Şimdi Ara

Lamba değişimi hakkında?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.847
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bende vincent cd-s6 mk model bir cd çalar var.Bu işlerle pro seviyesinde uğraşmıyorum.Araştırmayı ve bilgi edinmeyi çok seviyorum sadece.Kendime yetecek seviyede bir sistem topladım.Akşamları işden geldiğimde kapıyı pencereyi kapayıp,bütün ses çıkaran alatleri susturup müziğin içine girebilmek amacım:)Sistemi üst seviyeye taşımak değil hedefim.sadece bu lamba değişiminde ses rengi farklarını çok merak ediyorum ancak lamba olayına nerden nasıl başlayabilirim kısmından pek emin değilim.O nedenle tecrübeli arkadaşlardan yardım almak istiyorum.Ebay tarzı sitelerde çeşitli lambalar var fakat bunları sadece deneme yanılma ile mi anlayabiliriz yada her lambanın karakteristliği aslında bellimidir?

Mesela cihazın içerisinde 3 Adet 12AX7, 1 Adet x 12AU7 lambalar bulunuyor.(sıcak karakterlere sahip olduğunu okudum ve kulaklarımlada hissettim.Jaz Dinletileri çok tatlı veriyor)Bu lambaların farklı olma sebepleri nelerdir?Ve bu lambalardan toplama bir ses karakteri almak istediğimde nelere dikkat edebilirim?Yada o cihazla hiç ugraşma,değmez mi dersiniz?

Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.Teşekkürler.

• Her lambanin değişik bir karakteri vardır. Cihazın üzerindeki lambalar nelerdir once onlara bakmak lazım. Sonrasında değişik karakterde lambaları konuşmak lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mecanica kullanıcısına yanıt
    Cihazın içinden bir kaç foto aldım en öndeki lambanın marka ve modeli yazmıyor göremedim.Çevresindeki aparatların sökülmesi lazım.Fakat biraz araştırma yaptım bi rus sitesinde;

2Adet Electro-Harmonix 6922EH (Russia), 1 Sovtek 12AX7LPS (Russia) ve 1adet 12AV7 (China-Ön camdaki lambanın bu oldugunu düşünüyorum) olduğu yazıyor.Çekebildiğim resimleride aktarıyorum.

Lamba değişimi hakkında?

Lamba değişimi hakkında?

Lamba değişimi hakkında?

Lamba değişimi hakkında?

Lamba değişimi hakkında?

• Her şey kaliteli Tube demek değildir , Mühendislik mimarı devre tasarımı ,kullanılan diğer kompenantlar özellikle ses çıkış trafosu önem taşır , fotoğrafta gördüğüm kadarıyla yeni nesil hibrit devre mevcut .
    Tabiki tube ler elektron akışı ile çalışır ,kullanılan malzeme kalitesi neticesinde bir miktar tonda değişiklik olur .

çok fazla fiyatta aşırıya kaçmamak kaydıyla üzerindeki çin ve rus malı tube leri popüler markaların orta halli fiyatlı olanları ile değiştirebilirsiniz .

tube ler mutlaka match lenmiş olmalıdır .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektürükçü -- 27 Eylül 2015; 19:17:13 >
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Önemli bilgileriniz ve uyarılarınız için çok teşekkür ederim.Burası bir forum oldugundan ve sizde yardımsever biri oldugunuzdan dolayı sizi çokca rahatsız etmeyi düşünüyorum:)umarım problem arz etmez.Gerçekten işin söküp takma ve uğraşma kısmına ciddi merak duyuyorum.Çocuklukda yüksek basınç ile bastırılmış elektronik sevgisi diyorum ben buna:)Neyse;

-Öncelikle match olayını biraz açmanızı istesem? Bu matching tube olayı her cihaz için gereklimidir.Yada Tube'lerin neden boyle bir işleme ihtiyacı vardır.?

-Kendim söküp takarken nelere dikkat edebilirim.Bir kaç yabancı forumda "Bias" ayarı gibi bişey okudum.Bunun tam olarak anlamı nedir ve her cihaz için gerekmiyor galiba?

