Şimdi Ara

Kürtleşmiş türkmen aşiretleri (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
22.751
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • artvinden adanaya kadarmı? iyimisiniz siz, atrvinde gürcüler yaşar, adana ise türkmen diyarıdır, urfada öyle, antepte öyle, kürtlerin aslen çoğunluk oldukları bölgeler bellidir. Saydığım aşiretler urfa antep gibi bölgelerde yaşarlar ve kürtleşmişlerdir.
    Ayrıca şu anki duruma göre düşünmeyin durumu... Belgelerle ispatlı olan bir şeye karşı çıkmaya devam edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanto

yazıyorsunuz ama gerçeklerle çelişiyor, kürtler artvinden-adana hattına kadar yaşayan bu toprakların yerli halklarından biri iken bırakın yayılmayı tam tersine azalmakta ve geri çekilmekteler. bir çok kürt ili uygulanan politiklarlar etkisiyle doğal bir süreç içinde değişime uğruyor, bu doğal bir durum. almanyaya göçen türklerde doğal süreç içinde değişim oluyor, çünkü çoğunluk içinde azınlık hep erir. bir zamanlar lazlar vardı, şimdi esamesi okunmuyor. Doğal olmayansa zorlamalardır. zorla insanlara kimlik ve kültür dayatmasıdır.
    gelelim türk milletine bin yıl önce orta asyadan çekik gözlü gelen türkler ne çabuk evrim geçirip şu anki halini aldı? mantıklı mı? sarışın,kumral yapıda asyada hangi topluluklar var? bunlar hep yalan yanlış öğretilen tarih safsataları. tarih sadece insanlara şoven (abartılı, saldırgan bir vatan severlik ve ulusal üstünlük inancı) bir şekilde anlatılırsa olacağı bilgi kirliliği.

yazdıklarınızda yanlışlık ve kendi fikrinizi doğrulamak adına gerçekleri çarpıtma hat safhada.

artvin genelinde kürt nüfusu yoktur. bu yalanlar, kurulması planlanan kürdistan'ı denize ulaştırma planının bir parçasıdır. artvin genelinde deniz kenarında, yani hopa-arhavi çevrelerinde ve borçka'da lazlar yaşar. iç taraflarda ermeni, gürcü ve Türkler yaşar. burası kürt coğrafyası değildir, geçiniz.

dedim ya, kendinizi doğrulamak için bilgi çarpıtıyorsunuz. geçen hafta 40. arhavi kültür sanat festivali gerçekleşti. batum'dan gelen lazlar ile lazca konuşuldu. herkes de birbirini anlıyor. laz kültürü, laz ilçelerinde (arhavi, hopa, pazar, fındıklı, ardeşen, borçka, batum) devam ediyor. siz lazlar kimlerdir bir gidin onu öğrenin, sonra kim bizim esamemizi okumuyormuş onu açıklayın. bölücü istekler ile gündeme gelmemekse bu, daha hiç de esamemiz okunmayacak. kültürümüz emperyalist isteklerin maşası olmadığı için bugün sizin tarafınızdan esamesi okunmuyor zaten. ben de bundan gurur duyuyorum. ben kültürümün farkındayım, lazlar kendi kültürlerini yaşıyorlar. eğer biraz bilgi edinmek istiyorsanız arhavi'ye beklerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

quote:

yazıyorsunuz ama gerçeklerle çelişiyor, kürtler artvinden-adana hattına kadar yaşayan bu toprakların yerli halklarından biri iken bırakın yayılmayı tam tersine azalmakta ve geri çekilmekteler. bir çok kürt ili uygulanan politiklarlar etkisiyle doğal bir süreç içinde değişime uğruyor, bu doğal bir durum. almanyaya göçen türklerde doğal süreç içinde değişim oluyor, çünkü çoğunluk içinde azınlık hep erir. bir zamanlar lazlar vardı, şimdi esamesi okunmuyor. Doğal olmayansa zorlamalardır. zorla insanlara kimlik ve kültür dayatmasıdır.
    gelelim türk milletine bin yıl önce orta asyadan çekik gözlü gelen türkler ne çabuk evrim geçirip şu anki halini aldı? mantıklı mı? sarışın,kumral yapıda asyada hangi topluluklar var? bunlar hep yalan yanlış öğretilen tarih safsataları. tarih sadece insanlara şoven (abartılı, saldırgan bir vatan severlik ve ulusal üstünlük inancı) bir şekilde anlatılırsa olacağı bilgi kirliliği.

yazdıklarınızda yanlışlık ve kendi fikrinizi doğrulamak adına gerçekleri çarpıtma hat safhada.

artvin genelinde kürt nüfusu yoktur. bu yalanlar, kurulması planlanan kürdistan'ı denize ulaştırma planının bir parçasıdır. artvin genelinde deniz kenarında, yani hopa-arhavi çevrelerinde ve borçka'da lazlar yaşar. iç taraflarda ermeni, gürcü ve Türkler yaşar. burası kürt coğrafyası değildir, geçiniz.

dedim ya, kendinizi doğrulamak için bilgi çarpıtıyorsunuz. geçen hafta 40. arhavi kültür sanat festivali gerçekleşti. batum'dan gelen lazlar ile lazca konuşuldu. herkes de birbirini anlıyor. laz kültürü, laz ilçelerinde (arhavi, hopa, pazar, fındıklı, ardeşen, borçka, batum) devam ediyor. siz lazlar kimlerdir bir gidin onu öğrenin, sonra kim bizim esamemizi okumuyormuş onu açıklayın. bölücü istekler ile gündeme gelmemekse bu, daha hiç de esamemiz okunmayacak. kültürümüz emperyalist isteklerin maşası olmadığı için bugün sizin tarafınızdan esamesi okunmuyor zaten. ben de bundan gurur duyuyorum. ben kültürümün farkındayım, lazlar kendi kültürlerini yaşıyorlar. eğer biraz bilgi edinmek istiyorsanız arhavi'ye beklerim.

