Şimdi Ara

Ledler hakkında (Bağlama rehberi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
7
Favori
10.842
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar baktım ki fanlara yada kasamızın bilimum yerlerine takılacak olan ledler hakkında çok fazla bilgi olmadığından
    hiç bilgisi olmayan arkadaşlara kendi bilgim dahilinde yardımcı olacak basit bir rehber hazırlayayım dedim.

Arkadaşlar 2 tip bağlantı yapılabilir biri ledin çalışacağı 3 - 4 Volt a direk bağlantı diğeri ise 12 Volt bağlantısı.

Ben 12 Volt bağlantı üzerinde duracağım.

Power supply de 1. resimde görülen kablo bize 12 Voltu sağlayacak kablodur.Eğer Power Supply de sadece bir adet 12V 4 Pin uç Varsa o zaten anakarta bağlanacağı için resimdeki aparatı satın alarak cd-rom yada hdd ye takılan güç kablosundan 12 Voltunuzu alabilirsiniz

Resimde de Görüldüğü Gibi Biri Sarı Biri Siyah İki kablo var SARI = + Uç SİYAH = - Uç

Şimdi Her LED de biri uzun olan diğeri kısa olan iki uç vardır.
    Resimde Görülüyor Zaten

Arkadaşlar Buda Demektir ki Her zaman Uzun Bacağı Sarı Kabloya Kısa Bacağı İse Siyah Kabloya Lehimleyeceksiniz.FAKAT Araya Her zaman Artı Uca Bir Direnç Gireceksiniz.

Yani Resimdeki gibi

Arkadaşlar her Renk LED in 12 Volta Bağlamak için Farklı Dirençlere ihtiyacı vardır. Bu Yüzden de Şimdi Led Renklerine göre kullanacağınız Ω Değerlerini veriyorum.

MAVİ LED = 560 Ω
    KIRMIZI LED = 820 Ω
    BEYAZ LED = 680 Ω
    PARLAK SARI LED = 680 Ω
    PARLAK YEŞİL LED = 560 Ω
    NORMAL SARI LED = 820 Ω
    NORMAL YEŞİL LED = 820 Ω Direnç Takacaksınız Uzun (+) bacak ile Sarı (+) Kablo Arasına

Arkadaşlar Yardımcı olmuştur umarım.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• off çok sağol dustum ya teşekkür ederim :D
  • eğer şerit led yapcaksanız birden fazla ledi seri bağlayarak direnç i ortadan kaldırabilirsiniz çünkü her led zaten birer dirençtir
  • yararlı bir rehber olmuş sağol hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: respire91

eğer şerit led yapcaksanız birden fazla ledi seri bağlayarak direnç i ortadan kaldırabilirsiniz çünkü her led zaten birer dirençtir

Kesinlikle. Fakat Bu Konuya bilerek değinmemiştim Çünkü biraz karışık olacaktı .Çünkü seri bağlantıda bir led giderse diğerleride yanmayacaktır ondan.
    Ekleme yaptığınız için teşekkür ederim
  • Soran Çok Kişi Çıkıyordu Umarım Yararlı Olur Elinize Sağlık.
  • teşekkürler hocam sağolun tekrar tekrar :)
  • Teşekkür ederim, güzel bilgi.
  • Hocam şerit led için devre şeması versen daha da bir hora geçecek inan... Şerit led yaparken ilk led için de mi direnç vermiyoruz? Sadece "+" uç, paralel bağlanmış ledler ve "-" uçtan ibaret bir devre mi yapıyoruz?
  • Faydalı olacaktır teşekkürler
  • ledlerin ic direnci ortalama olarak nedir ? seri bagliyacaksak kac tane baglayabiliriz en az?
  • bişey sormak istiyorum 3 ledde bi+ uca direnç koyucam ben şimdi aynı devreden bi tane daha yapıcam ve 2 devreyi uzun kabloyla bağlıcam 2. devrenin sonunada bi direnç koyucam ve sonra pcye bağlıcam aynı yerden elektrik alması için bu durumda ledlerin yanma gibi bi ihtimali var mı yada nasıl bi devre hazırlamam gerek
  • bu konuda :

http://forum.donanimhaber.com/m_43729939/tm.htm

aşşağıda bi resim şeması var onun gibi yapsak 12v'bağlasak sorun olurmu(dirençsiz) 4 adet ledi?
  • Eline sağlık. Yararlı olacak bu...
  • senin gibi yardımseverler oldukça ümitsiz olmaya hiç gerek yok. böyle birşey arıyordum çok teşekkür ederim.
  • arkadaslar sunu soyleyım drencsız baglarsanız bır muddet sonra (sure uzun yada kısa olabılır)ledlerin bozuldugunu goreceksınız.
    sız yınede 12V luk termınale baglantı yaparken drec kullanınız.
    drenc burada sıgorta gıbı gorev yapar amacı akımı dusurmek ve ledın harıcındekı gerıye kalan voltajı uzerınde tutmak ıcındır.
    drenç kullanılmazsa ne olur :? akım ledlere dırek olarak gıder. kontrol saglayamazsınız. led sayısı az ıse voltaj olarak da fazla gerılım alan ledler bır sure sonra yanacak yada renk degıstırecektır.
    buna emın olabılırsınız. konuda bılgı ve tecrubem vardır. elımden gelen yardımı yaparım arkadaslar...
  • Her + ve - ucun arasına direnç koymak yerine ledleri paralel bağlamak çok daha kolay olur, hem parlaklıkları ne kadar bağlarsanız bağlayın aynı kalır hem de bir led'e birşey olursa diğerleri çalışmaya devam eder
    Örnek:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CrimsonRed -- 14 Kasım 2010; 18:48:07 >
  • ÇOK SAĞOL ÜSTAD
  • Hemen CTRL+D yapalım , teşekkürler hocam..
  • ben - bacağa 100ohm bağladım ve şuanda çalışıyor ledler hocam nasıl oluyor bu iş
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.