Şimdi Ara

Ya bu araba alım satım nasıl oluyor, dolandırılmamak için ne gerek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
1
Favori
3.483
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bakıyorum bi sürü arabasını kaptıran var satıcam derken.şimdi ben arabamı satıcak olsam önce parayı almam sonra noter onayını vermem gerek ama adamda deseki ben de sana güvenmiyorum parayı alıp almadım diyebilirsin o yüzden sonra vericem diye, nasıl oluyor bu işler

• Parayı nakit isteyin ve kesinlikle parayı almadan imza atmayın. Noter yanınızdayken paranızı sayıp öyle imzanızı atarsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hirosim_A

Parayı nakit isteyin ve kesinlikle parayı almadan imza atmayın. Noter yanınızdayken paranızı sayıp öyle imzanızı atarsınız.

İçinde sahte banknotlar varsa aslında noter gibi yerlerde para sayma makinesi veya sahteyi ayırt edici birşeylerin bulunması gerekli diye düşünüyorum girdiğim noterlerde böyle birşey göremedim hiç

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ya şey de çok tehlikeli. mesela aracın bedeli 40.000 tl. noterde sayılmazki 40.000 tl. hadi saydık diyelim ya adam içine sahte para sıkıştırmışsa. o arada fark etmek çok zor.
  • notere gidersiniz notere evrakları verirsiniz noter bakar satışa engel yoksa işleme başlar sizde noterde biryere oturup parayı alırsınız noter işlemi bitirene kadar saymaya çalışırsınız. sonra noter yanına çağırır zaten sorar paranızı aldnızmı diye evt dersiniz imza tamamdır. tanınmayan kişilerle bu şekilde yapılabilir alıcıyı tanırsınız o başka geçen gün arabamı sattım aynı ilçeden alıcı parayı notere gitmeden verdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rena34

ya şey de çok tehlikeli. mesela aracın bedeli 40.000 tl. noterde sayılmazki 40.000 tl. hadi saydık diyelim ya adam içine sahte para sıkıştırmışsa. o arada fark etmek çok zor.

fiyat yüksekse noterde eft de yapılması istenebilir ama herkez bundan anlamıyor yada anlamazlığa veriyor.

• Sahte paradan korkanlar banka yoluyla yapılmalı ödeme notere gitmeden noterde nakit alacaksan yine bir banka bulunup paraları kontrol ettirmeden almam piyasada dönen dolabın haddi hesabı yok.

• Diyelim alacaginiz satacaginiz arac 50000tl. O parayi elde tasimak cok daha tehlikeli degil mi? Yapmayin boyle seyler allah askina. Ben evimde bile o ayki ihtiyacimdan baska nakit bulundurmuyorum. Gidersin notere para transferi yapilir hemen telefondan dogru. Karsilikli olarak hesaplar kontrol edilir. Imzayi atarsin cikarsin.
    Ben internet bankaciligi falan anlamam diyorsan bankada bloke çek duzenlenir. Islem tamam oldugunda para hesaba gecirilir.
    Oyle 50000 lirayi cantaya atip sokaga cikarsan birak 50000i canini bile kaybedebilirsin.

• Tam adını hatırlamıyorum ama satış şartlı havale gibi bir yöntem var. Alıcı parayı bu şekilde havale ediyor siz de noterden aldığınız evrakla gidip paranızı alıyorsunuz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıl olmuş 2015 halen noterde para sayma olayına girenler var.

Kesinlikle nakit para kabul etmeyin banka kanalıyla paranızı isteyin. Mobil bankacılıktan da paranızın hesaba geçtiğini gördüğünüzde imzayı atın.
  • Ben kendimce yaptığım yontemi söylim :) bankadan eft yapıyorum ve açıklamasına xxx plakali aracin alış bedelidir diye yazıyorum. Karşı taraf; bu adamın bana borcu vardı iddiasını çürütmek için boyle yapıyorum. Şimdiye kadarda hiç sorun yaşamadım.