Lazlar hiçbir zaman biz türklere ihanet etmemiştir.

Ha bu arada, lazca biliyormu sizin atalarınız?
    Bizimkiler laz olmadığı için bilmiyorlar da.

• quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

quote:

Orijinalden alıntı: nocen

İlginçtir
    Mektuplaşmalarında
    Yavuz,
    Şah ismail'e 'Korkak Türk' diye hitap ederken

Şah İsmail, Yavuz'a
    'Rum Padişahı' diye hitap eder...

bunun kaynağı nedir? osmanlı'da Türklüğün bir dönem bayağı aşağılandığını bilirim. hatta zamanında ahmet vefik paşa bursa valisi iken halktan insanlara hangi milletten olduğunu sorduğunda, "rum, ermeni, yahudi" cevabı aldığında arkada duran ve utancından cevap vermeyen biriyle diyaloga girer. adam Türk'tür ama paşaya cevap veremez, kendisi ile muhatap olmasını dahi ihtimal dahilinde göremez. işte durum buydu osmanlı'nın bir döneminde.

Yavuz Sultan Selim Han’ın savaş alanından kaçan Şah İsmail’e manidar mektubu !… Türk ordusu Yavuz Sultan Selim’in başkanlığında İran sınırlarını geçince, ufak çapta da olsa çatışmalar başlamıştı. Ancak Şah İsmail’in kendisi henüz ortada yoktu. Yavuz, Şah’ı savaş alanına çekmek için, aşağıdaki mektubu kendisine gönderdi: Yavuz Selim Yavuz Selimin Şah İsmaile manidar mektubu! - İsmail Bahadır. Sen, benim sınırım ve yurdum üzerinde görünmekle bana meydan okudun. işte ben geldim ve haftalarca yürümekte olduğum halde, ne senden ve ne de askerlerinden bir eser yok. Ölü müsün yoksa sağ mısın bilemem. Sen hileden başka bir şey bilmez misin? Eğer korkuyorsan bir doktor bul, seni tedavi etsin. Fakat seni korkutmamak için, en iyi askerimden kırk binini Kayseri civarında bıraktım. Zannederim ki düşman hakkında bundan daha iyi lütufkarlık gösterilemez. Lakin, kendini gizlemekte devam edecek olursan erkek sayılmazsın. Nasihatimi dinle, miğfer yerine kadın örtüsü kullan ve hükum sürmek isteğinden de vazgeç. Yavuz Sultan Selim, bundan sonra Şah İsmail’e mektupla beraber bir kadın donu ile bir çarşaf gönderdi. (Hammer Tarihi Tercümesi, C’ 4, s, 131′den naklen, S. Tansel, s, 100)
    --------------------------
    Soruna tam cevap değil elbette
    Ama kaynağımı hala bulamadım

• bence çoğumuz anadoluya sonradan gelmedik, tek ırk tek devlet vs vs poliitikaları sebebiyle bir çok toplum eridi ve asimilaysona uğradı( antroplolojik olarak böyle) bugün bile ülkemizde yaşayan her farklı toplum doğal olarak erimekte, sistem sadece tek tip bir kültür ve kimlik sunuyor. dolayısıyla arnavut,boşnak,laz vs vs kökenli bir gençler kendinlerine öğretilen kültür gereği türk milliyetçisi olarak görüp hayret ediyorum. :) konuşuyoruz ben türküm diyor kafam iyice karışıyor.
    hashus1099 birader biraz tarih (pragmatik tarih değil) okusan söylediklerimin yanlış olmadığını göreceksin. ben artvin kürt ili demiyorum "yaşadıkları yerler" dedim. açın wikipedi yi okuyun, çıkarları uğruna gerçekleri çarpıtan sözde tarihçileri yeter okudunuz, biraz da farklı seslere yer verin.
    asyada yaşayan sarışın mavi gözlü boy'un fotosu var mı? çok merak etttim. ben ortaokuldayken de aynı şey söyleniyordu yıl 2012 hala aynı söylemler, bir türlü evrim geçiremedi yalanlar. :) hepiniz okumuş çocuklarsınız kimmiş bu ortasayada yaşayan sarı saç mavi gözlü ırk?
    ergenekon destanı geldi aklıma bence baştan aşağı gerçek dışı, akıl mantık dışı bir mit, aynı yaradılışçıların adem havva miti gibi.

sorun "kültürel körlük" bence

• quote:

bence çoğumuz anadoluya sonradan gelmedik, tek ırk tek devlet vs vs poliitikaları sebebiyle bir çok toplum eridi ve asimilaysona uğradı( antroplolojik olarak böyle) bugün bile ülkemizde yaşayan her farklı toplum doğal olarak erimekte, sistem sadece tek tip bir kültür ve kimlik sunuyor. dolayısıyla arnavut,boşnak,laz vs vs kökenli bir gençler kendinlerine öğretilen kültür gereği türk milliyetçisi olarak görüp hayret ediyorum. :) konuşuyoruz ben türküm diyor kafam iyice karışıyor.
    hashus1099 birader biraz tarih (pragmatik tarih değil) okusan söylediklerimin yanlış olmadığını göreceksin. ben artvin kürt ili demiyorum "yaşadıkları yerler" dedim. açın wikipedi yi okuyun, çıkarları uğruna gerçekleri çarpıtan sözde tarihçileri yeter okudunuz, biraz da farklı seslere yer verin.
    asyada yaşayan sarışın mavi gözlü boy'un fotosu var mı? çok merak etttim. ben ortaokuldayken de aynı şey söyleniyordu yıl 2012 hala aynı söylemler, bir türlü evrim geçiremedi yalanlar. :) hepiniz okumuş çocuklarsınız kimmiş bu ortasayada yaşayan sarı saç mavi gözlü ırk?
    ergenekon destanı geldi aklıma bence baştan aşağı gerçek dışı, akıl mantık dışı bir mit, aynı yaradılışçıların adem havva miti gibi.

