Şimdi Ara

Leica M9 Macerası ve Leica bağımlılığı.. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.022
Cevap
12
Favori
81.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: by@li

bulabilirseniz şahsi fikrim 50mm 1.4 almanız. amazon yada ebay da falan bulunur belki.

adorama ve B&H photo'da var ama buralardan sipariş verince problem çıkarsa çözmek kolay olurmu bilmiyorum. Arabistan'da gümrük vergisi yok da her paket diğer sebeplerle açılıp kontrol edilir, paketlere çok da kibar davranılmaz.. Bu sebeple çok emin olamıyorum..
  • Biraz daha diğer forumlarda gezip, review'ları okuyup son kararımı verdim...

İki lens kombinasyonu..

Leica 28 f2 summicron
     Leica M9 Macerası ve Leica bağımlılığı..

Leica 75 f2 summicron

Önümüzdeki hafta 28mm'yi bayiden alırım, 75mm'yide bekleyip gelecek partiden alırım.

Böylece benim için pratik bir kombinasyon olacak...

• Nihayet dün gittim ve biraz pazarlık yaparak 3800 dolara 28mm f2 summicron lensimi aldım. Leica 75 mm ise henüz piyasada yok...

Leica M9 alınca da hemen Ken Rockwell, Steve Huff veya Leica M9 broşüründeki gibi fotolar çekeceğimi düşünmüştüm ama henüz benim 2000 yılında aldığım Nikon Coolpix 880 otomatik modu seviyesine gelemedim......, herşeye alışmak zaman alacak, öğrenmek daha fazla zaman alacak...ama yine de ilk fotolarımı ekleyeyim, benim değil de lensin nasıl çektiğini merak eden olursa...

Bugün Bahreyn'de gittiğimiz pub'ın fotoları...

Benim kız, iso 160, f2.4, 1/60 saniye..(orjinal foto)

Lightroom'da biraz açtım..

Bu da genel görüntü, iso 160, f2, 1/60 sn. (orjinal)

Lightroom ile biraz açılmış hali..

Leica olunca siyah beyaz olmazsa olmaz diye düşündüm...(Che'nin fotoları gibi...)

• quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

Nihayet dün gittim ve biraz pazarlık yaparak 3800 dolara 28mm f2 summicron lensimi aldım. Leica 75 mm ise henüz piyasada yok...

Lensiniz ve body niz hayırlı olsun diyeceğim de biz bu forumdakiler için telafuz ettiğiniz rakamlar -dslr hobisi için- biraz uçuk kalıyor.
  • asukrumercan makina ve lensler hayırlı olsun iyi günlerde kullanın fotolar'da dikkatimi çeken manuel çektiğiniz halde ıso'yu 160
    gibi çekmişiniz ıso 400,800,1600 makinanın perfonmansını görmek isteriz birde gün çekimleri.makrolar.
    bu bölüme'de kullandığınız lensleri belirtip foto eklerseniz
    http://forum.donanimhaber.com/m_40385873/tm.htm
  • Sayin netun foto eklemek isterim de dedigim gibi henuz makinaya pek isinamadim, bu sebeple cektigim fotolar da iso 160'da kaldi. Belli bir zamanin gecmesi gerekecek..

Sayin Bravaman, bende farkindayim genel forum makinalari ile Leica'nin ekol farkliligini. Turkiye'de leica dominant forum bulmak mumkun degil, yabanci forumlara bazan takiliyorum. Bu forum da da siz dahil arkadaslar yorumlarini eksik etmiyorlar, boylece foruma da degisik bir renk gelmis oluyor. Leica herkesin alim gucunde olmasa da, yazdiginiz gibi biraz ucuk kalsada genel bilgi her zaman faydali olur hemde yarin bakarsiniz maddi durumlar degisir ve su anda aklina getirmeyen uyelerden merakli olanlar alabilir.

Rangefinder makinalar gercektende DSLR'lerden kullanim acisindan cok farkli makinalar, bir takim kisitliliklari var, avantajlari da var (bana pek fazla gelmedi ama...).

Kullanici sayisi pek olmamasina karsi ben yine de bu baslik altinda Leica deneyimlerimi anlatmaya devam etmeyi dusunuyorum hic olmazsa Leica, rangefinder, leica lens meraklilarina faydasi olabilir..