• Noterlere para alma ve hesaba gönderme gibi kısmi banka yetkisi verilmeli. En basitinden para sayma ve sahte parayı ayırt eden makina olmalı. O an herşey noterde alınıp verilmeli.nakit para taşımak riskli ,nakit para almak ve vermek sahte paralardan dolayı riskli.

• ozeba O kullanıcısına yanıt
    Blokeli çekin detaylarını yazar mısınız? İşlem ücreti var mı?

• Parayı aldıktan sonra da sıkıntı bitmiyor ki.

Arkadaşın aracı 45 bine satmıştık, bi tomar para, arkadaşta heyacandan çanta almamış içimize doldurarak çıkmıştık paraları.

Düşünceler başlıyor:

Şimdi 5 kişi önüme çıkıp paraları almasınlar...
    Acaba takip eden var mı?
    Paralar sahte midir?
    Peşimizden adam göndermesinler....

v.s

Kolay değil, bu işlerin en başından düzenlenenip yeni koruyucu yasalar çıkarılması lazım.

En basitinden para sayma işini noter yapmalı.
    110 lira para veriyoruz ya niye veriyoruz, bir imza için sadece. Saysın parayı tamdır, sahte yok desin. 110 lira az para mı?
  • Para sayma olayına girmeyin demişsiniz de alıcı adam da noterden önce gidip bankadan para havalesi yapmak istemiyor. Ben aracımı sattım 25bin TL'ye, tek tek saydım arada sahte var mı diye de kontrol ettim. Noterin karşısında da banka vardı gittim hemen yatırdım orada. Çoğu alıcı banka olayına sıcak bakmıyor. Yoksa mobilden noterde havale yapmak en kolayı.

• Elden para almam, elden de para vermem. Araç satarken cep telefonumdan bankaya girerim. Para gönderen kişiye de 34 bkc 048 plakalı aracın satışı için diye açıklama yazdirrim. Para hesabimda olduğu anda satış için imza veririm.
    Araba alırken de aynı yöntemi uygularim, karşı taraf noter aktine imza atar ben gönder butonuna gözünün önünde basarim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Blokeli çek olayı gayet mantıklı bu durumlarda. Genelde ev alımı-satımı için yapılıyor. Şu an araç satımlarında internet bankacılığı kullanamayanlar için son derece güzel bir işlem. 100-150 lira gibi bir ücreti mevcut. Alıcı-satıcı birlikte bankaya gider. Bankada alıcı blokeli çeki banka müdürü vasıtasıyla(müdür veya yardımcısı olması gerekir) hazırlatır. Çeke satıcı ismi yazılır. Çek alıcı da kalır ve sonra notere. Noterde imza atılırken çek satıcıya verilir. İmzalar atılır alıcı aracını satıcı çekini(bankadaki nakidini) alır ve alış-veriş tamamlanır. 150-200 lira için dolandırılmak, hırsızlık, gasp gibi riske girilmez gönül rahatlığı sağlanır.
    Diyeceksiniz ki çek sahte veya karşılıksız çıkarsa. İşte burada çek hazırlama işleminde satıcının da görmesi önemli. Tüm işlemler gözünün önünde olacak. Alıcının fotokopi çekmediğini görecek ve ıslak imzalı çeki alacak. Karşılıksız çıkması ise mümkün değil çünkü bu çekin anlamı şu: alıcının hesabındaki x lira bu çek ile bankaya geçiyor ve ben bu parayı elimde tutuyorum tem,natını veriyor banka. Sonradan çeki kim getirirse ona veriyor. Yani banka burada satıcı-alıcının ortak güvenilir arkadaşı oluyor. Bunu için 150-200 gibi bir mebla alıyor.(bankaya göre değişiyor)
    Bence en güvenilir yöntem bu şu an için. xxx plakalı araç alımı için yazsanız aracı alamadan eleman parayı çekse bir sürü uğraş dur. Bence 150-200 lira için hakikaten değmez.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.