Şimdi Ara

Kutsal Meslek: Öğretmenlik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
661
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şimdiki halimizi almamızda, şekillenmemizdeki en büyük etkenlerdir, onlardır bizim 2. yaratıcımız...

Konuyu açmamın sebebi şudur;

Ben 18 yaşında Üniversiteye hazırlanan bir insanım.Arkadaşlarımızın arasında üniversite muhabbeti yapıyorduk.Kimi arkadaşlar -kapağı üniversiteye atsak da kurtulsak- diyor kimilerinin ise hedefleri büyük -eşit ağırlıkdan hazırlananlar hukuk mutlaka yada sayısalcılar tıp kesin gelmeli- diyordu.Aralarından birkaçının ise sözü çok garibime gitti ve acayip derecede yadsıdım.
    Bahsettiğim arkadaş-lar diyorlardı ki;

Abi şurayı, şurayı şurayı istiyorum ama HİÇ BİŞEY OLAMAZSAK ÖĞRETMEN OLURUZ!

Bu zihniyet ne demektir yaw?

Geleceğin büyüklerini yetiştiren öğretmenlik bu kadar düştü mü?

Yavaş yavaş anlamaya başladım neden eğitim sisteminin bozulduğunu ve öğrencilerin neden bukadar kalitesiz yetiştiğini.Şükürler olsun 1 tanesi hariç diğer hocalarım bu kafada değildi fakat bu cümleyi duydukça, bu tip öğretmenleri gördükçe durumumuza üzülüyorum...

• Bu meslek , öğretmen okullarının azalmasından ve eğitim fakültesi dışındaki diğer fakültelerinde formasyon aldıktan sonra öğretmen olabilmesinden bu yana her gün kan kaybediyor.
  • Malesef çok eski nesildeki salla başı al maaşı yapan ve mektupla (jet öğretmenleri hatırlatırım) öğretmen olup pek çok kişinin eğitim hayatını başlamadan sonlandıran insanlar vardır.

Öğretmenlik tabiki kutsal ama öğretmenlik para kapısı olarak görülmemeli, idealist kişiler tarafından yapılmalıdır.
  • Aslında bunların yanında, öss ye giren gençlere çevresi ve ailesi "bişi olamadın bari öğretmen ol" diyerek eğitim fakültelerine yolladılar. aslında öğretmen olmanın ne kadar zor olduğunu gençlerin bilmesi gerek.
  • Ben hiçbirşey olamadım işsiz bir öğretmen oldum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Ben hiçbirşey olamadım işsiz bir öğretmen oldum.

aynen

üniversiteyi bitiren ve teknik lise branş öğretmeni olan ama yıllardır branşı ile ilgili ne kadro açılan nede atama yapılan bir öğretmende bizim yakınımızda var..
    öğretmenlikte artık gözde meslek olmaktan çıktı...
  • ancak bu noktada biraz dikkat etmek lazım
    her öğretmen birşeyler öğretir mi?
    lise 2 öğrencisiyim bütün sayısal-sözel derslerim 4-5
    ama almanca 1 hemde hoca derse gelip düzgün ders işlemiyor
    45 dakikalık dersin 30 dakikası sadece ders işleyebiliyoruz
  • Hiçbir şey olamazsa öğretmen olurmuş. Öğretmen olmak öyle kolay mı?
  • quote:

SKYLİNE GTR
    Ben 18 yaşında Üniversiteye hazırlanan bir insanım.Arkadaşlarımızın arasında üniversite muhabbeti yapıyorduk.Kimi arkadaşlar -kapağı üniversiteye atsak da kurtulsak- diyor

inşallah istediğin üniversiteyi kazanır ve mesleğinde mutlu olursun

ama

bizlerde aynısını diyorduk kapağı atalım gerisi kolay ama anladık ki en kolay kısım o kapağı atmakmış, mezun olalım bi çaresine bakarız dedik ama
    mezun olmak daha kolaymış yani her geçen dönem bir öncekine göre daha zor oluyor

öğretmenlik mesleğine gelince.

26 yıllık hayatımda bunu anlattığım herkes bana aptal dedi

ben eğitim fakültesini ikinci sınıfta bıraktım. 2yıllık eğitim fakiltesi hayatımda anladım ki benden iyi bir öğretmen olmaz, bırakmak için dilekçeyi fakülte dekanına vermem gerekiyormuş dilekçeyi yazdım dekana verdim baktı niye bırakıyorsun dedi. benden öğretmen olmaz anladım dedim.
    ne yapacaksın peki dedi, ikinci sınıfta tekrar sınava hazırlanıp istediğim bölümü kazandığım için oraya devam edeceğim dedi.

bir eğitim fakiltesi dekanın bir eğitimci profösörün bana aynen söyledikleri

burda iş garantisi var bitirince öğretmen olursun 12 ayın nerdeyse 6 ayı tatille geçecek sıcak bi işyerin olacak çok yüksek olmasada yinede fena sayılmayacak bi maaşın olacak, şimdi 2 yılı bi kenara bırakıp sıfırdan yeni bir üniversiteye başlamak gereksiz,

dekanın gözünde öğretmenlik buydu,

bu sözlere biraz kızdım, nasıl olsa yeni üniversitemi kazanmışım buraya bırakmak için dilekçe vermeye gelmişim kendimi tutamadım ve

sizin gibi eğitimcilerin sayısı yeterince fazla birde aranıza ben katılarak sayınızı artırmaya gerek yok dedim.

