Şimdi Ara

Kumho nasıl bir lastik? (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
138
Cevap
1
Favori
87.275
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: erkmenson

quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

quote:

Orijinalden alıntı: DXM06

ABS'nin devreye girmesi fren gücünü azaltıyor ya da normalden öte güçlendiriyor demek değildir ki. Frenin kızaklanmasını önler ve sürücüye manevra imkanı tanır.

Lastiklerin havasını kontrol edin. Etkisi büyük oluyor. Birde yol gerçekten kaygansa her araçta girer zaten ABS devreye.

ABS'nin fren mesafesini uzattığını söyleyebilirim. En azından eski nesil ABS sistemlerinde bu durumu bariz yaşıyorum. Frenlerken fren dozajını biraz daha artırıp ABS'yi devreye soktuğumda aracın yavaşlamasının bariz azaldığını hissedebiliyorum. Ancak manevra şansı elbette güzel. Kurtarabiliyorsanız kurtarırsınız, kaçacak yeriniz yoksa durabileceğiniz bir kazada duramamanıza sebep olabilir. Ancak suçu sadece ABS'ye atmamak lazım ki lastik daha önemli bir faktör.

Aynen ya normal fren mesafesinde durabilecegim takip mesafesinde abs devreye girdigi icin duramiyorum. Gecen basima geldi , onumde daha poseti cikarilmamis focus cevre yolundayiz, sarida gecmek icin hizlandi , ben de arkasindan hizlandim, onun onundeki sola donunce bu da zınk diye durdu ben dip fren bastim. Burdan sonrasi 1 sn de olup bitiyor,beyin ( refleks) 1 sn de nasil hesap ediyir anlam veremiyorum. o 1 sn de carpacagimi hesaplayip ayagim frendeyken direksiyonu kirdim refuje dogru , cok as surttu , benim durma mesafem ondeki aracin sofor kabiniyle ayni duzlemdeydi. Kirmasam focusun arka taraf feci dagilirdi. Ve %100 hataliyim.

Sonuc olarak kesinlikle abs nin erken devreye girmesi fren mesafesini arttiriyor

Belki de dagilan sizinkisi olurdu. 😎

Gecmis olsun, takip mesafesi onemli. 👍

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: supremum01

quote:

Orijinalden alıntı: ilhanCLK

quote:

Fren yapinca abs nin devreye erken girmesi icin bir cok faktor var: lastik kotudur abs erken devreye girer, araba yukludur ans erken devreye girer, balata bitiktir abs surekli mudehale eder vs..

Kislik lastiklerde kumho i'zen kw23 kullaniyorum muhtemelen bir daha tercih etmem. Karda falan fena degil de performansli otoban kullanimini kaldiracak bir urun degil benimki.

Yaz gelse de csc5'i taksam diye bekliyorum. Yasal sureyi beklemeden Mart'in 20 si gibi havalara gore yazliklari takacagim.

Kışlıkların bir çoğu öyle abi Asfaltta yüzme yapar.Otobanda +160 Km/s hızlarda hiç güven vermiyor.Yumuşak hamurdan dolayı virajlarda yatma yapıyor.Hafif geniş taban yazlık gibis yok

Zaten depodan cikartip lastikciye gotururken icimden dedim " keske 215/50r17 yerine 225/45r17 alsaymisim belki daha mutlu olurdum " diye.

Yapacak birsey yok zaten yagmurda acuaplaning yuzunden dikkatli olmak gerekiyor, tedirginlik hissedene kadar uzayacagiz artik. :)

Aynen

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ozbayram

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: eren15935

Bir kh27de bende var. Ancak bir sorun gormedim su ana kadar. Abs devreye sert fren disinda girmiyor.

neden abs erken giriyor anlamış değilim. Abs tak tak tak vurmaya başlıyor ama araba yavaşlamıyor. Kaç kere kaza atlattım bu sebepten. Daha önce yuksek model arabadan 2005 lancer e geçtım belkı onun farklılıgı var. Kaç kere tamırcıye goturdum ama fren normal sen anormalsın dedıler. Balataları TRV aldım, lastikleri diskleri abs sensörünü hepsini yeniledim can taşıyoruz diye ama çare yok. Auris'inzınk diye duran frenlerini özlüyorum

Hocam bence tamamen lastikten kaynaklı. Benim eski aurisin orjinal turanza (odun hamurlu) lastikleri 25 binden sonra iyice sertleşti ve en ufak frene abs devreye giriyordu. Hatta birkaç kaza atlattım bu sebeple ve hemen goddyear efficentgrip aldım. Aradaki fark anlatılmaz.
    Bu arada ben aurisin frenlerinide çok beğenmiyordum. Benimki 2011 eski kasa idi. Şimdiki aracımdaki frenler michelinlerle çok ama çok üst düzeyde. Auristeki fren değilmiş diyorum.

