Şimdi Ara

[KUŞ ÖLDÜ] Binada kumru buldum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
5.594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar merhaba. İşim gereği çok erken kalkıyorum. Binadan çıkmak üzereyken merdivende bir tane kumru gördüm. Şu kahverengi olan ve "uuuuu" diye öten kuşlardan. Merdiven basamağında öylece oturuyordu. Almak istedim. Bir iki kez uçmaya çalıştı ama binanın tavanına değdi ve yere indi. Onu öylece orada bırakamayıp eve götürdüm ve babama bıraktım. Babamdan, kuşun önüne ekmek kırıntısı ve su bırakmasını, ara ara da yapabilirse kontrol etmesini istedim. Şimdilik böyle idare ederiz diye düşünüyorum. Eve geçene kadar bir şey yapamayacağım ama bu canlı için bir şeyler yapmak istiyorum.

Tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Bu kumrular ne yer ne içer? Belki üşümüştür, belki hastadır vs. Ona iyi bakmak istiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Teşekkür ederim.

------------------------------

04 Mart 2017 saat 22:58 itibarıyla güncel.

Bir geceyi bizde geçirdi kuş. Balkonda tuttum. Camekan var. Dışarıdan daha sıcak. Verdiğimiz suyu ve bulguru tüketmiş. Bu sabah dışarı çıkardım. Uçar diye bekledim. Uçmadı. Yerde biraz yürüdü. Yemini yedi. Su içti. Etrafta biraz yürüdü. Sonra ne alakaysa yakındaki bir moloz yığınında girebileceği kadar bir oyuğa girip oturdu. Ben ise çıkmasını bekledim. Çıkmadı. Moralim bozuldu. Acaba sonu geldi de hissetti, ölümü gözden uzak olsun diye mi öyle yaptı, bilmiyorum. Kendi elimle çıkardım. Eve geri götürdüm. Karın tarafını okşayınca gözlerini kapatıyordu. Yerine bıraktım. Ama bıraktığım yerde oturup tüylerini kabartıyordu. Özellikle göğsünü. Akşam teyzemlere gittik. Az önce geldik ve merak edip baktım. Sanki yan yatmıştı. En kötü ihtimali düşündüğüm için babamdan bakmasını istedim. Baktı... ve öldüğünü söyledi. Ne diyeceğimi bilemedim. Çok kötüyüm.

Belki de ölümüne ben sebep oldum. Belki binada kalsa birisi aracılığıyla dışarı çıkacak, doğal ortamında kendi kendini iyileştirecekti (Ölecekse bile gözden ırak ölecek ve göremeyecektim ve bu kadar takmayacaktım).

Belki de yardım edeyim diye özgürlüğünü aldığım için öldü. Bunların duygusal canlılar olduğunu duymuştum. Belki esaret altında olmak ağır geldi de dayanamadı.

Belki de gerçekten hastaydı. Anlayamadım. Bilemedim.

Doğa dostu, canlıları seven bir insan olduğumu düşünüyorum. Ama bu olay beni çok etkiledi. İyi olur diye beklediğim kuş öldü. Ben bir daha aynı durumda bir canlı görsem nasıl bakarım ona? Nasıl yardım eli uzatırım?

Moralim çok bozuk arkadaşlar. Önce evrenden, sonra da sizden özür diliyorum. Aynı özü paylaştığım doğa arkadaşıma iyileşmesinde yardımcı olamamak çok üzdü beni.

Umarım bunu siz yaşamazsınız. Doğaya saygılı ve sevgili olmanız dileğiyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skydiver132 -- 4 Mart 2017; 23:16:8 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Kumru buyuk mu, yarali mi?

Eger buyuk veya yarali degil ise sal ozgurluge kavussun sakin beslemeye calismak gibi bir hata yapma hele ki evde.

Olmaz o is. Hayvana buyuk eziyet edersin.

2005 nisan dogumlu kumrum gecen 6 ay oncesinde yasliliktan oldu 12 yil yasadi ve kac kere ustune basip olum tehlikesi yasattigimi hastalandigini gozunun zamanla katarak olmasini ucamamasini buralarda heralde bir ben bilirim. Evde yasadi bilfiil 12 yil. Almak zorundaydim cunku zamaninda anasin yuvasini olecek olan kardesine yardim etmek isterken anasi diger saglam yavruyu yuvadan atmisti benim yuzumden o sebeple beslemek zorunda kaldim bu hayvanlar kesinlikle doga hayvani. Evde beslenmes kafese konamaz.

Bugday arpa peynir ceviz kirintilariyla beslenebilir ama dedigim gibi genede saglikli olmaz cunku bu hayvanlar dogada ozgurce ucup gunesten beslenmesi saglikli olmasi gerekir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

Kumru buyuk mu, yarali mi?

Eger buyuk veya yarali degil ise sal ozgurluge kavussun sakin beslemeye calismak gibi bir hata yapma hele ki evde.