tabi dekan buna çok kızdı ama neye yarar beni okuldan atsa ne olur zaten elimde dilekçe ile gelmişim

bence her önüne gelen öğretmen olmamalı olamamalı,

eğitim fakiltesindenkilere bakıyordum 70 kişilik sınıfın sadece 10-15 kişisi derslere gelir takip eder diğerleri ise sınavdan sınava gelir fotokopi ile sınava hazırlanır geçer bi önceki dönem bırakın ne öğrendiğini hatırlamayı hangi dersin sınavına girdiğini hatırlamazlardı.

bu kişilerden öğretmen olsa ne olur olmasa ne olur.

bir gün stajdayız, en arkada oturan bir öğrenci var öğrencinin dersle pek ilgisi yok ama öğrencinin sanırım bazı rahatsızlıkları vardı normal bir kişi gibi konuşamıyor ve duymakta zorluk çekiyordu.

dersi ben anlatıyorum sınıfa soru sordum, herkes parmak kaldırıyor aynı zamanda ben ben diye avazları çıktığı kadar bağırıyor, en arkadakı o öğrenciyi gördüm ona sen yapmak istermisin dedim.
    öğretmen ordan hemen çıktı ve bana sınıfın içinde
    bırak onu o aptaldır dedi, tabi bunu duyan öğrenci ağlamaya başladı.
    bunu gören ben dayanamadım ve,
    Aptal öğrenci yoktur aptal öğretmen vardır dedim.
    bu söz bana bir uyarı cezası olarak okulda geri döndü ama benim için değişen bi şey yoktu çünkü ben zaten kararımı vermiş yeniden öss ye hazırlanıyordum.

• quote:

Orjinalden alıntı: cavroatesh

ancak bu noktada biraz dikkat etmek lazım

quote:

hah işte buda önemli bir nokta... bizim okulda da meslek dersinde din üzerine sohbet dinliyoruz (nurculuk hikayeleri)

bende kafamı masaya koyup uyuyor numarası yapıyorum... öyle şeyler beni bozar.. ben oraya derse okumaya gitmişim imam hatip okulumu orası

neler görecez daha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 1 Nisan 2008; 8:10:28 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Old_Town

quote:

Orjinalden alıntı: cavroatesh

ancak bu noktada biraz dikkat etmek lazım

quote:

hah işte buda önemli bir nokta... bizim okulda da meslek dersinde din üzerine sohbet dinliyoruz (nurculuk hikayeleri)

bende kafamı masaya koyup uyuyor numarası yapıyorum... öyle şeyler beni bozar.. ben oraya derse okumaya gitmişim imam hatip okulumu orası

neler görecez daha

Çok normal fabrikasyon çalışan o kadar çok öğretmen okulu var ki , Her taraf öğretmen dolu görevlerini layığı ile yapanlara lafım asla olmaz,ellerinden de öperim.

Ama sen 2 yıl eğitip konuşmasını dahi düzeltemediğin bıyıkları yeni terlelemiş kendileri bile hala çocuk olan vede en önemlisi hiç bir psikolojik teste tabi tutmadığın insanları bu ülkenin çocuklarını yetiştir diye sokaklara salarsan olacağı budur.

Benim bildiğim bir öğretmen göreve başladığından emekli olana kadar senede 2 kez testlere katılır psikolojisini ölçmek yeterli derecede öğretme kabiliyetinin olduğu tesbit etmek için.Bu tüm Dünyada böyle uygulanıyor.Gerçi Dünya bir tarafa biz Türkler bir tarafa.

• quote:

khanturks1

Çok normal fabrikasyon çalışan o kadar çok öğretmen okulu var ki , Her taraf öğretmen dolu görevlerini layığı ile yapanlara lafım asla olmaz,ellerinden de öperim.

Ama sen 2 yıl eğitip konuşmasını dahi düzeltemediğin bıyıkları yeni terlelemiş kendileri bile hala çocuk olan vede en önemlisi hiç bir psikolojik teste tabi tutmadığın insanları bu ülkenin çocuklarını yetiştir diye sokaklara salarsan olacağı budur.

Benim bildiğim bir öğretmen göreve başladığından emekli olana kadar senede 2 kez testlere katılır psikolojisini ölçmek yeterli derecede öğretme kabiliyetinin olduğu tesbit etmek için.Bu tüm Dünyada böyle uygulanıyor.Gerçi Dünya bir tarafa biz Türkler bir tarafa.

çok haklısın, üniversitede iken öyle hoclar var ki yoklamayı dersin en sonunda alırlardı ve derse ilk baştan katılmayanların yoklamasını almazlardı çünkü kendileride biliyordu ilk yoklamayı alsa sınıfta 3-5 öğrenci ancak kalacak buda tabi o hoca için utanç verici, öğrenciler hocayı sevmezdi anlattıklarını dinlemezdi bu onun söylediklerinin önemsiz olmasından değil neyi nasıl söyleyeceğini bilmemesinden kaynaklanıyordu. konuşmaktan aciz olupda prof olan hocalar vardı.

diğer taraftan bazı hocalar vardı yoklamayı ilk alırdı ama sınıftan sadece 3-5 adam derse girmezdi çünkü herkes o hocayı seviyor anlatma tarzını beğeniyordu.

bilmek ayrı şey öğretmek ayrı şey
    seninde dediğin gibi öğretmen olmak isteyen kişileri daha dikkatli seçmek ve seçtikten sonrada düzenli olarak kontrol etmek gerekiyor.

• kendi hayatimda dahil bircok arkadasiminda vasifsiz hocalar yuzunden hayati kararmistir...
  • Benmerkezci bir zihniyet artıyor memleketimizde.
    Bu da böyle düşünenleri doğuruyor işte...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.