Şimdi Ara

Kürtleşmiş türkmen aşiretleri (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
0
Favori
22.734
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ek: sarı olduğum nereden belli yahu, avatardaki ben değilim

Sarışın değil misiniz gerçekten??? Halbuki benim gördüğüm karadenizlilerin büyük kısmı sarışındı, bende onlardan biriyim ve sarışınım...
    evrim&yaratılış konusunda webbie sormuştu, sen gülücük atıncada avatardakinin sen olduğunu zannettim sanırım.. neyse...
  • Çok merak ettiğim bir diğer olay ise Anadolu'nun coğrafi sınırları.Trakya hariç ülkemizin her bir karışına Anadolu diyip,sınırın 1 metre ötesini öyle tanımlamamak ne oluyor?Türklük kavramı gibi Anadolu coğrafyası kavramıda mı sonradan öne çıkartılmıştır?Trakya hariç her yeri tam olarak Anadolu diye nitelendirilebilinir mi?Asia Minor ile Anadolu aynı şey mi?

Bu arada,sonradan Kürtleşen insanların varlığı hakkında bilgilendirme yaparken daha vahim olan birşeyi atlıyoruz;Halihazırdaki Türk illerimizi başka türlü bilenler vardır ve azımsanmayacak kadar çoktur(birçok forum insanları,televizyon yorumcuları,bakanlar vs).
  • Birde diyarbakırın etnik yapı meselesi var. Diyar-ı bekir çok farklı etnik grupların yaşadığı bir yer. Hangisinin çoğunluk olduğu ise hep tartışma konusu. Eğer tahrir defterlerine göre konuşursak bölge ezici çoğunlukla türkmen aşiretlerinin baskın olduğu bir yer.
    Şu anki durum hakkında pek bilgim yok...
  • Mesela tunceli... Tuncelide türkmen aşiretleri çoğunluktadır. Ama şu anki durumda zazalar çoğunlukta görünüyor.
    Yazık... Kendi içimizde asimile olmuşuz...
  • Çok merak ettiğim bir diğer olay ise Anadolu'nun coğrafi sınırları.Trakya hariç ülkemizin her bir karışına Anadolu diyip,sınırın 1 metre ötesini öyle tanımlamamak ne oluyor?Türklük kavramı gibi Anadolu coğrafyası kavramıda mı sonradan öne çıkartılmıştır?Trakya hariç her yeri tam olarak Anadolu diye nitelendirilebilinir mi?Asia Minor ile Anadolu aynı şey mi?

Anlamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: eypenseypen

ek: sarı olduğum nereden belli yahu, avatardaki ben değilim

Sarışın değil misiniz gerçekten??? Halbuki benim gördüğüm karadenizlilerin büyük kısmı sarışındı, bende onlardan biriyim ve sarışınım...
    evrim&yaratılış konusunda webbie sormuştu, sen gülücük atıncada avatardakinin sen olduğunu zannettim sanırım.. neyse...

avatardaki ben değilim. sarışınlık bir miktar var, kardeşimde özellikle var da bende pek yok. baba tarafından gelmiş de anne tarafında olmadığı için bende pek baskın olmamış.

• quote:

Orijinalden alıntı: agoze

Çok merak ettiğim bir diğer olay ise Anadolu'nun coğrafi sınırları.Trakya hariç ülkemizin her bir karışına Anadolu diyip,sınırın 1 metre ötesini öyle tanımlamamak ne oluyor?Türklük kavramı gibi Anadolu coğrafyası kavramıda mı sonradan öne çıkartılmıştır?Trakya hariç her yeri tam olarak Anadolu diye nitelendirilebilinir mi?Asia Minor ile Anadolu aynı şey mi?

Bu arada,sonradan Kürtleşen insanların varlığı hakkında bilgilendirme yaparken daha vahim olan birşeyi atlıyoruz;Halihazırdaki Türk illerimizi başka türlü bilenler vardır ve azımsanmayacak kadar çoktur(birçok forum insanları,televizyon yorumcuları,bakanlar vs).

