Şimdi Ara

laptop adaptörü ile 12V akü şarj etme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
43
Cevap
0
Favori
26.979
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> laptop adaptörü ile 12V akü şarj etme
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2993 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı:

quote:

Abi aman ha bir tek diotla ac doğrultulmaz. Yanlış yönlendiriyorsun.

Şimdi bir bakalım. 19 volt sorun olurmu aslında akünün ömrünün çok az da olsa azalması dışında pekde birşey olmaz. Sen 19 volun çıkışını önce köprü diot ile doğrult sanırım 16 volta düşer ........

Arkadaşın adaptörü DC imiş, lakin şarj devresinde tek diyotla doğrultma yapılabilir.

Ben başka bir hususu belirteyim, 19 v (AC olsaydı) doğrultunca 16 volta düşmez. Aksine yükselir.

Alıntıları Göster
    12 voltluk araç akülerini şarj etmek için güç kaynağının boşta vermesi gereken çıkış voltajı 14.4 volt değil 16 volttur. Çünkü 14.4 volt akü ile şarj akımı alınan kaynak birbirine bağlandığında elde edilmesi gereken voltajdır. 12 volt tam dolu akü 12.6-12.8 civarında voltaj verir. 16 volt güç kaynağı aküye bağlanınca şarj sırasında 13.8-14.5 volt voltaj okunmalıdır. 19 volt laptop adaptörü akım olarak uygun olsa da voltajı yüksek kalır.
    |
    |

• Binbaşı
    1077 Mesaj
    Hani aküler akıımla şarz oluyordu ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

320volt.com da LM317'li basit bir devre var. O çok güzel iş görüyor. LM317 ile voltaj sınırlaması, BC639 ile de akım sınırlaması yapılıyordu. LM317 BC639 Birkaç da direnç vardı. Tüm malzeme bu kadar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Emin-Firtina kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

ben bunu kullaniyorum. 7A bataryada, leptop sarji ile ufak bir sogutucu ile rahat calisiyor.. 60A akü icin drencte isindigindan fan taktim

|
    |
    AdmGdk kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

12 v 10 ah akü motosiklet te iki kere bastım bitti dün 19v 2.3a lpbtop adaptörü ile çalıştıracak kadar şarj edebilirmiyim. Herhangi bir direnç fln bağlayamam öyle bir imkanım yok sadece çalıştırsın yeter bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alone_chief -- 1 Mayıs 2015; 8:38:18 >

Amann sakın denemeyin. Boş aküyü adaptöre bağlamakla, adaptörün ucunu kısadevre etmek aynı şeydir. LM317 ile basit bir akım sınırlayıcı yapın. Öyle bağlayın.

|
    |
    alone_chief kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: ipli jeton

Amann sakın denemeyin. Boş aküyü adaptöre bağlamakla, adaptörün ucunu kısadevre etmek aynı şeydir. LM317 ile basit bir akım sınırlayıcı yapın. Öyle bağlayın.

Alıntıları Göster
    komik gelebilir ama oldu. belirttiğim şarj aleti ile 2 saate yakın şarj ettim oldu. şarj aleti asusun du 1gram ısınma olmadı 19v 2.3 a şarj aletini bağladım akü tamamen bitmiş değildi fakat marş basmıyordu. bağladım 2 saate yakın durdu çıkarmadan ölçtüğümde 15.3 v ölçtüm sonra çıkardım aküyü tek ölçtüm 13 v du bağladım motora canavar gibi çalıştı :) :)

• Yarbay
    7020 Mesaj

Bir sekilde akuye zarar verdiniz ama oldu... Akuye 14.4v dan fazla verilmez,, aku sarj oldugu zaman ise 20mA dan fazla akim girmemeli. Hic belli olmaz aku tepkimeye falan girer.

|
    |
    alone_chief kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Bir sekilde akuye zarar verdiniz ama oldu... Akuye 14.4v dan fazla verilmez,, aku sarj oldugu zaman ise 20mA dan fazla akim girmemeli. Hic belli olmaz aku tepkimeye falan girer.

Alıntıları Göster
    Selamlar,sürekli elektrik kesilmesinden dolayı katı yakıt kazanı arıza veriyor.akü beslemesi yapmayı düşünüyorum.

