Şimdi Ara

Kripto paralar için düzenlemeler son aşamaya geldi (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
117
Cevap
0
Favori
6.701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Kripto paralar için düzenlemeler son aşamaya geldi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 9 Mayıs 2021; 23:48:3 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TechVET kullanıcısına yanıt

Youtuber'lar sağ olsun, görerek sistem kuranların çoğu binance'deki eth adresine kazım yapıyor. Aynı binance hesabına da kimliğini girmiş. Binance'in TR'de ofisi de var.

Mükemmel kombo. Enselenmek için mükemmel tarif.

Sandığınızın aksine, çoğu küçük ve orta boy böyle kazım yapıyor. Bu işe eskiden girmiş ve daha uzun süredir yapanlar detaylara biraz daha hakimler. Farklı yollar kullanıyor olabilirler.

Ancak nihayetinde, elinizdeki kriptoyu satıp TR hesabına aldığınızda riske girmiş oluyorsunuz. Sizi koruyan tek şey şu: alıp satıyor musunuz? Yoksa mining mi yapıyorsunuz? Bu belli değil. Ama paraların TR hesabına yatması aşağı yukarı bir düzen içeriyorsa, sizi bayraklamak çocuk oyuncağıdır. Bu tip, bir duzen içerenlerin Vergi dairesi tarafından çağrılması da birilerinin bu işe el atmak istemesine bakar. Çoğu miningci bu kafada. "Ben paramı alırım kardşim" diyor. Kripto geldiği gibi bozup TR hesabına çekiyor. Bu da TR hesabında tıkır tıkır düzenli ödemeler demek.

Kimse ayda 100 dolara bulaşmaz. Ama ayda 600 dolar falan gayet de Türkiye tarafından ciddiye alınacak bir tutar. Yani, ayda 600 dolar cirolu arkadaşlar da risktedir. Vergi dairesi çağırırsa Yapabilecekleri bir açıklama olmadığı için patlarlar. Ama baştan bir açıklama yapabileceğiniz önlemi alarak yürürseniz, vergi dairesi çağırsa bile açıklamanızı yaparsınız.

• Düzenleme ile birlikte vergi de gelecek mi göreceğiz

• quote:

Orijinalden alıntı: rabitelli

şu an bi çok kazıttırıleybıl coinlerde network hashrate tavanda. bu devirde ne kazıyorsun ki efektif oluyor??? 

cidden ya, kaldı mı asic olmadan mining yapılacak nane.

hee; al-sat diyorsan, o mining değil.

3 adet 1070

2 adet 3080

2 adet rx 580

1 adet rx470

1 adet 3080 var

suan guncel olarak gunluk 55 60 dolar arası getiriyor

• anladıgım kadarıyla vergiyi uygulasmalara getiricekler onlarda komısyon ucretıne yansıtıcak su an böle anladım

• quote:

Orijinalden alıntı: TechVET

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster

Geriye dönük zarar marar işlemez.

Kartları alan faturalı almış olsa bile, bunu beyanına dahil etmeli, işlemeli ve amortisman uygulamalı idi. Geriye dönük işleyip, ne amortismanı ne elektrik giderini gider gösterebileceğini sanmıyorum.

Amortisman hesabı da sizin anlattığınız gibi "200.000 gömdüm, 150.000 kazandım, zarardayım, ortada kâr yok" şeklinde olmuyor. Olsa bile gene beyan vermediniz. Onun cezasını yersiniz.

200.000 gömdüğüz sistemi amortismana soksanız, sıkıyorum ilk YIL %35-40'ını amortismana sokup kârdan düşebilirsiniz. Demirbaş bu. Sarf malzemesi değil. Zamanla tamamını gider yazabilirsiniz. Ama en başta bu kaydı yapmayınca ne olur? Bunlar bir muhasebecinin bileceği konular.

Ancak, gelir elde etmek başka bir şey, kâr başka bir şey. Siz ticari bir faaliyet yapıyorsunuz ve kâr edememiş olsanız bile ortada gelir var ve beyan vermemişsiniz. Beyan vermeme cezasını gene yersiniz. Kâr edemiyorsanız gene beyan verirsiniz. Kârı sıfır verirseniz sadece 60tl damga vergisi öder geçersiniz. Gelir vergisi çıkmaz.

