Şimdi Ara

KYK Yurtları Hakkında Rehber ve Tavsiyeler (05.09.2021) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
109
Cevap
49
Favori
22.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Niye sevmemiştin hocam

• Mejayy kullanıcısına yanıt

Hocam mesela gece arkadaşımda kalacağım yurda o gece hiç gitmesem yoklama falan alınıyor mu gelmediğim belli olur mu

• quote:

Orijinalden alıntı: kitapyazanyazar

Hocam mesela gece arkadaşımda kalacağım yurda o gece hiç gitmesem yoklama falan alınıyor mu gelmediğim belli olur mu

Parmak izi ile giriyorsun yurda. Haliyle otomatik kayıt oluyor. Girip çıkmadığın buradan belli oluyor.

Gece arkadaşında kalacaksan rahatça izin alabilirsin. Yazıda "Gencizbiz" kısmı var. Sayfada bul özelliğini kullanıp "Gencizbiz" yaz, ulaşırsın o kısma.

• alex.mahoneee A kullanıcısına yanıt

Selam. Terlik kısmı var. Sayfada bul özelliğini kullanıp "terlik" yazabilirsin.

• Hocam sabun, tuvalet kağıdı kullanımı nasıl oluyor? Odada wc olursa ortak olur sanıyorum ama kattaki wcye giderken her gidişte kendimiz mi götürüyoruz yanımızda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paul Atreides -- 5 Eylül 2021; 16:49:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Paul Atreides

Hocam sabun, tuvalet kağıdı kullanımı nasıl oluyor? Odada wc olursa ortak olur sanıyorum ama kattaki wcye giderken her gidişte kendimiz mi götürüyoruz yanımızda?

AVM tuvaletleri gibi düşünebilirsin. Basmalı sıvı sabun ve tuvaletin yanında rulo peçete olur.

• Muhtemelen yurttan yurda değişmekle beraber benim kaldığım yurtta gördüklerimi eklemek istedim.

• Son giriş saatinin ciddiye alındığını görmedim.
    • Odada kitap için fazlasıyla yer mevcut.
    • Kıyafet dolapları gereksiz derecede fazla.
    • Çalınma olaylarına karşı zincir ve asma kilit şart.
    • Yurt yetkililerine ulaşmak çoğu zaman kolay olmuyor. Çıkış yapmak için bir saate yakın beklemiştim.
    • Nevresim değişiminde bir kısıtlama yok, istenilen zaman gidilip değiştirebilirsiniz, tabii görevli yerindeyse. 2 kez gidip kapı kilitli olduğu için döndüğüm oldu. Odadan nevresim değişimine gidip gelmem 10 dakika belki daha fazla sürüyordu. KYK'yı özlememiş olma sebeplerimden biri budur.
    • İnternet yok kabul edilebilir. Bağlantı kursanız bile hız neredeyse her şey için yetersiz. 1 MB altındaki dosyalar için bile ciddi sürelerde beklemek gerekince tamamen mobil veri kullanımına geçmiştim.
    • Tüm hatlar çekmeyebiliyor. TT çekiyor gözükse dahi internet yoktu, Vodafone ise çok iyi sayılmazdı. Turkcell'de ciddi bir problem yoktu.
    • 4 kişilik odada çok uzun bir süre tek kaldım. Bu tip şeyler de mümkün olabiliyor.

Bunların tamamı kaldığım yurt ile alakalı konular. Genel bir standart söz konusu değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marslan1999 -- 6 Eylül 2021; 0:41:0 >

• quote:

Orijinalden alıntı: marslan1999

Muhtemelen yurttan yurda değişmekle beraber benim kaldığım yurtta gördüklerimi eklemek istedim.

• Son giriş saatinin ciddiye alındığını görmedim.
    • Odada kitap için fazlasıyla yer mevcut.
    • Kıyafet dolapları gereksiz derecede fazla.
    • Çalınma olaylarına karşı zincir ve asma kilit şart.
    • Yurt yetkililerine ulaşmak çoğu zaman kolay olmuyor. Çıkış yapmak için bir saate yakın beklemiştim.
    • Nevresim değişiminde bir kısıtlama yok, istenilen zaman gidilip değiştirebilirsiniz, tabii görevli yerindeyse. 2 kez gidip kapı kilitli olduğu için döndüğüm oldu. Odadan nevresim değişimine gidip gelmem 10 dakika belki daha fazla sürüyordu. KYK'yı özlememiş olma sebeplerimden biri budur.
    • İnternet yok kabul edilebilir. Bağlantı kursanız bile hız neredeyse her şey için yetersiz. 1 MB altındaki dosyalar için bile ciddi sürelerde beklemek gerekince tamamen mobil veri kullanımına geçmiştim.
    • Tüm hatlar çekmeyebiliyor. TT çekiyor gözükse dahi internet yoktu, Vodafone ise çok iyi sayılmazdı. Turkcell'de ciddi bir problem yoktu.
    • 4 kişilik odada çok uzun bir süre tek kaldım. Bu tip şeyler de mümkün olabiliyor.

Bunların tamamı kaldığım yurt ile alakalı konular. Genel bir standart söz konusu değil.

Teşekkürler eklemelerin için. Yazdıklarına birkaç yorumumu ekleyeyim.

Son giriş saati özellikle kız yurtlarında dikkat ediliyor. Erkek yurtlarında biraz daha gevşek davranıldığı doğrudur. Yine de yurt yönetiminden yönetimine değişecektir bu konular.

