Şimdi Ara

Led trafo akü şarj eder mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
10.122
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba elimde 2 amper şerit led trafom var, bununla 72A araç aküsünü şarj edebilirmiyim açaba, nekadar sürede doldurur ve sağlıklı olur mu ?
     Led trafo akü şarj eder mi ?

• Doldurmaz . Forumda bu konu ile ilgili bir dolu başlık var .
  • 72 amper için 7.2 amper güç kaynağına ihtiyacınız var. zaten özel akü şarj aletleri de 12V değildir, 13.8 - 14.5 Volttur aküyü tam doldurabilmesi için.
    dolayısı ile elinizdekini bu amaç için kullanamazsınız. maksimum 12V'a kadar doldurur, o da tam dolu akü değildir. akım çekemezsiniz 12V dolmuş akü ile.
    ayrıca 2 amper ile kaç saat sürer o aküyü doldurmak için bilemem. normalde pratik olarak 1/10 akım ile 10 - 12 satte o akü tam dolar. 72 amper akü ise
    2 amper ile 36 - 40 saatte dolar, ama maksimum 12V olur o akü. siz en iyisi bu amaç için özel akü doldurucu alın. aracınızda kullanacaksanız,
    bir ihtimal belki marş aldırabilir. araba marş alınca da zaten şarj dinamosu ile sürekli doldurabilirsiniz.
  • ahmet/elektro A kullanıcısına yanıt
    Bunların arka tarafında ayar trimpotu olur. Oradan 13.50 volt falan ayarlanabilir mi bakmak lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet/elektro

72 amper için 7.2 amper güç kaynağına ihtiyacınız var. zaten özel akü şarj aletleri de 12V değildir, 13.8 - 14.5 Volttur aküyü tam doldurabilmesi için.
    dolayısı ile elinizdekini bu amaç için kullanamazsınız. maksimum 12V'a kadar doldurur, o da tam dolu akü değildir. akım çekemezsiniz 12V dolmuş akü ile.
    ayrıca 2 amper ile kaç saat sürer o aküyü doldurmak için bilemem. normalde pratik olarak 1/10 akım ile 10 - 12 satte o akü tam dolar. 72 amper akü ise
    2 amper ile 36 - 40 saatte dolar, ama maksimum 12V olur o akü. siz en iyisi bu amaç için özel akü doldurucu alın. aracınızda kullanacaksanız,
    bir ihtimal belki marş aldırabilir. araba marş alınca da zaten şarj dinamosu ile sürekli doldurabilirsiniz.

anladım 12 volt olmaz diyorsunuz, bende internette 12 volt akü şarj aletleri oldugunu gördüğüm için sormuştum zaten, satılan pek çok şarjda 12 volt yazıyor 20 amperlik olanlarıda var dolayısıyla düz mantıkla olur herhalde diye düşündüm

• quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

Bunların arka tarafında ayar trimpotu olur. Oradan 13.50 volt falan ayarlanabilir mi bakmak lazım.

bendekinde yok yani ledler 12 volt olduğu için trafolarda 12 volt
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hür Beyin

Doldurmaz . Forumda bu konu ile ilgili bir dolu başlık var .
    ledin yanında küçük bir trimpot var onunla azıcık oynarsan çıkış voltajı 13.9 14v kadar olur aküyü şarj eder ama şarj akımını kesmez takip ederek akünü doldura bilirsin benim şahinin şarj dinamosu arızalandı ve maaşı alıp yaprırana kadar akşam şarja takıp sabah ilk marşta çalıştırıp işe gidip geldim akşam takıp sabah çıkardım her seferinde şarj gçstergesi sabah yeşil akşam siyah oldu böyle 2 hafta idare ettim şimdi şarj dinamosunu yaptırdım artık aracım kendi şarj eder oldu ve sök taktan kurtuldum ama dediğim gibi dikkat et akün zarar görmesin
  • Led trafosunun girişlerinin sağ tarafında ufak bir ayar potu var,, onu 13.8v a ayarlayin,, ölçü aletiniz varsa,,, 13.8 de akü sarj olur ve devamlı durabilir,, 14v ve üzerinde devamli duramaz, 14v da şarj olurken akım düşer, şarj olunca 30mA lara düşer,,, ve voltaj 13.8 e çekilmeli veya şarj kesilmeli,, ...

• Şimdi LED motoruna LED bagladigimizda bı tiz sesi geliyor ışık yanarken ama aküyü bagladigimizda o ses yok neden peki?

• Mehmet alkann M kullanıcısına yanıt

Akü yüksek amper çekiyorsa, hiç elektrik vermez güç kaynağı, kısa devre korumasından. BU halde de aslında ara ara kontrol yapar. Elektriği verir ve akım yüksekse çeker. takip edilirse görülebilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.