Şimdi Ara

Lastik Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
0
Favori
25.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2004 model Peugeot 307 1.4 HDI arabam var. Dün servise kampanya için gittiğimde servis elemanı "abi senin lstikler ömrünü tamamlamış" dedi...

Arabam 29.000 km'de. KM'den de anlayacağız gibi yılda 5000-6000 km yol yapıyorum. Aracın üstündeki lastikler Continental 195/65/15 91T.
    Tanıdık bir ustaya sordum, kışa girerken değiştirirsin dedi. Dişleri gayet iyiymiş. Ama imal tarihi 2003'ün 28. haftası. Yani nerdeyse 6 yıl olmuş.

Sizden ricam bu arabam için hangi lastik almalıyım. Dünden beri yaptığım görüşmelerde fiyat/kazanç oranı olarak şu lastikler ön plana çıktı.

1) Cinturato Pirelli P6: 115 TL
    2) Dunlop Fast Response: 120 TL
    3) Fulda Eco Control: 115 TL
    4) Goodyear Duragrip:125 TL
    5) Falken ZE912: 85 TL
    6) Michlein Energy Saver: 140 TL

Yukarıdaki fiyatlar nakit fiyatlardır. Yurtdışı sitelerde Falken'ın bu modeli hakkında fena yorumlar yapılmamış. Fiyatıda çok makul olunca acaba dedim. Lastiği incelediğimde üretim yerinin Tayland olduğunu gördüm. Ve satıcı baya övdü. Pirellinin cinturato serisi özellikle Almanya ve Fransa'da baya övgü almış bir model. Michlein yumuşak ama, yağışta problemli olduğu ve çabuk yarılabilen lastik olduğu, bir de bütçemi aştığı için pek düşünmüyorum.

Arkadaşlar bu bilgiler doğrultusunda yukarıdaki seçeneklerden, veya 125 TL'yi geçmeyecek (nakit) önereceğiniz lastikler nelerdir?

• goodyear yada pirelli derim duragrip ıslakda baya iyi pirelliyi fazla birsey diyemem ama güzel lastikdir
    arabanızdaki lastikler yıl geçtiği için sertleşme olduğundan değiştirelim demişlerdir ama cok şikayetiniz yoksa ( abs nin sık devreye girmesi yada fren kızaklama sorunları gibi ) yazı atlayın sonbaharda değiştirin derim.
  • ucuz bir şey arıyorsan nankang derim,

kuruda en iyi avrupalı markalardan aşağı değil, ıslakta da diğer uzak doğulular kadar zayıf değil.

onun dışında 4 tane alınca p6 lar 99 tl'ye satılıyor, nankang'a 85-90 vereceğine onu almak daha mantıklı olabilir.
  • Dostum;

P6 99 TL'ye nerede bulabilirim? Dediğim gibi nakit 115'den aşağı bulamadım.

quote:

Orjinalden alıntı: 19can84

ucuz bir şey arıyorsan nankang derim,

kuruda en iyi avrupalı markalardan aşağı değil, ıslakta da diğer uzak doğulular kadar zayıf değil.

onun dışında 4 tane alınca p6 lar 99 tl'ye satılıyor, nankang'a 85-90 vereceğine onu almak daha mantıklı olabilir.

• arkadaşım şu ana kadar iki set michelin energy,bir set pirelli p3000(keşke hiç denemeseydim),iki sette bridgstone turanza eskittim.ocak ayında ise ilk defa goodyear markasını denedim.goodyear duragrip.heryönüyle muhteşem bir lastik ömrünü saymazsak.çünkü daha 15000km oldu.bir fikir söyleyemem.ama şu an çok iyi durumda dişler ve yanaklar.yol tutuşu,sessizliği çok iyi.michelin falan hikaye.çok narin bir laztik ve ıslakta çok güvensiz.bridgstone laf söyleyemem o da çok iyiydi ama biraz gürültülü. ama dediğim gibi benim bu satten sonra kullanacağım tek lastik goodyeardır.sana da tavsiyem şu michelin yandaşlarına sakin aldanma derim.pirelliden uzak dur.uzun ömrlü olmasından başka bir artısı olmayan ve çok güvensiz bir lastik.düz yolda 90km hızla giderken gümleyen bir lastik.karar senin iyi düşün arabanın en önemli parçası lastiktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hilmigs1905 -- 3 Mayıs 2009; 17:53:41 >