ahanda türkiyede türk yokçu hümanistliği ortaya çıktı.
    Ya ben bu yazdıklarımı türkmenistandan yazıyorum yazık be, vallahi yazık. Şunu yazarken yanımda bir türkmen arkadaşım var sarışın mavi gözlü, resim yükleyemiyorum.
    Eğer bir asimilasyon varsa, ya bir kültür zorla dayatılacak yada yoğun bir türkmen nüfusu olacak.
    Osmanlının asimilasyon yapmadığı kabul gören bir gerçek, demekki senin gibi devşirmeler yoğun türkmen nüfusu yüzünden türkleşti.
    Hayır benim anlıyamadığım, ne kadar kişinin genine baktın?
    Forumda şamanizm kökenli türk adetleri diye konu paylaştım, adetlerimiz göktanrı dinine benziyor diye.
    Ama sen devşirme olduğun için sende yoktur bu adetler.
    Zaten dinlere yaptığın hakaretten sonra senin hümanist ayaklı türkiyede türk yokçu yada kısaltmayla hattt olduğunu anladım. Senin gibileri gördükçe artık hattt alarmı diye bağırıp buraları boşalttıracağım.
    Benim anlıyamadığım, siz hatttler işinize gelmeyen her şeye yalan diyorsunuz.
    Ya çukurova türkmeni gör bari insaf ya, vallahide billahide insaf.

• quote:

bence çoğumuz anadoluya sonradan gelmedik, tek ırk tek devlet vs vs poliitikaları sebebiyle bir çok toplum eridi ve asimilaysona uğradı( antroplolojik olarak böyle) bugün bile ülkemizde yaşayan her farklı toplum doğal olarak erimekte, sistem sadece tek tip bir kültür ve kimlik sunuyor. dolayısıyla arnavut,boşnak,laz vs vs kökenli bir gençler kendinlerine öğretilen kültür gereği türk milliyetçisi olarak görüp hayret ediyorum. :) konuşuyoruz ben türküm diyor kafam iyice karışıyor.

Sen herşeye yalan demeye devam et...
    Ha bu arada:
    KAYI
    Adana (Merkez, Dündarlı, Kınık, Yüreğir), Afyon, Aksaray (Koçhisar). Akşehir (Ilgın), Amasya, Ankara (Merkez, Ayaş, Beğpazarı, Çubuk, Haymene, Kasaba), Aydın, Antep, Bayburd, Beğ S. (Mihaliç, Sivrihisar), Birecik (Araban, Suruç), Bolu (Ereğli, Gerede, Taraklıborlu), Bozok (Yozgat, Kanak), Çankırı (Çerkeş, Tosya), Çermik, Çorum (Bayadözü, Budaközü, İskilip), Diyarbekir (Ceylan Nah.), Ergani, Erzurum (Kemah), Halep, Hamid (Barla, Doyuran, Eğridir, Gölhisar, Isparta, Uluborlu), Hüdavendigâr (Bursa), İçel, Karaman, Karesi (Balıkesir), Kadirli, Kastamonu (Araç, Boyabad, Sinop, Taşköprü), Kayseri, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya (Eski il, Turgud, Bayburd, Ilgın, Mahmudlar, Saidili), Kütahya (Aydos, Gediz, Geyikler, Alaşehir, Kula, Küre, Lazkiye, Selendi, Simav, Şeyhlü, Yalak), Maraş, Besni, Mardin (Beriyyecik), Menteşe (Balat, Bozöyük, Çine, Eskihisar, Köyceğiz, Mekri, Milas, Peçin, Tavas), Muğla, Niğde (Anduğı, Bor, Develi), Saruhan, Sis (Kozan), Sivas (Budaközü, Sorkun), Tarsus, Teke (Milli, Karahisar), Tekirdağ, Uşak.

BAYAD
    Adana (Karaisalu, Kınık, Özer=Payas, Yüreğir), Afyon, Aksaray (Koçhisar), Akşehir, Amasya, Ankara (Bacı, Beğpazarı, Çubuk), Aydın, Antep, Beğ (Sivrihisar), Birecik (Suruç), Bitlis (Adilcevaz), Bozok (Yozgat, Akdağ, Karadere, Sorkun, Emlâk, Gedük, Kanak), Çankırı, Çemişkezek, Çorum (Bayadözü, Katar, Osmancık), Diyar­bekir (Hasankeyf, Batı Diyarbekir, Savur), Ergani, Erzurum (Ter­can), Eskişehir, Halep, Hama, Hamid (Burdur, Eğridir, Uluborlu, Yalvaç), Hüdavendigâr (Bursa), İçel (Mud), Karaman (Ereğli, Ürgüb), Kadirli, Kayseri, Kırşehir, Kilis (Çöm), Konya (Bayburd, Eski il, Göçü, Ilgın, İnsuyu, Kureyözü, Mahmudlar, Saidili, Turgud), Kütahya (Geyikler, Şeyhlü), Malatya (Argovan, Besni, Gerger, Hısn-ı Mansur=Adıyaman, Kâhta), Maraş (Elbistan, Kara Hayıt, Kurupınar, Zamantı), Mardin, Menteşe, Niğde, Özer-ili, Saruhan (Demirci), Manisa, Sis (Kozan), Sivas (Budaközü, Niksar, Sorkun), Şam, Tarsus (Kosun), Teke (Milli Nah.), Trablusşam, Urfa, Şark Vilâyeti.