-Lambaların üretildiği tarih çok önemlimidir?

-Bunların dışında sormak istediğim bir diğer konu;

Giriş seviyesi bir sistemde entegre edilebilecek kaliteli bir interconnect ve hoparlör kablosu sisteme gözle görülür bir fark katarmı?.Açıkcası burda başta söylediğiniz ("Mühendislik mimarı devre tasarımı ,kullanılan diğer kompenantlar özellikle ses çıkış trafosu önem taşır").Şimdi burada merak ettiğim asıl konu.Cihazı tanımak ve kablo yapısını bilmek bir ürünü(kabloyu) satın alırken ne kadarlık bir rol oynar?Tahminim ciddi rol oynayacağı yönünde.Yani bir kabloyu alırken bu kablo benim sisteme katkıda bulunur veya bulunmaz diyebilirmiyiz?Teorik olarak almadan bunu ölçüp tartabilirmiyiz?

Dağınık ve amatör sorularım için kusura bakmayın lütfen:)Bişeyler öğrenebileceğime inanıyorum.

Tekrar teşekkür ederim.

• atillakurt kullanıcısına yanıt
    Pre lamba bu bahsi gecen lambalarınız. Ve bunlar için çok mech olayına bakılmaz

Mech olayı power lambalar için bakılır. Ve birbirine yakın degerlerde ki lambaları kullanmaya gayret gösterilir

Sokup takarken pre lamba için hic bir sorun yok sok tak Kırma bozma yeter

Ama power lambalar bias ayarı yapılır takıldıktan sonra taktığınız lambaya gore bu sebep le yer değişmek bile yaptığımız bias ayarını bozar

Lambaların üretildikleri Yıllara markalarına gore üretildikleri fabrikalarda kullanılan materyal lere kadar ses kalitesin de ciddi fark yaratır

Kullandığınız seviye cihaz için ve pre katı lambası oldugu için alıp denemeden hangisi size uyacak sisteminizi tamamlayacak bunu bilmeniz zor

Pre katı için. Tanesi 300 USD civarı nos lambalar var alıp kullanır sanız mutlu edebilir sizi

Kablo olayı dipsiz kuyu 10000 USD lik kablo ile mutlu olan var 10 tl lik kablo ike mutlu olan var sizin sisteminizin en kalitesiz parcasi kadar çalacak bütün sistem

Sisteminiz ölçüsünde de kablo alın ne eksik ne fazla

• Merhaba düşünceleriniz için teşekkür ederim ,öncelikle şunu belirtmek isterim ben Mühendis değilim , yaklaşık 35 yıl önce endüstri meslek lisesinden mezun olmuş teknikerim , son 10 yıldır ses sistemleri tamiri bakımı ile uğraşıyorum i elektronik engin bir deniz ,sürekli teknolojik yenilikleri takip ve maddi açıdan yeterli imkanlarınız olması gereken meslek veya uğraşı .
    Tube ler aynı transistörler gibi giriş hassasiyeti olan elektron tüpleridir , bunu ölçen özel cihazlar vardır ,transistörlerin nasıl hfe değerleri giriş akımları eşit olması gerekirse lambalarında aynı şekilde ölçümü vardır . giriş hassasiyeti farklı yarı iletkenler veya elektron tüpleri cihazın istenilen randımanda çalışmasını engeller özellikle Push-pull çıkış boşta akım match li bir tüp amfi için önemlidir. Çıkış transformatörleri düşük frekanslarda özellikle etkinliğini azaltmaktadır dengesiz DC akım ile büyük ölçüde etkiler

Bias ayarı cihazın boşta çektiği akım üzerinden yapılır ,servis manual e göre ayarlanmalıdır , bazı tamirciler , sesi belli bir seviye açıp distorsyon yapmadan olan bölgede trimpotun ayarını bırakır .çıkış kompenantları ısınınca bir miktar kısarlar . eski tamircilerin avans ayarını kulak vererek yaptıkları gibi bir şey
    bence yanlış olan bu ayarlama ,sağlıklı olan bir cihazda manual ayarlar baz alınmalıdır.
    çok duyarız bazı arkadaşlardan çıkışları yaktık diye , bu ayarın yanlış ayarlanması sonucu yarı iletlkenlerin dayanımının çok üzerinde geçen akım sebebiyle transistörler veya mosfetler ısınarak yanabilir .
    ses yüksek güzel çıkıyor diye bias ayarı ölçümsüz yapılmaz .

