Şimdi Ara

LASTİK FİTİLİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
29
Cevap
0
Favori
50.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bugün lastiğim inmiş gördüm,lastikçiye gittim birr baktıkki 4-5 cm uzunluğunda çivi girmiş,neyse çiviyi çıkardı fitil denilen kırmızı renkli yapışkan ip gibi bişeyi çuvaldız iğnesi gibi bişeyle sokarak delik yeri onla doldurmuş oldu,hiç merak etme eskisi kadar lastiğin sağlam oldu dedi ve lastiği şişirip eve geldim.ama kafam karıştı bu yöntemle lstiğini tamir etiren varmı tehlikelimi ne yapmalıyım.yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

• Aynı olay benim sağ arka lastiğe de olmuştu. Hava basıyodum 1 haftaya kdr nerdeyse yarılanıyodu havası. neyse gittik lastikçiye kocaman bi çivi batmış. Çiviyi çıkardı penseyle lastik foşşşş diye indi hemen. Dediğin gibi bi fitili delik yere soktu ve üzerine de bi sprey sıktı. Geyt de sağlam oldu nerdeyse 6-7 aydır o lastiği kullanmay devam ediyorum. Hatta otobanda 210 km sürate çıktım o lastikle. İçin rahat olsun yani. Bi şeycik olmaz. Tabi her zaman güvenli sürüş konusundan taviz vermemeli aşırı hız yapmamalıyız. Kendime
  • benim lastikçi hep aynı yöntemle tamir ediyor. bugüne kadar onlarca kez fitil ile tamir oldu ancak bir kere fitilden dolayı lastik patladı. yavaş bir şekilde patladı yani tehlikeli olmadı.

içten yama da yapıyorlar ama daha pahalı mesela fitil ile 5 YTL, bir yama sanırım 15 YTL çünkü yamada lastiği çıkardıkları için işçilik daha fazla oluyor. fitil ile 10 dakikada işin bitebilir ama yamada 30 dakika beklersin. bence fitil ile bir sorun olmaz tabi konuyu teknik açıdan bilen arkadaşlar da görüşlerini yazarsa daha iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: suzitusi

benim lastikçi hep aynı yöntemle tamir ediyor. bugüne kadar onlarca kez fitil ile tamir oldu ancak bir kere fitilden dolayı lastik patladı. yavaş bir şekilde patladı yani tehlikeli olmadı.

içten yama da yapıyorlar ama daha pahalı mesela fitil ile 5 YTL, bir yama sanırım 15 YTL çünkü yamada lastiği çıkardıkları için işçilik daha fazla oluyor. fitil ile 10 dakikada işin bitebilir ama yamada 30 dakika beklersin. bence fitil ile bir sorun olmaz tabi konuyu teknik açıdan bilen arkadaşlar da görüşlerini yazarsa daha iyi olur.
    Eğer yama yapılacaksa en mantıklısı mantar yama tabir edilen yamalar.
    Lastiğin içinden deliğe sokuluyor, mantar kafası lastiğin iç yüzeyine yapıştırılıyor, dışarıda kalan fazlalık kesiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Lastiğin içinden deliğe sokuluyor, mantar kafası lastiğin iç yüzeyine yapıştırılıyor, dışarıda kalan fazlalık kesiliyor.

Alıntıları Göster
    Fitil yama deliğe geçirilmeden önce matkap ucu gibi bir aletle delik bölgesi genişletilir.

Kuşaktaki çelik tellerin uçları alınmadığı için nemlenme sonucu paslanma yapabilir.

Fitil uygulanırken delik çevresinde bulunan nem veya toz, fitil ile birlikte deliğe girer ve ileride sorun çıkarabilir.

Fitil yama liner tabakaya yapışamadığı için; lastik içindeki hava ve nem kuşaklara geçerek paslanma, ayrılma veya tabanda şekil bozukluklarına yol açabilir.

Lastik janttan çıkarılmadığından dolayı lastiğin iç kısmındaki olası hasarlar incelenemez. Bu ihmal ileride ciddi yaralanma ve ölümle sonuçlanabilecek kazalara yol açabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Alıntıları Göster
    Fitil ucuz ve kolay olduğu için lastikciler tarafından yapılıyor. Ancak kesinlikle tavsiye etmiyorum. En güzeli kaliteli bir yama ile o deliği kapatmaktır. Fitil güvenli değildir, lastik yapısını bozar, patlama riski oluşturur... Zaten fitili hiçbir lastik markası tavsiye etmez... Yapılacaksa kaliteli bir yama yapılmaldır.

