Şimdi Ara

Kozlusan Pelet Sobası (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
678
Cevap
26
Favori
193.258
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba Ben 1 yıldır kullanıyorum.Elimden geldiğince yardımcı olurum.
  • Uriel kullanıcısına yanıt
    Cevaplar için çok teşekkür ederim.

SAYGILARLA
  • nusret10 N kullanıcısına yanıt
    Sizden de genel olarak yorumları alsak.

Artı / Eksi yönleri nelerdir.Daiwa için biraz şikayet var sanki.Siz kullanıcı olarak ne diyorsunuz

SAYGILARLA
  • #Uriel arkadaşımız sağolsun hem sobayı, hem de yakıt alma aşamalarımda değerli fikirlerle çok yardımcı oldu bana. Bende dubleks evde oturuyorum, iç mekan kozlusan lidya25 aldım.Soba üst kata kurulu.

**Ses konusunda rahatsız edici bir yanı yok. Tabi bu göreceli olan bir konudur.Pelet yüklerken bir motor sesi ve pelet dökülme sesi var. Bu arada soba aktif olarak oturduğum odada değil.
    **3-4 gündür akşamları açarak kullanıyoruz. Akşam 21.00 - 07.00 arası açık soba.ortalama 0.7-0.9 kw tüketim yazıyor ekranda. Bu süre boyunca yarım çuvaldan biraz fazla pelet yakıyor.
    **Benim evde alt kattaki peteklerde ters bağlantı varmış,o sorun çözüldü ve sobaya en uzak odadaki petek gayet sıcak.
    *** Bu arada fabrika ayarındaki pelet yükleme süresi arttırılabilir mi? Bu konuda nasıl bir yol izlenmeli?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dsgtan -- 4 Aralık 2019; 13:25:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rock_Rage R kullanıcısına yanıt
    Rica ederim ben genel olarak daiwa dp-24 modelin den memnunum.Tabi diğer markaları kullanmadım araştırdığım kadarıyla hem eksi hemde artı yönlerini gördüm.Fakat pelet sobalarını kullanırken dikkat edilmesi gerekenler var.Öncelikle pelet kaliteli olmalı,baca fazla dirsek kullanılmadan bağlanmalı.
    Yoksa pelet sobası en iyiside olsa verim almak zor.Daiwa nın artı yöleri bence fiyatı nın uygun olması,ısıtması çok iyi,bana göre sessiz çalşıyor.
    Ekranı kullanmakta zorluk çekmiştim fakat kullanım kılavuzuyla bu sorunu çözdüm gayet net anlatılmış.Eksi olarak gördüğüm 45 derece altı devir dayim pompası devreye girmiyor 42 derece devreden çıkıyor.Kazanı korumak için yapılmış araştırdım fakat kozlusanda daha düşük diye biliyorum en azından 40 derecede devreye girse daha tasarruflu tüketim olurdu.
  • dsgtan D kullanıcısına yanıt
    Servis menüsünden pelletin enerji değerini daha aşağı çekerseniz daha fazla pellet yükler. Veya pellet yükleme aralığını düşünürseniz birim zamanda yine daha fazla pellet yüklemiş olursunuz. Örneğin benim kazanda pellet enerjisi 5000kcal, pellet yükleme aralığı 16sn. Ayrıca sirkülasyon pompasının devreye girme sıcaklığı 35°. Kozlusan'da servis menüsünden bütün ayarları değiştirebilirsiniz. Her türlü denemeye kurcalamaya izin veriyor. Merak etmeyin kazanı böyle kurcalayarak bozamazsiniz. Ayarları değiştirip deneme yanılma ile size özel en iyi ayarı bulabilirsiniz. Yanlış bir ayar yapsanizda fabrika ayarlarına alarak sorunu giderebilirsiniz.