ALKAEVLİ
    Aksaray (Koçhisar)

KARAEVLİ
    Kastamonu, Sivas (Tokat, Turhal)

DÖĞER
    Adana (Berendi, Dündarlı, Özer ili), Afyon, Aksaray, Ankara, Ay­dın, Antep, Biga, Birecik (Ank, Suruç), Bozok (Yozgat), Çapakçur, Çemişkezek, Çermik, Diyarbekir (Akçakale, Savur, Berazi), Eskişehir, Erzurum, Halep, Hama, Hamid (Burdur, Isparta), İçel, Karaman, Kars-ı Maraş (Kadirli), Kayseri, Kerkük, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya (Besni, Gerger, Hısn-ı Mansur=Adıyaman, Kâhta), Maraş, Mardin, Niğde, Nusaybin, Özer (Payas), Savur, Sis (Kozan), Sivas, Siverek, Şam, Tarsus, Trabzon, Urfa (Bozili=Bozova, Harran, Haykuyu, Kaba Haydar, Kozan, Sallı, Ulum).

YAZIR
    Adana, Aksaray, Amasya, Ankara, Aydın (Alaşehir, Yenişehir), Birecik (Ank, Suruç), Bozok (Yozgat), Çankırı, Çemişkezek, Çermik, Diyarbekir, Erzurum, Halep, Hamid (Eğridir, Gölhisar, Uluborlu), Hüdavendigâr (Bursa), Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kilis (Çöm), Kocaeli (Gebze), Konya, Kütahya, Maraş, Mardin (Beriyyecik), Menteşe, Sis (Kozan), Sivas, Siverek, Tarsus, Teke (Antalya, Elmalı, Kaş), Trablusşam, Urfa (Bozova, Harran), Uşak.

DODURGA
    Adana, Aksaray, Amasya, Ankara, Biga (Ezine), Beğ S. (Sivrihisar), Birecik (Suruç), Bolu, Çankırı, Çorum, Diyarbekir, Erzurum, Halep, İçel (Mud), Karaman, Kastamonu, Kırşehir, Maraş, Menteşe (Mekri, Peçin), Sivas, Tokat (Turhal), Tarsus (Kosun, Ulaş), Teke (Antalya, Milli Nah., Muslu Nah.), Trablusşam, Urfa (Bozova).

YAPARLI
    Aydın (Alaşehir, Arpaz, Birgi, Bozdoğan, İzmir, Sultanhisarı, Tire, Vakıf, Yenişehir), Hamid (Eğridir, Gölhisar), Kütahya, Mardin, Menteşe (Mekri, Muğla, Tavas, Peçin), Saruhan (Adala, Akhisar).

AVŞAR
    Adana, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Aydın, Antep, Beğ S. (Sivrihisar), Beyşehir, Birecik, Bolu, Bozok (Yozgat), Çankırı, Çemişkezek, Çorum, Diyarbekir, Erzurum, Halep, Hamid (Eğridir, Gölhisar, Uluborlu, Yalvaç), Hüdavendigâr (Bursa), İçel (Anamur, Gülnar, Karataş, Mud, Silifke, Silindi), Karahisar-ı Şarkî, Karaman (Bozkır, Eski il, Karahisar), Kadirli, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Maraş (Antakya, Bertiz, Besni, Camusbel, Elbistan, Güğercinlik, Kara Hayıt, Keferdiz, Kurupınar, Yenice Kale, Zamantı), Menteşe ((Balat, Mekri, Peçin, Ula), Niğde, Özer (Payas), Saruhan (Demirci, Manisa, Ayasulug, Sığla), Sivas, Tarsus (Merkez, Kosun, Ulaş), Teke (Antalya), Urfa.

KIZIK
    Adana (Dündarlı, Karaisalu, Sarıçam, Yüreğir), Afyon, Aksaray, Akşehir, Ankara, Aydın, Beyşehir, Birecik, Bolu, Bozok (Yozgat), Çankırı, Çorum, Erzurum (Tercan), Halep, Hamid, Hüdavendigâr (Bursa), Kastamonu, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya (Keder­beyt), Maraş, Manisa, Menteşe, Niğde, Saruhan (Adala, Akçahisar, Demirci, Gördüs, Güzelhisar, Ilıca, Kayacık, Marmara, Menemen, Nif), Sivas, Tarsus.

BEĞDİLİ
    Adana (Dündarlı, Hacılı, Karaisalu, Yüreğir), Afyon, Aksaray (Eyüb ili, Bayburd, Turgud), Akşehir, Ankara, Antakya, Aydın, Antep, Biga, Birecik, Bozok (Yozgat), Çorum (Bayadözü, İskilip, Katar), Diyarbekir, Dulkadır (Maraş, Antep), Halep, Hamid (Karaağaç, Yalvaç), Hüdavendigâr (Bursa), İçel (Anamur, Gülnar, Mud), Karaman, Kadirli, Kayseri, Kırşehir, Kilis, Konya (Bayburd, Turgud, Eski il, Ereğli, Kureyşözü, Saidili), Kütahya, Malatya (Besni, Hısn-ı Mansur=Adıyaman), Maraş (Elbistan), Mardin, Muğ­la, Niğde (Bor, Develi, Ortaköy, Zeytun), Özer (Payas), Samsun, Saruhan, Sivas, Tarsus (Kosun), Urfa, Şark Vilâyeti.

