Şimdi Ara

LAPTOP-DESKTOP-ALL İN ONE

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba yakın bir zamanda sistemimi yenileyeceğim.bazı sorularım olacak.bütçe 10bin lira,ben aslında masaüstü alağım,ancak masaüstü 300 watt elektrik tüketiyor.

bu günün elektrik birim fiyatını hesap edersek

300 watt 1 saat kullanımda=0.3kw

elektriğin saat kw ı kademeli sitemde en düşük 1,48tl

12 saat masaüstü açık kalsa günlüğü 17tl 76kuruş

bu şekilde aylık 532lira 80 kuruş faturaya maliyeti var. masaüstü bilgisayar bu hesaba göre alınmaz,laptoplar 45 watı geçmiyor,all in one bildiğim kadarıyla laptopla aynı tüketiyor. son seçenek masaüstü olur.bu bütçeye göre en iyi ya laptop ya all in one olur.sizce bu ikisinden hangisi daha performanslı ve uzun ömürlü olur.

ayrıca 12gb raminiz var,8gb ını oyun tüketiyor,geri kalan bu 4gb işlemciye fayda mı sağlıyor,yoksa boşta arka planda mı çalışıyor.

İntel Uhd anakarta çakılı ekran kartı varsa bu kart full hd kalitede oyunlar için ne kadar çözüm sağlıyor,kendi rami varmı yoksa sistemden mi yiyor.harici ekran kartına ne kadar gerek kalıyor.

saygılar.............................

• PC boşta çalışırken 300 watt enerji tüketmez. Ama oyun oynarken, bütün bileşenler enerji kullanacağı için, PSU'dan çekilen enerji 300 watt sarfiyat değerlerine ulaşabilir. Yani PC'nin elektrik sarfiyatı, ne kadar süre oyun oynadığına bağlıdır.

PC kullanılmadığında, boşta çalışır vaziyette iken, bir süre sonra uyku konumuna geçer. Uyku konumunda pek bir şey tüketmez zaten...

Hayatımda hiç oyun oynamadım. Ancak güç gerektiren oyun oynayacaksanız, masaüstü bilgisayar edinmek zaruri olacaktır.

Masaüstü PC'lerde ya da notebook pc'lerde, işlemciye bütünleşik "Intel HD graphics" GPU birimi oyunlarda iş görmez. Anakarta harici ekran kartı almalısın.

Windows PC'ler çalışırken, işletim sisteminin yapısı gereği, takılı RAM'lerin yarısını kullanması gerekiyor. Yani boşta 4 GB RAM olması cihazın sıkışmadan çalışması için gereklidir.

Özetle; oyun PC'si = Masaüstü PC 'dir diyebiliriz.

• serkanguzel_ kullanıcısına yanıt

ama işte masaüstünün 300 watla yaptığını, laptop oyun laptopu da dahil all in one lar 45 wattla hallediyor.

Intel HD graphics değil Intel UHD graphics .

yani kalan ram işlemciye gidiyor denebilir.

teşekkürler.

saygılar....................................

• multisongohan M kullanıcısına yanıt

Bugüne kadar herhangi bir notebook( all in one dahil ) halledemedi, halledemez, halledemiyor, halledemeyecekte !

Neden ? Cihaz ısınınca mecburen dinlendirmek gerekmektedir. Zaten dinlendirilmezse, yavaşlar, video akışında duraksamalar ya da kopukluklar yaşanmaya başlar.

Oysa masaüstü PC'lerde; aktif soğutma sistemleri agresif olarak devrededir. Yani agresif soğutma demek; işlemci ve ekran kartının ısısını soğuracak( emecek ) donanım parçaları devrededir.

İşte notebook tarzı cihazların en büyük handikabı da burada başlamaktadır. Yani yeterli soğutma temin edilemediği için, cihazda kesintisiz oyun oynamak mümkün olmamaktadır.

Yani öyle senin anladığın gibi 300 watt tüketimi 45 watt seviyesine indirmek mümkün değildir. Tabi oyun amaçlı PC edinilecekse !...

HD graphics & UHD graphics ayrımına takılma. İkisi arasındaki fark,

HD olan; 8bir renk derinliğine iner, UHD olanı 10bit renk derinliğine iner. Zaten işlemciye bütünleşik intel işlemcilerde, seçtiğin işlemci modeli ne ise, o işlemciye modeline göre bütünleşik GPU birimi( HD / UHD ) beraberinde gelir.

Windows PC'lerde RAM konusunu anlamamışsınız !

Herhangi bir uygulamayı başlattığınızda, uygulama HDD ya da SSD'den RAM'e yüklenir ve yerleşir. Eğer RAM tamamen dolarsa, windows işletim sistemi, saklama biriminde( HDD / SSD ) geçici tampon alan( buffer area ) açarak, kullanılan RAM miktarını artırır. Ama bu defa da PC'de yapılan her bir işlemde, PC daha ağır çalışmaya başlar. Çünkü PC verilen komutları, HDD/SSD'de açtığı geçici alana alarak işlem yapmaya çalışır. Burada işin içine, HDD'nin okuma yazma hızı, veriyolu bağlantı genişliği, protokoller vs, bir çok fiziki donanım parçası girer. Haliyle direkt bu donanım parçaları üzerinde yapılan işlemler, RAM'de yapılan işlemlere göre gecikmeli olur.