Teknikerin yazabileceği bu kadar daha teknik detaylı anlatımı mühendis arkadaşlardan öğrenebiliriz .

Tube cihazalarda dikkat edilmesi gereken 270 380 v arası yüksek voltaj vardır ,çalışırken bilinçsizce dokunulmaması gerekir.

• eraycelik80; Çok teşekkürler konuya birazdaha hakim olmaya başladım şimdi.Aslında benim kesinlikle başta amfi türleri,hangisi nasıl çalışır gibi temel bilgileri edinmem şart oldu.Sistemi birden karar kılıp aldıgım için müzik arşivi yapmakdan öteye gidemedim:) sırf sistemde hangi tür iyi çalıyor diye hiç dinlemediğim tarzlarda bile arşivler edindim.Daha iyi sistemleri dinlediğim halde kendi sistemim beni gerçekten tatmin ediyor.Galiba hi-fi olayındaki en önemli unsurda bu olsa gerek:)Yoksa kablo olayında dediğiniz gibi dipsiz bir kuyu.

Benim burdaki olayım şundan dolayı patlak verdi birazda.Alırken bu lambaların bir ömrü oldugunu bilmiyordum.Araştırdıkca ortaya cıktı ve uzun süre kullanırsam bir gün mutlaka değiştirmem gerektiğini biliyorum.Azda olsa merakımda oldugu için neden bitmesini bekliyim dedim:)Fakat tanesi 300$ cokmus.Cihazın kendisi kadar yapıyor 4 lamba :D

Bu arada bu resimlerdeki cd çalar.Amfi lambalı değil.Onuda yeri gelmişken sorayım.Sıcak tonda cd çalar için illa lambalı bir amfi kullanmak(yine sıcak tonlarda) şartmıdır?.

Kablo ile alakalı görüşlerinize katılıyorum.Elimdeki kablolar VDH giriş seviyesi kablolar.Alırken kötü kablolar olmadıgını soylemişlerdi.Ama iki farklı interconnect var elimde ve ikisi arasındaki fark bile enteresan.(Bass'larda bile değişim oluyor.Bu bahsettiğimde aynı fiyat aralıgında farklı kablolar).O yuksek kalite kabloları merak ediyor insan haliyle.

elektürükçü; Abi Mühendis olman önemlimi? :) ben bu işi severek yaptıgını sezinledim(bazı yazılarından) bilemiyorum mecburiyetden oldugunu zannetmiyorum.Hal böyle olunca bi işi severek yapmak ile yapmak için yapmak arasındaki farkı söylememe gerek bile yok:)

Anladığım kadarı ile bu Bias ayarı ustalık gerektiren bir mesele.Uzman ellerde yapılması gerektiğini anladım şuan.

Benim her halukarda en kötü ihtimal lambaların bitme olasılıgına karsı tecrube edimem gerekiyor.Gerçi bir cd çalar her gün saatlerce dinlenmiyorsa uzun yıllar lambalar gidebilir galiba?Sistem pc ses kartınada bağlı.Sadece kaliteli bişeyler dinlemek istediğimde cd çalar üzerinden arşivlerimi dinliyorum.

Hımm birde lambaların bitmeye yakın oldugunu nasıl anlıyoruz?Sesde distortion mu oluyor yoksa tık diye sesmi gidiyor? Yada cd çalarda bunun hissedilmesi dahamı farklı olur?

Teşekkürler tekrar değerli bilgiler için.

