Şimdi Ara

Kriz döneminde araba almak mantıklı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kriz döneminde araba almak mantıklı mı?

• aslında araba almak mantıklımı bu da bir soru
  • ya da her mantıklı olan yapılmalı mıdır ?
    neyse abartmayalım... :D
  • bence 0 alınmamalı ikinci el ise o zaman her kriz ortamı aslında fırsat zamanıdır diye bi söz var onu hatırlatırım.
  • krediylemi alınıcak
    peşin para hazırmı?

sizi sıkıntıya düşürücekmi?
    bunlarıda belli edinki arkadaslar daha net yorumlar yapabilsin

şöyle bir gerçek varki...
    klasik araç olmadıkça otomobil yatırım değildir....
  • Çok özür dilerim işim çıkınca çok kısa yazıp gönderdim mesajı mı!

2. El ve Nakit almayı düşünüyorum,

Örneğin şu araç

http://www.sahibinden.com/renault_clio_1_5_dci_authentigueWQQaXQQ11057001WQQpXQQdisplayitem
  • Benim görüşün eğer araba almayı düşünüyorsanız ve nakit paranız varsa bence tam zamanı piyasa nakite sıkışık olduğu için nakit alınacak bir araçta piyasaya göre bayağı bir avantaj yakalama şansınız var diye düşünüyorum
    Ama sakın kredi olayını düşünmeyin derim bu krizde borçlanmak aklı işi değil
  • Aslında bu günlerde 0 araba almak mantıklı degil 2.el olabilir.
  • 2.el ve nakit düşündüğünüze göre neden olmasın. Tabii şu da var, eğer kriz derinleşirse bakarsın ikinci el piyasası düşer. Ama tabi ortada kesin bir şey yok ve bu tip bir düşüş için aylar lazım.
  • Türkiye şuan krize karşı direniyor ve dirençli gözüküyor ancak internet üzerinden araba fiyatları sanki biraz arttı insanlar pazarlık payını yukarı çektiler gibi, hafta sonu oto pazarı piyasasını koklamak gerekiyor tahminim.
  • dolar arttı. sıfır araba fiyatları arttı. ikinci elde buna bağlı olarak artacak
  • Aylardır haybeye bekledim galiba kriz olayı bütün planlarımı alt üst etti ...
  • Nakit parası olan insan için şu aralar kendisine yatırım yapması çok mantıklı .

2. el araç alabılırsın uygun fiyata .
    arazi alabilirsin.
    ev alabilirsin.

kriz döneminde çogu insan bu tip arac ve gayrimenkulları sıkıştıgı için vede nakit paraya ihtiyacı oldugu için değerinin çok çok altında satabiliyor .

dolar ve euro su aralar çok yüksek sıfır km araç almak mantıklı deil.

Aslında dolara yatırım yapmak lazımmış . Bi tanıdıgım dolar kuru 1 dolar 1.170 iken yaklasık 300.000 $ kadar dolar almış . şu an dolar 1.600 geçti kar a bakın
  • öyle arabayı istediler vermedim. Bir daha araba alma telaşına düşmek istemedim. Temiz bir araba bulmak aylarca araştırma yapmayı gerektiyor. gelenin gideni aratması gibi bir şey. O zamanlar dolar 1.200 civarı idi. Satsaydım ve dolar alsaydım 1.720 de iken bozup arabamın sıfırını rahatlıkla alıyordum.

• 13 Ekim 2008; 13:05:12

--------------------------------------------------------------------------------

sıfır araç fiyatlarında düşme olacağını zannetmiyorum çünkü fiyatları dövize endeksli.henüz fiyatlara tam anlamıyla yansımamakla beraber önümüzdeki günlerde sıfır fiyatlarında artışlar olacaktır. Ancak ekonomik krizle birlikte daralan talep nedeniylede sıkışan satıcılar daha fazla iskonto yapma yoluna gideceklerdir.
    Ancak asıl hareket ikinci el piyasasında görülecek.Kriz ortamlarında en değerli şey likit para olduğundan insanlar araba taleplerini erteleyeceklerdir.Dolaysıyla buda nakit ihtiyacı olan araba sahiplerinin arabalarını daha ucuza satmasına sebep olacaktır. Eğer elinizde para hazır ve ikinci el araba almayı bekliyorsanız sizlere nacizane tavsiyem kesinlikle şimdi almayıp bekleyin olacaktır.
    Eğer satılık arabanız var ise ve arabanıza 300-500 veya 1-2 neyse işte düşük fiyat veriyorlar diye düşünmeyin satın. çünkü benim ön görüm ilerde krizin etkileri türkiyede daha fazla hissedilmeye başlandığından bu fiyatları mumla arayacaksınız.
    saygılarımla...

bu yazıyı ayın 13 ünde başka bir başlıkta yazmıştım.
    bakın arkadaşlar ekonomik kararlar verilirken ileriye bakılır ve ileride ne olacağı tahmin edilir.
    şu anda dünyada en değerli şey nedir.
    LİKİT'dir
    o halde elinizdeki likit her halükarda daha fazla para edecektir.
    13 gün önce o yazıyı yazdığımdan beri hazi bonolarının faizi 2 puandan fazla arttı. dolar 400 lira arttı.demekki elinizdeki para artık daha fazla gelir getiriyor.
    şimdiye kadar dünya finans piyasaları yüzünden krizdeyi ve biz bu yüzden bu işi anlayamadık algılayamadık.yani krizin başlangıcı oradan oldu ancak şimdi artık sıra reel sektörde ve bu sefer bizimde kurtuluşumuz yok. Bizde şu anda sadece krizi döviz artışı olarak algılıyoruz ancak en geç 1 ay içinde fabrikalar imalat haneler kapanmaya başlayınca krizi anlayacağız.(inşallah yanılırım inşallah bu dediklerim olmaz ve hiç kimse dahada fakirleşmez)
    (sony,samsung, renault ve diğerlerinin durumu ortada.)
    son söz allah sonumuzu hayır etsin.

Arkadaşın sorusuna cevap :
    (ikinci el için)Eğer araba almak ihtiyaç değilse en az şubata kadar erteleyin.Arada bir fırsat çıkarasada değerlendirin

saygılarımla..

• otomobil almak hiç bir zaman mantıklı değildir. sürekli değer kaybeder.Eğer ihtiyacın varsa otomobil alırsın almalısın
  • Bu ara araba almak mantıklı mı özellikle 2. El 2007 model 200bin civarı olanlar? Hort yapalım da kriz olduğu belli olsun :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ottocu kullanıcısına yanıt

geçmişte kaldı bu durum artık.  

• Hangi kriz??? Ekonomik parametrelerimizi normalleştirebilme yönünde planktonlaştırabilip patikadan aşşağı saldığımızda konvansiyonel değerler doğrultusunda aslında gayet stabil bir paradigma çizdiğimizi söyleyebiliriz, panik yapmayın demişti damat

• Bu ülkede normalleşme ne zaman ise o zaman araç alınmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.