Bakkal hesabı değil yani bu işler. Ticaretle veya üretimle uğraşan herkesin bildiği konulardır bunlar. Miner'lar da bir iş yapıyorlar ve ülkelerindeki kanunları ve işleyişi bilmek ZORUNDALAR. Aramıza hoş geldiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 10 Mayıs 2021; 19:56:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rabitelli

şu an bi çok kazıttırıleybıl coinlerde network hashrate tavanda. bu devirde ne kazıyorsun ki efektif oluyor??? 

cidden ya, kaldı mı asic olmadan mining yapılacak nane.

hee; al-sat diyorsan, o mining değil.

Etherium abi. 1060-1070-1080 gibi ekran kartlarını mal gibi 3500-4000-5000 liralardan almadı isen, 2020 sonunda gelir artmaya başladığında aldı isen ve şu anda 240mh kazan ufak bir rig'in varsa, sağlam para kaldırıyorsun. Ayda 650-700 dolar ciro yaparsın. Bu hashrate de kabaca 7.5 tane 1080 ekran kartına eşit.

Anlık bakarsan iş saçmalar. Bugün acayip bir hareket var mesela. 240mh'ye Günlük 40 dolarla açtı. 85-90 dolarlarda geziniyor şu an. Kripto paralar için düzenlemeler son aşamaya geldi ama bu anlık manyaklıklara kanmamak lazım. 240mh, böyle bir kripto deliliğinde ortalama günde 25 dolares getirir diyebiliriz.

Ama şu anda girilir mi? Mal olmak lazım. Temmuzda bir iyileştirme geliyor, gelirler %20-30 düşecek. Ocakta da eth 2.0'a geçme planı var. O zaman gelince eth mining bitecek. Alternatif coinlerin hiçbiri bu denli çok kartı kaldırmaz. Dolayısıyla eth mining bitince büyük bir kart satış dalgası olacak (başka bir coin uçuşa geçmez ise).

Bu bilinmezliklere ek olarak ekran kartları da acayip pahalı.

Miner olmayan miner'dan bilgiler bu kadar. Bende render rigi var. Hiçbiri birbirinin aynı olmayan kartlar var. Laptop 1080 ekran kartı bile var. Kripto paralar için düzenlemeler son aşamaya geldi bu pahaliliktan ötürü öğrenmek zorunda kaldım bu işleri.

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

Hocam ethere pos gelince madencilik kesin bitecek mi yoksa ikisi bir arada yapılabilecek mi

Eğer madencilik bitecekse geçiş keskin mi olacak yoksa aşamalı mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kordexa -- 10 Mayıs 2021; 20:28:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kordexa

Hocam ethere pos gelince madencilik kesin bitecek mi yoksa ikisi bir arada yapılabilecek mi

Eğer madencilik bitecekse geçiş keskin mi olacak yoksa aşamalı mı

Eth classic kazilabilir olacak. Eth coinleri eth 2.0'a aktarmaktan bahsediyorlar. Dolayısıyla eth kazilamayacak. Bu geçişi Keskin mi yaparlar, o şimdilik belirsiz. Bence eth 2.0'ın değerini korumak için oldukça keskin yapmak zorundalar. Sonuçta amaç coin. Amaç mining değil. Bunu hiç unutmamak lazım.

Ama eth ekibi hiçbir planını açıkladığı takvime uygun yapamamış bugüne kadar. Ocak 2022 dediği Mart Nisan olabilir. O ayrı.

Eth mining bitince de, miningcilerin ellerindeki kartları alternatif coinlere yoneltseler, o coinlerden kazanç acayip düşer. Çünkü hiçbir alternatif coin'de eth kadar bir hacim yok. Dolayısıyla, bir başka coin bu arada uçuşa geçmez ve çok alınır satılır olmaz ise, rig sahiplerinin büyük kısmı makine kapatır. Onların büyük kısmı da kartları satmaya başlar. Ekran kartı miningcilerinin toplam hashrate'i makul seviyelere inerse, alternatif coinlerden ufak ufak kazanmak gene mümkün olur. Burada kartı zaten ucuza almış ve parasını çıkarmış küçük kitlenin bir kısmı kartını satmamayı düşünebilir. Kalanı panik satışı yapacak diye düşünüyorum. Özellikle de 8-10 kartla kazım yapan küçük-ortalar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Eth classic kazilabilir olacak. Eth coinleri eth 2.0'a aktarmaktan bahsediyorlar. Dolayısıyla eth kazilamayacak. Bu geçişi Keskin mi yaparlar, o şimdilik belirsiz. Bence eth 2.0'ın değerini korumak için oldukça keskin yapmak zorundalar. Sonuçta amaç coin. Amaç mining değil. Bunu hiç unutmamak lazım.

