Şimdi Ara

Kuran'da 'piç' lafzı geçiyor 'kuran tanrının sözü olamaz' diyen Mustafa öztürk'e linç (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
397
Cevap
0
Favori
23.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
95 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Tufanla bütün insanlığı helak etmiş bir tanrı için ufak şeyler bunlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cemsinan kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    Hz. Peygamber köle azadında öncülük ederek, ömrü boyunca altmışüç köleyi hürriyetine kavuşturmuştur. Hz. Âişe'nin altmışyedi; Hz. Ebû Bekir (r.a.)'in bir çok; Hz. Abbas (r.a.)'ın yetmiş; Hz. Osman'ın muhasarada iken yirmi; Hakîm b. Hızâm'ın yüz; Abdullah b. Ömer'in bin köleyi azad ettiği nakledilir (el-Askâlânî, age., IV, 294)

Kuran'daki köleleri azad etmeye teşvik eden ayetler ve diğer kaynaklardaki bilgilere göre köleliğin kademe kademe bitirilmeye çalışıldığı çok açıktır.

Ama siz hala haksız yere Peygamberi kölelik yanlısı olarak göstermeye çalışıyorsunuz. Kendinize yazık ediyorsunuz. Önyargılarınızı bir kenara bırakın bence artık.

• Hipersonic kullanıcısına yanıt

maide 101-102

﴾101﴿ Ey iman edenler! Açıklandığı takdirde sizi sıkıntıya sokacak hususlarda soru sormayın. Kur’an indirilirken böyle sorular sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan sizi muaf tutmuştur. Allah çok bağışlayıcıdır, halîmdir.

﴾102﴿ Bu tür soruları sizden önce de bir topluluk sormuş, fakat sonunda bunları inkâr eder olmuşlardı.

Yani burda soru sormayın gibi anlam çıkıyor

• Vanished Man V kullanıcısına yanıt

Hocam siz istiyorsunuz ki herşey benim düşündüğüm gibi olsun.Her istediğimi versin ben ancak o zaman inanırım.Ne yazık ki size her istediğinizi de verse sizin yine inanmıyacağınızı da önceden biliyor.Yani böyle bir düşünme şekli ilk kez görüyorum.Herşeyi sonsuz derecede yaratan bir varlık bana hizmet etmeli diyorsunuz.Yok öyle bir dünya..Sizin elinizde böyle güç olsa kimbilir neler yaparsınız.Zengin olmak görecelidir.Bir adaletsizlik yok.Zenginin malı mülkü vardır her imkanı vardır ama senin aldığın zevki mutluluğu alamaz belki.Mesela Steve Jobs yaşanstısını incele hiç kendisi için birşey yaşamamış ve çok bir zevk almamış.Belki canının istediği bir yemeği bile son zamanlarda yiyememiştir.Benim kardeşim 5 senedir yemek borusu hastalığı yaşıyor,gencecik insan en fazla haşlanmış patates püresi yiyebiliyor.Canı neler istiyor neler.Dünya kadar zengin olsak ne faydası var ki.Zenginlik kişiye göre değişir.Belkide zenginsinizdir farkında deilsiniz..

• quote:

Orijinalden alıntı: Hakiki Osmanlı Torunu

Tufanla bütün insanlığı helak etmiş bir tanrı için ufak şeyler bunlar.

Konu değişiyor kavimlerin helakina geliyor, Allah Kuran'da bahsettiği helak edilen tüm kavimlere elçileri aracılığı ile açık mucize vermiştir. Açık mucize den sonra inanmayan kavmin sonu hep helak olmuştur. Nuh tufanı ise Hz. Nuh un duası üzerine gerçekleşmiştir. Peygamberimize ise herhangi bir mucize verilmemiştir ayrica kavmi için kendisi böyle bir dua da bulunmamıştır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: selimcu

maide 101-102

﴾101﴿ Ey iman edenler! Açıklandığı takdirde sizi sıkıntıya sokacak hususlarda soru sormayın. Kur’an indirilirken böyle sorular sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan sizi muaf tutmuştur. Allah çok bağışlayıcıdır, halîmdir.

﴾102﴿ Bu tür soruları sizden önce de bir topluluk sormuş, fakat sonunda bunları inkâr eder olmuşlardı.

Yani burda soru sormayın gibi anlam çıkıyor

Ne var bunda yine tek bir alıntı ayet ile soru soruyorsunuz. Kur'an i baştan aşağı anlayarak okuduysan zaten ayeti çok iyi anlaman lazımdı. Birçok kavim ısrarla peygamberlerine hüküm sormaktadır. Şu helal midir şu haramdır mıdır tarzında. Allah ise Kur'an da müslümanlar birçok kural açıklamıştır. Daha fazlasını sorarsanız açıklarız ve ondan da sorumlu olursunuz diyor. Örneğin Eti yenilmesi hayvanlar açıklanmıştır. Sen daha gelen ayetler haricinde şu haram mıdır diye sorarsan ve hüküm gelirse ona da uymak zorunda kalırsınız diyor.

