Şimdi Ara

..::LENS İÇİNDEKİ TOZLANMA VE KİRLİLİK SORUNU::.. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
21.481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Helios 58mm, Jupiter9 85mm ve Pentacon 200mm objektifleri açıp, çıkartabildiğim bütün lenslerini çıkarıtp, temizledikten sonra tekrar eskisi gibi toparlamayı başarmış biri olarak içimde "yapılır aslında" gibi bir düşünce oluşmadı değil Ama şimdilik gözüm yemiyor açıkçası. Yeni objektifler dijital sonuçta. Benim açtıklarım tamamen mekanikti
  • Kullandığım bi lensim vardı.
    abime ödünç vermiştim. Lens geldiğinde içi toz duman olmuştu. Çok üzüldüm canım sıkılmıştı.
    Ancak biraz inceledim baktım yapabilirmiyim dedim. elleri kolları sıvadım.
    tozdan mümkün olduğunca arındırılmış bi ortamda banyoda güzel bi ışıklandırmayla,
    milimetrik hesaplar yaparak lensi dikkatlice söktüm, dağıttım temizledim.
    hepsini milimetrik olarak yine yerli yerine yerleştirdim. kolay oldu diyemem.
    ama sonunda oldu. kalibrasyonunda netlemede hiçbir sorun yaşamadım.
    teknik konulardan anlıyorsanız, eliniz alet edevat tutabiliyosa,
    birazda risk almayı seviyosanız. kendi lensinizi kendiniz temizleyebilirsiniz.
  • lenslerin içinde radyo aktif madde varsa hellaleşin arkadaşlar. eski nesil lenslerde kullanıldığını okumuştum.
  • daha onceki sahipleri hep ölmüşlermi? ortalama kaç shutter ömürleri var?
  • Hakkınızı Helal edin :)
    arkamdan xcamplus iyi adamdı derseniz fazlasıyla yeter :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: acrylia

youtube da araştırın.

Ben daha önce canon lens için bir video izlemiştim. Eleman kolaylıkla hallediyodu.

Ön tarafta lensin markasını ve ölçüsünü yazan plastik halkayı kaldırtıyor. Allta 3 civata ortaya çıkıyor. Onları söküp lensi ters çevirince en öndeki cam hemen çıkıyor. İçini hava ile temizledikten sonra tekrar aynı şekilde montaj yapıyor. Tek dikkat edilmesi gereken söktüğünüz ön camın yönü. Ne yönde söktüyseniz o yönde takıyorsunuz.

eliniz tornavida tutuyorsa 5 dk içinde halledebilirsiniz.

Tornavida derken saati tornavidası kastediyorum tabi..

Dostum beni gaza getirdiğin için teşekkürler. Lensin içinde toz vardı senin bu yazını okuduktan sonra aldım tornavidayı iki lensimide toplam 15 dakikada hallettim. 18-55 ve 55-250 canon lenslerim tertemiz oldu. Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: xdanger

selamlar;
    geçenlerde dışarıda fotoğraf çektikten sonra eve geldiğimde lensin içinin buğu yaptığını farkettim, dışarısı soğuktu ve yağmur sonrası olduğu için hava nemliydi, 18-105 vr lensi çıkardım arkasındaki mercekten baktığımda buğulanma yavaş yavaş geçiyordu ama tortuya benzer bir iz bıraktı, dış yüzeyde olsa neyse diyeceğim ama dış tarafta değil, lensin makineye bağlandığı kısımdaki küçük merceğin içerdeki yüzeyiyle ondan sonraki mercekte belirdi bu izler, daha önce vapurda falan fotoğraf çektiyseniz bilirsiniz, ufak su zerrelerinin lensin ön merceğine bıraktığı izler gibi. yetmiyormuş gibi ufak toz partikülleri de sırıttı kaldı. o günden beri araştırıyorum, toz pek önemli bir faktör değilmiş bu konuda, konstrat ayarını düşürüyormuş genelde, ama buğulanmanın bıraktığı iz hakkında yazı bulamadım. benim kendi fikrim bu oluşan buğulanmanın bıraktığı kirlilik illaki fotoğraf kalitesini etkiler. dslr makine kullanmak ciddi anlamda titizlik gerektiriyormuş. sizlere soracağım sorular;

- lensi nikon servisinde temizletmeyi düşünüyorum, herhangi bir zararı olur mu lense ( AF hızı veya odaklanma motoruna etkisi ),
    - temizletmek gerçekten faydalı olur mu,
    - tahminen ne kadara mâl olur,
    - siz bu sebepten ötürü lensi açtırır mıydınız, daha önce lens içini temizleten veya bu konuyla bilgisi olan var mı?

şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

İşte örnek
    http://www.youtube.com/watch?v=VOX1qxRbk2I

• Helios 44m-5 ve konica Hex. Ar 40 mm 2. el aldığım lenslerimi temizlemek istiyorum. Mantar var mıdır diye merak içindeyim. Varsa nasıl yokedilir acaba bilen var mı. Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mirrorless

Helios 44m-5 ve konica Hex. Ar 40 mm 2. el aldığım lenslerimi temizlemek istiyorum. Mantar var mıdır diye merak içindeyim. Varsa nasıl yokedilir acaba bilen var mı. Teşekkürler.

Mantar tabirini yeni duydum we merak ettim dogrusu..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mirrorless

Helios 44m-5 ve konica Hex. Ar 40 mm 2. el aldığım lenslerimi temizlemek istiyorum. Mantar var mıdır diye merak içindeyim. Varsa nasıl yokedilir acaba bilen var mı. Teşekkürler.

Lensi homojen bir ışık kaynağına doğru tuttuğunuzda optikleri üzerinde örümcek ağına benzeyen ya da organik formlu bir toz, leke, oluşum görürseniz büyük ihtimalle mantar enfeksiyonu söz konusu demektir. Ancak mantar sorunu lensi açıp optikleri temizleyerek giderilmez çünkü mantar optiklerin üzerindeki kaplamalarla beslenir ve mantarı temizleseniz bile yenen kaplamaları düzeltemezsiniz. Bu nedenle ya başlangıç aşamasında tespit edip ultraviole ışık ya da güneş ışığı altında birkaç gün bekleteceksiniz ya da mantarlı lenslerden mümkün olduğunca uzak duracaksınız. Tabi mevcut sağlam lenslerinizi bu tür sorunların oluşumuna karşı korumak için dikkatli davranmak en ucuz ve kolay yol, lenslerinizi nem ve karanlık ortam ikilisinden uzak tutmak yeterli.

Lenslerdeki mantar yayılması genellikle şu şekillerde oluyor:

..::LENS İÇİNDEKİ TOZLANMA VE KİRLİLİK SORUNU::..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Father Torque -- 6 Mart 2013; 0:27:11 >

• Benim konicada şu sağ üstteki fotoğraftaki gibi küçük çıkmayan 1-2 nokta var. Mantar olabileceğini düşünmemin sebebi de şu . Lensi dün dağıttım. Hatta diyafram yapraklarını yanlışlıkla tarumar ettikten sonra 1 saatte mekanizmayı düzgün olarak yerleştirebildim. Objektifin ön camının iç kısmındaymış bu küçük çıkmayan noktalar. Kesinlikle toz değiller. Dediğinizi yapıcam, Teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.