Ama eth ekibi hiçbir planını açıkladığı takvime uygun yapamamış bugüne kadar. Ocak 2022 dediği Mart Nisan olabilir. O ayrı.

Eth mining bitince de, miningcilerin ellerindeki kartları alternatif coinlere yoneltseler, o coinlerden kazanç acayip düşer. Çünkü hiçbir alternatif coin'de eth kadar bir hacim yok. Dolayısıyla, bir başka coin bu arada uçuşa geçmez ve çok alınır satılır olmaz ise, rig sahiplerinin büyük kısmı makine kapatır. Onların büyük kısmı da kartları satmaya başlar. Ekran kartı miningcilerinin toplam hashrate'i makul seviyelere inerse, alternatif coinlerden ufak ufak kazanmak gene mümkün olur. Burada kartı zaten ucuza almış ve parasını çıkarmış küçük kitlenin bir kısmı kartını satmamayı düşünebilir. Kalanı panik satışı yapacak diye düşünüyorum. Özellikle de 8-10 kartla kazım yapan küçük-ortalar.

Alıntıları Göster

Teşekkürler hocam. Peki bu ether transfer ücretleri anca pos sistemine geçince mi düşer yoksa bu 14 temmuzda bi güncelleme gelecekmiş orda bi iyileştirme olur mu

Eskiden 5 cent falandı tx ücretleri gene öyle olur mu

• kordexa K kullanıcısına yanıt

Temmuzda gelecek iyileştirme ile eth transfer ücreti biraz düşecek gibi duruyor da, şu anda 15 dolarsa mesela, 10 dolara inebilir. Çok inemeyecek.

Eth 2.0 ile olacak o işler.

• hayırlı olsun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

Du bakaam, balinalar gene tepişmeye başladılar. Bi realizasyon olur da 1000 ya da 500 dolarları görürsek, 280x ve rx580 ile ets oynamaktan fazlasını yaparım belkiKripto paralar için düzenlemeler son aşamaya geldi 

:imdi millet dalga geçecek de; 2-3 ayda ,7 eter bastı bu 2 osuruktan kart.

Sonra zorluk arttı, elektrik parasını kurtarmayınca bıraktık, keşki arada bi kontrol edeydim, sonrasında başladığımdan da aşağı inmiş zorluk zımbırtısı.

HR gene düşerse neden olmasın. Sonuçta eğlence, goygoy. Ama 3-5 de getirmesi fena mıKripto paralar için düzenlemeler son aşamaya geldi 

Ayrıca, alımsatımı olan ponzi/shit coinleri eşeleyip anında satmak da karlı olabiliyor dediğin gibi.

Daha önceki zamanlarda yaptığım 40LTC'yi kimi zaman kuş boku (flappy) it boku (doge) ya da sexcoin eşerek toplamıştım.

Biz kazdık sattık, LTC'den fazla getirdi, Patlayacak bu flappy satıp fiyatı düşürmeyin diyenlerin ellerinde patladı.Kripto paralar için düzenlemeler son aşamaya geldi 

Günde 0,05 LTC kazabiliyorken, flappy ile 0,1 hatta 0,2 LTC basmışlığım vardır. Heyy gidi günler.

Ama asla karta para basıp bu işe bağlamadım.

Milleti çekiyor tabi, kartlar orda çalışsın, sen yat para kazan. OoolduKripto paralar için düzenlemeler son aşamaya geldi 

Aynı eforla ürün fotosu zamazonkunda kat kat fazla kazandım, çok da zorlamadan.

Ama bi makinada fotoşok dürterken, bi makinada sexcoin kazmanın eğlencesi bi başkaydı. Gavur boşa dememiş "enjoy it" diye.

Konuyu sapıttım mı ne? Kusura bakma, az biraz öyle oldu.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.