Benim anfide bias ayarı yapılan yer tam yuksek gerilim olayının yanında yani dokunursan mefta bu sebeple ver ehline canını feda etme bi anfi için

Seni. Cd player de zaten bias ayarı olmaz pre katında olmaz o

Amfilerde power lambalar da olur

Pre lamba çok uzun Ömürlü isteseniz de bitmez arıza yapana kadar kullanın sonra değişirsiniz Buda sizi yaşlandırır
    Lambali anfi işine girecekseniz de
    Sağlam butce lazım bilginiz ola

Sistemden daha iyi verim almanız için ses kartı değilde iyi bir dac almayı tercih etseniz ? Ayrıca lamba başına 300 dolar maliyet çok yüksek bence hiç o işe girmeyin. Sıcak ses için illa lambalı amfi almanıza gerek yok o karakterde class a b amfilerde mevcut. Ufak bir araştırmayla hangi modeller bu karakterde öğrenebilirsiniz zaten forumda ki arkadaşlar sürekli değişik amfileri dinleyip yorum yapıyorlar hemen hepsine bu konuda güvenebilirsiniz.

• sn. atillakurt,
    eklediğiniz resimlerde üstten aşağıya doğru 4. resim 6922/ECC88 değil. ön panelden görünen. arkasında ayna mı ne var yansıma yapıyor anlamadım gitti.
    resim tanımsız bir pozisyonda çekili. 12AT7, 12AU7, 12AX7 olabilir. sıklıkla 12AX7 kullanıldığından 12AX7 çıkması muhtemel. tepe yapısına bakarsak
    rus malı tüp veya rus tüp klonu çin işi olabilir. lambaların sesi hırlaşır, çatlaklaşırsa bitikleştiğini anlarsınız. emin olmak isterseniz
    timpani gibi audio elek. mağ.da tüpün emisyon değerini ücretsiz ölçtürürsünüz. çalışır mı ıskartaya mı çıkar belli olur.
  • eraycelik80;

Aman aman:) iş bu kadar ciddi ise dokunamam zaten.En azından teoride bunları araştırabilir ve merakımı giderebilirim.O nedenle bu konuları açmak güzel oldu.

Lamba ömürlerini saat cinsinden veriyorlardı galiba.Haklısınız o kadar senede mutlaka değişir cihaz.O arayış bir şekilde yine masrafa sokar insanı:)

Teşekkürler.

the_cantan;

O tüpün arkasını görebilmem için kasada bazı vidaları çıkarmam gerekiyordu.Açıkcası fazla ileri gitmek istemedim bir resim çekmek için:) Kıl,gıcık bir marka ki hiç bir yerde doğru düzgün temel parça listesi yok.Lambalarla ilgili sadece rus sitesinden bulduğumu yazdım.Diğer lambalar bendekiler ile uyduğundan diğeride bu olsa gerek dedim:)

Bu arada Timpani ile ilgili verdiğiniz önemli bilgi için çok teşekkür ederim.Bugün olmazsa yarın lazım olur.

stakanar;

Aslında olay şöyle;

Ses kartı eski bir pc kullanıcısı olduğumdan dolayı mecburiyetden,ama çok dandik bir kart değil.Titanium Hd.Bunun dışında zaten ses kartı Marantz Pm6004 amfi'ye bağlı.Cd çalar+Kef hoparlor.Yani aslında ses kartını bazen youtube dan muzik dinlemek yada film izlemek için kullanıyorum.Bazende foobar uzerinden Cd çalar için cd almadan önce lossles müzikleri test ediyorum.Hibrit bir sistem diyebiliriz belki:)Lpg+Benzin.Aslında benim kulaklarımı geliştirmemde ciddi katkısı oluyor bu 2 farklı sistemin.Biri mekanik bir ses,diğeri ise daha doğal.İkiside kaliteli ancak,birisi kadife sesli:)

Siz bahsettikten sonra foruma daha detaylı bakmaya başladım.Yorumları takip etmeye çalışıyorum.

Teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.