Dolap ve kitap boşlukları için gitmeden internet sitesinden yurdunuzun odalarına bakın. Yer boşluğu fazlaysa ona göre alacağınız eşyaları genişletebilirsiniz. Fakat otobüsten yurda o kadar eşyayı taşımak zor olacağını unutmayın. (siz belirleyin yani alabileceğiniz yükü)

• İnternetle ilgili bir ekleme de ben yapayım:

Şansınıza 15-20 Mbps bir internet bulsanız bile 16 GB kotanız olduğunu unutmayın. İlk gün girip hunharca dizi/film izlerseniz sıkıntıya düşersiniz.

• Çamaşırları nasıl kurutuyoruz? kurutucu yoksa napıyoruz?

• Kurutucu illa olur bence olmadığını duymadım. Ancak kurutucu çok kuru yapmak isterseniz kıyafetler küçülüyor diye illa asarak kurutacağım diyorsanız, ranzalar arası ip çekip asanlar veya ranza başlarına ve peteklere direk asanlar oluyor. Ancak o durumda hem oda nemli çok kötü bir hal alıyor veya ipler çok yer kaplıyor. Yetkililer ipleri de kaldırmanızı isteyebilir.

Ha bir de yurda göre saçma kurallar var mesela erkenden falan kapatıyorlar bazen çamaşırhaneyi. Ona dikkat etmek gerek.

@Rhalith Tam koronadan önce kota gelmişti dediğiniz gibi. 4-5 ay önce bizim okul geçici olarak açıldı, gittiğimizde denedim kota var yazmasına rağmen internetim yavaşlamadı. Yurtta çok az kişi vardı zaten 200 gb'a yakın çektim sıkıntı olmadı. Şimdi herkese açılınca kota gelir mi bilmiyorum ama bir denemekte fayda var. Gerçi herkes yurttayken hızınız kotalı mı kotasız mı anlamıyorsunuz her türlü çok yavaş olduğundan.

Up
  • Arkadaşlar yurt odalarının küçüklüğünü cidden ciddiye alın ben bazen çantamı koyacak yer bile bulamıyorum. Ayrıca eşyalarınızı kurutmak içinde gün içinde yatağınıza ve sandalyenize serebilirsiniz ama çok etkili değil en iyisi oda arkadaşlarınızla ortak bir tane çamaşır kurutma askılığı alıp odanızın önüne koyabilirsiniz. Yurtlarda kurutma makinesi oluyor ama hem süresi uzun hemde yer bulma sıkıntısı olduğu için problem.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rhalith

İnternetle ilgili bir ekleme de ben yapayım:

Şansınıza 15-20 Mbps bir internet bulsanız bile 16 GB kotanız olduğunu unutmayın. İlk gün girip hunharca dizi/film izlerseniz sıkıntıya düşersiniz.

Evet, atlamışım bu konuyu. Teşekkürler, ekledim yazıya.

• Diyelim ki okuluma uzak bir yurt çıktı ve ben bu yurdu dilekçe vererek okula yakın bir diğer yurtla değirmek istiyorum. Bu süreç nasıl işliyor? Eninde sonunda o yurda nakilim gerçekleşiyor mu? En kötü bir sene sonra olsa bile nakil etme şansları var mı yani bir yıl o yurtta idare edip bir sonraki sene yakın yurda geçme gibi?

Yurt değiştirmek için karşılıklı olarak bir kişiyi bulamazsam daha zor oluyor ayrıca bu süreç demi?

Kısaca yurt değiştirme olaylarını merak ediyorum.

Hocam sonuçlar başvuru bittikten kaç gün sonra açıklanıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: kitapyazanyazar

Hocam sonuçlar başvuru bittikten kaç gün sonra açıklanıyor

2-3 gün. Açıklandıktan 2 3 gün sonra da yerleşilebiliyordu. Ama bu dönemde ne olur belli olmaz, karışık dönem.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sadist kedi

Diyelim ki okuluma uzak bir yurt çıktı ve ben bu yurdu dilekçe vererek okula yakın bir diğer yurtla değirmek istiyorum. Bu süreç nasıl işliyor? Eninde sonunda o yurda nakilim gerçekleşiyor mu? En kötü bir sene sonra olsa bile nakil etme şansları var mı yani bir yıl o yurtta idare edip bir sonraki sene yakın yurda geçme gibi?

Yurt değiştirmek için karşılıklı olarak bir kişiyi bulamazsam daha zor oluyor ayrıca bu süreç demi?

Kısaca yurt değiştirme olaylarını merak ediyorum.

İçerisinde boş yer olduğunu bilen bir KYK yurdunu bulman gerekiyor. Oraya Gencizbiz sitesinden başvuruyorsun. Bunun dışında o yurttan bir arkadaşla yerlerinizi değiştirebilirsiniz. O senin yurduna, sen onun yurduna geçersin. Karşılıklı anlaşmanız gerekiyor. Başvurusu nasıl olur bilmiyorum.

Gencizbiz sitesi var. Orada böyle bir sekme vardı nakil işlemleri için. Orayı karıştırırsan (şuan kapalı, yerleşince kontrol edebilirsin) büyük ihtimal sorularına cevap bulursun. Ben lazım olmadığı nakil sekmesini kullanmamıştım, net bir şey diyemiyorum.

• Eğer eve çıkma şansınız varsa eve çıkın KYK pismanliktir.
    İnternet rezalettir tanımadığın pek çok insanla bit kadar oda içinde tıkılı kalırsın . Yemekler çok kötü değil ama hem porsiyonlar küçük hemde her yıl yemeklere zam yapıldığı için yemeğe daha fazla harcama yapıyorsunuz falan filan .
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.