• Hipersonic kullanıcısına yanıt

Dostum karar verin Muhammedin mucizesi var mı yok mu? Çok çelişkilisiniz.

Az önce Tebbet suresinin mucizeviliğinden bahsediyorsunuz

• Hakiki Osmanlı Torunu kullanıcısına yanıt

Lehebin yaşadıı zaman sure indi delilini getirsem,o zamanda Hz.Peygamberin gerçekte varolmadığını böyle bir insanın yaşamamış olduğunu iddia edip delil getir diyeceksin.Sorunuza kendiniz ztn cvp vermişsiniz.Yazdığınız cvba istinaden çok güldüm.:)İnanın çok komik biri olmalısınız..

• quote:

Orijinalden alıntı: Hakiki Osmanlı Torunu

Dostum karar verin Muhammedin mucizesi var mı yok mu? Çok çelişkilisiniz.

Az önce Tebbet suresinin mucizeviliğinden bahsediyorsunuz

Hocam çok agresifsin açık mucize dedim ve Peygamberimize verilen açık bir mucize yoktur. Kavmine göstermiş olduğu bir mucizesi bulunmamaktadır. Kendisinin Cebrail i görmesi bir mucizedir ama buna şahit olan bir kişi yoktur.
  • DisCoVeRY06 kullanıcısına yanıt

Ne delil getireceksin hocam,

Ebu Lehebin mezarını açıp karbon 14 testi mi yapacaksın.

Senin delil dediğin hadistir.

Hadislerde de bir sürü farklı görüş var.

Ayetteki ifadelerde Ebu Lehebin zaten öldüğü anlaşılıyor.

• ahahaha dindarı ve ateisti ile konudan resmen cahillik akıyor. nasılda profesör edasıyla birbirlerine saldırıyorlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kuasar.p kullanıcısına yanıt

Ben de kendinizi kandırmayı bırakın diyorum.

Ben köle doğmuş bebelerin, efendisinden başkasına intisaba yeltenen kölenin yanındayım vicdanen. Asr ı saadet boyunca köle ve cariye mal hukukunda olduğu için bebeleri de mal hukukunda doğdu. Nasreddin hocanın kazan doğurdu hikayesine gülüyoruz da bu da mal doğurdu hikayesi. Bir müslüman birini yanlışlıkla öldürdüğünde bir mümin köle azad edermiş. Ben oradaki diğer torpillinin yanında azad edilemeyen budist kölenin yanındayım hem de sahiplerim birini yanlışlıkla öldürsün de azad edileyim diyen mümin kölenin yanındayım.

Tabii herkesin vicdanı kendisini bağlar. Benim vicdanımı kandırma ihtimalim yok.

Zaten sonsuz bir güçle bunların bağlantısına inanma ihtimalim de yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 6 Aralık 2020; 20:43:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Liveboy34

Hocam siz istiyorsunuz ki herşey benim düşündüğüm gibi olsun.Her istediğimi versin ben ancak o zaman inanırım.Ne yazık ki size her istediğinizi de verse sizin yine inanmıyacağınızı da önceden biliyor.Yani böyle bir düşünme şekli ilk kez görüyorum.Herşeyi sonsuz derecede yaratan bir varlık bana hizmet etmeli diyorsunuz.Yok öyle bir dünya..Sizin elinizde böyle güç olsa kimbilir neler yaparsınız.Zengin olmak görecelidir.Bir adaletsizlik yok.Zenginin malı mülkü vardır her imkanı vardır ama senin aldığın zevki mutluluğu alamaz belki.Mesela Steve Jobs yaşanstısını incele hiç kendisi için birşey yaşamamış ve çok bir zevk almamış.Belki canının istediği bir yemeği bile son zamanlarda yiyememiştir.Benim kardeşim 5 senedir yemek borusu hastalığı yaşıyor,gencecik insan en fazla haşlanmış patates püresi yiyebiliyor.Canı neler istiyor neler.Dünya kadar zengin olsak ne faydası var ki.Zenginlik kişiye göre değişir.Belkide zenginsinizdir farkında deilsiniz..

Ben inanıp inanmamak için şart koşmadım. Sadece yaptığımdan sorumlu değilim diyorum. Senaryodaki bir karakter gibiyim. Yazmış çizmiş oynatıyor.

Hizmet falan bekleyende yok. Adaletsizliğin de kralı var. Ekmek bulamayıp ölmek üzereyken yanında akbaba bekleyen çocuk varken kendine altından tuvalet yaptıran var. İkisininde yaratıcısı aynı birinin suçu neymiş? Bir parça ekmekten bile mahrum. Ha şimdi dersin ki hepsinin rızkı verildi ama birileri hakkından fazlasını aldı. Bu insanları sen yaratmadın mı? Huyunu, karakterini sen koymadın mı? Nasıl davranacaklarını biliyorsun ayrıca bugünü yarını biliyorsun.