Mesela?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dedidiğim gibi, ben bu konuda tahrir defterlerini hesap alıyorum.
    İzmir mesela...
    İzmirdeki tahrirleri incelediğimizde şu sonuca varıyoruz...
    İzmirinde 16. yüzyıla kadar nüfusunun %90 kadarı türkmen hatta rum nüfusu çok az. Rumlar sonradan iç egeden göçmüşler izmire. Yunan arkadaşlarımız vardı göstermiştik onlara inanmamışlardı
  • Bu yoruma bende katılıyorum , doğuyu gezip görenler bunu daha kolay anlayacaktır.
  • eskiden ırkçı takıldığım dönemde atsızcıların tayfasının yorumlarını burada görüyorum. neymiş efendim kürtler anadolunun yerli halkı değilmiş, türkler zamanla kürtlerin içinde asiliasyona uğramış, bir kısım türkler ise hala kürt olmamak için direniyormuş, hatta hakkaride türk aşiretleri falan varmış mış mış da mış mış. tarih anadoluda düzgün anlatılmadı da gitti. sonra ne oluyor gencecik beyinler barış sevgi ile dolması gerekirken savaş şiddetle doluyor akan kan bir türlü durmuyor. yazık ..
  • eskiden ırkçı takıldığım dönemde atsızcıların tayfasının yorumlarını burada görüyorum. neymiş efendim kürtler anadolunun yerli halkı değilmiş, türkler zamanla kürtlerin içinde asiliasyona uğramış, bir kısım türkler ise hala kürt olmamak için direniyormuş, hatta hakkaride türk aşiretleri falan varmış mış mış da mış mış. tarih anadoluda düzgün anlatılmadı da gitti. sonra ne oluyor gencecik beyinler barış sevgi ile dolması gerekirken savaş şiddetle doluyor akan kan bir türlü durmuyor. yazık ..

İyimisiniz siz? ben tarihi belgelerle konuşuyorum... İster inanın ister inanmayın, türkmenler kürtleşmiştir. Tahrir defterlerini küçük mü görüyorsunuz. Ben ırkçılık yapmadığımı baştan söyledim...
    İster kabul edin, İster kabul etmeyin... Acı gerçekler insanlara bağlı olmuyor ne yazıkki...
    Ayrıca herikli aşireti hakkarilidir. Siz hümanizm ayaklılar bunu kabul etmesinizde gerçek budur ne yazıkki...
    Türkmen aşiretleri kürtleşmiştir.
    Peki sizin doğrularınız neler?? Türkiyede türk yok saçmalığımı...

• quote:

Orijinalden alıntı: memeti

quote:

Orijinalden alıntı: agoze

Çok merak ettiğim bir diğer olay ise Anadolu'nun coğrafi sınırları.Trakya hariç ülkemizin her bir karışına Anadolu diyip,sınırın 1 metre ötesini öyle tanımlamamak ne oluyor?Türklük kavramı gibi Anadolu coğrafyası kavramıda mı sonradan öne çıkartılmıştır?Trakya hariç her yeri tam olarak Anadolu diye nitelendirilebilinir mi?Asia Minor ile Anadolu aynı şey mi?

Mesela?

Hangisine mesela? Sınırlara mı? İllere mi? Yanlış olanlara mı?

İkincisi olabilir diye düşünüyorum.
    -Malatya,Elazığ,Gaziantep,Kilis,Kahramanmaraş... (En çok etkilenenlerden).

Oldukça benzerlerini her zaman her yerde gözlemlerim.

Birincisi ise;

quote:

Sınırlarımızın çizildikten sonra bölünen ama aslında birbirinin her yönden devamı olan bölgelerin bizde kalan kısmı Anadoluysa Anadolu nedir? Bu soruya esaslı cevap verecek kişi lazım.