• quote:

Orijinalden alıntı: set

Fitil ucuz ve kolay olduğu için lastikciler tarafından yapılıyor. Ancak kesinlikle tavsiye etmiyorum. En güzeli kaliteli bir yama ile o deliği kapatmaktır. Fitil güvenli değildir, lastik yapısını bozar, patlama riski oluşturur... Zaten fitili hiçbir lastik markası tavsiye etmez... Yapılacaksa kaliteli bir yama yapılmaldır.

Alıntıları Göster
    saırım haklısınız arkadaşlar yawww

ben de bundan sonra yama yaptırayım

teşkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: suzitusi

saırım haklısınız arkadaşlar yawww

ben de bundan sonra yama yaptırayım

teşkürler

Alıntıları Göster
    FİTİLDEN UZAK DURUN. ZAMANLA KAÇIRMA YAPIYOR...
    1 AY KADAR ÖNCE BENİM BAŞIMA GELDİ. BEN HİÇBİR ZAMAN FİTİL YAPTIRMAM. ARABANIN BENDEN ÖNCEKİ SAHİBİ YAPTIRMIŞ FİTİL. SOL ARKA LASTİĞİM, HAFTADA 5 PSİ KADAR İNİYORDU. ÇİVİ GİRMİŞTİR DİYE GİTTİM LASTİKÇİYE. HAVA BASIP HAVUZDA KONTROLDEN SONRA FİTİLDEN KAÇIRDIĞINI ANLADIK. HEMEN SÖKÜP TEMİZLETTİM VE YAMA YAPTIRDIM...
    FİTİL, YAPISI İTİBARİYLE ELASTİK BİR MADDEDEN YAPILIYOR. BU MADDE ZAMANLA ELASTİKLİĞİNİ KAYBEDİP KURUYOR VE ÇOK AZ DA OLSA KAÇIRMA YAPIYOR.
    FİTİL GEÇİCİ, YAMA KALICI ÇÖZÜM...

• quote:

Orijinalden alıntı: roverci

FİTİLDEN UZAK DURUN. ZAMANLA KAÇIRMA YAPIYOR...
    1 AY KADAR ÖNCE BENİM BAŞIMA GELDİ. BEN HİÇBİR ZAMAN FİTİL YAPTIRMAM. ARABANIN BENDEN ÖNCEKİ SAHİBİ YAPTIRMIŞ FİTİL. SOL ARKA LASTİĞİM, HAFTADA 5 PSİ KADAR İNİYORDU. ÇİVİ GİRMİŞTİR DİYE GİTTİM LASTİKÇİYE. HAVA BASIP HAVUZDA KONTROLDEN SONRA FİTİLDEN KAÇIRDIĞINI ANLADIK. HEMEN SÖKÜP TEMİZLETTİM VE YAMA YAPTIRDIM...
    FİTİL, YAPISI İTİBARİYLE ELASTİK BİR MADDEDEN YAPILIYOR. BU MADDE ZAMANLA ELASTİKLİĞİNİ KAYBEDİP KURUYOR VE ÇOK AZ DA OLSA KAÇIRMA YAPIYOR.
    FİTİL GEÇİCİ, YAMA KALICI ÇÖZÜM...

Alıntıları Göster
    bir çok lastikçi artık fitil yama uygulamıyor..özellikle 1 mm çapı ve üzerindeki deliklerde fitil yamanın maximum dayanıklığı 2-3 ay...onun yerine mantar yama çok daha başarılı sonuçlar veriyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: türbülans

bir çok lastikçi artık fitil yama uygulamıyor..özellikle 1 mm çapı ve üzerindeki deliklerde fitil yamanın maximum dayanıklığı 2-3 ay...onun yerine mantar yama çok daha başarılı sonuçlar veriyor..

Alıntıları Göster
    Aman Tanrım. Yazılanları okudum da ben saldım çayıra mevlam gayıra gidiyomuşum yollarda desenize. Neyse yaz başında zaten 4 yeni lastik alacam inşallah. Bi de fitilli lastikle 210 yaptık iyi mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: ecar limon

Aman Tanrım. Yazılanları okudum da ben saldım çayıra mevlam gayıra gidiyomuşum yollarda desenize. Neyse yaz başında zaten 4 yeni lastik alacam inşallah. Bi de fitilli lastikle 210 yaptık iyi mi?