Özetle; PC'ye konut verdiğinizde, başlattığınız uygulama, önce RAM'e yüklenir. RAM üzerinde hazır vaziyette bekleyen uygulamayı ise, işlemci ya da gpu kullanır. Yani işlemcinin RAM'e ihtiyacı yok. Ama işlemcinin hazırda bekleyen veriyi alıp işlemeye ihtiyacı var. Tabi ilgili uygulamanın tamamı RAM'e alınıp hazırlanabildiyse... Hazırlanamadıysa, kalanı HDD/SSD'de geçici olarak açılan buffer area'da tutulacaktır.

oyun için desktop şart orası tamam.

ancak benim örneğimin,

masaüstü 300 watt elektrik tüketiyor.

bu günün elektrik birim fiyatını hesap edersek

300 watt 1 saat kullanımda=0.3kw

elektriğin saat kw ı kademeli sitemde en düşük 1,48tl

12 saat masaüstü açık kalsa günlüğü 17tl 76kuruş

bu şekilde aylık 532lira 80 kuruş faturaya maliyeti var

teorik olduğunu ifade ettin,peki sence bu hesap gerçekte nasıl olur maliyeti faturaya ne olur.

saygılar.................................

PC 12 saat açık kalsa şeklinde değil, "PC ile 12 oyun oynansa" olarak düşünmen gerekir.

Yani 300 watt tüketimi, aktif oyun oynadığın zaman şeklinde düşünmen gerekiyor.

Terorik hesaplamalarla boşa kafa yormaktansa, şu cihazı prize tak, PC'yi de bu cihaza tak. Çektiğin bütün sarfiyatları buradan gör ;

https://www.hepsiburada.com/coofbe-wattmetre-enerji-tuketim-olcer-priz-yuksek-guc-uyaricili-sarfiyat-olcer-olcum-priz-230v-3680w-p-HBCV00002PM6LL?ds_rl=1294343&wt_gl=cpc.6822-YapiMarket.dsa.camp1636053768adgr61403059134&ds_rl=1294343&gclid=Cj0KCQjwho-lBhC_ARIsAMpgMofO_Yojc0IYPD3SVGn372c7wok4LI3_so2s_Ds7gcmjTcQ6VrrtEyEaAjlsEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

o kadar imkanım yok.ama forumda böyle bir çalışma yapan varsa incelemek şart.

teşekkürler.

saygılar....................................

• matematik güzel bi şeydir, öğrenin. doğru hesap-kitap işinizi kolaylaştırır.

• shruikan kullanıcısına yanıt

elimdeki veriler ışığında hesap yaptığımda bu şekilde oluyor,sen hesapla görelim.dur sende daha büyük yanlış hesap yapma işini kolaylaştırayım.

https://outervision.com/power-supply-calculator?utm_source=webtekno

saygılar...........................

ilkokulda hiç mi problem çözmedin?

puant zaman diliminde bile o kadar fatura gelmez.

"12 saat açık kalsa" demişsin; 12 saat açık kalan 300watt'lık sistem 3,6kw yakar günde. Puant elektrik bedeli 3,09 lira/kwh. 3,09x3,6x30=333,72 lira yakar puant tarifesinde. 8 saat gece, 4 saat de gündüz tarifesinde çalışsa 150 lira yakar ayda.

ukalalık yapana kadar 4 işlem öğrenin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shruikan -- 5 Temmuz 2023; 20:43:57 >
  • shruikan kullanıcısına yanıt

aynen hesabın o kadar kuvvetli ki 1 mesajı 3 defa değiştirmek zorunda kalmışsın.

saygılar.....................

üstadım merhaba,nasılsın umarım iyisindir.

1-all in one bilgisayarlar donanım olarak masaüstü donanım mı kullanıyor,yoksa laptop donanımına mı sahip.

2-ekran kartları çok pahalı neredeyse bir bilgisayar parası olan kartlar var,oyun için harici ekran kartı almak yerine 32gb ram kullansam yakın bir sonuç elde edebilirmiyim.yada işe yaramı.

3-biraz konu dışı bir elektronik cihazın kullanım kılavuzunda belirtilen teknik sınırlar gerçek mi.örneğin benim televizyonumun kılavuzunda aac 448kbps 5.1 en üst sınır olarak ifade edilmiş,bu aac 640kbps 7.1 olursa çalıştırmaz anlamına mı gelir.

saygılar..................................

üstadım mesaj atmışsın,ama erişemiyorum,özelden atma,lütfen foruma yazarmısın.

saygılar...................

• İki defa mesaj yazdım ama bu başlığa yazdığım mesajlarım görünmüyor, nedense...

üstadım şimdi yazmanı rica ediyorum galiba sitede bir sorun vardı.

1-all in one bilgisayarlar donanım olarak masaüstü donanım mı kullanıyor,yoksa laptop donanımına mı sahip.

2-ekran kartları çok pahalı neredeyse bir bilgisayar parası olan kartlar var,oyun için harici ekran kartı almak yerine 32gb ram kullansam yakın bir sonuç elde edebilirmiyim.yada işe yaramı.

3-biraz konu dışı bir elektronik cihazın kullanım kılavuzunda belirtilen teknik sınırlar gerçek mi.örneğin benim televizyonumun kılavuzunda aac 448kbps 5.1 en üst sınır olarak ifade edilmiş,bu aac 640kbps 7.1 olursa çalıştırmaz anlamına mı gelir.

saygılar..................................

• Alıntı yapınca, mesajlar görünmüyor bu konu başlığında...

1) Notebook donanımı ile aynı,

2) İşe yaramaz,

3) 7+1 'i de çalıştırır. Ancak tv'deki 5+1 hoparlörleri kullanır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.