• Arkadaşlar lidya Compact pro plus modelini Ekim ayından itibaren kullanıyorum.gerçekten büyük rahatlık.eğer doğalgaz kullanma imkanı yoksa ve klima rahatsız ediyorsa şiddetle tavsiye ederim.bu aralar gece 0-3 derece arasında dolanıyor ve günde 1.5 çuval pelet yakıyorum.odun derdi yok, kömür derdi yok.soba ile geçirdiğimiz günlere yanıyorum.ben Ekim başından beri yakıyorum.sanırım 25 çvl kadar yakmışımdır kül haznesi yarım bile değil.sadece pelet dolduruyorum keyfime bakıyorum.bu arada Ömer arkadaşada ilgi ve alakasından dolayı teşekkür ediyorum çok faydasını gördüm.

• operadakises O kullanıcısına yanıt
    Tam otomatik kazanın var. M.Birol Usta gibi bir duayende montajını yaptı. Keyfine diyecek yok. Güle güle ısın. Bu arada kasımın son haftasından beri yakmaya başladım. Pellet gayet iyi çıktı. Kalorisi iyi. Külü önceki kullandigimiza göre daha az. Cüruf la hiç karşılaşmadım. Potanın dolması benim için sorun çünkü elle dahi olsa pota temizleme sisteme yok. Mecbur kazanı durdurup soğumasını bekleyip potayı dışarı çıkarıp temizliyorum. Bu pellette pota daha geç doluyor. O yüzden de çok memnunum. Yaklaşık 400kg yaktım. Sorun olarak ise torbaların biraz eski ve beklemiş olması dışında birşey yok. Gerçi bir arkadaşın sadece bir torbasından bir avuç taş, ip ve plastik parçaları çıktı. Oda hep pellete bakarak eleyerek sobasina koyuyordu. Herkes genel itibariyle memnun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 9 Aralık 2019; 9:22:10 >
    Tabi benim daha önce bir pelet tecrübem yok ama dediğin gibi külde cüruf bendede çıkmadı.benim pelet ile alakalı tek eleştirebileceğim şey paketlemesi biraz daha özenli olabilirdi.mesela çuvalın içine naylon konulup pelet naylonun içine konulsa daha iyi olurmuş.çok ilginç torbasından taş,pls ve ip çıkan arkadaşın peleti bizim aldığımız peltten mi.senin pota dolma işide sıkıntıymış gerçekten.peki ne kadar zamanda doluyor pota.

Aynı yer Spil Pelet. 24 ton aldık bu sene arkadaşlarla. Paketleme daha özenli olsa iyi olacak. Bize gelen torbalar çok eskiydi. Çabuk yırtılır, yamalı kimi. Aslında bu çuvalların içinde naylon bir tabaka var. Torbalar yeni dikişler de düzgün olsa nem almaz, seneye bile yakabilirsin. Sana gelen torbalar yeşil mi beyaz renkte mi? Öncekinde 18-20 saatte pota doluyor kazanı durdurup potayı boşaltıyordum. Bu sene ise daha kazanı 24 saat sürekli yakmadım. Ancak gördüğüm kadarıyla 2 günden önce pota dolmayacak. O yönden çok iyi. Benim kazan 2016 model. 2018 modellerinde potanın alt parçasını dışarıdan bir kol yardımıyla elle çekip boşaltabiliyorsun. Sendeki ise kendisi yapıyor. Bu arada senin pota temizleme ayarın kaç saatte bir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 10 Aralık 2019; 9:18:24 >
    Benim peletler beyaz çuval içinde.öyle çürük çabuk yırtılacak bir durumda değil gibi.ben fabrika ayarlarıyla hiç oynamadım.birol abi nasıl ayarladıysa o şekilde.hatta temizlerken hiç görmedim ama bazen pelet doldurmak için kazanın kapısını açınca alev söndürülüyor,yada temizleme yapılıyor diye uyarı görüyorum.

Bizede beyaz torbada geldi. Birde yeşil renk üzerinde marka adı yazan torbalar var. Servis ayarlarından bütün ayarlarını görüp değiştirebilirsin. Gerek olacağını sanmıyorum. Birol abi gerekli bütün ayarları yapmıştır. Keyfine bak. Bunker kaç torba alıyor?