• quote:

Orjinalden alıntı: balkesli

Dostum;

P6 99 TL'ye nerede bulabilirim? Dediğim gibi nakit 115'den aşağı bulamadım.

quote:

ucuz bir şey arıyorsan nankang derim,

istanbuldaysanız, bahçelievlerde bildiğim bir yer var.
  • 0212 283 66 43 0212 325 06 31 artvin ticaret.

dükkan'ın önünde koskocaman 195 65 15 p6000 99 tl yazıyor.
  • Benimde lastik değiştirmem lazım hazır konusu açılmışken yazayım,

205-55-16 lastik ölçüsü şuanda Michelin Pilot Primacy var üstünde.. Şuana kadar bütün lastiklerimi kış lastiği hariç Michelin ve Continental aldım, 2 kere de aldığım arabaların üzerinde Dunlop Sp Sport vardı çok da memnundum fakat forumda Dunlop'dan memnun olmayan çok kişi var, benimde kafam karıştı.

Şuanda Michelin ve Continental 200TL civarında, acaba Dunlop veya Pirelli mi alsam diye düşünüyorum..

200 TL'ye kadar ne tavsiye edersiniz? Ucuz fiyata diğerlerine yakın kalitede lastik olursa tercihimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quadrifoglio -- 3 Mayıs 2009; 22:38:49 >
  • Dostum;

P6000 dedin. Tamam şimdi oldu. O fiyata P6000 normal. Yukarıda P6 dedin diye bende şaşırdım nasıl olur öyle diye:)

P6000'in yorumları çok kötü diye onu listeme hiç almamıştım.

quote:

0212 283 66 43 0212 325 06 31 artvin ticaret.

dükkan'ın önünde koskocaman 195 65 15 p6000 99 tl yazıyor.
  • pardon ya,

ben p6-p6000 aynı şeyler zannediyordum. :)
  • ya arkadaşlr continental ler nasıl lastik
  • quote:

Orjinalden alıntı: sky43

ya arkadaşlr continental ler nasıl lastik

ecocontact'lar oldukca vasat
    Premium contact'lar iyi ancak yanaklari yumusak oldugu icin balon yaptigini soyleyen arkadaslar da oldu burada.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tubo

Benimde lastik değiştirmem lazım hazır konusu açılmışken yazayım,

205-55-16 lastik ölçüsü şuanda Michelin Pilot Primacy var üstünde.. Şuana kadar bütün lastiklerimi kış lastiği hariç Michelin ve Continental aldım, 2 kere de aldığım arabaların üzerinde Dunlop Sp Sport vardı çok da memnundum fakat forumda Dunlop'dan memnun olmayan çok kişi var, benimde kafam karıştı.

Şuanda Michelin ve Continental 200TL civarında, acaba Dunlop veya Pirelli mi alsam diye düşünüyorum..

200 TL'ye kadar ne tavsiye edersiniz? Ucuz fiyata diğerlerine yakın kalitede lastik olursa tercihimdir.

hocam benim arabada dunlop sport maxx'lar var ve hiç memnun değilim, eğer asfalt kötüyse araç patinajdan gözünü açamıyor.hele ıslak zeminde dahada beter. lastiklerden biri balon yapınca 2 tane kumho alıp arkalara taktım.kumholarla ilgili söyleyebileceğim tek olumsuz eleştiri hızlı giriilen virajlarda yanakları biraz yumuşak kalıyor. yoksa tutunmasından falan bir şikayetim yok.

auto motor und sport dergisinde en son bir lastik testi vardı. 195/65/15 di yanılmıyorsam ama 205/55/16 ile aynı yuvarlanma çapına sahip benzer lastikler sonuçta. o testteki sonuçlara göre alınabilecek lastikler.

good year opti grip
    bridgestone er 300
    pirelli p7
    michelin primacy
    hankook ventus v12

birde bu lastiklere conti sport contact 3 ü ekleyebilirsin.