2005 nisan dogumlu kumrum gecen 6 ay oncesinde yasliliktan oldu 12 yil yasadi ve kac kere ustune basip olum tehlikesi yasattigimi hastalandigini gozunun zamanla katarak olmasini ucamamasini buralarda heralde bir ben bilirim. Evde yasadi bilfiil 12 yil. Almak zorundaydim cunku zamaninda anasin yuvasini olecek olan kardesine yardim etmek isterken anasi diger saglam yavruyu yuvadan atmisti benim yuzumden o sebeple beslemek zorunda kaldim bu hayvanlar kesinlikle doga hayvani. Evde beslenmes kafese konamaz.

Bugday arpa peynir ceviz kirintilariyla beslenebilir ama dedigim gibi genede saglikli olmaz cunku bu hayvanlar dogada ozgurce ucup gunesten beslenmesi saglikli olmasi gerekir

Teşekkür ederim. Yaralı olmadığını düşünüyorum. Başındaki tüyler ters yönde duruyordu. Yağmur olduğunu düşünüyorum. Bir şekilde binaya girip çıkamamış. Zaten geçici olarak bakacağım. Muhafaza etmek için. En kısa sürede salacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: skydiver132

quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

Kumru buyuk mu, yarali mi?

Teşekkür ederim. Yaralı olmadığını düşünüyorum. Başındaki tüyler ters yönde duruyordu. Yağmur olduğunu düşünüyorum. Bir şekilde binaya girip çıkamamış. Zaten geçici olarak bakacağım. Muhafaza etmek için. En kısa sürede salacağım.

Uveyik kusu ve yavrulul sureci gecirmedigi icin alismaz zaten yakalarken tuylerini birakir kuyrugunu birakir korkudan.

En guzelini yaparsiniz.

Yavruyken yetistirilince alisiyor tabi canlilar kafamdan omzumdan hic ayrilmazdi

• eğer uçuyorsa sorun yoktur. sabah vakitleri salın akşam salmayın uçamaz. işten çıkmadan salın. önüne ekmek içi ıslak verin yesin. kumrular çok yemek yerler :D imkan varsa haşlanmış yumurta yapın onu püre haline getirin protein depolasın çabuk iyileşşin sorunu varsa kendine gelir
  • quote:

Orijinalden alıntı: I am Tony Montana

eğer uçuyorsa sorun yoktur. sabah vakitleri salın akşam salmayın uçamaz. işten çıkmadan salın. önüne ekmek içi ıslak verin yesin. kumrular çok yemek yerler :D imkan varsa haşlanmış yumurta yapın onu püre haline getirin protein depolasın çabuk iyileşşin sorunu varsa kendine gelir

Akşam uçmaz mı :) Bilmiyorum. Eve geçince kendim bir şeyler hazırlarım. Yumurta yerler mi hocam? İlk defa duyuyorum :)

• Yumurta püresi yerler. Akşam gözleri görmez ne.karga nede çoğu kuşun. Yuvasını bulamaz sabah salin balkondan yapmayın.asagidan salin bir şey olursa düşmesin balkondan

• quote:

Orijinalden alıntı: I am Tony Montana

Yumurta püresi yerler. Akşam gözleri görmez ne.karga nede çoğu kuşun. Yuvasını bulamaz sabah salin balkondan yapmayın.asagidan salin bir şey olursa düşmesin balkondan

Tamam hocam. Yumurta püresi dediğiniz beyazının ufak hale getirilmiş hali, değil mi? Zaten gün doğumunda ve yerden salarım. Balkondan düşme durumu var :) Teşekkür ederim.

• Püre blender geçirip verirseniz daha iyi olur diğer türlü püre olmaz. Uçuyor demi sıkıntisi var mı çünkü boş yere yerde durmaz kumrular manitasi arıyordur

• Acı güncel.

Yukarı!

• Çok üzücü bir olay. Ne oldu ne bitti bilmiyorum neden öldügü konusunda söylediklerin dogrultusunda ufak bir yorum yapılabilir ama tam gerçek bilinemez tabi.

Daha öncede konuna yazdım. yakın zamana kadar 12 yıl bilfiil evde kumru beslemiş biri olarak söylüyorum.

Duygusal canlılardır doğru. Bunalıma girebiliyorlar bu genelde dönemsel ve mevsimsel oluyor.

Bunalımdan oleceğine ihtimal vermiyorum 1 günde olmesi imkansız. Yedigi bir sey dokunmus olabilir mi onu bilemem onu siz bilirsiniz ama o ihtimalde yoksa onu zaten bulduğunda bir sorunu varmış demekki, hastalıgı bas göstermis agırlasmıs durumu ve ölmüs.

Kolay kolay olmez. Hassas kuslar değiller onlar eger öyle olsaydı istanbulda turkiyede kumru kalmazdı surekli sokakta tuneyip yasıyorlar.

Kısacası üzülme, soku atlatmaya calıs. Senlik bir şey yok. İyi ki el uzatmıssın bir daha gorursen bir daha uzat. İnsanlık ve niyet muhim olandır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 5 Mart 2017; 1:30:4 >

• bendede çok kuş öldü karga güvercin vs. onları almasak durumu daha kötü oluyor. 1 gün fazladan yaşadı sokakta yaşamayazdı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.