Şimdi Ara

Kredi Hayat Sigortası Kesin İptali (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
678
Cevap
59
Favori
100.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herhangi bir tür kredi için zorla hayat sigortası yaptıran bankaya verilecek dilekçe örneği:

X BANKASI İZMİR - GAZİEMİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanız ile 2020 yılında sözleşme imzalayarak konut kredisi çektim. Bu sözleşme sonrasında bankanız tarafından Hayat Sigortası adı altında tarafıma ....... TL borç çıkarılmış ve hesabımdan tahsil edilmiştir.

Yürürlükteki mevzuat doğrultusunda böyle bir işlemin yapılması mümkün değildir. Çünkü 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un 6/3 maddesinde "Ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf veya adet ya da haklı bir sebep yoksa; bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz" ifadesi yer almaktadır.

Rızam ve onayım olmaksızın tarafıma "Hayat Sigortası" yapılması haksız ve hukuksuzdur. Tüketicinin rızası ve onayı alınmadan bankanızca yapılan sigortaların da hukuken hiçbir geçerliliği yoktur.

Tüm bu izah edilenler bağlamında haksız ve hukuksuz olarak banka tarafından kesintisi yapılan hayat sigortası adı altındaki ....... TL bedelin, bankanızdaki hesabıma iadesini istiyorum.

Bilgilerinize arz ederim. …… / …… / 2020

Ad – Soyad
    İMZA
    T.C. Kimlik No: XXX

Adres:

• Benim de garanti bankasından 3 adet kredim var hala aktif. Sigorta iptali için başvurduğumda kredi kartlarımın iptali gibi bi durumla karşılaşır mıyım?
  • mirage06 M kullanıcısına yanıt
    Kredi kartınızı rızanız dışında iptal edemezler.
  • Hocam bilgilendirme icin tsk şikayetimi yazdım bankadan döndüler iptal olurmu diye genel müdürlüğe soracakmış inan biraz umutlandım gelişmeler olursa burdan yazarım herkes faydalansın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kredi cekerken hayat sigortasi bilgilendirme formunu imzaladiniz deyip iptal etmiyorlar. Iyi de hayat sigortasindan her zAman vazgecmek mumkun bence.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • GILMOUR kullanıcısına yanıt
    Kredi kartını banka istediği zaman kapatabilir .
    Sigorta iptalinden kapatmazlar
    Ben enlaradan tbb aracılığıyla sigorta iptal ettirdim enparadan tekrardan kredi aldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cono01 -- 13 Nisan 2020; 10:35:43 >
  • aliriza81 kullanıcısına yanıt
    Kanuni olarak hakkımız var olmasına rağmen bankalar ve poliçeyi düzenleyen sigorta firmaları kesinlikle iptale sıcak bakmıyorlar.El mi yaman bey mi yaman göreceğiz.
    10 Mart iptal başvurusunda bulundum 34. gün , beklemedeyiz.
  • bugun banka mail e olumsuz diye cevap vermiş bende sureci bugun e devleten basvurarak başlatım bakalım nasıl olacak
  • arkadaşlar e devlete başvuru yapmaya çalışıyorum ama türkiye finans katılımı seceneklerde bulamıyorum acaba neden yok yada adımı farklı diğer katılım bankalarında baktım onlarda yok bu işten anlayan varmı arkadaşlar
  • Bu hayat sigortasini en cabuk iptal eden banka hangisi. 50-60 bin cekecem

• runo kral R kullanıcısına yanıt
    Tbb değil tkbb ye ileticeksiniz şikayetinizi

• cono01 kullanıcısına yanıt
    Hocam hangi bankalarin sigorta iptali kolay oluyor

• aliriza81 kullanıcısına yanıt
    Bilmiyorum, banka iptal etmesse süreçler aynı

• cono01 kullanıcısına yanıt
    Hocam aynen tkbb ye başvurmuyormuşuz bugun evraklarla beraber mail attım hemen donus yaptılar bir evrak imzalanması lazimmis yarında onu atıp süreci başlatacağız bakalim kaç gün-de sonuclanacak

• Sizin e-devlet başvurunuzu aynı gün işleme mi aldılar?
    37 gündür beklemediyim.

