Şimdi Ara

Leica M9 Macerası ve Leica bağımlılığı.. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.022
Cevap
12
Favori
81.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tanıdığım lecia kullanıcılarına ilişkin son bir kaç yılda oluşan tüm yargılarımı altüst ettiniz, bu samimiyetinizi kaybetmemeniz dileğiyle hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.
    Zamanla başarılı kareler elde edeceğinizden şüpheniz olsanın; ancak bunun için bir takıntınız, seçmiş olduğunuz bir konu, daha doğrusu bir konu aralığı olması gerekiyor. Ne yazık ki süpermen değiliz ve öyle haa deyince çok geniş bir yelpazede başarılı kareler çıkaran bir fotoğraf üstadı olamıyoruz, diyeceğim o ki artık fazla lens çeşitlemesine, artı harcamalara girmeden, elinizdeki mevcut malzemenin sınırlarını görebileceğiniz seyahatler, geziler daha doğrusu zaman aralıkları yaratın kendinize, artık maddi anlamda harcama yapmanıza kesinlikle gerek olmadığını, kendinizi ve biraz da yeni makinenizin yapabildiklerini keşfedebilceğiniz zaman aralıkları yaratmanızı tavsiye ediyorum.
  • sayın face1tr, bu leica kullanıcıları sizde nasıl bir önyargı oluşturdu merak ettim altı üstü makina, zaten bir makine insnaın kişiliğine etki edebiliyorsa, vah ki ne vah. neticede herkesi ortak noktada buluşturan fotoğraf sevgisi değil midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: face1tr

tanıdığım lecia kullanıcılarına ilişkin son bir kaç yılda oluşan tüm yargılarımı altüst ettiniz, bu samimiyetinizi kaybetmemeniz dileğiyle hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.
    Zamanla başarılı kareler elde edeceğinizden şüpheniz olsanın; ancak bunun için bir takıntınız, seçmiş olduğunuz bir konu, daha doğrusu bir konu aralığı olması gerekiyor. Ne yazık ki süpermen değiliz ve öyle haa deyince çok geniş bir yelpazede başarılı kareler çıkaran bir fotoğraf üstadı olamıyoruz, diyeceğim o ki artık fazla lens çeşitlemesine, artı harcamalara girmeden, elinizdeki mevcut malzemenin sınırlarını görebileceğiniz seyahatler, geziler daha doğrusu zaman aralıkları yaratın kendinize, artık maddi anlamda harcama yapmanıza kesinlikle gerek olmadığını, kendinizi ve biraz da yeni makinenizin yapabildiklerini keşfedebilceğiniz zaman aralıkları yaratmanızı tavsiye ediyorum.

Sayın face1tr, başka bir Leica kullanıcısı tanımadığım için bu cümlenizi tam anlayamadım ama herhalde fiyat olarak biraz pahalı olduğu için ne kastettiğinizi tahmin edebiliyorum.. ama sonuçta para ile satın aldığımız ve zevkimiz için kullandığımız bir makina.. Eminim bu forumdaki birçok arkadaş benim aldığım zevkten daha fazlasını duyarak kendi makinalarını kullanıyorlardır, bu Leica olmuş, Nikon olmuş, Canon olmuş hiç farketmez. Ben 1993 yılında Olympus OM101 aldığımda da aynı hatta daha fazla zevk ile yıllar boyu kullanmıştım...

quote:

altı üstü makina, zaten bir makine insnaın kişiliğine etki edebiliyorsa, vah ki ne vah. neticede herkesi ortak noktada buluşturan fotoğraf sevgisi değil midir?

Bende katılıyorum...

• neyse.. hocam nasıl memnunmusunuz yeni canavardan , muhakkak biliyorsunuzdur ama ben küçük bir hatırlatma yapayım. bu m9 larda lens için uv/ır filtresi almanıza gerek yok. yanlızca lensinizi korumak için normal cam bi filtre yeterli. birde üstüne uv/ır filtre taktığınızda ışık kırılmaları meydana gelebilir
  • En memnun oldugum sey kullanim kolayligi ve her ortamda foto cekebilmem. Flash almama ragmen henuz kutusundan cikarmadim, hic ihtiyac duymuyorum. Ailecek yemege gittigimizde cantadan heyula gibi makina cikarmiyorum, normal compakt makinalar gibi cikartip foto cekiyorum.
    Gerci birtakim sorunlari da var, garson cocuklara makinayi verip foto cektiremiyorum. Hem manuel fokus olmasi, tum ayarlarin manual olmasi, rangefinder odaklamasi gibi sorunlardan dolayi sosyal ortamlarda sadece ben foto cekiyorum.