KARKIN
    Adana (Dündarlı, Karaisalu, Sarıçam), Afyon, Aksaray (Koçhisar, Eyüb ili), Ankara, Aydın, Antep, Birecik, Bolu, Bozok (Yozgat), Çankırı, Çorum, Diyarbekir, Erzurum, Halep, Hamid (Eğridir, Gölhisar, Yalvaç), Hüdavendigâr (Bursa), İçel, Karaman, Karesi (Ayazmend, Balıkesir, Bigadiç, Fart, Giresun, İvrindi, Manyas, Pınarhisar, Sındırgı), Kastamonu, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütah­ya, Maraş, Menteşe, Niğde (Ürgüb, Eski il), Saruhan (Adala, Akça­hisar, Conşa, Demirci, Gördüs, Güzelhisar, Ilıca, Kestel=Nazilli, Manisa, Marmara Nah., Nif, Yengi), Sığla (Ayasulug, İzmir), Sivas (Niksar, Tokat), Tarsus (Kosun, Kuştemür), Teke (Antalya).

PEÇENEK (Beçene)
    Adana (Karaisalu, Kınık, Sarıçam), Afyon (Sandıklı), Aksaray (Koçhisar), Alaiye (Alanya), Ankara (Çubuk, Haymana, Murta­zaâbâd, Yabanâbâd), Bitlis (Ahlat), Bozok (Yozgat, Akdağ, Çubuk, Delüce Özü, Eğri Su), Halep, İçel (Anamur, Ermenek, Gülnar, Silifke), Karaman, Kars-ı Maraş (Kadirli), Kayseri (Malya), Konya Bayburd, Eski il, Karacadağ, Kureyşözü), Kilis, Malatya (Hısn-ı Mansur=Adıyaman), Maraş (Elbistan, Güğercinlik, Keferdiz), Sivas (Eşkinciyan, Tokat Erkilet), Tarsus.

ÇEPNİ (Çebni)
    Adana (Dündarlı, Sarıçam, Yüreğir), Aksaray (Koçhisar), Akşehir, Amasya, Ankara, Aydın, Bayburd (Kelkid), Birecik (Araban, Merzüman, Suruç), Bolu (Mudurnu, Todurga), Bozok (Yozgat), Çankırı, Çorum (Osmancık), Diyarbekir (Bertiz, Savur), İçel (Mud), Halep, Hamid (Eğridir, İrle), Hüdavendigâr (Bursa), Karaman, Konya, Karesi (Giresun, İvrindi), Kadirli, Kastamonu (Araç, Ayan­dan, Küre), Kayseri, Konya (Alaşehir, Aladağ, Ilgın, Mahmudlar, Turgud), Kütahya, Maraş, Niğde, Ordu (Ünye), Samsun (Kavak), Sivas, Trabzon (Çepni, Kürtün).

BAYINDIR
    Adana (Berendi, Dündarlı, Hacılı, Karaisalu, Kınık, Özer, Yüreğir), Afyon, Aksaray, Akşehir, Alaiye (Alanya), Ankara, Antakya, Ay­dın, Antep, Beğ S. (Sivrihisar), Biga, Birecik, Bolu, Bozok (Yozgat), Çankırı, Çapakçur, Çorum, Denizli, Diyarbekir, Erzurum, Halep (Ağzaz), Hama, Hamid (Burdur, Ağlasun, Eğridir, Gölhisar), Hınıs, Hüdavendigâr (Bursa), İçel (Mud, Silifke), Karaman, Karesi (Sın­dırgı), Kadirli, Kastamonu (Sinop), Kayseri, Kırşehir, Kilis, Kocaeli (Kandıra), Konya, Kütahya, Malatya (Besni), Maraş, Mardin, Men­teşe, Muğla, Niğde (Develi), Özer (Payas), Saruhan, Sis (Kozan), Sivas, Tarsus, Teke (Elmalu, Kaş, Milli Nah.), Trablusşam, Urfa (Bozili=Bozova).

ÇAVUNDUR (Çavuldur)
    Amasya (Gedegra, Geldiklen), Ankara, Çankırı, Çorum, Diyarbekir, Hamid, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Maraş, Niğde, Ordu (Ünye), Samsun (Kavak), Sivas, Trabzon (Çepni, Kürtün).

SALUR
    Adana, Aksaray (Eyüb ili, Koçhisar), Akşehir, Amasya, Ankara, Aydın, Antep, Biga, Beyşehir, Birecik (Araban, Rum Kala), Bozok (Yozgat, Akdağ, Baltı, Çubuk, Kanak, Sorkun), Çorum (Budaközü, Osmancık), Diyarbekir, Erzurum (Kemah, Rum Kala), Halep, Hama, Hamid, Hüdavendigâr (Bursa), Karaman, Karesi, Kadirli, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya (Kâhta, Samsad, Gerger, Hısn-ı Mansur=Adıyaman), Maraş, Menteşe, Muğla, Niğde, Saruhan, Sivas, Tarsus (Kosun, Kuştemür, Ulaş), Trablusşam, Urfa.