Kredi Hayat Sigortası Kesin İptali
  • Ayrıca yeni fark ettim , talebe 30 gün içinde cevap verileceğine dair bir açıklama vardı, o ayrıntı silinmiş yazıda.

Güncelleme:
    Az önce müşteri temsilcisiyle 30 gün içinde dönüş yapılması kuralı ile ilgili görüştüm.
    Talep yoğunluğundan dolayı 30 gün içinde dönüş yapılmasıyla ilgili kuralın değiştiği ve sürecin daha da uzun sürebileceği bilgisi tarafıma iletildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GILMOUR -- 16 Nisan 2020; 13:29:53 >
  • GILMOUR kullanıcısına yanıt
    Şikayetle düzelteceklerine bu kadar şikayet var her şikayette ceza kesilse bankalara sigorta dayatamaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cono01 -- 16 Nisan 2020; 17:30:23 >
  • güzel bir konuya değinmişsiniz ancak söyle bir durum var kredi kullandırılırken bize o sözleşmeleri imzalatıyorlar. Bu durum aleyhimize işlemez mi.

ben iş bankasından 3 farklı tarihte 3 farklı kredi kullandım hala ödemeye devam ediyorum. ve birde deniz banktan kullanmış olduğum kredi var hatta ordan da 2 adet kredim var ama dediğim gibi hepsinden hayat sigortası adı altında para kesildi

bunları iptal etme şansım var mı
  • Sigortada ilk 30 gün cayma hakkınız var. Bende buradaki arkadaşların yönlendirmesiyle hem hazine ve maliye bakanlığına hemde hakem heyetine başvuru yaptım.
    Hazine ve maliye bakanlığından´´   Sayın ERCAN

20/03/2020 11:09:01 tarih/saat ve numaralı başvurunuza ilişkin ilgili kurumun cevabına aşağıdaki adresten erişebilirsiniz. Başvuru cevabınızda, ilgili kurum tarafından eklenmiş dosya mevcuttur.

Bilindiği üzere, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde Bakanlığımızın sigorta ihtilaflarında bilirkişi, hakem ya da mahkeme gibi davranarak çözüm getirme yetkisi bulunmamaktadır.

İlgili kurumdan almış olduğunuz cevap üzerine, başvurunuz konusu sigorta ihtilafının devam etmesi durumunda, istenildiği takdirde, 5684 sayılı Kanuna göre kurulan Sigorta Tahkim Komisyonuna veya özel hukuk hükümleri çerçevesinde diğer yargı mercilerine başvurularak çözüme kavuşturulması da mümkündür. Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuruya ilişkin bilgilerin www.sigortatahkim.org adresinden temin edilmesi imkânı bulunmaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı

Sigortacılık Genel Müdürlüğü`` bu cevabı göndermiş. Az araştırdımwww.sigortatahkim.org buradan gerekli evrakları sunarak cayma süresi içerisinde talebimi ilettiğim için kesinlikle ücret iadesini alabileceğimi anladım. Ama şu var buraya başvurman için başvuru harcı isteniyor ondan dolayı oraya başvuru yapamadım diğer başvuru yolu olan ücretsiz hakem heyetinin kararını beklemekteyim. Eğer ilk 30 gün geçtiyse sigorta şirketleri cayma ücreti kesmekte ve ücret iadesi ancak yasal yoldan başvuru yapıldıysa karar olumlu ise yapmaktadır. Daha vadeniz dolmadı ise kalan ayların sigorta primlerini iade alabilirsiniz tabi yasal yola başvurarak iyi günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ercanwins -- 18 Nisan 2020; 22:42:46 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.