• bridgestone turanza er300
  • kumho'nun lastikleri nasıl arkadaşlar?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Magnat_HiFi

quote:

Benimde lastik değiştirmem lazım hazır konusu açılmışken yazayım,

hocam benim arabada dunlop sport maxx'lar var ve hiç memnun değilim, eğer asfalt kötüyse araç patinajdan gözünü açamıyor.hele ıslak zeminde dahada beter. lastiklerden biri balon yapınca 2 tane kumho alıp arkalara taktım.kumholarla ilgili söyleyebileceğim tek olumsuz eleştiri hızlı giriilen virajlarda yanakları biraz yumuşak kalıyor. yoksa tutunmasından falan bir şikayetim yok.

auto motor und sport dergisinde en son bir lastik testi vardı. 195/65/15 di yanılmıyorsam ama 205/55/16 ile aynı yuvarlanma çapına sahip benzer lastikler sonuçta. o testteki sonuçlara göre alınabilecek lastikler.

good year opti grip
    bridgestone er 300
    pirelli p7
    michelin primacy
    hankook ventus v12

birde bu lastiklere conti sport contact 3 ü ekleyebilirsin.

Teşekkür ederim,

Lastikleri Scenic'de kullanacağım dolayısıyla gazladığım veya sert kullandığım bir araba değil, benim için asıl önemli olan özellikle ıslakta tutunma, aquaplaning ve aşırı sıcakta iyi performans özellikleri çünkü araba 1.5 ton , biraz yüksek olduğu ve süspansiyon sistemininde yumuşak denebilecek bir seviyede olduğu için ağırlık transferlerinde yanal salınımla beraber gezinmeye başlıyor ve çoğunlukla uzun yolda kullanıldığı için çok yüksek ısılarda tutunma özelliğinin iyi olması lazım.

Testteki sonuçlara göre düşündüğümde, her ne kadar yanak destekleri biraz elastik olsada Michelin'dan şaşmamak en iyisi olacak.

• Peki arkadaşlar, hakikaten merak ediyorum;
    Dün gece neredeyse bütün lastik testi yapan yurtdışı siteleri inceledim, Pirelli Cinturato P6 istisnasız hepsinden 5 yıldız almış. Gel de hayret etme! Ama gel gör ki kimse tavsiye etmiyor. Hadi ADAC yanlı diyelim, ya diğerleri... Hakikaten kafam karıştı
    Tubo'nun da dediği gibi benim arabamda hız arabası değil 150-160'dan yukarı zaten çıkmam. Önemli olan virajlarda, ıslak asfaltta falan güven versin, varsın biraz sesli olsun. Önce güvenlik derim. Sonuçta eşimi, 2 bebeğimi bindirecem o arabaya...
  • Ben aynı ölçüde 4 lastik yeni aldım 2004 307 xr a , walla lastik olayında çok fazla secenek var insan hangisini alcağını şaşırıyor , fiyatlarda birbirine yakın olunca karar vermek daha da zor oluyor, tanesi 110 liradan 4 tane dunlop sp 300 aldım konforlu ve güsel bi lastik , lastik testlerine bakma sen fazla kafan karışır , dunlop sp300 yada fastresponse , goodyear duragrip, bridgestone turanza er300, lassa impetus revo, bu lastiklerden memnun kalırsın güvenerek kullanabilirsin Pirelliyi salla gitsin hele p 6000 falan hiç yaklaşma derim
  • quote:

Lastikleri Scenic'de kullanacağım dolayısıyla gazladığım veya sert kullandığım bir araba değil, benim için asıl önemli olan özellikle ıslakta tutunma, aquaplaning ve aşırı sıcakta iyi performans özellikleri çünkü araba 1.5 ton

selam
    benim aracım da 307
    scenic kadar olmasa da biraz yüksek yapılı bir araç. ufak van diyelim.
    ben nokian H aldım.
    aquaplaning demişsin.
    ıslak zemine 60 km hızla girildiğinde her bir lastik saniye de 47 lt suya kadar tahliye edebiliyor.
    zaten her konuda nokian'ı övüyorum. diğer olumlu özelliklerini yazmayacağım
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.