EYMÜR
    Adana (Ayas, Dündarlı, Hacılı, Karaisalu, Berendi, Kınık, Sarıçam), Afyon, Aksaray (Eyüb ili), Akşehir, Amasya, Ankara (Ayaş, Bacı, Çubuk, Kasaba), Arapkir, Aydın (Ayasulug, Alaşehir, Bozdoğan, Fota, Güzelhisar, İzmir, Nif, Sart, Tire, Yenişehir), Antep, Beğ S. (Sivrihisar), Birecik (Ank, Merzüman, Suruç), Bolu, bozok (Yozgat), Çankırı, Çemişkezek (Havik), Çorum, Diyarbekir, Ergani, Erzurum (Kemah, Rum Kala), Halep, Hamid, Hüdavendigâr (Bursa), İçel (Anamur, Gülnar, Mud, Silifke, Sinanlu), Karaman, Kadirli, Kas­tamonu (Araç, Daday, Sinop), Kayseri, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Kon­ya, Kütahya, Malatya (Besni, Argovan, Gerger, Hısn-ı Man­sur=Adıyaman, Kâhta, Keysun, Samsad), Maraş (Antakya, Elbistan, Güğercinlik, Keferdiz, Kemer, Yenicekale, Zamantı), Mardin, Mem­biç, menteşe (Köyceğiz, Tavas), Niğde (Develi, Karahisar, Şamardı, Ürgüb), Özer (Payas), Ravendan, Saruhan, Sis (Kozan), Sivas, Tarsus, Teke (Elmalı, Milli Nah.), Urfa.

ALAYUNDLU
    Adana (Karaisalu), Aksaray (Bekir, Eyüb ili, Koçhisar), Afyon (Karahisar-ı Sahib), Akşehir (İshaklu), Amasya (Ladik), Ankara, Antep, Beğ S. (Sivrihisar), Bolu, Çankırı, Çorum, Erzurum (Kemah, Kuruçay), Halep, Hamid, Hüdavendigâr (Bursa), İçel, Karaman, Kastamonu, Kırşehir, Konya (Turgud), Kütahya, Maraş, Menteşe, Niğde, Saruhan, Sultanönü (Eskişehir), Trabzon, Urfa.

YÜREĞİR
    Adana (Merkez, Ayas, Berendi, dündarlı, Hacılı, Karaisalu, Kınık, Sarıçam, Yüreğir), Aksaray (Eyüb ili), Ankara, Bayburd (Kelkid), Biga, Birecik, Bozok (Yozgat), Halep, Hamid, Hüdavendigâr (Bursa), İçel (Gülnar, Karataş), Karahisar-ı Sahip (Afyon), Karaman, Kars-ı Maraş (Kadirli), Kastamonu, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Konya, Malatya, Maraş (Elbistan), Menteşe (Köyceğiz, Mekri, Pırnaz), Niğde (Şamardı), Özer (Payas), Sis (Kozan), Sivas, Sultanönü (Eski­şehir), Tarsus (Kosun, Ulaş), Teke (Antalya), Trabzon (Kürtün).

İĞDİR
    (Yigdir)
    Adana (Ayas, Berendi, Karaisalu,Karataş, Sarıçam, Yüreğir), Aksa­ray (Koçhisar), Ankara, Aydın, Antep, Bayburd S., Biga, Birecik, Bozok (Yozgat), Çankırı, Erzurum, Halep, Hamid (Ağlasun, Barla, Eğridir, Yalvaç), Hüdavendigâr (Bursa), İçel (Gülnar, Karataş, Mud), Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya (Besni, Argovan, Gerger, Hısn-ı Mansur=Adıyaman, Kâhta, Keysun, Sam­sad), Maraş, Menteşe (Bozöyük, Çine, Köyceğiz, Mazun, Peçin), Muğla, Saruhan (Adala, Akhisar, Demirci, Gördüs, Güzelhisar, Marmara), Manisa, Sivas, Siverek, Sultanönü (Eskişehir), Tarsus (Merkez, Kosun), Teke (Antalya, Elmalı, İğdir, Kaş, Muslu), Urfa (Bozili=Bozova).

YIVA
    Adana (Hacılı, Karaisalu, Kınık, Sarıçam, Yüreğir), Aksaray (Ereğli, Eyüb ili, Hasandağı, Koçhisar), Akşehir, Alaiye (Alanya), Ankara, Antep, Aydın (Alaşehir, Ayasulug, Birgi, Çeşme, Güzelhisar, Honaz, İzmir, Kestel=Nazilli, Sart, Sivrilhisar, Sultanhisarı, Tire), Bayburd (Kelkid), Biga, Birecik (Ank, Araban), Bitlis (Boğnaran), bolu, Bozok (Yozgat, Akdağ, Boğazlıyan, Deliceözü, Sorkun), Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbekir, Erzurum, Halep, Hamid, Hüdavendigâr (Bursa), İçel (Anamur, Ermenek, Gülnar, Mud, Silifke, Silindi, Sinanlu), Karaman, Karesi, Kars-ı Maraş (Kadirli), Kastamonu, Kayseri, Kırşehir (Hacı Bektaş), Kilis, Konya (Eski il, Ürgüb), Kütahya, Malatya (Besni, Hısn-ı Mansur=Adıyaman, Kâhta, Samsad), Maraş (Antakya, Elbistan, Zamantı), Mardin, Menteşe (Balat, Bozöyük, Çine, Eskihisar, Köyceğiz, Mazun, Mekri, Milas, Muğla, Peçin, Tavas, Ula), Niğde (Develi, Karahisar, Ürgüb), Rodos Adası, Saruhan (Akhisar, Güzelhisar, Manisa, İzmir), Sivas, Sultanönü (Eskişehir), Şam, Tarsus, Teke (Antalya, Elmalı, Honaz, İğdir, Kürt), Urfa.