Üçüncü:

Gaziantepteki saldırıdan sonra bilinçsizlik yüzeye çıktı.Birsürü tv yorumcuları acaba şehrin birleştiriciliğine mi dem vurmak için böyle laflar kullanıldı bilemedim.Bakan'ın dediği nüfusun ilde yarı yarıya olduğu,birçok internet/facebook yorumlarında Kürtlerin de vatanını sevdiği vs. söylenimleri,gerçekten de varlardır(azınlık olarak) ama şehrin milliyetçilik bilinci oradan gelmiyor,diğer illerde neyden geliyorsa ondan,çoğunluk Türk.Benzer şekilde gündeme getirilme olsa üstteki diğer illerde de benzer kanıların yaşanacağından oldukça eminim.

quote:

Orijinalden alıntı: hakanto

Burada ırkçılık yapıldığından çok tarih,demografi gibi konularda bilgi paylaşımı yapıldığı görülüyor.Yoksa içinde Türk lafının geçtiği ve tarihin araştırıldığı herşeye ırkçılık mı yapıştırılıyor?Aşırı uçlardan kaçınmak iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agoze -- 28 Ağustos 2012; 13:30:06 >

• tarih anadoluda düzgün anlatılmadı da gitti

Tarihi siz mi doğru biliyorsunuz yoksa bunu kabul etmiş proflar mı.. yazık... siz hümanizm ayakları gerçekleri kabul edemiyorsunuz.
    Tarih benim anlattığım gibi olmuştur. İstesenizde istesemenizde....
  • quote:

eskiden ırkçı takıldığım dönemde atsızcıların tayfasının yorumlarını burada görüyorum. neymiş efendim kürtler anadolunun yerli halkı değilmiş, türkler zamanla kürtlerin içinde asiliasyona uğramış, bir kısım türkler ise hala kürt olmamak için direniyormuş, hatta hakkaride türk aşiretleri falan varmış mış mış da mış mış. tarih anadoluda düzgün anlatılmadı da gitti. sonra ne oluyor gencecik beyinler barış sevgi ile dolması gerekirken savaş şiddetle doluyor akan kan bir türlü durmuyor. yazık ..

Bak arkadaşım doğuda bir kısım Türklerin Kürtleştiği bir gerçektir doğuya gittin mi bilmiyorum ama ben sana şu anda doğunun bir ilinden yazıyorum buralarda bu bilinen bir konudur.İkincisi bu sevgi ve barış sözlerini terör yandaşlarına niye söylemiyorsun.

• Zaten bu ülkede her zaman türk olmayan azınlıklar türkleşmek zorunda dimi... Her zaman gerçek türkleri azınlık olarak göstermeye çalışsanızda bunu başaramıyacaksınız. Neyse...

Dediğim gibi, burda ben herhangi bir suçlu aramak için konu açmadım sadece bilgilendirmek için açtım. Tabiki ırkçılığa çekmek isteyenler olacaktır tabiki...
  • yazıyorsunuz ama gerçeklerle çelişiyor, kürtler artvinden-adana hattına kadar yaşayan bu toprakların yerli halklarından biri iken bırakın yayılmayı tam tersine azalmakta ve geri çekilmekteler. bir çok kürt ili uygulanan politiklarlar etkisiyle doğal bir süreç içinde değişime uğruyor, bu doğal bir durum. almanyaya göçen türklerde doğal süreç içinde değişim oluyor, çünkü çoğunluk içinde azınlık hep erir. bir zamanlar lazlar vardı, şimdi esamesi okunmuyor. Doğal olmayansa zorlamalardır. zorla insanlara kimlik ve kültür dayatmasıdır.
    gelelim türk milletine bin yıl önce orta asyadan çekik gözlü gelen türkler ne çabuk evrim geçirip şu anki halini aldı? mantıklı mı? sarışın,kumral yapıda asyada hangi topluluklar var? bunlar hep yalan yanlış öğretilen tarih safsataları. tarih sadece insanlara şoven (abartılı, saldırgan bir vatan severlik ve ulusal üstünlük inancı) bir şekilde anlatılırsa olacağı bilgi kirliliği.