Alıntıları Göster
    sağolasınız arkadaişlar benim için çok açıklayıcı oldu.hemen yarın mantar yama yapıcam.işte bu site nekadar mühim bilgiler kazandırıyor dimi.hakikatten çok güzel .tüm donanım forumcu arkadaşlara selam

• quote:

Orijinalden alıntı: ANDROIDER

sağolasınız arkadaişlar benim için çok açıklayıcı oldu.hemen yarın mantar yama yapıcam.işte bu site nekadar mühim bilgiler kazandırıyor dimi.hakikatten çok güzel .tüm donanım forumcu arkadaşlara selam

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: erdemkaraman35

bak ben 1 sene 4 ay sonra bile faydalandım...

• quote:

Orijinalden alıntı: dragotreis

quote:

Orjinalden alıntı: erdemkaraman35

bak ben 1 sene 4 ay sonra bile faydalandım...

Alıntıları Göster
    güncel
  • quote:

Orijinalden alıntı: sofokles2000

güncel

Alıntıları Göster
    peki, lastiğimize fitil yama uygulanmışsa ve usta tarafından hiçbir sorun çıkarmayacağı çok net olarak söylenmesine rağmen, ileride bu fitl yama sökülüp, onun yerine lastik içinden mantar yama yapılması lastiğin yapısını bozar mı?

bu işlem güvenli olur mu? teşekkürler..
  • konuyu hortlatalim. benim de dün lastiğe vida girmiş. lastikci bu fitilden yaptı.. ne yapak..
  • quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

konuyu hortlatalim. benim de dün lastiğe vida girmiş. lastikci bu fitilden yaptı.. ne yapak..
    biz fitilini ve aparatını internetten almıştık lastik patladıkça kendi lastiğimizi onarıyoruz. yıllardır bu uygulamayı yapıyoruz. aynı yerden kaçırdığını hiç görmedim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: carric

biz fitilini ve aparatını internetten almıştık lastik patladıkça kendi lastiğimizi onarıyoruz. yıllardır bu uygulamayı yapıyoruz. aynı yerden kaçırdığını hiç görmedim...

Alıntıları Göster
    Özellikle yaz aylarında, uzun yolda-yüksek hızda lastiğin ısınması ile beraber ortaya çıkması muhtemel sıkıntılar bakımından oldukça tehlikeli bir uygulama..
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.McRae

Özellikle yaz aylarında, uzun yolda-yüksek hızda lastiğin ısınması ile beraber ortaya çıkması muhtemel sıkıntılar bakımından oldukça tehlikeli bir uygulama..

Alıntıları Göster
    aynı durum benim de başıma geldi...

İlk çivi batıp lastikçiye gittiğimde dışarıdan fitil taktı ver 10 lira...
    Velhasıl 8-9 ay olmasına rağmen belirgin bir hava kaçağı olmadı.

diğer lastiğe de vida batmış 5-6 aydır öyle kullanıyordum... havası ancak 1-2 ay süre ile 20'lere kadar iniyor, tekrar 32 yaparak kullanıyordum.
    Hafta sonu uzun yola çıkacağımdan "şu lastiği yaptırayım, kafam da soru işareti kalmasın" dedim.

Bu lastikçi de içeriden yama yaptı, ver 15 Lira :))
    Lakin aklıma takılan öyle söylenen gibi içeriden deliğe sokarak yapılmadı.
    Deliğin etrafını zımpara yaptı bir makine ile, sonra solüsyon sürdü (yapıştırıcı olarak) üzerine de yuvarlak naylon gibi etiket vari bişey yapıştırdı... Finito

Anladığım kadarıyla bu mantar yama yöntemi değil..:S

Peki benim yöntem nasıldır güvenilir mi? Bu yama ısınma, zaman gibi faktörler ile atar mı?

• Lastikdeki çiviyi görünce lastikciye gittim. Adam çiviyi söktü ve bir ip soktu. Ben zannettimki sokünce deliği kolay bulması için yaptı. Meger hepsi kadarmış fitil sokmuş. Bu forumu okudum ve hemen başka bir lastikciye gidip adam gibi yama yaptirdim. Tesekkurler forum
  • söz uçar yazı kalır demişler atalarımız,ne kadar doğru.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.