O kasayi bilmiyorum ama yeni aurisin fren sistemi cok iyi. Avensisle ayni platformda uretilmis olabilir. Jant disk lastikler ayni.

Yok hocam jantlar farklı. Daha doğrusu bazısı 16 bazısı 17 jant.
    Başka bir forumda arkadaşlar araştırmıştı. Sonuç olarak ise toyota avensise göre fren bulamayıp lexusta kullanılan bir fren sistemi kullanmış. Zaten D segmentinde en büyük disk ve balatayı kullanıyormuş.
    İşin teknik kısmını bilmesemde avensisin frenleri çok iyi olduğu gibi abs de iyi ayarlanmış, hemen devreye girip adamın canını sıkmıyor. Çok az kızaklamaya bile imkan tanıyor, tabi çizgisinden çıkmadan.

• Kumho izen kış lastiği kullanıyorum, doğru biraz sert ama memnunum genel olarak. zaten qq için R17 kış lastikleri oldukça tuzlu
  • ben 60bin km kullandım f/p olarak gayet iyi bir lastik...
  • 205/55/16 ebatında kışlık lastik almam gerekiyor. Aracı yeni aldım, ev borcum var maddi açıdan en uygunu almak durumundayım. Petlas kullandım daha önceki aracımda. Herhangi bir sorunum yoktu almadan önce yine bir sormak istedim. Petlas fiyatına yakın başka önereceğiniz model var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: MYılmaz4646

205/55/16 ebatında kışlık lastik almam gerekiyor. Aracı yeni aldım, ev borcum var maddi açıdan en uygunu almak durumundayım. Petlas kullandım daha önceki aracımda. Herhangi bir sorunum yoktu almadan önce yine bir sormak istedim. Petlas fiyatına yakın başka önereceğiniz model var mı?

Kesinlikle ama kesinlikle lassa al...petlas ve lassa kullandım lassa harika zaten ikisini yanyana koyun dokunun anlarsınız...

• Cumartesi gununden beri yasadigim sorunu yazayim:

Kislik lastigi taktirdigimdan beri araba anlamsizca saga cekiyor rot ayarindandir deyip araci her zaman rot-balans yaptirdigim yere goturdum herhangi bir sorun yoktu.

Simdi sakin bir yolda giderken yine dikkat ettim araba resmen saga cekiyor. Bu sorun yazlik lastikte yoktu.

Acaba lastik hatali uretim olursa aracta boyle bir soruna neden olur mu? Aklima gelen tek ihtimal bu suanda

Bu durum icin yarin rot-balans yaptirdigim yere danisip soracagim o da lastik derse Kumho genel mudurlugunu arayip durumu anlatip ne yapmam gerektigini soracagim. Eger sorun lastigin uretim hatasiysa 1 yillik (3 ay kullanilmis) lastigi alirlar mi onuda bilmiyorum ama duruma sinir oldum.

Bakalim ne olacak..

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgurr1903

quote:

Orijinalden alıntı: MYılmaz4646

205/55/16 ebatında kışlık lastik almam gerekiyor. Aracı yeni aldım, ev borcum var maddi açıdan en uygunu almak durumundayım. Petlas kullandım daha önceki aracımda. Herhangi bir sorunum yoktu almadan önce yine bir sormak istedim. Petlas fiyatına yakın başka önereceğiniz model var mı?

Kesinlikle ama kesinlikle lassa al...petlas ve lassa kullandım lassa harika zaten ikisini yanyana koyun dokunun anlarsınız...

Önerinizi dikkate alacam.. Continental veya Goodyear düşünmeli miyim peki?

Patlasın çekici gelen tarafı mercedes çekilişi olması ya çıkarsa diyorum

• çok eskiden lastikçinin tavsiyesine uyup almışıtım,sonra kulağını çınlattım bolca.
    araba ıslak yolda sabun gibi kayıyordu belki şimdi geliştirmişlerdir ama çin malı yerine petlas lassa pirelli gibi markaları tercih ederim.enson petlas aldım on numara lastik fiyatıda ucuzdu.