• quote:

yazıyorsunuz ama gerçeklerle çelişiyor, kürtler artvinden-adana hattına kadar yaşayan bu toprakların yerli halklarından biri iken bırakın yayılmayı tam tersine azalmakta ve geri çekilmekteler. bir çok kürt ili uygulanan politiklarlar etkisiyle doğal bir süreç içinde değişime uğruyor, bu doğal bir durum. almanyaya göçen türklerde doğal süreç içinde değişim oluyor, çünkü çoğunluk içinde azınlık hep erir. bir zamanlar lazlar vardı, şimdi esamesi okunmuyor. Doğal olmayansa zorlamalardır. zorla insanlara kimlik ve kültür dayatmasıdır.
    gelelim türk milletine bin yıl önce orta asyadan çekik gözlü gelen türkler ne çabuk evrim geçirip şu anki halini aldı? mantıklı mı? sarışın,kumral yapıda asyada hangi topluluklar var? bunlar hep yalan yanlış öğretilen tarih safsataları. tarih sadece insanlara şoven (abartılı, saldırgan bir vatan severlik ve ulusal üstünlük inancı) bir şekilde anlatılırsa olacağı bilgi kirliliği.

Bu sorduğun soruları cevaplamaktan bıktım... Türkmenistana gitmeden ne güzelde konuşuyorsun... Herneyse...
    Bunlar bize öğretilmiyorki! ya önünüze belgelerin resminimi koymam mı gerekiyor, gerçek bu, kabul edin.
    Çekik gözlülük meselesi açık bir mesele, ha bu arada, çukurova türkmenleri sarışın ve mavi gözlüdür, türkmenistan türkmenleride sarışın ve mavi gözlüdür, e tabi, çukurova türkmenleri de türk değil ya zaten.

Kabul edin, bunu artık tarih profesötleride kabul ediyor bi siz hümanistlere ve türkiyede türk yokçulara kabul ettiremedik.
    İşinize gelen herşeye resmi tarih uydurması derseniz, siz ciddiye alınmazsınız. Bir bele getirin bana osmanlının asimilasyon yaptığı ile ilgili?
    Ayrıca her karadenizliyede laz demeyin, ve lazlar kendi kültürlerini rahatça yaşatıyorlar. Bende karadenizliyim, çok rahat görünüyor.
    Türkmenlerinde çekik gözlü olmadığını ve altaylarda bulunan cesetlerde yeşil gözlülük ve sarışınlığın baskın olduğunu anlatmıştım.

• Ayrıca kürtler yayılmaya devam ediyor, nasıl bir nüfus artışı olmuşsa nüfusları 600000den 11 milyona sıçramış.
    Ayrıcatarihin dedikleri bu, kabul etsenizde etmesenizde. Tahrir defterlerini eğer kendi gözlerinizle inceleseydiniz görürdünz.
  • Oğuzları üçok boyuna bağlı boylar sarışın vemavi gözlüdür hatırlatıyım...
  • quote:

Hopa'dan Kızkalesi'ne.Günümüzdeki gelişmeler sonucu düşünülen,söylenen belki de hedeflenen,toplumsal bilinç altında oluşan bu olguya çok yakın bir söz kurmuşsunuz.Otokon olarak Fırat'ın doğusunu dahi tamamen kapsamayan bir halk(lütfen hepimizi Etiyopya'ya göndertecek şeyler ifade etme).
    Türkiye sınırları kurulurken doğu bölgesinin kopmaması için söylenen şeylerden birisi de Orta Anadoludaki Kürt köyleri idi.Tabiki oraları sınırın içinde tutmaya etki edecek kadar büyük bir söylem değildi ama o bahsedilenler oranın yerlisi sayılır,üstta bahsedilen sınırlardakiler yayılmıştır.Aynı ülkedeyiz,günümüz toplumunda yer değiştirmeler pek ala olabilir diyebilirsin,o zaman da bütün bu konuların konuşulma nedenini pas geçmiş olursun.Zamanında Kanuni yazdığı mektupta bir sürü millet ismi sayarken oradan da bahsedip 19.yy sonlarında dahi sorun yok iken yakın zamanımızda hangi nedenden dolayı hassaslaşmışsa işte o neden bütün bu tartışmalara neden oluyor,bunu yoksayarak tarafsız değil taraflı tutum sergileyip,sonrasında ise en yanlış kanı ile üstteki bahsedilen sınırların tamamının yadsınamaz gerçekliğinden bahseder oluyorsunuz.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.