Rahatça alabilirsin. Senin için bir resim çektim için rahat olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emreq -- 8 Şubat 2008; 20:46:02 >

• quote:

Orjinalden alıntı: mrt.gtc

emre bey cevaplarınız için cok tesekkurler benım ıcın yeterınce tatmın edıcı oldu 4cekırdeklı uygulamalarda kullanmıcam pc yı oyun amaclı bu yuzden bende e8400 dusunmustum ztn dedıgınız gıbı fıyatı cok uygun tabı lıan lı kasamızın fıyatıda oyle bu ıkılıyle 230$ ımız cebımızde kalıcak ekran kartına yatırcaz o parayı gercekten cok tesekkur ederım sızın gıbı arkadaslar sayesınde kafamızdakı tum soru ısaretlerı ortadan kalkıyor

Şimdiden güle güle kullanın sisteminizi, yardımcı olabildiysem sevindim.

• Bilgi ve resim için teşekkür ederim :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Knisath

Bilgi ve resim için teşekkür ederim :)

Rica ederim ne demek
  • Fotoğraf için teşekkürler, bende TT BT'ye karar kıldım, çünkü F/P benim için daha önemli her ne kadar Zalman da iyi olsa. Performans çok var ama sesli oluyor, bu da bana göre değil. Emreq teşekkür ederim fotoğraf için.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yozi

Fotoğraf için teşekkürler, bende TT BT'ye karar kıldım, çünkü F/P benim için daha önemli her ne kadar Zalman da iyi olsa. Performans çok var ama sesli oluyor, bu da bana göre değil. Emreq teşekkür ederim fotoğraf için.

Performans var ama pahalı demek istedin heralde, sesli diye birşey yazmadım çünkü
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.