• quote:

Cumartesi gununden beri yasadigim sorunu yazayim:

Kislik lastigi taktirdigimdan beri araba anlamsizca saga cekiyor rot ayarindandir deyip araci her zaman rot-balans yaptirdigim yere goturdum herhangi bir sorun yoktu.

Simdi sakin bir yolda giderken yine dikkat ettim araba resmen saga cekiyor. Bu sorun yazlik lastikte yoktu.

Acaba lastik hatali uretim olursa aracta boyle bir soruna neden olur mu? Aklima gelen tek ihtimal bu suanda

Bu durum icin yarin rot-balans yaptirdigim yere danisip soracagim o da lastik derse Kumho genel mudurlugunu arayip durumu anlatip ne yapmam gerektigini soracagim. Eger sorun lastigin uretim hatasiysa 1 yillik (3 ay kullanilmis) lastigi alirlar mi onuda bilmiyorum ama duruma sinir oldum.

Bakalim ne olacak..

Aynısı bana oldu. İyi bir rotçuya gitmen lazım. Ankara'daysan tavsiye edebilirim bir yer benim sorunumu tamamen çözdüler.

• quote:

quote:

Bakalim ne olacak..

Aynısı bana oldu. İyi bir rotçuya gitmen lazım. Ankara'daysan tavsiye edebilirim bir yer benim sorunumu tamamen çözdüler.

Bursa'da yaşıyorum. Bugün öğle tatilinde fırsat yaratıp gittim. Gittiğim yer Bursa'da işini iyi yapan bir yer. Birlikte test sürüşüne çıktık öncesinide bildiği için " lastiklerin üzerine ön/arka ve sağ/sol diye yazılmadığı için lastikler eşit aşınmadığından şuan sıkıntı yaşıyorsunuz, ufak bir ayar yapacağız kısa zamanda lastikte yerine alışacak ve sorununuz çözülecek. Eğer düzelme hissetmezseniz tekrar gelin. " dedi.

Dönüşte trafik epey sıkışıktı tam test edemedim, ama sorunun aşılacak olmasına sevindim.

• quote:

quote:

quote:

Bakalim ne olacak..

Bursa'da yaşıyorum. Bugün öğle tatilinde fırsat yaratıp gittim. Gittiğim yer Bursa'da işini iyi yapan bir yer. Birlikte test sürüşüne çıktık öncesinide bildiği için " lastiklerin üzerine ön/arka ve sağ/sol diye yazılmadığı için lastikler eşit aşınmadığından şuan sıkıntı yaşıyorsunuz, ufak bir ayar yapacağız kısa zamanda lastikte yerine alışacak ve sorununuz çözülecek. Eğer düzelme hissetmezseniz tekrar gelin. " dedi.

Dönüşte trafik epey sıkışıktı tam test edemedim, ama sorunun aşılacak olmasına sevindim.

Benim olaydada adam 2 saat uğraştı ama sadece rot ayarı ve lastiklerin düzeniyle oynayarak sorunu çözdü. öncesinde araba şöyleydi direksiyonu bırakınca sağa doğru viraj alıyordu yani kayma falan değil baya araba dönüyordu.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bakalim ne olacak..

Benim olaydada adam 2 saat uğraştı ama sadece rot ayarı ve lastiklerin düzeniyle oynayarak sorunu çözdü. öncesinde araba şöyleydi direksiyonu bırakınca sağa doğru viraj alıyordu yani kayma falan değil baya araba dönüyordu.

Çok hassas bir durum, insanı araba kullanmaktan soğutur.

Benim çekme olayı sizinki kadar bariz değildi ama yüksek süratte dün akşam " hadi oğlum dön şu uzun virajı " diye içimden geçire geçire geldim eve. :)

• supremum01 kullanıcısına yanıt
    umarım sorun çözülmüştür sizde de. insan baya rahatlıyor sonra
  • quote:

umarım sorun çözülmüştür sizde de. insan baya rahatlıyor sonra

Teşekkürler.
  • Dün yağan karda Ankara'da KW27 yine beni üzmedi. 6 kıştır Kumho kullanıyorum. Bir kere yolda bırakmadı.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.