Şimdi Ara

Kredisi biten aracın satışı, Borcu biten aracın satışı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
2
Favori
6.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selam, 2010 model bir aracım var.

Aralık/2009 yılında 60 ay banka kredisi ile babamın üzerine satın almıştım. Askere gideceğim için aracın tüm kredisini bu gün itibari ile kapattım ve yarın bankaya giderek rehin kaldırma ve kendi üzerime satış için uğraşacağız.

Bilmek istediklerim;
    1-Bankalar rehin kaldırma yazısı için ne kadar haraç kesiyor ?
    2-Rehin kaldırma noterden olabiliyor mu ? yoksa illa trafik tescil şubelerine mi gideceğiz ?
    3-Eğer noterden rehin kaldırılabiliyorsa, rehin kaldırılırken aynı anda satış yapılabiliyor mu ?

Yada tüm sorularımı bir kenara koyup bu işlemlerin nasıl yapıldığını biri bana anlatabilir mi ....

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İşlemleri 27.02.2013 tarihinde bitirdim ve bilgiyi sizler ile de paylaşıyorum ;

Öncelikle şunu belirtmek lazım 10.10.2010 dan önce alınan bütün araç kredileri bu uygulamaya tabiidir.

Şaet borcunuzu bitirdiyseniz, bankanın ilgili şubesi ile görüşüp rehin kaldırma için yazı yazmalarını istiyorsunuz. Daha sonra şubenin anlaşmalı olduğu notere giderek, bu evrakı onaylatıyorsunuz. Ben 81 TL noter masrafı yaptım.

Noterden evrakı onaylattıkdan sonra ise aracın hangi trafik şubesi müdürlüğünde tescil ettirdiyseniz o şubeye giderek rehin kaldırma işlemi yaptırıyorsunuz. Emniyetin rehin kaldırması sadece 10-15 dakika sürüyor.

15 dakika sonra aracı istediğiniz kişiye satabilirsiniz. İşlem bu kadar.

** Aracı satmayıp rehinli ruhsat yaprağını değiştirmek isterseniz bir sürü işlem var EK1 felan filan doldurmanız gerekir.

10.10.2010 dan sonra kullanılan krediler için, bankaların kendisi rehini direkt kaldırabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BaycanK -- 28 Şubat 2013; 15:38:08 >

• Bankaya gittiğinizde gerekli tüm bilgileri verirler, 2010 yılından itibaren alınan kredilerde rehin kaldırma işini banka hallediyor, önceki kredilerdeyse bankadan alacağınız borcu yoktur yazısını bankanın çalıştığı notere onaylatıp( yaklaşık 80tl) ilgili tescil birimine ( internetten randevu alarak) gidip orada iki dakikada kaldırıyorsunuz. Rehin kalktığı andan itibaren satış yapabilirsiniz.

Rehin kaldırmak için bazı bankalar ğcret alırken bazıları almıyor, ykb almamıştı...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BaycanK

Arkadaşlar selam, 2010 model bir aracım var.

Aralık/2009 yılında 60 ay banka kredisi ile babamın üzerine satın almıştım. Askere gideceğim için aracın tüm kredisini bu gün itibari ile kapattım ve yarın bankaya giderek rehin kaldırma ve kendi üzerime satış için uğraşacağız.

Bilmek istediklerim;
    1-Bankalar rehin kaldırma yazısı için ne kadar haraç kesiyor ?
    2-Rehin kaldırma noterden olabiliyor mu ? yoksa illa trafik tescil şubelerine mi gideceğiz ?
    3-Eğer noterden rehin kaldırılabiliyorsa, rehin kaldırılırken aynı anda satış yapılabiliyor mu ?

Yada tüm sorularımı bir kenara koyup bu işlemlerin nasıl yapıldığını biri bana anlatabilir mi ....

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Geçen ay dediğiniz işlemleri yaptım.

Bank asya idi benimki.

Önce bankaya gidip borcu yoktur yazısı alıyorsunuz. Banka tartismamiza rağmen 72tl almadan bu işlemi yapmadı.

Sonra notere gidiyorsunuz. Her noter olmaz. Kredi kullandığınız şube nin imza sirküleri olan notere gidip onaylatiyorsunuz. Bu da 51tl.

Emniyetteb randevu alıp evragi veriyorsun.

İşlem tamam.

2010dan sonraki taşıt kredilerinde bunlara gerek yok. Rehini banka kaldırıyor.

