Şimdi Ara

led için direnç

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arabanın tavan lambasına 9 voltluk 3w cob led bağlayacağım.bunun için ne kadarlık bir direnç bağlamalıyım?

• Devre yaklaşık 350 ma akım çekecektir.Dolayısıyla direnç en az 10 ohm olmalıdır(tavsiye 18 ohm marş esnasında voltaj yükselir) ve watlı direnç almanız gerek.2-3 watt tavsiye ederim.
    Yalnız bu tür devrelerde direnç kullanmak yerine akım sınırlayıcı devre yapsanız led ömrü daha uzun olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tecman

Devre yaklaşık 350 ma akım çekecektir.Dolayısıyla direnç en az 10 ohm olmalıdır(tavsiye 18 ohm marş esnasında voltaj yükselir) ve watlı direnç almanız gerek.2-3 watt tavsiye ederim.
    Yalnız bu tür devrelerde direnç kullanmak yerine akım sınırlayıcı devre yapsanız led ömrü daha uzun olur.

hocam bağlayacağım led bu (http://www.ebay.com/itm/130924403420?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649). elektronik konusunda çok fazla bilgim yok.bu ledi tavan lambası olarak kullanacağım.benim izlemem gereken yol nedir? sadece direnç işimi görürse öyle yapıyım diye düşünmüştüm.ilginiz için teşekkürler.
  • Henüz almadıysanız neden dirençle uğraşıyorsunuz.Arabalar için her türlü 12 voltla çalışan tavan led aydınlatma var ebay da zaten.
  • 330Ohm işinizi görür kısık ama olur.
    100ohm'da olabilir ama ya yanarsa ?.
    Bu aralıkda birini seçin çok farklar yaratmaz yüksek seçmek avantajdır.
    Herkes 3cm ledlere 330ohm kullanır ben 1kOhm kullanıyorum tercih sizin.
  • Arkadaşım bilmeden yanlış yönlendirmeyin.Bu konuyu kirletmekten başka işe yaramaz.Bu değerleri neye göre buldunuzda tavsiye ediyorsunuz.Kısık yandıktan sonra 3 Watt veya 1 watt olmuş ne anlamı var.Adam alır o zaman bir tane beyaz led bağlar 1 k direnç al sana aydınlatma..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tecman -- 10 Temmuz 2013; 8:57:10 >
  • en az 10 ohm bağlaman yeterli olacaktır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.