Ikinci bir lens alsam daha da iyi olacak ama, henuz bulundugum piyasada lens yok..

** evet m8 problemlerini okudum, su anda benim lens'de uv filtre takili, takili olmasini tek nedeni de koruma. Baska filtre bulamadim. Leica forum'dan okudugum kadari ile kullanmada bir sakinca yokmus...

** Ikinci lens olarak 50mm f1.4 'lux'mu?? yoksa 75mm f2 'cron' mu??

Bu aralar 1.4 ve boyut olarak daha kucuk olmasindan dolayi 50mm daha cazip geliyor... ama bakalim..

• yine de koruma amaçlı normal filtre (standart cam gibi yani) kullanırsanız daha iyi olur, tabi tercih sizin. lens konusuna gelirsek, mutlaka ve mutlaka 50 lik lensiniz olmalı. 50 mm f1.4 iyi bir seçim olacaktır ama yerinizde olsam 50 mm f1.1 alırdım

valla bende kimseye foto çektiremiyorum. tek dostum tripod maalesef
  • Leica'nin f1.1'ini goremedim.

Nette bulduklarim,

Guncel 50mm noctilux.. f0.95

Leica M9 Macerası ve Leica bağımlılığı..

Fiyati 10000 dolar, sekil olarak da cok cok buyuk. Benim bilgi ve merak duzeyindeki biri icin cok uygun gelmedi...

Onceki modeller..

1966-1975 arasinda uretilen 50mm f1.2

1976-2008 arasinda uretilen 50mm f1

Boyut olarak daha mantikli gozukuyorlar ama bunlari da ikinci bulmak sorun zaten ikinci el piyasasi bile 5000 dolar civarinda.. Ikinci ele, lensin ozgecmisini bilmeden 5000 dolar vermek de cok mantikli gelmiyor.

yine benim icin en uygunu herhalde.. guncel 50mm 1.4 summilux..

** yine de f1 veya f1.2 cok iyi kosulda olmak sarti ile ikinci el lens de olabilir..

• 50 mm f/1.1 derken, f1.095 i kastediyordum hocam. evet boyut ve ağırlık olarak biraz büyük. ama optik ses barajını aşan muazzam bir model. yanlız bir sıkıntısı da şu, bu lensi taktığınızda kesinlikle handgrip e ihtiyacınız oluyor. yoksa tripod harici çekimlerde gerçekten çok ağır geliyor insana. handgrip hiç değilse ele destek veriyor. sonuç olarak eğer çok gerekli değilse tabi ki güncel f/1.4 summilux da işinizi fazlasıyla görecektir. ama f/0.95 de parasını son kuruşuna kadar hakeden bir model.
  • araya gireceğim ama bir kaç sorum olacak
    f/1 ya da f/0,95 gibi lenslerde nasıl bir alan derinliği oluşuyor merak ediyorum.
    Bildiğim akdarıyla f/1 de ince bir çizgi olması lazım ama ne kadar kullanıuşlı olur?
    rica etsem iki lensle de çekilmiş f/1 ve f/0,95 fotoları eklerseniz (flickr ya da forum çok iyi olur diğer yerleri kısıtylama sebebiyle açamıyorum) sevinirim.
    Bir de optik ses barajı nedir?

İyi günler.
  • Geçende bir soru sormuştum, cevap veren olmadı. Sanırım burada cevabını bulabilirim:
    http://forum.donanimhaber.com/m_37880631/mpage_1/f_/key_//tm.htm#40986166

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hunlu -- 12 Temmuz 2010; 17:21:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hunlu

Panasonic'in ve dolayısıyla Leica'nın bazı lenslerinde ASPH kısaltması kullanılıyor; bunun anlamı nedir, ne işe yarar?

ASPH kisaltmasi aspherical anlamina geliyor, lenslerin bozulma en fazla kenarlarinda oldugu icin aspherical lens'ler kenar goruntu bozulmalarini digerlerine gore daha iyi engelleyebiliyorlar.. lens yapisinda spherical lenslerin yaninda aspherical lensler de var.

Bilimsel olmasi acisindan..

An aspheric lens or asphere is a lens whose surfaces have a profile that is neither a portion of a sphere nor of a circular cylinder. In photography, a lens assembly that includes an aspheric element is often called an aspherical lens.