• bankaya borcu yatırdığınızda borcunuz yoktur sisteme ertesi gün düşüyor haberinizo olsun hocam
  • Artık rehin kaldırma yazısını bankadan alıp notere gitmenize gerek yok. Borcu biten aracın rehni 1-2 gün içinde kalkıyor otomatikman sisteme işleniyor. Eğer ki rehin kalkmamışsa bankayla iletişim kurun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • kredi borcunun bitmesinede sevindirmez bunlar, banka-devlet elele. 3 sene önce banka 50 tl istiyordu, devlet zorlamalı noter tastiğide o kadar birşeydi, çok zahmet ediyorlar bir imza atmak için ve a4 kağıdının yüksek maliyeti var tabi çok görmeyelim
  • quote:

Orijinalden alıntı: vestigo

kredi borcunun bitmesinede sevindirmez bunlar, banka-devlet elele. 3 sene önce banka 50 tl istiyordu, devlet zorlamalı noter tastiğide o kadar birşeydi, çok zahmet ediyorlar bir imza atmak için ve a4 kağıdının yüksek maliyeti var tabi çok görmeyelim

kardeş burası türkiye. 10x5 cm kağıdın 15-20 bin tl ettiğini hiç gördün mü? ben gördüm. birisinde aynı araç için kamyonet yazıyor diğerinde otomobil. otomobil yazan 15-20 bin tl daha pahalı. araç jant kapağına kadar aynı araç.

konuya gelecek olursak gerekli cevap verilmiş. ben hayırlı olsun diyorum. yalnız askere gidiyorsunuz ve aracı üzerinize alacaksınız? sebebi anlayamadım mazur görün. askerden gelene kadar babanızın üstünde olsun bence. gelince alırsınız. ya da araç yatıcaksa satın

• Selam Beyler, İşlemleri 27.02.2013 tarihinde bitirdim ve bilgiyi sizler ile de paylaşıyorum ;

Öncelikle şunu belirtmek lazım 10.10.2010 dan önce alınan bütün araç kredileri bu uygulamaya tabiidir.

Şaet borcunuzu bitirdiyseniz, bankanın ilgili şubesi ile görüşüp rehin kaldırma için yazı yazmalarını istiyorsunuz. Daha sonra şubenin anlaşmalı olduğu notere giderek, bu evrakı onaylatıyorsunuz. Ben 81 TL noter masrafı yaptım.

Noterden evrakı onaylattıkdan sonra ise aracın hangi trafik şubesi müdürlüğünde tescil ettirdiyseniz o şubeye giderek rehin kaldırma işlemi yaptırıyorsunuz. Emniyetin rehin kaldırması sadece 10-15 dakika sürüyor.

15 dakika sonra aracı istediğiniz kişiye satabilirsiniz. İşlem bu kadar.

** Aracı satmayıp rehinli ruhsat yaprağını değiştirmek isterseniz bir sürü işlem var EK1 felan filan doldurmanız gerekir.

10.10.2010 dan sonra kullanılan krediler için, bankaların kendisi rehini direkt kaldırabiliyor.

• konuyu hortlatıcam ama şu an nasıl bir işlem yapılıyor rehin kaldırmalar için bilgisi olan arkadaş paylaşabilir mi?
  • varslan kullanıcısına yanıt
    Bankalar için,Bazı bankalar otomatik kaldırıyor borç bittiği anda veya 7 gün içinde, bazılarına gidip kendin söylüyorsun, bazıları da kaldırmak için para istiyor hatırldığım kadarıyla, kredi kullandığın kuruluşa sorarsan daha net bilgi alabilirsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: one man one engine

Bankalar için,Bazı bankalar otomatik kaldırıyor borç bittiği anda veya 7 gün içinde, bazılarına gidip kendin söylüyorsun, bazıları da kaldırmak için para istiyor hatırldığım kadarıyla, kredi kullandığın kuruluşa sorarsan daha net bilgi alabilirsin...

Teşekkür ettim...
  • ben bankasyadan 2010 haziranında kullanmıştım. Üstüne üstlük borcum 2 yıl önce bitmesine ve rehin kaldırma ücreti olan 80 küsür tl yi göndermeme rağmen şimdi e devletten kontrol ettim hala rehinli görünüyor arabam.

yazıklar olsun bankasya. borcumu ödedim neden bana gönderin şu kadar kaldıralım dediğiniz ve gönderdiğim halde hala kaldırmamışlar ki rehinli ifadesini.

ilk fırsatta şubeye de sorcam. bu da bana son golleri oldu. bir daha tabelalarını bile görmek istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NevNiyaz -- 14 Temmuz 2015; 0:17:24 >
  • Arkadaşların dediği gibi 2010 Ekim sonrası kullanılan kedilerde banka ücretsiz olarak rehni kaldırıyor, 10 Dk da.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.