Geriye kalan yazdıkların fakir avuntusu. Elindekinin kıymetini bil yükseklere bakma şikayet etme tarzı şeyler. Eskiden beridir bunlar söyler dururlar. Bu tür nasihatlar verenler nedense hep trilyonluk oluyor.

• Jeopol kullanıcısına yanıt

Biz kurana ve orada yazılanlara inanıyoruz.Sizde sevmiyor ve inanmıyorsunuz.Yaptığım örneklendirmeleri,Sanki kurana yalan demişim gibi lanse etmeniz çok çirkin olmuş.Kuran benim baştacımdır. size göre de yalandır.Herkes işine devam etsin bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: sametcalik24

Ben ne diyorum sen ne diyosun 

Gayrı meşru çocuk demek, nesebi gayri sahih demek hakaret değil, müslüman olmayan birine gayri müslim denmesi gibi.

Marmara İlahiyattan hızla emekli olan köpek "piç" diyor, dili dönse "or.spu çocuğu" yazıyor diyecek namus yoksunu.

Ayrıca bizim diyanetin kafasına göre verdiği anlamlara bu zamana kadar hiç bakmadım, elimde olsa bu ülkede ilk diyaneti kapatırım derim her zaman, haklı olduğumu bir kere daha anlamış oldum

"piç" ile "Gayrı meşru çocuk" aynı şey değil mi?

Hocam dalga mı geçiyorsunuz bizle?

Yani ben birine "Ula gayri meşru çocuk" ya da "Nesebi gayri sahih" desem küfür sayılmaz mı?

Bal gibi de küfür oluyor işte

Kabullenmemekte neden bu kadar ısrar ediyorsunuz anlamıyorum.

• Hakiki Osmanlı Torunu kullanıcısına yanıt

Hocam cahil cahil konuşmayın.Ben mekke de gittim ve lehebin evini ziyaret ettim. Karbon testini de yaptım :)Benim için çok rahatlatıcı olmuştu.

Hadislerin çoğu güvensizdir.Hadisler tek başına delil yada kesinlik itiva etmezler.Mantığını kullanamayan insanlara bir şey anlatmak takdir edersiz ki zor oluyor. Leheb ölmüş olsa niye sure gelsin.Tarihte Atiila diye çok büyük bir imparator var.Şimdi sizin mantığınızla düşündüğünüzde bu adam gerçekten var mıydı delil getir demek ne kadar mantıklı.Bu mantıkla Dünya tarihi yalan olur zaten.Size zaman makinesi verseler git bütün zamanları gez gel deseler yinede acaba rüya mıydı diye paranoya yaparsınız.Sizin sorununuz anlamak istememek. Konfiçyüs'ünde dediği gibi anlamak istemeyene hiç bir şey anlatılmaz.

• cemsinan kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    Bir müslüman birini yanlışlıkla öldürdüğünde bir mümin köle azad edermiş. Ben oradaki diğer torpillinin yanında azad edilemeyen budist kölenin yanındayım hem de sahiplerim birini yanlışlıkla öldürsün de azad edileyim diyen mümin kölenin yanındayım.

Maide89

Allah, boş bulunarak ettiğiniz yeminlerle sizi sorumlu tutmaz. Ama bile bile yaptığınız yeminlerle sizi sorumlu tutar. Bu durumda yeminin keffareti, ailenize yedirdiğinizin orta hâllisinden on yoksulu doyurmak, yahut onları giydirmek ya da bir köle azat etmektir. Kim (bu imkânı) bulamazsa, onun keffareti üç gün oruç tutmaktır. İşte yemin ettiğiniz vakit yeminlerinizin keffareti budur. Yeminlerinizi tutun. Allah, size âyetlerini işte böyle açıklıyor ki şükredesiniz.

Ayette görüldüğü üzere mümin / mümin olmayan köle ayrımı yok.

Alıntı

metni:
    sahiplerim birini yanlışlıkla öldürsün de azad edileyim

Sadece "yanlışlıkla biri öldürülürse köle azad edilsin" diye bir teşvik olsaydı dediğiniz doğru olurdu. Ama öyle bir durum yok. Köleliği kademeli olarak bitirme amaçlı eylemler yapılmış. Bakara/177, Tevbe/60 ayetlerinde ve bir çok ayette kölelerin azad edilmeye teşvik edildiği açık ve net.

Vicdanınız günümüzdeki "muasır medeniyetler seviyesindeki kölelik anlayışı"na ne kadar izin veriyor bilmiyorum. Ucuz lityum-iyon batarya temini için çocuk işçilere göz yuman teknoloji şirketlerine de inşallah tepki veriyorsunuzdur. Bu küçük bir örnek sadece.

• Veled-i Zina , uygun olmayan yollarla yapılan çocuğa söylenir. Bu bir küfür değil . Şayet kuranda da bu sözcük geçiyorsa küfür amaçlı olamaz. Boş boş şeyleri bırakın. Hristiyanlar bile Kur'anı Kerime bu kadar bok atmadı ya

• 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.