KINIK
    Adana (Kınık, Berendi, Hacılı, Karaisalu, Sarıçam, Yüreğir), Aksa­ray, Ankara, Arapkir, Aydın, Antep, Biga (Balya, Ezine), Birecik, Bolu, Bozok (Yozgat), Çankırı, Çorum, Diyarbekir, Erzurum, Halep, Hamid, Hüdavendigâr (Bursa), Karahisar-ı Sahib (Afyon), Kara­hisar-ı Şarkî, Karaman, Karesi, Kars-ı Maraş (Kadirli), Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Maraş, Menteşe, Niğde, Özer (Payas), Sığla, Sis (Kozan), Sivas, Siverek, Tarsus, Teke, Tekirdağ, Urfa.

BÜĞDÜZ (Bügdüz)
    Adana (Sarıçam, Yüreğir), Aksaray (Hasandağı, Koçhisar), Ankara, Beğ S. (Sivrihisar, Viranşehir), Aydın Bozok (Yozgat), Çankırı, Çorum, Halep, Hamid, Hüdavendigâr (Bursa), Karaman, Konya (Eski il, Koçhisar, Turgud), Kırşehir, Sivas, Sultanönü (Eskişehir).

Oğuz grupları içinde olmakla birlikte, hangi boydan olduğu tam olarak tesbit edilememiş olanlarla, diğer grupların yaşadıkları yerler ise aşağıdaki cetvelde bulunmaktadır.

VARSAK
    Adana (Ayas, Berendi, Dündarlı, Karaisalu, Misis, Sarıçam, Yüreğir), Aksaray (Eyüb ili, Koçhisar), Akşehir, Alanya (Manavgat), Ankara, Antep, Ayradı Kaz., Beğ S. (Sivrihisar), Bozok (Yozgat, Kanak, Sorkun), Çankırı (Keskin), Çorum (Budaközü, Osmancık), Diyarbekir, Halep, Hamid (Eğridir), İçel (Anamur, Bozdoğan, Ermenek, Gülnar, Karataş, Mud, Silifke, Silindi, Sinanlu), Karaman (Aladağ, Bozkır, Eski il, Koçhisar), Kars-ı Maraş (Kadirli), Kayseri, Kırşehir, Kilis, Konya (Bayburd, Ereğli), Kütahya, Maraş, Niğde, Özer (Payas), Sis (Kozan), Sivas, Tarsus (Kosun, Kuştemür, Ulaş), Teke (Antalya), Urfa.

BARAK[1]
    Adana, Ankara, Aydın, Beğ S. (Sivrihisar), Bozok (Yozgat), Hamid, Karaman, Kayseri, Maraş, Sis (Kozan), Sivas, Tarsus, Urfa (Kozan Nah.).

ÇUNKAR
    Aksaray, Ankara (Bacı), Aydın, Bozok (Yozgat), Karaman, Kayseri, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Mardin, Saruhan, Manisa, Sivas (Sorkun, Budaközü).

KIPÇAK
    Adana (Bulgarlu, Dündarlı), Aksaray (Eyüb ili, Hasandağı), Akşehir (İshaklu), Ankara, Aydın, Beğ S. (Sivrihisar), Bozok (Yozgat, Kanak, İli Su), Çankırı, Çorum, Hüdavendigâr (Bursa), Karahisar-ı Sahib (Afyon), Karaman, Kars-ı Maraş (Kadirli), Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Maraş, Manisa, Sivas, Tekirdağ.

MOĞOL
    Aksaray, Akşehir, Çorum, İçel, Karaman, Konya, Malatya (Taşili).

EKRAD(Kürt)
    Adana (Özer ili), Akşehir (İshaklu), Amasya, Ankara, Aydın, Antep, Beyşehir, Birecik (Ank, Araban, Merzüman, Suruç), Bitlis (Adilcevaz, Ahlat, Keşağı), Bozok (Sorkun), Çemişkezek (Çatalkale, Ribat, Sağman, Vaşgird), Çermik, Diyarbekir (Kulb, Geyki, Şiri Nah., Hasankeyf), Erzurum (Kemah, Rum Kala, Aşağı Tercan, Yukarı Tercan), Halep (Ağzaz, Yarin), Hama, Hınıs (Merkez), Karaman (Bayburd, İshaklu, Koçhisar), Kırşehir, Kiğı (Göçek), Kilis (Çöm), Konya (Akşehir, Bay­burd), Kütahya, Malatya (Besni, Gerger, Erenci, Hısn-ı Mansur= Adıyaman, Kâhta, Samsad), Maraş (Antakya), Mardin (Kûh-ı Mardin, Dinani), Niğde (Bor), Özer (Payas), Sivas, Siverek, Trablusşam, Urfa (Çermik), Vilâyet-i Şark.

ARAP
    Aydın (Ayasulug, İzmir, Tire), Biga (Ezine), Birecik, Diyarbekir (Hasankeyf, Mihmurd, Tur, Kulb), Halep (Ağzaz), Kilis (Çöm), Mardin, Sığla (Ayasulug), Siverek, Urfa.

KAYNAK:http://www.anadoluasiretleri.com/Page.php?pid=30

Ayrıntılı bilgi için:

Boyların nereye yerleştiği ile ilgili haritalar burada:http://www.anadoluasiretleri.com/Page.php?pid=10

• Şu anki durumla düşünme hatty, osmanlıda 16. yüzyıla anadolunun nüfusu 10 milyon ve 6 milyonu göçebe YÖRÜK. Bunlar devşirme olamaz. E tabi, siz kendi milliyetinize sahip çıkamayan birkaç devşirmeden biri olarak sizeyanınıza gelip tahrir defterlerini teker teker inceletsemde inanmıyacağınız için bir şey demiyorum.
  • Biraz tarih okusan diyorsun, hemde osmanlı belgelerini yalanlıyorsun. Hala senden tahrir defterlerine karşı çıkan bir söz duymadım. E tabi, herkes bu günlerde genelleme yapmaya bayılıyor. Ben pragmatik tarih yapmıyorum, belgelerle konuşuyorum, bunlar osmanlı arşivlerinde duran 2000 kadar tahrir defteri.
    Acı gerçekler insanlara öre durmuyor ne yazikki...
  • Bir yerde bu kitaplar tavsiye edilmiş. Prof. Aydın Taneri nin kitabına bakmak gerek özellikle.