• Konu başında söz konusu olan Kozlusan pelet sobasını Birol beyin katkılarıyla aldım.Kaç sene oldu.Ne zaman bir sorum olsa hemen yardımcı olup cevaplar.

2 çvl silme dolduruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uriel

Bizede beyaz torbada geldi. Birde yeşil renk üzerinde marka adı yazan torbalar var. Servis ayarlarından bütün ayarlarını görüp değiştirebilirsin. Gerek olacağını sanmıyorum. Birol abi gerekli bütün ayarları yapmıştır. Keyfine bak. Bunker kaç torba alıyor?
    Uriel bize gelen çuvallar yeşil renkte.Peletler biraz koyu renkte sanki. Ben sadece akşamdan sabaha kadar yakiyorum kul az çıkıyor haliyle.
    Cüruf dediğiniz nedir?
    Birde kül haznesinin alt kısımlarına kül kaçıyor burayi da illa ki elle temizlemek gerekiyor, bu işlem sıkıntılı biraz.

• quote:

Orijinalden alıntı: dsgtan

Uriel bize gelen çuvallar yeşil renkte.Peletler biraz koyu renkte sanki. Ben sadece akşamdan sabaha kadar yakiyorum kul az çıkıyor haliyle.
    Cüruf dediğiniz nedir?
    Birde kül haznesinin alt kısımlarına kül kaçıyor burayi da illa ki elle temizlemek gerekiyor, bu işlem sıkıntılı biraz.

Alıntıları Göster
    Renk gayet iyi. Koyu değil. Cüruf yandıktan sonra potada kalıp potayı tıkayan taşlaşmış artıkdır. Talaşın içinde yabancı madde varsa veya kabuk çok varsa yanma sonucu ortaya çıkıp potayı doldurur tıkar. Böylece kazanı daha kısa aralıklarla durdurup temizlemek zorunda kalırsın. Örnek fotoğraf koyuyorum. Kül haznesinin alt kısmına kül kaçma konusunda ise kazanınıbın ya da sobanın hangi model olduğunu bilmem lazım. Benim kazan Slimpel Easy. Ne yazık ki tasarımda hata var. Kül kutusu kül alma boşluğunun sadece yarısını kapladigindan külün yarısını hazneden elle veya süpürge ile çekerek alabiliyorum. Kapak hazneden daha küçük yapıldığı için haliyle kül kutusuda ancak kapaktan çıkacak kadar geniş yapılıp kullanıcılar mağdur ediliyor.

• Bendeki model Lidya 25 iç mekan.. Aynen dediğin gibi kül haznesi küçük kalıyor alt boşluğa göre, yanlarından kül dökülüyor, onları da mecburen elle temizlemek gerekiyor.
    Ben yeşil çuval yazmıştım yanlışlıkla,mavi olacaktı. Cüruf yok şu ana kadar olmadı.
    Bu sabah makine sinyal sesi vermeye başladı kapatmıştı kendini, pelet az kalmıştı haznede bu yüzden olur mu? Az derken bir avuç değildi tabii, tamamen boşalıyor mu pelet haznesi? Yoksa bir miktar kalıyor mu yanlara doğru?

• dsgtan D kullanıcısına yanıt
    Benim kazanda peleti bitirene kadar tüketmiyor.belli ki onda da bir tasarım hatası var.belki 1-2 kg kadar kenarlarında pelet kalıyor.çok önemli mi değil ama pelet konulan bölüm tek parça olsaydı muhtemelen hiç pelet kalmazdı ama ek yerlerine sıkışan peletler buna neden oluyor..

• 1-2 kilo yine fena değil. 10 kilo kadar kalıyor benim bunkerde. Ama 4 torba yani 80 kg aldığı için çok sorun değil.

vayy 80 kg epey büyükmüş bunker.keşke benimki de 80 kg alsaydı.en azından 2-3 gün hiç uğramazdım kazanın yanına.
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.