• 3800$'a alinabilecek Canon lensler:
    135mm f2.0L
    24mm f1.4L
    35mm f1.4L
    200-300$ fark oluyor ama 3 "L" prime lens aliyorsunuz
    gerci o leica
    hayirli olsun. ornek fotograflari manuel modda mi cektiniz? hepsini LR ile acmak zorunda kalmissiniz ondan sordum.
  • Fotografları aperture priority mode'da çektim. Yukarıda da yazdığım gibi henüz makinaya ve özelliklerine alışamadım, fokus'lamak bile alışkanlık gerektiriyor.
  • Fotolarin devamini bekliyoruz , ozellikle dis mekan cekimlerini , hayirli olsun yeni lensleriniz...
  • Cok tesekkurler, herhalde onumuzdeki gunlerde biraz daha detayli ve karsilastirmali fotolar eklerim...
  • magazine download sitesinden aldığım AP Leica M9 review'ı....

• Bunlar da bugün çektiğim fotolar...

iso 160, 28mm f2, 1/45s

Yukarıda foto'nun kırpılmış hali, f2'de fokuslama biraz zor oluyor..

Bu foto da iso 640, f2.4, 1/125s, parametreler farklı olduğu için bunu crop'layıp, iso fark değerlendirmesi yapmadım ama zaten M9'un yüksek iso değerleri çok iyi değil..

• asukrumercan leica makina ve lens verilen parayı bence hakediyor. fotoların orjinal boyutlarını rapid'den yüklerseniz görmek isterim.
    yükleyebilirseniz 100mb kadar olabilir.
  • Leica 75 f2,hocam bunun fiyatı ne kadar acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thin Lizzy

Leica 75 f2,hocam bunun fiyatı ne kadar acaba?

Leica 75 f2' yi yeni olarak herhalde 3000-3500 dolar arasinda bir fiyata alacagim. Aslinda Turkiye'de ikinci el Leica 75mm f1.4 buldum, (bu lens artik uretilmiyor) yanlis hatirlamiyorsam 1983 yili uretimi, fiyati da 2800 USD, ama hem lens buyuk hemde Turkiye'ye bu aralar gelme planim olmadigi icin deneyemedim.

Daha once yazdigim gibi lens bulmak da cok kolay degil, ben bekliyorum bakalim ne zaman gelecek...
  • fotoğraf makinelerinin rolls royce olsa gerek bu da
  • quote:

Orijinalden alıntı: faruxxx

fotoğraf makinelerinin rolls royce olsa gerek bu da

Yok, tam olarak öyle değil.
    Leica M9'un otomotiv endüstrisindeki karşılığı Aston Martin'dir. Siz Aston Martin satın alırsanız çoğu kişi "Ferrari buna fark atar, Porsche bunu tokatlar." der. Ama aradan 20 yıl geçince sizin arabanız klasik olarak anılır ve esas keyif o zaman başlar.
    Leica da öyle.
  • Bu akşam klimalı ortamdan dışarıya çıktığımda hava yaklaşık 45 derece ve inanılmaz nemliydi (Arabistan) , makina bu ısı farkından dolayı sırıksıklam oldu, sanki muslukta yıkanmış gibi, neyse birkaç da foto çektim, ama herhalde bundan sonra çıkartırken biraz ara sıcaklıkta bekletirim...

Leica M9+28mm f2 summicron..........Iso 640, f2.4, 1/45s

Leica M9+28mm f2 summicron..........Iso 400, f2.4, 1/15s

kroplanmış hali..

Leica M9+28mm f2 summicron..........Iso 400, f2, 1/60s

kroplanmış hali..

• hocam öncelikle hayırlı olsun çok detaylı okuyamadım maalesef yorgun olduğum için. leica konusunda hertürlü lens ve makine sorularını özelden ya da buradan iletirseniz elimden geldiğince yardımcı olurum. X1, M9, M8, Digilux 3 ve D-lux 3 kullanıyoruz (babam ve kardeşim ile birlikte) ve 50 mm f/0.95 ten istediğin ölçülere kadar lens yelpazesine sahibim. aynı şekilde aksesuarların da tamamı mevcut (hadgrip ten tut hard case lere kadar) yani kısacası, bir ürün almadan önce performansını falan merak ettiğiniz birşey olduğunda nacizane fikrimi beyan edebilirim. sizin gibi leica kullanıcılarının artması dileği ile. (seti merak edenler ya da bazı mesajlardan anladığım kadarı ile inanmayanlar için şu an yurtdışında olduğumdan resimleri yollayamıyacağım ama 7 gün içinde foto basma makinem ile küçük stüdyomun resimlerini yollarım )

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.