Elimdeki malzemeler

1200W WATT DC 12V to AC 220V inverter

Laptop adaptörü 100-240v 50-60hz

15-16-18-19-20v 6a 22-24v 5a 120VA max özellik ayarlanabilen adaptör.tek fanlı.

Kullanılacak güç 0,6a su pompası ve 80w max çeken fan

Sorum hangi aküyü almalıyımki max zaman dayansın ,birde kurumu yoksa yaşmı akü almalıyım,laptop adaptörünü bu kullanılacak aküde en verimli ve zorlamadan hangi ayarda çalıştırmalıyım.bu ürünler sistemde sürekli bağlı kalacak.
    |
    |

• Yarbay
    3187 Mesaj
    Benim tavsiyem elinizdeki inverteri uzun süre besleyebilecek bakımsız 30 veya 45a bir araç aküsü almanız yönünde. Belki biraz maliyetli olur ama ısıtma sistemini gün boyu aktif tutabilir. Bu aküyü de elinizdeki adaptörün 15v kademesinde şarj edersiniz.

Yok kesintiler 1 saati geçmiyor diyorsanız aynı düzeneği 12v 7a bir kuru akü ile de kurabilirsiniz ama o zaman şarj voltajı aynı olmak kaydıyla akımı max 1 ampere düşürmeniz iyi olur.

Hocam araç aküsü denince starter tip alınabilir ve pek verimli olmaz bu durumda

|
    |
    mustyyyyy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Gktupc

Neden verimli olmaz? sizin öneriniz nedir?

Arkadaşlar arabamda 12v 45a akü var soğuk havada calismadi marsa biraz yuklendim akü zayıfladı bugün gittim tekrar bastım tam alacaktı yine çalışmadı ikinci kez bastim marsa bu sefer akü yine zayıf basmaya başladı simdi elimde 19v 3.42a laptop adaptörü var bununla akuyu cok degil yarim saat yada bir saat şarj etsem bi sorun olurmu çünkü akü az daha güçlü olsa araba çalışacak bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

|
    |

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

quote:

Alıntıları Göster
    12v 7a motorsiklet aküsüne bim 150w inverter bağladım.0.6a su pompasından hafif ses geliyor dızzt diye, fan 10kademe 3.kademeye alınca sistem kendini resetliyor.

Sadece su pompası 150w.. inverter onu çalıştırmak için sınır güçte, üstüne birde fan eklenince,, yetişmez.

Sizi 300w inverter kurtarır. fanin veya pompanin ilk çalışması normal gereken güçten fazla çeker.

|
    |
    B3N3T0 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

quote:

jel akü daha iyi olur. araç aküsü uzun süreli kullanımı karşılamıyor onlar anlık olarak yüksek akım vermek için tasarlanmışken jel aküler bu iş için tasarlanmış

Orijinalden alıntı: B3N3T0

12v 7a motorsiklet aküsüne bim 150w inverter bağladım.0.6a su pompasından hafif ses geliyor dızzt diye, fan 10kademe 3.kademeye alınca sistem kendini resetliyor.

ac motor sürmek için tam sinüs inverter lazım. eğer sorununuzu doğru anladıysam. ikinci bi husus motor inverteri sonuna kadar çekiyor daha yüksek wattlı kullanın
    |
    |

quote:

Orijinalden alıntı: B3N3T0

ac motor sürmek için tam sinüs inverter lazım. eğer sorununuzu doğru anladıysam. ikinci bi husus motor inverteri sonuna kadar çekiyor daha yüksek wattlı kullanın

Alıntıları Göster
    1200w gerçekte 800w lık çinden aldığım 30dolarlık inverter yarın geliyor,aynı yükte bu inventer aküyü dahamı çabuk bitirir.Cevap yazan forumdaşlara teşekkür ederim.
    |
    |

• Binbaşı
    1142 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

jel akü daha iyi olur. araç aküsü uzun süreli kullanımı karşılamıyor onlar anlık olarak yüksek akım vermek için tasarlanmışken jel aküler bu iş için tasarlanmış

hocam 12v 40a jel akü,800w gerçek inventer ile,2tv 3lamba 2receiver, kaç saat götürür,toplam 400kw güç harcansa ne kadar süre dayanır.

birde 12v 10a şarj cihazı bu aküyü kaç saatte şarj eder

HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
haberler
Mobilya Takımları
SEO
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,219
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.