The asphere's more complex surface profile can reduce or eliminate spherical aberration and also reduce other optical aberrations compared to a simple lens. A single aspheric lens can often replace a much more complex multi-lens system. The resulting device is smaller and lighter, and possibly cheaper than the multi-lens design. Aspheric elements are used in the design of multi-element wide-angle and fast normal lenses to reduce aberrations.

• Stevehuff'in web sayfasindan bir ornek foto aldim,

Leica M9+50mm noctilux f0.95....iso 160, f0.95

lens incelemesi ve daha fazla fotolar icin..

http://www.stevehuffphoto.com/2009/12/09/the-leica-50-noctilux-f-0-95-lens-review/

• quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

ASPH kisaltmasi aspherical anlamina geliyor, lenslerin bozulma en fazla kenarlarinda oldugu icin aspherical lens'ler kenar goruntu bozulmalarini digerlerine gore daha iyi engelleyebiliyorlar.. lens yapisinda spherical lenslerin yaninda aspherical lensler de var.

Bilimsel olmasi acisindan..

An aspheric lens or asphere is a lens whose surfaces have a profile that is neither a portion of a sphere nor of a circular cylinder. In photography, a lens assembly that includes an aspheric element is often called an aspherical lens.

The asphere's more complex surface profile can reduce or eliminate spherical aberration and also reduce other optical aberrations compared to a simple lens. A single aspheric lens can often replace a much more complex multi-lens system. The resulting device is smaller and lighter, and possibly cheaper than the multi-lens design. Aspheric elements are used in the design of multi-element wide-angle and fast normal lenses to reduce aberrations.

Teşekkür ederim aydınlattığınız için.

• quote:

Stevehuff'in web sayfasindan bir ornek foto aldim,

Leica M9+50mm noctilux f0.95....iso 160, f0.95

lens incelemesi ve daha fazla fotolar icin..

http://www.stevehuffphoto.com/2009/12/09/the-leica-50-noctilux-f-0-95-lens-review/

Vay arkadaş.
    Onlar ne öyle.

• ardıclı2000, f1 şeklinde bir lens şu anda yok mevcut satılan lensler, f/1.4 ve f/0.95 asukrumercan beyfendinin koyduğu resimde ise 0.95 farkını görebilirsiniz. nasıl bir fark derseniz eğer, bu resimde el ve çevresine odaklama yapılmış ve diğer yerlerinde net çıkması gerekirken bu lens o kadar hızlı ki, odaklanan yerin harici yerler arasındaki minik uzaklık farklarını bile tespit ederek oraları flu çıkarabiliyor. optik ses barajından kastımda bir bakıma bu idi. hatta bu lensin ve m9 un tanıtımında bir boksör resmi kullanmışlardı. boksörün suratına odaklamalarına rağmen kafasına taktığı başlığın üstündeki everlast yazısı bile flu çıkmıştı. buda tamamen lensin yarattığı muazzam hızdan kaynaklanıyor umarım aydınlatıcı olabilmiştir efendim.

edit: ayrıca alan derinliği hakkında da sorunuz olmuş. resimde de gördüğünüz üzere f.14 e göre kıyaslarsak net alan derinliği minimum düzeydedir f/0.95 in.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m3l1h -- 12 Temmuz 2010; 22:38:36 >

• Söz konusu olan boksör fotosunu da ekleyeyim..

• hahahah bu resim evet ya, yanlız çok fena sallamışım everlast diye. twins miş korumalığın markası
  • quote:

Söz konusu olan boksör fotosunu da ekleyeyim..

dediğim gibi imageschack.us a yüklendiği için fotopraf göremiyorum maalesef.
    donanımhaberin kendi server ına ya da flickr a yüklerseniz sevinirim.
  • Donanimhaber'in kendi server'ina nasil yukleniyor bilmiyorum..

Bu link'tende gorebilirsiniz.. (flash destekli sayfa..)

http://us.leica-camera.com/photography/
  • hocam karar verdiniz mi? dün akşamdan beri düşünüyorum da sizin adınıza, f/1.4 işinizi fazlasıyla görecektir nacizane fikrim. ama yok aklımda kalır derseniz, f/0.95 i alın derim. çünkü o sıkıntıyı ben çok çektim. önce şunu alıyım yeter diyip ala ala, 35 likten 2 tane 50 likten 3 tane oldu gerçi kardeşim ve babam kullanıyor onların makineleri var. ama siz önceliği en çok kullanacağınız model aralıklarına verin. aynı açılı lensten birden fazla almak işinize yaramayacaktır sonuç olarak.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.