Taneri, Aydın; Türkistanlı Bir Türk Boyu: Kürtler; Kürtlerin Kökeni, Siyasî, Sosyal ve Kültürel Hayatları, 2. Baskı, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Ankara 1983.

Başbuğ, Hayri; Kürt Türkleri ve Fanatik Ermeni Faaliyetleri, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Ankara 1984.

Eröz, Mehmet; Kürtlerin Menşei ve Türkmenlerin Kürtleşmesi, Türkiye Harsî ve İçtimaî Araştırmalar Derneği, İstanbul 1966.

Parmaksızoğlu, İsmet; Tarih Boyunca Türkkürtleri ve Türkmenler, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Ankara 1983.

Seferoğlu, Ş., Kaya ve H. Kemal Türközü; 101 Soruda Türklerin Kürt boyu, türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Ankara 1982.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=461432

Seyyid Ahmed Arvas Doğu Anadolu Gerçeği

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 29 Ağustos 2012; 0:44:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

Bir yerde bu kitaplar tavsiye edilmiş. Prof. Aydın Taneri nin kitabına bakmak gerek özellikle.

Taneri, Aydın; Türkistanlı Bir Türk Boyu: Kürtler; Kürtlerin Kökeni, Siyasî, Sosyal ve Kültürel Hayatları, 2. Baskı, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Ankara 1983.

Başbuğ, Hayri; Kürt Türkleri ve Fanatik Ermeni Faaliyetleri, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Ankara 1984.

Eröz, Mehmet; Kürtlerin Menşei ve Türkmenlerin Kürtleşmesi, Türkiye Harsî ve İçtimaî Araştırmalar Derneği, İstanbul 1966.

Parmaksızoğlu, İsmet; Tarih Boyunca Türkkürtleri ve Türkmenler, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Ankara 1983.

Seferoğlu, Ş., Kaya ve H. Kemal Türközü; 101 Soruda Türklerin Kürt boyu, türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Ankara 1982.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=461432

Seyyid Ahmed Arvas Doğu Anadolu Gerçeği

Birazdan Hümanist ayaklı türkiyede türk yokçular (yada kısaca hattyler) buraları basacaklar hocam. Hazır olun. Adamlara belge göstersem inanmıyacaklar, türkmenistanda olmasam bunların biriyle görüşüp 2000 kadar tahrir defterini teker teker okuttururdum.
    Belgelerle kanıtladığım bir şey için pragmatik tarihçi oldum, düşünün artık.

• seyyid avrasi eski bir mhp lidir. tarihçi bile değil bu yazdıklarına kendi milliyetçi görüşüne göre yön vermediğni nerden bilecez?
    objektif tarih lazım.
  • quote:

seyyid avrasi eski bir mhp lidir. tarihçi bile değil bu yazdıklarına kendi milliyetçi görüşüne göre yön vermediğni nerden bilecez?
    objektif tarih lazım.

Objektif tarih yapmaya çalışyorum zaten. Amasiz bana inanmıyorsunuz. osmanlı arşivlerine gidin tahrir defterlerine bakın, yada yusuf halaçoğlunun bayağı bir tahrir defterini inceleyerek yazdığı kitabı okuyun.
  • Biz niye bu kadar özünden kopmaya merakli bir halkiz anlamıyorum ya

Neymis abi bu Türklük niye herkes bu kadar kacma peşinde

Rusu cinlisi arabi kürdü derken asimile edilmedigimiz toplum kalmadı

Üstat Atsızın dedigi gibi

Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir.

Sunu bir kavrayamadik

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Adamin müziği dili kültürü her şeyi senden ayrı gelmişsin burada lagada lugada.

Irkı senden olsa ne yazar olmasa ne yazar. Kendini senden hissetmiyor.
    100 yılda ortaya çıkmadılar.
    Irkları senden olsa ne yazar.Olmasa ne yazar.Sizin söyleminiz kafa tascılığa çıkar.
    Kafa tasçılığa bakarsan kafa tasını arkasını yokla. turan çıkıntın varmı?
    Eğer yoksa kesinlikle türk değilsin.
    Siz bu kafa ile giderseniz anadoluda tek türk kalmayacak.
    Laz dediğin adam rum asıllı asimile olmuş insanlar.
    Geçmişin hayalini bırakın sizin turancılığınız tarih oldu. Bugüne bakın.
    Kürt olayı bitmiştir. Kürt diye bir millet yok derken. Burnunuzun dibinde koca bir federasyon oluşuverdi.
    Sen adamın dilini yasaklarsan yakında sende federasyonda oluşmaz. Anadolunun yarısından çoğu gidiverir.Az zaman kaldı.

• Sen Türk müsün ya da Türk Vatandaşı mısın? Türkiyede mi yaşıyorsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MANGUTAY -- 12 Mart 2019; 14:56:8 >
  • MANGUTAY kullanıcısına yanıt
    Hayrola
  • turan çıkıntısından haberin yokmuydu türk vatandaşı olarak. yada turancılığın ne olduğunumu bilmiyordun.?
  • Hayrola ne demek? Öyle misin değil misin? Soruyorum.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.