Şimdi Ara

..::LENS İÇİNDEKİ TOZLANMA VE KİRLİLİK SORUNU::.. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
21.534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: acrylia

quote:

Orijinalden alıntı: xdanger

...ve mutlu son. makine mühendisliği okumanın verdiği güven, tornavida ve 6 vidanın sökümüyle cam gibi lens oldu önce lensin en iç kısmındaki (makineye giren kısmındaki) merceği saran halkayı çıkardıktan sonra o merceği çıkardım ve ters şekilde yumuşak yüzeye bıraktım, sonra vr sisteminin bulunduğu merceği hava yardımıyla temizledim, lens kapağını kapattım içine toz girmesin diye. çıkardığım merceğin iç yüzeyini anti-statik özellikli çabuk buharlaşan alkollü mendille temizledikten sonra hava yardımıyla toz kalmamasını sağladım. çıkardığım merceği çıkardığım konumda yerine monte ettim 3 adet vidasını sıktım, çevreleyen halkasını taktım onun da 3 adet vidasını sıktım (orjinal halindeki sıkıştırılma oranında sıktım bu çok önemli). sonra monte ettiğim merceği aynı mendille dış yüzeyini temizledikten sonra yüzeyin üzerinde toz kalmaması için hava uyguladım. daha önce sensörü de hava yardımıyla temizlemiştim ve lensi monte ettikten sonra f/22 aralıkta ve 2" enstantene de test ettim, bembeyaz lekesiz görüntü
    @Wilakress; nikon u aradım sordum lens temizleme garanti kapsamına girmiyor dediler. sensör temizliği garanti kapsamındaymış.

O KADARDA ZOR DEĞILMIŞ YANI. DEĞILMI?

aslında İstanbul'da yaşasam veya bulunduğum şehirde fotoğraf makinelerinden anlayan birileri olsa kendim açmazdım, yaklaşık 40 dakika sürdü temizlemem ama o 40 dakika öncesi lensin icadına kadar gittim neredeyse lens için çizilen bütün grafik ve şablonlarını inceledim, bağlantıları ve kablo lehimlerinin hassasiyetini araştırdım, optik ayar gerektiren kısımları inceledim, yapılacak hatanın sonucu masraf açabilirdi çünkü, monte ettiğim zaman sağlam temiz lensin verdiği kusursuzluk paha biçilemez

• quote:

Orijinalden alıntı: PlutosDaddy

@xdanger

İnşallah kalibrasyonu bozulmamıştır aksi takdirde arka veya ön odak sorunu yaşanabilir. Açık bir diyafram değeriyle düz bir yüzeye tam dik konumda fotoğraf çekerek netlik kaybı var mı bakabilirsiniz.

her şey yolunda PlutosDaddy, uyarın için sağol, söylediğini denedim ve fiziksel olarak anlaşılacak bir netlik kaybına rastlamadım, çıkarttığım mercek orta ekipmandan olmadığından tekrar monte ederken vidaları ilk konumdaki sıkılıkta sıkıştırmak yeter diye düşünüyorum. temizlenmesi gereken parçalar odaklamak için hareket eden mercekler olsaydı asla dokunmazdım.
  • Bilinçli olarak yaptığınız için kutlamak gerek, neler duymuştum vaktinde Geçmiş olsun ve yeni lensiniz hayırlı olsun
  • quote:

Bilinçli olarak yaptığınız için kutlamak gerek, neler duymuştum vaktinde Geçmiş olsun ve yeni lensiniz hayırlı olsun

vaktinde çocuk aklıyla lubitel ve zenit marka makineleri de parçalamıştım ama o zamanlar sadece içinde ne var acaba düşüncesiyle açıldı o makineler, çocuk aklı işte... demek ki o zamanlardan tecrübe kazanıp bu zamanlarda bilinçli kullanmak varmış sağol PlutosDaddy, fikirlerini sunan arkadaşlara da teşekkürler

• quote:

quote:

Bilinçli olarak yaptığınız için kutlamak gerek, neler duymuştum vaktinde Geçmiş olsun ve yeni lensiniz hayırlı olsun

vaktinde çocuk aklıyla lubitel ve zenit marka makineleri de parçalamıştım ama o zamanlar sadece içinde ne var acaba düşüncesiyle açıldı o makineler, çocuk aklı işte... demek ki o zamanlardan tecrübe kazanıp bu zamanlarda bilinçli kullanmak varmış sağol PlutosDaddy, fikirlerini sunan arkadaşlara da teşekkürler

eeee madem parlattın lensi şöyle cilalı bi foto eklede renklensin sayfa.
    hem güzelde bi son olur başlığa

• buğlanma hakkında bişey soyleyemiyeceğim ama tozun en ufak bir etkisi olmadığına eminim 60-70e yakın lens inceledim. tozun en ufak bi etkisini görmedim. bırakın tozu, çizik olan lensler gördüm hemde oldukça buyuk çiziklerdi(yerine bağlı), onun bile etkisini görememiştim
  • quote:

Orijinalden alıntı: güney tan

quote:

quote:

eeee madem parlattın lensi şöyle cilalı bi foto eklede renklensin sayfa.
    hem güzelde bi son olur başlığa

fotoğraf yüklemede sorun var sanırım

• http://imageshack.us/

Buraya yükleyip "direct link to image" kısmını kopyalarsanız [simage]...[/simage] koduyla rahatça yükleyebilirsiniz.
  •  ..::LENS İÇİNDEKİ TOZLANMA VE KİRLİLİK SORUNU::..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xdanger -- 4 Mayıs 2010; 0:47:49 >
  • quote:

http://imageshack.us/

Buraya yükleyip "direct link to image" kısmını kopyalarsanız [simage]...[/simage] koduyla rahatça yükleyebilirsiniz.

teşekkür ettim PlutosDaddy 5 seneden beri forumu takip ederim ilk defa bu yolla fotoğraf yüklüyorum
  • Boyutu 800x yapıp yüklerseniz herkes için daha sağlıklı olur
  • Merhaba,

Lensinizi Nikon servisine bırakırsanız 2 hafta sonra alabilirsiniz diyorlar. Standart olarak sanırsam 75 TL ücreti var. Büyük postane yolu-sirkeci yönüne doğru köşede Özgür foto teknik ten Muhammed usta bu işin piridir. Cüzi bir fiyattan geçen yıl benim Nikkor 105 VR f2.8 i cillop gibi yapmıştı. İçinde ne ararsan vardı o derece kirliydi ve satmak istiyordum-bu şekilde satamazdım.

25 liraya sabah bırakıp akşam aldım lensi. Kit lensler için aslında kendi başınıza denenebilir, fakat +300 değerli lensleriniz için özgür foto tekniği tavsiye ederim
  • Fatih yukarıyı okumadın sanırım
  • Okudum be müdür ya :)

Benim cevabım 2. 3. 4. posttaki takipte olan arkadaşlara
  • Ok
  • konuyu up yapalım bence yararlı bi başlık
  • evet, bu arada bende eski 18-55 lensimi açıp temizledim dün. dikkatli davranarak hem temizledim hemde bir sorun çıkartmadan tekrar toplamayı başardım. bunu fotoğraflı anlatımla uygun bir zamanımda siteye eklemeyi düşünüyorum. belki faydalı olabilir :)
  • kesinlikle olur
  • quote:

@Wilakress; nikon u aradım sordum lens temizleme garanti kapsamına girmiyor dediler. sensör temizliği garanti kapsamındaymış.

Bak bu kötü...
  • youtube da ameilyat videoları da var ! sakın ha ameliyat yapmaya kalkışmayın :D

benim kullandığım bi lenstede bi yerde toz vardı. fotoğrafta belli olmuyordu ama ben bakınca görüp sinir oluyordum.

arada bir buğuda yapardı lens. eski olduğu için bide benim olmadığı için açamadım . ama hep açmayı düşünmüşümüdür :D
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.